Fjala e Lirë, 2003


Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi.
Ju lutem, na shkruani:

[ Kontakti ]

Kërko tek Fjala e Lirë:
 

"Fjala e Lirë", Arkivi

2003 | 2004
2005 | 2006
2007 | 2008
2009 [ Arkivi 2003 - 2009 ]

  FAQE RELEVANTE

  Fjala e Lirë
  http://www.fjala.info
  BMC Computer
  http://www.bmconline.info
  WebPage of Arben Çokaj
  http://www.cokaj.info
  MailingList
  Lajmëtari

  "Fjala e Lirë", Arkivi vjetor

  Janar 2003 (nuk ka shkrime)
  Shkurt 2003
  Mars 2003
  Prill 2003
  Maj 2003
  Qershor 2003
  Korrik 2003
  Gusht 2003
  Shtator 2003
  Tetor 2003
  Nëntor 2003
  Dhjetor 2003-- Publikuar në Dhjetor 2003 [ shko lart ]  
 • Shkolla e parë ishte në Shkodër -- nga Mehmet Elezi
 • Gjithë humbjet nga fitorja e Nanos -- nga Mero Baze
 • “Marubi” i Shkodrës apo i Tiranës -- nga Elsa Demo
 • Intervistë e Presidentit Rugova për radion "Evropa e lirë" -- nga QIK
 • Moisiu, Xhoana dhe Shqipëria e ndaluar -- nga Mero Baze
 • Shqiptarët në kurth... -- nga Prec Zogaj
 • Marubët, stacioni i fundit në Shqipëri -- nga Alma Mile
 • SHBA: Ramiz Gjini zgjidhet kryetar i shoqatës së shkrimtarëve" -- nga Beqir Sina
 • Libër historik: "Tensioni greko-shqiptar, 1939-1949" -- nga B. Sina & H. Rama
 • Hamid Toshi (Saiti), martir i rënë si parashutist në Shqipëri -- nga Klajd Kapinova
 • Geixh - mision për qeverinë -- marrë nga "Koha Jonë"
 • Shqiptarët e humbën Shkupin -- nga Nebi Mërseli
 • Shqiptarët e Amerikës -- nga Vehbi Bajrami
 • "Kongresmenët" që na qeverisin -- nga Bujar Skëndaj
 • Sfidat e intelektualit -- nga Shefqet Dibrani
 • Mediat dhe monopoli i agjensive të lajmeve informative -- nga Gëzim Mekuli
 • Poeti Frederik Rreshpja, i vetmuari i madh -- nga Moikom Zeqo
 • Populli shqiptar nuk ka bërë kurrfarë mëkati ndërkombëtar -- nga Isuf Bajrami
 • Teoria filozofike e arratisjes nga realiteti -- nga Arben Çokaj
 • Hakmarrja e Falmerajerit ndaj sulmeve të filohelenëve -- nga Peter Bartl
 • Dhjetori '90, një utopi e lirisë -- nga Flamur Buçpapaj
 • Dyshimet mbi kontratën e re të Fatos Nanos me PS-në -- nga Mero Baze
 • Ku po shkojmë? -- nga Leonard Demi
 • Fjala me rastin e Ditës së Revoltave të Studentëve -- nga Bislim Ahmetaj
 • Në Londër bie tabu-ja e Shqipërisë Etnike -- nga Petrit Kuçana
 • TURDIU, familja që po shkruan historinë e vet -- nga Belina Budini
 • 100 SHKODRA, t’anë e bukur -- nga Edison Ypi
 • Alias Enveri -- nga Ylli Pango
 • Letër për një emigrant të tretur -- nga Adrian Thano
 • Siguresa -- nga Arbën Xhaferi
 • Ferexhja nuk është kulturë shqiptare, zotëri ndërkombëtar -- nga Zef Ahmeti
 • Ana tjetër e pasqyrës e parë nga Gjekë Marinaj -- nga Skifter Këlliçi
 • Etosi dhe Patosi në shërbim të politikës partiake -- nga Gëzim Mekuli


  -- Publikuar në Nëntor 2003 [ shko lart ]  
 • Dita e çlirimit: 29 apo 28? Pse jo 17? -- nga Genc Pollo
 • Të na rrojë Nano, zoti President -- nga Fatos Lubonja
 • Dita e Flamurit në New York mbledh shqiptarët bashkë -- nga Beqir Sina
 • Ana tjetër e pasqyrës -- nga Arben Çokaj
 • "Trojka shqiptare" dhe kriza gjeorgjiane -- nga Mero Baze
 • Speciale: Ku janë trojet shqitare -- nga Isuf B. Bajrami
 • Korrespondenca e Çarls Darvinit -- nga Frederick Burkhardt
 • Peticioni për Unionin Kosovë-Shqipëri në kohë të pa kohë -- nga Zef Ahmeti
 • Ligjërimi funksional poetik -- nga Ilir Seci
 • AI: Greqia ka abuzuar me të drejtat e emigrantëve shqiptarë -- nga Beqir Sina
 • Propaganda kundër SHBA-së në Norvegji të ndërpritet -- nga Gëzim Mekuli
 • A është Xhoana Nano agjente greke -- nga Nikollë Lesi
 • Harmonia fetare përmes historisë dramatike -- nga Ismail Kadare
 • Bloomberg me përfaqësues shqiptaro-amerikanë vizitojnë Kosovën -- nga KKSHA
 • Patër Gjergj Fishta - gjeniu pa varr -- nga Mërgim Korça
 • Speciale: Epiri dhe përkatësia etnike e epirotëve -- nga Isuf B. Bajrami
 • Vrasësi i gjyshes -- nga Mark Marku
 • Fitoret pirrike të shqiptarëve -- nga Altin Topi
 • Sondazhi më i madh në botë... -- nga Prec Zogaj
 • Të vdekurit vallë a na shohin, a na ndigjojnë?! -- nga Engjëll Kengji
 • Realizoni njëherë reformat e vërteta -- nga Beqir Sina
 • Kontributi i At Vinçenc Malaj në fushën e bibliotekave -- nga Gjovalin Çuni
 • Gasprin do ta kujtojmë gjithmonë me penel në dorë... -- nga Pjerin Sheldija
 • Demokracia dhe krimi, përjetësisht “vëllezër opozitarë!” -- nga Bep Kuqani
 • Ambasada e Shqipërisë dhe sheikët e pasaportave -- nga Alban Gozhda
 • Xhaferri: Kuvaga Himariote -- intervistë nga Ylber Lili
 • ...E lënë përgjysëm -- nga Klajd Kapinova
 • Në SHBA: Një skuadër e re futbolli me emrin "Lushnja" -- nga Beqir Sina
 • Partitë e vogla dhe rënia e Nanos -- nga Mark Marku
 • Marrëdhëniet Publike (MP) dhe lufta propagandistike -- nga Gëzim Mekuli
 • Ribotohet në gjermanisht libri ALBANIA -- nga Zef Ahmeti
 • Kisha evangjeliste dhe lufta e Kosovës -- nga Zef Ahmeti


  -- Publikuar në Tetor 2003 [ shko lart ]  
 • Luan Rama të dorëzojë detyrën dhe imunitetin e tij -- nga Mediat e Lira
 • Kosova ka shënuar progres në liri -- nga Ibrahim Rugova
 • T'u thafshin duart o shtet! -- marrë nga "Koha Jonë"
 • Martin Camaj, ende i pazbuluem -- nga Hans-Joachim Lanksch
 • Rrustem Bruci - dëshmor i lirisë, gjaku i të cilit ndrit Kosovën -- nga Nue Oroshi
 • Ne në Amerikë, socialistët votojnë për ne, në Shqipëri -- nga Beqir Sina
 • Dialogu i Vjenës dhe rezoluta 1244 -- nga Mehdi Hyseni
 • I miri, i keqi dhe i shëmtuari -- nga R. Hollbruk & B. Kushner
 • A do fitojnë zgjedhjet mbi votimet? -- nga Mero Baze
 • Studiuesi që shqipëroi shekujt -- nga Ilir Seci
 • Rilindja e vazhdueshme e kombit dhe atdheut në vargje -- nga Agron Shabani
 • Rugova e Daci do të shkojnë në Vjenë -- nga Faton Osmani
 • Lojë “k” me Kosovën -- nga Veton Surroi
 • Dialogu Prishtinë-Beograd fundamentale për BE-në -- nga Zef Ahmeti
 • Dritë-hijet e një takimi të imponuar -- nga Arben Çokaj
 • Dëgjoni zërin e viktimave të tiranisë komuniste! -- nga Sami Repishti
 • Taksapaguesit shqiptarë në Çikago me program në shqip -- nga Beqir Sina
 • Mediat, ndihmëse apo qëllime politike? -- nga Gëzim Mekuli
 • Një emigrant në SHBA - letër e hapur presidentit Moisiu -- nga Beqir Sina
 • Koha kur shqiptarët duhet të fitojnë të drejtat e tyre -- nga Beqir Sina
 • Veprimtaria atdhetare e kapidan Ndue Gjon Marka Gjonit -- nga Nue Oroshi
 • Evropë: Trafiku i njerëzve po del jashtë kontrollit! -- nga Beqir Sina
 • Do gjendem pranë jush sa herë të më kërkoni -- nga Hans-Joachim Lanksch
 • Nanë Tereza-përvetësimi kombëtarist i figurës jo kombëtare -- nga HJ. Lanksch
 • Kanun e Kuvend -- marrë nga revista "Rruzull"
 • Pse Shkodra nuk duhet të votojë për PS-në? -- nga Petrit Kodra
 • Shkollë fillore e gjuhës shqipe në Bronx, New York -- nga Mal Berisha
 • Amerikani që bëri me këmbë një vajzë kosovare -- nga Beqir Sina
 • Nëna Terezë prej Kalkute -- nga Papa Gjon Pali II |SQ, EN|
 • Xhoana, Kali i Trojës në Shkodër -- marrë nga "Koha Jonë"
 • Platforma e komunizmit për tjetërsimin shqiptar -- nga Klajd Kapinova
 • Puno më gjatë dhe lind më shumë fëmijë -- marrë nga "The Economist"


  -- Publikuar në Shtator 2003 [ shko lart ]  
 • Kanuni i Lek Dukagjinit në syrin e shikuesve amerikanë -- nga Beqir Sina
 • Kjo është bota, e të larave dhe të palarave! -- nga Beqir Sina
 • Bojaxhitë e Nënë Terezës -- nga Aurel Plasari
 • Homazh për Kreshnikun e Maleve Prenk Calin -- nga Bep Kuqani
 • Të vdesësh në Shqipëri, është vetëm humbje kohe -- nga Klajd Kapinova
 • Trupat Amerikane të Paqes rikthehet në Shqipëri -- nga Beqir Sina
 • Pax serbiana -- nga Arbën Xhaferi
 • Kur fqinjët na vrasin, ne numërojmë të rënat! -- nga Arben Çokaj
 • Letër "Gjeneral Bunker"-it -- Gary Q. Kokalari
 • Ku qëndron kuptimi i jetës -- nga Viktor E. Frankl
 • Komunikimi njëdrejtimesh i mediave shqiptare! -- nga Gëzim Mekuli
 • Kopenhagë, do të thotë fatkeqësi -- nga Hallgrimur Helgason
 • Roza Uajder Lein - mikja shqiptare që duhet evidentuar -- nga Ilir Seci
 • Boksierët e vegjël dhe peshkaqenët politikë -- nga Ylber Lili
 • Eshtrat e Fishtës: Histori e 1968-tës e këtej -- nga Pjerin Sheldija
 • Një jetë e tërë mes idealizmit dhe materializmit -- nga Klajd Kapinova
 • Hije(na) mbi zgjedhje -- nga Mero Baze
 • Diplomacia e të birit të QBQ-ve -- Gary Q. Kokalari
 • Pasardhës të Skënderbeut -- Masrur Imani
 • Panairi ndërkombëtar "KOSOVA 2003", Edicioni 8 -- Info
 • Që shqiptarët e vërtetë të mos mashtrohen -- intervistë me Bep Kuqanin
 • Komandant Timosi -- nga Arbën Xhaferi
 • Në vazhdën e martirëve të gjallë -- nga Uran Kalakulla
 • "Demokracia" jonë në të ardhmen në Shqipëri -- nga Klajd Kapinova
 • Xhaferi: Maqedonia duhet të ndahet si shtet -- nga Ilir Kulla
 • Jemi Shqiptare ! Jemi edhe Amerikane ! -- nga Beqir Sina
 • Mendim politik për Kosovën -- nga Zef Ahmeti
 • Gazeta “55” hedh baltë mbi Prof. Arshi Pipën -- nga Bep Kuqani
 • Cernekovskin nuk ka kush ta rrëzojë... -- nga Emin Azemi
 • Bashkimi Shqiptar në mes Evropës dhe Amerikës -- nga Genc Drini
 • Një shtet racist në zemër të Europës -- nga Shirley Cloyes DioGuardi
 • Shkodranët, dhjetëra mijëra dollarë për kandidatin e Shkodrës -- nga Beqir Sina
 • At Anton Harapi - martir i fesë dhe i shqiptarizmës -- nga Klajd Kapinova
 • Stinë e re teatrale në zgjedhjet lokale -- nga Ilir Seci
 • Ngritjet dhe zbritjet e zotit Surroi -- nga Arben Çokaj


  -- Publikuar në Gusht 2003 [ shko lart ]  
 • Mëngjes Kosove - poemë nga Agim Shehu -- nga Beqir Sina
 • Spiralja e heshtjes kërcënon opinionin publik shqiptar! -- nga Gëzim Mekuli
 • E dua Floridën, por më shumë mall kam për Kallmetin -- nga Klajd Kapinova
 • Këshilla një gazetari -- nga Faik Konica
 • Në Prishtinë u vu gurthemeli i Qendrës Botërore të Paqes -- nga Engjëll Koliqi
 • A duhet Kosova të rishpallë pavarësinë e saj? -- nga Arben Çokaj
 • Një shans për organizimin e ardhmërisë së Evropës -- nga Günter Verheugen
 • Dialog me gurin - Dialog mit dem Stein -- nga Dashnim Hebibi |SQ, DE|
 • Dita kur u ndalua Berisha -- nga Prec Zogaj
 • Islamizmi dhe Kriptokatolicizmi i shqiptarëve -- nga Ante Kegro
 • Një letër e pabotueme e Fishtës në mbrotje të Joklit -- nga Kolec Çefa
 • Morali politik dhe pozicioni i njerëzve publikë -- nga Arben Çokaj
 • Policia e vret. Kush do e mbrojë qytetarin shqiptar? -- nga Rexhep Shahu
 • Zeusi dhe shqiponja e Skodrinonit -- nga Agron & Meri Luka
 • Mediat në krize ! -- nga Gëzim Mekuli
 • Kur shtetin dhe pushtetin i trajtojmë si "të huaj" -- nga Zef Ahmeti
 • A duhet të flejë ndërgjegja e kombit? -- nga Gjovalin Çuni
 • Shkodra për kulturën e artin nacional -- nga Gjergj Denelli
 • Kur shkoj në Kosovë, marr forcë të re -- nga Beqir Sina
 • Kosovë, realitet i zymtë -- nga Shirley Cloyes DioGuardi
 • Hoxhatët, kapot pushtojnë Misionin e Shqipërisë... -- nga Gazeta "Shkodra"
 • Shpërthimi i Majkos si bombë me telekomandë -- nga Mero Baze
 • Pse nuk vjen Nano në Shqipëri?! -- nga Lutfi Dervishi
 • Paradokset komuniste anti-Shkodër vijojnë... -- nga Gazeta "Shkodra"
 • Kërkimi i identitetit në poezinë e Anton Çefës -- nga Ilir Seci
 • Media dhe politika: Si kthehen ndodhitë në lajme -- nga Gëzim Mekuli
 • Pse Majko ka të drejtë! -- nga Zef Ahmeti
 • Atdhetar, pakica e re kombëtare -- nga Veton Surroi
 • Nënë Tereza ka kombësi shqiptare -- reagime shqiptare në SHBA |SQ, EN|
 • Nënë Tereza, një skandal tjetër për "The New York Times" -- nga Beqir Sina
 • Etapë e re në përdormin e gjuhës shqipe -- nga Shefkije Islamaj
 • Partisë Socialiste i nevojitet kriza -- nga Sabri Godo
 • "Lahuta e Malcis" në anglisht -- përkthyer nga Robert Elsie
 • Botohet një udhërrëfyes për Kosovën -- nga Zef Ahmeti
 • Shqiptarofilia si dashuri dhe arsyetim -- nga Moikom Zeqo
 • Procesi i pavarësisë së Kosovës i ngjan asaj të Shqipërisë -- nga Zef Ahmeti


  -- Publikuar në Korrik 2003 [ shko lart ]  
 • Bashkësitë fetare dhe sovraniteti politik i një shtetit -- nga Zef Ahmeti
 • Miku im i shtrenjtë, kompozitori Kastriot Gjini! -- nga Zhuliana G. Jorganxhi
 • Gazetaria e kulturës në Kosovë: kyçje apo çkyçje! -- nga Gëzim Mekuli
 • Dëshmori Kolë Mirdita do të jetojë gjatë në zemrat tona -- nga Tomë Mrijaj
 • Efekte të kontrasteve poetike në poezitë e Gjekë Marinaj -- nga Ilir Seci
 • Daragjati solli Makineritë e para në Shqipëri më 1860 -- nga Dashnor Kaloçi
 • Rikthimi shqiptar në klubin perëndimor -- nga "Wall Street Journal"
 • Kur presidenti shkruan libër -- nga Mark Marku
 • Ngjela: Nëse humbas, iki nga politika -- intervistë në TV Klan
 • Paqja institucionale - a dimë ta administrojmë atë? -- nga Dr. Zef Preçi
 • Nacionalisti Ndue Përlleshi - Trimi i Dukagjinit -- nga Tomë Mrijaj
 • Nënë Tereza dhe "Megjithatë" -- nga Ilir Harshova
 • Rekordmeni Ibrahim Kodra dhe shokët e nëpërkambun -- nga Besnik Dizdari
 • Në kujtim të ndihmës nga jugu, për veriun... -- nga Mero Baze
 • Jam i bindur se shtetet multietnike nuk funksionojnë -- nga Arbën Xhaferi
 • Çfarë mund të thuhet pas qëndrimit të Sorosit? -- nga Genc Rizai
 • Dr. Mons. Zef Oroshi, klerik e atdhetar i devotshëm -- nga Tomë Mrijaj
 • Nënë Tereza - kjo bijë e madhe e popullit shqiptar -- nga Shtypi Shqiptar
 • Poezi: Sadri Gashi, krijues nga Kosova -- nga Mir Dushaj
 • Paradokset e rezolutës 1244 -- nga Arbën Xhaferi
 • Si mbeti Shkodra në kufijtë e Shqipërisë -- nga Përparim Rexhepi
 • Mirdita, krenaria dhe lavdia e dinastisë së Derës së Kapidanit -- nga Tomë Mrijaj
 • Amerika nderon dhe respekton Pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina |SQ, EN|
 • Përveç lutjes, ka edhe rrugë të tjera... -- nga Jozefina Topalli
 • Vendi ku burrat shdërrohen në gra dhe anasjelltas -- nga Moikom Zeqo
 • Vrasjet, vetëvrasjet dhe dehumanizimi i vetëdijes qytetare -- nga Agron Tufa
 • Dardania Sacra - Revistë Shkencore me vlera të veçanta -- nga Zef Ahmeti
 • Moisiu, Nga shoqata e Atlantikut te Shqipëria Atlantike -- nga Çerçiz Loloçi
 • Brenga e nënës -- poezi nga Tasim Aliaj
 • Modelet totalitare të pushteturës socialiste -- nga Agron Tufa
 • Një kujtim për Haki Tahen -- nga Prenk Gruda
 • Roli i politikave mediale në demokratizimin e shoqërisë -- nga Gëzim Mekuli


  -- Publikuar në Qershor 2003 [ shko lart ]  
 • Shkodra, peng i përfaqësuesve të saj në 12 vite -- nga Nikollë Lesi
 • A ekziston mobing (shpotitja) në shkolla tona?! -- nga Gëzim Mekuli
 • Dy fjalë: Poeti dhe shkrimtari Tasim Aliaj -- nga Llesh Marash Delia
 • Shteti apor Kombi -- nga Krist Maloki
 • Poetja e re Ermelinda Sinani - prezantim -- nga Llesh Marash Delia
 • Islamizimi te shqiptarët -- nga Georg Stadtmüller
 • Nëpër gjurmë t’ujkut orjental -- nga Krist Maloki
 • Dialektet shqipe dhe nevoja e një shkrirjeje të tyre -- nga Faik Konica
 • Jeta dhe vështrim mbi poezin e Esad Mekulit -- nga Gëzim Mekuli
 • Mjekësi: Si e mposhta Kancerin e testikulve!? -- nga Gëzim Mekuli
 • Pavarësia e Kosovës - stabilitet për Ballkanin -- intervistë me Alush Gashin
 • Shqipëria, e shqetësuar nën pushtetin e mafies -- nga Philippe Gélie
 • Rrugët e zhvillimit të letërsisë shqipe në Kosovë -- nga Isak Ahmeti
 • Poeti Shaip Emërllahu botohet në Liban -- nga A.M.
 • Mediat dhe politika: Modelet e ndërmjetësimit politik -- nga Gëzim Mekuli
 • Lehtësia më e papërballueshme e vrasjes -- nga Arben Çokaj
 • Firma tregëtare shkodrane Çoba - Bianki 1795-1912 -- nga Klajd Kapinova
 • Gjuha shqipe dhe balsamosja e saj -- nga Ardian Ndreca
 • Meteor i idealizmit në qiellin e vrantë të Shqipnis -- nga Ardian Ndreca
 • Përparimi i gegërishtes - pasurim i kulturës shqipe -- nga Ragip Luta
 • Shkollari Izet Bebeziqi zotëronte 11 gjuhë të huaja -- nga Gazeta Shqiptare
 • Një shoqëri për fëmiun, një qëllim për ardhmërinë -- nga Gëzim Mekuli
 • Procesi kanonizimit të disa Martirëve -- nga Mërgim Korça
 • Ditet e fundit te P. Anton Harapit -- nga Pal Duka-Gjini
 • Memorandum i Lidhjes së Prizrenit më 28 shtator 1964 -- nga Ismet Berisha
 • Nacionalisti Qerim Berisha - një jetë e këputur në mes -- nga T.M. & K.K.
 • Miti i Aleksandrit të madh dhe statuti i Shkodrës -- nga Moikom Zeqo
 • Mediat dhe politika: Deficit etik në mediat shqiptare -- nga Gëzim Mekuli
 • Mediat dhe politika: Ndërmjetësimi i interesit partiak... -- nga Gëzim Mekuli
 • Mediat dhe politika: Informojnë, takojnë apo manipulojnë! -- nga Gëzim Mekuli
 • Popujt e civilizuar dinë të mbrojnë vlerat e veta -- nga Arbën Xhaferi
 • Koment për një poezi dhe një novelë të Migjenit -- nga Meri Luka
 • Angli: Regjizorja Luljeta Çeku, pasion për teatrin absurd -- nga Klajd Kapinova
 • Robert Marku, ushtari që sfidoi Sadam Husein -- nga Klajd Kapinova
 • Kryengritja antiosmane e vitit 1911, për një Shqipëri të vërtetë -- nga Ndue Bacaj
 • Shqiptarët, problemi pellazgjik dhe etruskët -- nga Paulin Kamsi
 • Mos e vrisni Shkodren time ! -- nga Sami Repishti
 • Gjergj Fishta sociolog? -- nga Lekë Sokoli
 • Gegnishtja e meriton me u kodifikue -- intervistë me Chris Hughes
 • Gegnishtja – kategori makro-dialektike... -- nga Stephanie Schwandner-Sievers
 • 6 prill 1911, dita e ngritjes së flamurit të parë -- nga Mark Bregu
 • Vargjeve lirike të Gjergj Fishtës -- nga Tonin Çobani
 • Të drejtat dhe detyrat e gazetarit në Zvicër -- nga Zef Ahmeti
 • Paratë nga Gjermania dhe infantilizmi i Edit -- nga Arben Çokaj
 • Ju rrëfej “bombën”, pistat dhe “pisat” -- nga Ylli Pango


  -- Publikuar në Maj 2003 [ shko lart ]  
 • Fatos Nano kërkon burgosjen e kryeredaktorit të "TemA"-s -- nga TemA
 • Shkolla e parë shqipe dhe mësuesi i saj -- nga Engjëll Sedaj
 • Kosova dhe Samiti i Selanikut -- nga Veton Surroi
 • Një qiri i ndezur për piktorin Enrrik Mendoja -- nga Klajd Kapinova
 • Homazh artistik -- nga Xhevat Limani
 • Shaip Emërllahu - poet - fitoi çmimin letrar "Naji Naaman" -- nga A. A.
 • Politikanët shqiptarë -- nga Arben Çokaj
 • Shqyrtimi i rreziqeve: nga kakofonia në simfoni -- nga Qemal Sakajeva
 • Parlamenti duhet ta ratifikojë marrëveshjen Nano-Pauell -- nga Marko Bello
 • Antologjia “Atdheu i huaj” (Zvicër) dhe poeti Shefqet Dibrani -- nga Bekim Toçani
 • Derivatet e taksave të larta -- nga Mitro Çela
 • Sekreti i marrëveshjes Shkup–Beograd -- nga Ylber Lili
 • Lufta pa fund me Greqinë -- nga Arban Hasani
 • Pavarësia e Kosovës, Shqipëria dhe lobi në SHBA -- nga Genc Burimi
 • Përtej krizës së menaxhimit -- nga Spartak Ngjela
 • Seancë dëgjimi në Kongres mbi të Ardhmen e Kosovës -- nga KKSHA |SQ, EN|
 • Lind një shpresë e re për botuesit shqiptarë -- nga Klajd Kapinova
 • Fryma evropiane pa opozitë -- nga Alfred Moisiu
 • Shqiptarët bashkë, Shtajner kundër -- nga Arben Çokaj
 • Mes thesareve të Butrotit dhe periferisë së tij -- marrë nga ATSH
 • Aksidentet dhe Siguria Rrugore -- nga Ing. Lek Tushaj
 • Dom Anton Kçira 30 vjet me malësorët e Malësisë së Madhe -- nga K. Kapinova
 • Ditari i Mirash Ivanajt - ditari i një zhgënjimi -- nga Nasho Jorgaqi
 • Diabolizmi dhe Karlobolizmi i shtypit -- nga Mero Baze
 • Një ndalim në kufi dhe pyetjet për shtetin maqedon -- nga Ali Aliu & Kim Mehmeti
 • Kush qëndron pas rrëmbimeve të shqiptarëve në Maqedoni? -- nga Irfan Agushi
 • Miss Albania 2003: Nuk mendoj të jetoj jashtë Shqipërisë -- nga Klajd Kapinova
 • Revista të rralla: "HAEMUS" në Bukuresht, Rrumani -- nga Shefqet Dibrani
 • Deklaratë mbi Reformën Arsimore në Shqipëri -- nga Bordi i Alb-Shkencës
 • Teoria mashtruese e mediave -- nga Gëzim Mekuli
 • Libri, armiku i shoqërive jo demokratike -- nga Nail Draga
 • Një verdikt moral për klasën politike shqiptare -- nga Aleksandër Kocani
 • Opozita mbron "Faturën" e të burgosurve -- nga Kleves Bitro
 • Përse nuk rivotoj për Edvin Ramën? -- nga Altin Xhaferri
 • Alfons Dovana - poeti që kurrë s'e humbi shpresën -- nga Kolec Traboini
 • Konsensus gjithëkombëtar, ose kapitullim nën Serbi --nga Prof.Dr. Mehdi Hyseni
 • KKSHA përshëndet refuzimin e Moisiut për Bishtin e Pallës -- nga A.A. |SQ, EN|
 • KKSHA: Forum me Dep. e Shtetit për të ardhmen e Kosovës -- nga A.A. |SQ, EN|
 • In Memoriam për Jusuf Alibalin -- nga Dr. Moikom Zeqo
 • Televizioni publik dhe prag-fushata elektorale -- nga Ferdinand Xhaferraj
 • Bishti i Pallës, apo Kali enigmatik i Trojës -- nga Arben Çokaj
 • Revista "Zëri i së vërtetës - The voice of Truth" -- nga Shefqet Dibrani
 • Ilirët? Ah, këta ngatërrestarë! -- nga Moikom Zeqo
 • Metamorfoza e trashëgimisë -- nga Dode Prenga
 • "Çështja Kapllani" - nëpërkëmbje e emigrantëve në Greqi -- nga Kolec Traboini
 • KKSHA-ja - letër e hapur presidentit Moisiu -- nga Richard S. Lukaj |EN|
 • KKSHA-ja - forum me zyrtarë të Dep. Shtetit -- nga Altin Alimehmeti |SQ, EN|
 • KKSHA-ja diskuton me senatorin Lieberman -- nga Altin Alimehmeti |SQ, EN|
 • KKSHA-ja, pritje për zv/kryeministrin Musa Xhaferi -- nga A. Alimehmeti |SQ, EN|
 • Kampionati i Tretë i Golfit të KKSHA-së -- nga Altin Alimehmeti |SQ, EN|
 • KKSHA-ja do nderojë me çmim Bill Klintonin -- nga A. Alimehmeti |SQ, EN|
 • Kosova disi më ndryshe -- nga Arben Çokaj
 • Një martesë e mrekullueshme shqiptare në New York -- nga Klajd Kapinova
 • Ballë për ballë me "vejushën e zezë" -- nga Mihal Luarasi
 • Dosjet e fajdeve si dosjet e Sigurimit -- nga Mero Baze
 • Nën lëkurën e shqiptarëve të famshëm -- nga Belina Budini
 • Historia e shkurtër e Ismet Berishës -- nga Tomë Mrijaj & Klajd Kapinova
 • Kush është Ismet Ukë Sadiku? -- nga Tomë Mrijaj & Klajd Kapinova
 • Dera e familjes Berisha në arkivat e historisë -- nga T. Mrijaj & K. Kapinova
 • "Politika" e Beogradit dhe "Rilindja" e Prishtinës -- nga T. Mrijaj & K. Kapinova
 • Adem Dushi - një patriot i rrallë -- nga Tomë Mrijaj
 • Shkodra - shqiponja e Albanisë -- nga Agron & Meri Luka
 • Në Prishtinë, u përkujtua Fehmi Agani -- nga QIK
 • Shqiptarët e Malit të Zi kërkojnë të drejtat që u takojnë -- nga Klajd Kapinova
 • Serbët, nga turma të mjerimit në kampionë të shovinizmit -- nga Ndue Bacaj
 • Krim i madh të injorosh përfaqësuesit e artit të popullit tënd -- nga Kadri Ukaj
 • Moisiu: Pse s’ua dhashë grekëve Bishtin e Pallës -- nga Bledar Hoti
 • Himara - princeshë e gjenezave të mugëta -- nga Moikom Zeqo
 • Përse u binda se Maqedonia duhet prishur? -- nga Arbën XHAFERI
 • Arlind Kopliku, gjeniu i matematikës -- nga Olsi Kolami
 • Opinion: Kujt po i biem?! -- nga Arben Kallamata
 • Kongresi III i Lidhjes së Prizrenit në mërgim -- nga Tomë Mrijaj & Klajd Kapinova
 • Kongresi I i Lidhjes së Prizrenit në mërgim -- nga Tomë Mrijaj & Klajd Kapinova
 • Veprimtaria e Lidhjes së Prizrenit 1962-1966 -- nga Ismet Berisha
 • Lidhja III e Prizrenit në mërgim -- nga Tomë Mrijaj & Klajd Kapinova


  -- Publikuar në Prill 2003 [ shko lart ]  
 • Kleri Katolik me Malësi - kryfjalë në vite -- nga Klajd Kapinova
 • Në Nju Jork: Përkujtohet nëna pajtore "Zoja e Shkodrës" -- nga Klajd Kapinova
 • Kulla e Gjomarkut s'kish as polici as zyrtarë -- nga Tomë Mrijaj
 • Nikollë Mrijaj - intelektual, atdhetar e kuvendar -- nga Klajd Kapinova
 • Rrafshi i Dukagjinit - dyert e çelura për legjendën e trimërisë -- nga Tomë Mrijaj
 • Hidhërim i madh për familjen dhe Shkodrën -- nga Beqir Sina
 • UNMIK-u në Kosovë për femra të bukura -- nga SYZANA BYTYÇI
 • Shteti Multietnik apo Etnik -- nga Arbën XHAFERI
 • Luigj Gurakuqi shembull model atdhetarizmi -- nga Mark Bregu & Lekë Luma
 • Fadil Kraja "restauron bustin e thyer të Migjenit" -- nga Fatime Kulli
 • Shpirti opozitar i poetit -- nga Fadil Kraja
 • Gjuha shqipe për fëmijët shqiptaro-amerikanë -- nga Klajd Kapinova
 • Tullën e bazamentit Evropës ia vuri kristianizmi -- nga Agron Luka
 • Çdo profesor ekonomie do ta shkarkonte z. Nano -- nga Mero Baze
 • Shqipëria Etnike dhe padronët komunistë ateistë -- nga Broz Simoni
 • Dukuri dhe prirje të gazetarisë sociale -- nga Hamit Boriçi
 • Besimtarët katolikë festuan Pashkët -- nga Klajd Kapinova
 • Tre krijime poetike... -- nga Agim Doçi
 • Privilegj të përfaqësoj flamurin shqiptar -- nga Klajd Kapinova
 • Xhafer Deva - Kryetar i "Lidhjes së Prizrenit"... -- nga T.Mrijaj & K.Kapinova
 • "Lidhja e Prizrenit", 10 Qershor 1878 -- nga Tomë Mrijaj & Klajd Kapinova
 • Shkodra, provinca e braktisur e kulturës -- nga Anila Dushi
 • Shampanjë e valse dashurie... -- nga Klajd Kapinova
 • Nënë Tereza: "Unë jam një pendë në dorën e Zotit" -- nga Klajd Kapinova
 • Dr. Dom Lush Gjergji - biografi i Nënë Terezës -- nga Klajd Kapinova
 • Historia e Nënë Terezës në një libër të ri -- nga Tomë Mrijaj
 • Malësia - arenë e betejave për liri -- nga Klajd Kapinova
 • Moratorium, Senatorium, Krematorium -- nga Arben Çokaj
 • Kosovë: Kur mungon platforma e përbashkët -- nga Zef Ahmeti
 • Në barkun e një balene -- nga Ben Andoni
 • “Marie Kraja” në duart e Martin Andresë -- marrë nga Shekulli
 • Familja e tregtarit Mhill Gjuraj nga Kosova -- nga Klajd Kapinova
 • Marlekajt nëpër rrjedhat e historisë -- nga Tomë Mrijaj
 • Piaca e privilegjit të humbur -- nga Vladimir Myrtezai Groshi
 • “Marie Kraja” sërish në TOB -- nga Zefina Hasani
 • Nacionalisti Abaz Kupi në një monografi -- nga Klajd Kapinova
 • Mbresa të mbarsura me kujtime që nuk harrohen... -- nga Ymer Bala
 • Lotë pendimi në kishën e Shën Palit, Detroit -- nga Klajd Kapinova
 • Marije Shllaku një nuse e Shqipërisë Etnike -- nga Klajd Kapinova
 • Simfonia e një jete: Kardinal Mikel Koliqi 1902-1997 -- nga Klajd Kapinova


  -- Publikuar në Mars 2003 [ shko lart ]  
 • Ndikimi i familjes në edukatën e fëmijës -- nga gjermanishtja Zef Ahmeti
 • Kosova një çështje politike apo juridike? -- nga Zef Ahmeti
 • Baletmaestro Peter Minnar - një shekull për shqiptarët -- nga K. Kapinova
 • Epilogu i një tragjedie që mbeti në harresë -- nga Klajd Kapinova
 • "Flamuri i Kombit Shqiptar", nga Jaho Brahaj -- nga M. Xhaxhiu & B. Gaçe
 • Një shqiptar për në Shtëpinë e Bardhë -- nga Blendi Fevziu
 • Disa të vërteta mbi vdekjen e Skënderbeut -- nga Aurel Plasari
 • Gjon Shllaku - helenisti i madh -- nga Fadil Kraja
 • De Rada dhe gazetaria -- nga Hamit Boriçi
 • Politika maturante shqiptare -- nga Arben Çokaj
 • Shqipëria aleate e Amerikës -- nga Kolec Traboini
 • Vepra e Isak Ahmeti-t dhe sytë e kritikës letrare -- nga Zef Ahmeti
 • Të drejtat e njeriut dhe mbrojtja e tyre... -- nga Zef Ahmeti
 • Marrëdhëniet e Moisiut me Pirandelon dhe Cvajkun -- nga Mikel Prendushi
 • Shkolla shqipe nën sundimin socialist -- nga Shefqet Dibrani
 • Vrasja e Gjingjiqit dhe realiteti në Serbi -- nga Zef Ahmeti
 • Kthimi në gjurmët e shkrimeve të botuara -- nga Hamit Boriçi
 • Për profesor Jup Kastratin, s'kishte gjumë -- nga Shaban Babatinca
 • Kulti për “vjeturinat” i Theodor Ippen-it -- nga Aurel Plasari
 • 7 marsi nuk shënon themelimin e Shkollës shqipe -- nga Shefqet Dibrani
 • Sa herë duhet te shpallet Kosova shtet i pavarur e sovran -- nga Zef Ahmeti
 • Metodat e fuqive demokratike në ndërtimin e paqes... -- nga Zef Ahmeti
 • Revista "Pena" e shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë -- nga Shefqet Dibrani
 • Deklaratat e fundit të kryeministrit serb -- nga Arben Çokaj


  -- Publikuar në Shkurt 2003 [ shko lart ]  
 • Mediat shqiptare dhe hiperbolizimi i problemeve -- nga Arben Çokaj
 • Drama e medias shqiptare -- nga Fatos Lubonja
 • Perla në gjerdan -- nga Kolec Traboini
 • Etja e gurëzuar e Arbrit ose përvijëzim i realitetit... -- nga Anton Çefa
 • Nënë Tereza, ja si do të shenjtërohet -- përktheu Belina Budini
 • Lulet e fatit duhet t'i mbjellësh vetë -- libër nga Phil Bosmans
 • Pagesa do të nxisë interesin për shkollën -- intervistë me dekanin Gruda
 • Të mendosh politikisht II -- nga Jusuf Shpuza
 • Në fermën e deleve (Mbi konferencën e Rambujes) -- nga Tim Judah
 • Kujtoni Kosovën -- nga Veton Surroi
 • Të rishkruash historinë -- nga Blendi Fevziu
 • Frymë e shenjtë (Nënë Terezes) -- poezi nga Sarë Gjergji
 • Aborti - vrasje e fëmijës së palindur -- nga Fatmir Pera & Zef Ahmeti
 • Revista "Urtia": Fenomeni i Biotekës... -- nga Shefqet Dibrani
 • Të mendosh politikisht: Kosova, apo Kosovo, apo...? -- nga Arben Çokaj
 • E drejta e jetës - ku ka ikur?... -- nga Jozefina Topalli
 • Kosova, si shtet i pavarur -- nga Zef Ahmeti |DE, EN|
 • Kodi penal në "Kanunin e Lekë Dukagjinit" -- nga Zef Ahmeti |SQ, DE, EN|