Fjala e Lirë, 2004


Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi.
Ju lutem, na shkruani:

[ Kontakti ]

Kërko tek Fjala e Lirë:
 

"Fjala e Lirë", Arkivi

2003 | 2004
2005 | 2006
2007 | 2008
2009 [ Arkivi 2003 - 2009 ]

  FAQE RELEVANTE

  Fjala e Lirë
  http://www.fjala.info
  BMC Computer
  http://www.bmconline.info
  WebPage of Arben Çokaj
  http://www.cokaj.info
  MailingList
  Lajmëtari

  "Fjala e Lirë", Arkivi vjetor

  Janar 2004
  Shkurt 2004
  Mars 2004
  Prill 2004
  Maj 2004
  Qershor 2004
  Korrik 2004
  Gusht 2004
  Shtator 2004
  Tetor 2004
  Nëntor 2004
  Dhjetor 2004


-- Publikuar në Dhjetor 2004 [ shko lart ]  
 • Enciklopedi e dashurisë për atdheun -- nga Kolec Traboini
 • Pele: Futbolli fsheh të papritura të mëdha -- nga Kolec Traboini
 • Passio - roman që lexohet me një frymë -- nga Fran Camaj
 • Elsie: Fjalori i shqipes zyrtare, vetëm gjysma e gjuhës -- nga Dhurata Hamzai
 • Vdekja e kulturës klasike -- nga Stefan Çapaliku
 • Numri 33 i revistës shqiptare "ARS" -- nga Irhan Jubica
 • Statusi i Kosovës nuk zgjidhet nga njerëz të korruptuar -- nga Beqir Sina
 • Me cubëri, Neshat Tozaj poshtëron Veriun shqiptar -- nga Mark Bregu
 • Zef Prela Ivezaj, Medaljen e Artë të Shqiponjës -- nga John Frani Ivezaj
 • Antikomunisti Kapiten Gjelosh Luli (1908-1946) -- nga John Frani Ivezaj
 • Gentian Marku: Një hero i guximshëm shqiptaro-amerikan -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Nëntor 2004 [ shko lart ]  
 • Etika e qënies -- nga Arbën Xhaferi
 • Sollaku në udhëkryq -- nga Eduard Zaloshnja
 • NY: Festivali i ngjyrave etnografike, këngëve e valleve -- nga Klajd Kapinova
 • Kësaj here, kishim ftuar Mirushin -- nga Eduard Zaloshnja
 • Grekët po mbushin burgjet me shqiptarë -- nga Beqir Sina
 • Vullnetarizmi, një dimension i munguar -- nga Eduard Zaloshnja
 • Evenimenti panshqiptar i vitit 2004 -- nga Alban Kraja
 • Çfarë dëshiron Berisha? -- nga Eduard Zaloshnja
 • Përurohet qendra presidenciale "William J. Clinton" -- nga Beqir Sina
 • Kosova dhe Kukësi përmes fotoreporterit Paolo Pellegrin -- nga Beqir Sina
 • Diktati gjeo-linguistik i të përkohëshmve shqiptarë -- nga Ardian Ndreca
 • Numri 32 i revistës shqiptare "ARS" -- nga Irhan Jubica
 • Histori: Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë -- nga Isuf Bajrami
 • Ftesë për aktivitet në Angli -- nga Alban Bytyqi
 • Koment II: Lufta politike dhe maskat e veprimit ogurzi -- nga Shefqet Dibrani
 • Koment I: Pështjellimi ballkanik dhe pendimi evropian -- nga Shefqet Dibrani


  -- Publikuar në Tetor 2004 [ shko lart ]  
 • Nënshtrimi dhe toleranca në marrëdhëniet shqiptaro-greke -- nga Mark Marku
 • "Kombi - shteti, si rast studimi: Bosnja" -- nga Beqir Sina
 • Thjeshtë Një Drejtim Faktesh -- nga Alban Bytyqi
 • Do kthehen në atdhe trupat e pajetë të familjes Bitri -- nga Beqir Sina
 • Fjalor biblik shqip - Albanian Biblical Dictionary -- nga Altin Luli
 • "Avokat në Strasburg për dhunën greke ndaj emigrantëve" -- nga Adrian Thano
 • Shqipëri, rrugët pa emra e qytetarët pa adresë… -- nga Askold Krushelnycky
 • "Gandhi de Prishtina" fiton zgjedhjet në Kosovë -- nga Beqir Sina
 • Promemorie e komunitetit katolik në Shqipëri -- dërguar nga Klajd Kapinova
 • Nano ik ! -- nga Andi Bejtja
 • Flamuri grek dhe flamurmbajtës shqiptarë -- nga Skënder Shkupi
 • Desidenca (pa desidencë) - katovicizmi i letërsisë shqiptare -- nga Kolec Traboini
 • Derrat në "Pyll" grek, zagarët në zyrën e Presidentit -- nga Mero Baze
 • Broshurë e rrallë dhe e para në gjuhën shqipe në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Një 75 vjetor për Shtjefën Gjeçovin -- nga S. Lolja & B. Sina
 • Numri 31 i revistës shqiptare "ARS" -- nga Irhan Jubica
 • Shqiptarët meritojnë një shtet që mendon për shqiptarët -- nga Beqir Sina
 • Lufta në Kosovë mbetet model se si luftohet e fitohet lufta -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Shtator 2004 [ shko lart ]  
 • Kur shteti degjeneron -- Arben Çokaj
 • Petraq Minari, korçari 104 vjeçar flet për Konicën dhe Nolin -- Klajd Kapinova
 • Numri 30 i revistës shqiptare "ARS" -- nga Irhan Jubica
 • Shqipëri-Greqi, fitore në të gjitha drejtimet -- Sami Gjoka


  -- Publikuar në Gusht 2004 [ shko lart ]  
 • Jo koloni moderne, por Kosovë të pavarur dhe të integruar -- Mehdi Hyseni
 • Rrënjët i kemi përtej Atlantikut -- nga Beqir Sina
 • "Morali i ri" ose mungesa e vetëdijes sociale -- Arben Prendi
 • ShShShA: "Pena e artë" për vitin 2003 -- Ramiz Gjini
 • Elvir Muriqi fiton kundër Tony Menfee -- nga Beqir Sina
 • Strategjia e tolerancës -- Kolec Traboini
 • Kosovë: Barometri diplomatik -- Mehdi Hyseni
 • Legalizimi i krimit -- Arbën Xhaferi
 • Emra për rrugët, sheshet, shkollat e Shqipërisë -- Ardian Klosi
 • Kanina e njerëzve të mëdhenj -- shënim historik
 • Doza pesimizmi për Maqedoninë -- nga Ylber Lili
 • Demokracia dhe ushtrimi i saj në praktikë -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Poetika e një arti të madh letrar -- nga Ndue Ukaj
 • Boksoj për Kosovën -- nga Beqir Sina
 • Shqipëria nuk është Greqi -- nga Kastriot Demi
 • Edhe Evropa mbetet në "darën" e kërcënimit terrorist -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Korrik 2004 [ shko lart ]  
 • Kosova në duldung -- nga Arben Çokaj
 • Numri 7 (29) i revistës letrare shqiptare "ars" -- nga Irhan Jubica
 • Komunikatë për Koordinimin e imprenditoreve shqiptarë në Itali -- nga KISI
 • Seanca dëgjimore për Shqipërinë në Kongresin Amerikan -- nga Eduard aloshnja
 • Hearing: Advancing Democracy in Albania -- nga Eduard Selami |EN|
 • Hearing: Advancing Democracy in Albania -- nga Erion Veliaj |EN|
 • "Ishte një mesazh i mirë për demokratizimin e Shqipërisë" -- nga Beqir Sina
 • "Me Kosovën shtet i pavarur" - intervistë me z. Arbnori -- nga H.Rama & B.Sina
 • Shkrimtarët i kanë përgatitur vetë dosjet e tyre -- nga Irhan Jubica
 • Njerëzit me dosje janë në pushtet -- nga Blendi Kraja
 • Një grua kosovare fiton një shtëpi në New York -- nga H.Rama & B.Sina
 • "Në Emër Të Lirisë e Pavarësisë", një libër i ri -- nga Beqir Sina
 • Dr. Mark dhe Llesh Gjomarku -- nga Tomë Mrijaj
 • Kisha shqiptare "Shën Pali" një nga më të mëdhatë në SHBA -- nga Beqir Sina
 • Skënderbeu dhe 24 perandorët shqiptarë -- libra nga Alban Kraja |IT|
 • Informacion nga "Lega Albanese" në Itali -- njoftim nga Alban Kraja
 • Demokracia Shqiptare me dy diktatorë -- nga At Zef Pllumbi
 • Numri 6 (28) i revistës letrare shqiptare "ars" -- nga Irhan Jubica


  -- Publikuar në Qershor 2004 [ shko lart ]  
 • Etimologjia dhe evolucioni i emërtimit Shkodra -- nga Agron Luka
 • Atë Gjergj Fishta nderi i kombit -- nga Ndue Bacaj
 • 1 në 130 amerikanë të pasur, është miljoner -- nga Beqir Sina
 • Faton Bislimi, fenomeni shqiptar nga Gjilani ne Capitol Hill -- nga Beqir Sina
 • ARSHI PIPA, njeriu dhe vepra -- nga Uran Karakulla
 • Zvarranikët dhe Gojët -- nga Fatos Aliu
 • Çështja çame ngre lart zërin e ndërgjegjes kombëtare -- nga Beqir Sina
 • E djathta shqiptare, akademi në Hamburg të Gjermanisë -- nga Nue Oroshi
 • Tendenca për njollosje të historisë -- nga Ndue Ukaj
 • Debati i sotëm në Kosovë -- nga Albin Kurti
 • Neveria e një dokumenti! -- nga Blendi Fevziu
 • Dy elementë themelorë të lirisë -- nga Gjergj Marku
 • Ndrysh(k)imet në PD dhe zgjedhjet -- nga Mero Baze
 • Ja atentatet kundër Mbretit Zog -- nga Prelë Milani
 • Fabrikat që mbjellin vdekje -- nga Ali Eltari
 • "Më fal, Bilal Xhaferri!" -- nga Kolec Traboini
 • Që të merresh vesh me Zotin duhet të sulmosh qiellin -- nga Bedri Blloshmi
 • Empirizmi i Qoses ndaj një libri pa vlera të Rudina Xhungës -- nga Pjeter Jaku
 • Lavdi humorit -- nga Arbën Xhaferi
 • Kryeplaku sojsëz i fshatit sojmirë -- nga Kolec Traboini
 • Shteti kushtetues -- nga Zef Ahmeti
 • Stop shkatërrimit përfundimtar të mjedisit -- nga Beqir Sina
 • Profili i Mjaft -- nga Leyla Boulton
 • A e kemi hak këtë kryeministër? -- nga Mustafa Nano
 • Abuzimet me OKB-në -- nga Arbën Xhaferi
 • Ismet Berisha - personalitet i shquar me ndikim -- nga Shefqet Dibrani
 • Bisedë me lexuesin për depozitat e Vlorës -- nga Eduard Zaloshnja
 • "Antologjia e prozës bashkëkohore shqiptare" -- nga revista ARS
 • Numri 17 (27) i revistës letrare shqiptare "ars" -- nga Irhan Jubica


  -- Publikuar në Maj 2004 [ shko lart ]  
 • Ismail Kadare - Pasha i letrave -- nga Migjen Kelmendi
 • Kadare ose shëmbja e idhujve -- nga Blerti Delia
 • Duke ndjekur fushatën presidenciale amerikane... -- nga Ilir Seci
 • "Më përtej kohërave" i Trebeshinës -- nga revista ARS
 • Promovim i botimeve të reja "Buzuku" -- nga revista ARS
 • Deti Adria/Adriatik: emërtim i lashtë ilir apo italik -- nga Agron Luka
 • Rreth librit "Marie Shllaku bij e Shkores martire e Kosoves" -- nga Klajd Kapinova
 • Disa mendime rreth gjuhës zyrtare shqipe -- nga Hans-Joachim Lanksch
 • Shkolla e parë shqipe nuk daton me 7 Mars 1887 -- nga Ndue Bacaj
 • Kontrolli i informacionit rrezikon proceset demokratike -- nga Gëzim Mekuli
 • Në Zvicër: Premierë e filmit shqiptaro-zviceran "Yllka" -- nga Zef Ahmeti
 • Çamëria dhe parlamenti shqiptar -- nga Nail Draga
 • Kapidani Ndue Gjon Marku me histori dje dhe sot -- nga Tomë Mrijaj
 • Nacionalistët Zef e Mark Sokoli u flijuan për Shqipërinë etnike -- nga Tomë Mrijaj
 • Ditë historike për Evropën, po shqiptarët? -- nga Zef Ahmeti
 • “Vlora”, vendi ku shitet e ardhmja -- nga Oltion Leka
 • Iraku, Nano ndihmon veten -- nga Gary Kokalari
 • Tema e heroit nacional në letërsi -- nga Anton Gojçaj


  -- Publikuar në Prill 2004 [ shko lart ]  
 • Rrugëtim nëpër Shkodrën mijëvjeçare -- nga Ndue Ukaj
 • Pllaka e prishur e gramafonit -- nga Arbën Xhaferi
 • Shenjtori shqiptar i Rusisë -- nga Kolec Traboini
 • Pse shpërthyen trazirat në Kosovë? -- nga Instituti Amerikan i Paqes
 • Peticion drejtuar autoriteteve ndërkombëtare mbi dhunën greke -- nga NAG
 • Logoterapia si meditacion psikologjik -- nga Shefqet Dibrani
 • Në emër të partisë... -- nga Erjon Veliaj
 • Poetët shqiptarë në Amerikë ngrejnë lart vlerat e poezisë -- nga Beqir Sina
 • Paqja e rreme e opozitës me Edi Ramën -- nga Mero Baze
 • Të luftosh për të drejtat e të tjerëve -- nga Preç Zogaj
 • "Atdheu mbi të gjitha" - "Paqe-Vllaznim-Bashkim" -- nga Beqir Sina
 • Rrëfimi i vëllait - Drama e fshehur e Nënë Terezës -- nga Pandeli Pasko Kuteli
 • Lame Kodra - Personifikim i Disidencës Shqiptare -- nga Hajdar Çafka
 • "Drejtpeshimi" - libër rreth filozofisë politike -- nga Sabri Kiçmari
 • Azem Hajdari e Havzi Nela në poezi -- nga Fadil Hoxha
 • Numri 16 (26) i revistës letrare shqiptare "ars" -- nga Irhan Jubica
 • Liria është një mut i madh!... -- nga Shefqet Dibrani
 • Piktorë nga Vlora në Austri -- nga Fatmir Velaj
 • Bardhyl Quku - financieri i suksesshëm shkodran në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Migjeni, përkrahës i një bote pa Zot e pa religjion -- nga Mons. Zef Simoni
 • Macja Blu - Vargje që ruajnë ekuilibrin e ndjesive shqiptare -- nga Klajd Kapinova
 • Ngjarje historike dhe figura nacionale nga Marash Mali -- nga Klajd Kapinova
 • Për një interpretim racional të ngjarjve të marsit -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Kanadaja të njohë Pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • “Skënderbeu” - i panjohur -- nga Julius Pisko
 • Debati i munguar dhe kultura politike -- nga Nail Draga
 • Pse duhet të jemi krenarë për Papa Klementin e XI -- nga Korrieri
 • Mirënjohje nga revista letrare shqiptare "ARS" -- nga Irhan Jubica
 • Memorandum i emigrantëve çamë në Shqipëri më 1947 -- nga Isuf Bajrami
 • Rinjohje e vlerave kuteliane -- nga Ndue Ukaj
 • Shitja e Pallatit të Kulturës - akt kriminal -- nga Aurel Plasari
 • Pse nuk del populli në fotografi?! -- nga Kolec Traboini
 • Nano si Somoza -- nga Gary Kokalari
 • Bota e Rrethuar -- intervistë me Ismail Kadare
 • Rasim Lumeshi - Pranverë e përflakur -- dërguar nga Arif Molliqi
 • Van Sotir Kristo, shqiptari me famë në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Çamët e humbën besimin, që kauza do zgjidhej në Tiranë -- nga Beqir Sina
 • Pasdite me poetin Pojanaku -- nga Dalip Greca
 • Nata e përgjakur Kosovare -- poezi nga Fadil Hoxha
 • Amerika - tokë e ëndërruar -- nga Shefqet Dibrani
 • Akademi përkujtimore: Xhafer Deva dhe Mark Gjon Marku -- nga Nue Oroshi


  -- Publikuar në Mars 2004 [ shko lart ]  
 • Kur shkruan me autoritetin e një shkrimtari bashkëkohor -- nga Gjekë Marinaj
 • Rreziku nga Pan-Shqiptarizmi !? -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Ernest Koliqi dhe fillimet e prozës moderne shqipe -- nga Ndue Ukaj
 • Prozë e eksperiencave të jashtme dhe të brendëshme -- nga Ndue Ukaj
 • Diskriminimi statistikor i romëve -- nga Nail Draga
 • Numri 15 (25) i revistës letrare shqiptare "ARS" -- nga Irhan Jubica
 • Kur dënohesh pa e marrë vesh fajin -- nga Alban Kodra
 • Viti 2004 - vit i Katedrales në Prishtinë -- nga Arber Dukagjini
 • Ne "Komiteti"... që nuk e shpëtuam dot Vlorën në 1997-n -- nga Syrja Sherifi
 • 7 Marsi 1887 - Dita e Mësuesit, festohet në New York -- nga Beqir Sina
 • Kosova më pranë Brukselit se sa Beogradit -- nga Ismail Kadare
 • Donald Traboini - shqiptari që la pas grekërit në Athinë -- nga Dalip Greca
 • Dëshmia: Ja kush na vrau në Cërrik -- nga Agron Kuliqi
 • Liga Qytetare përkrah listat e hapura në Kosovë -- nga Shirley Cloyes DioGuardi
 • Doris Pack, pse kërkohet heqja e flamurit shqiptar? -- nga Zef Ahmeti
 • Beogradi shprehet i kënaqur me vizitën e Nanos në Prishtinë -- nga Beqir Sina
 • Të ndalet trendi i rrëshqitjes së Kosovës -- nga Adem Demaçi
 • Koha është e qytetarëve -- nga Çapajev Gjokutaj
 • Rezervat e mia për gazetën “TemA” -- nga Piro Misha
 • Vulaj: Ndjejmë frustrimin e popullatës në çdo vizitë -- nga Brikena Demirasi
 • Qarqe anti-shqiptare në Amerikë, sulmojnë shqiptarët -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Shkurt 2004 [ shko lart ]  
 • Numri 14 (24) i revistës letrare shqiptare "ars" -- nga Irhan Jubica
 • Pse shkruajnë keq femrat? -- nga Gilmana Bushati
 • Fletëza të shkëputura prej nacionalizmës shqiptare -- nga Enver Sulaj
 • Piktorë shqiptarë në Vjenë -- nga Vasil Qesari
 • Pjetër Kolë Smalaj - një histori 50-vjeçare në emigracion -- nga Klajd Kapinova
 • Ftesë: Panairi "Kosova 2004" -- nga Mark Culaj
 • Dhuna në TV dhe dhuna në shoqëri -- nga Gëzim Mekuli
 • Ribotim: Epiri dhe përkatësia etnike e epirotëve -- nga Isuf B. Bajrami
 • Shqiptarët në Mal të zi - partner e jo dekor i qeverisë -- nga Nail Draga
 • Pesë pionerët e ligjëratës filozofike të kulturës kombëtare -- nga Isak Ahmeti
 • Çfarë flasin shqiptarët pas protestave kundër Nanos? -- nga Beqir Sina
 • Shqipëria Etnike, Shqipëria e Tanë, Shqipëria e Jonë -- nga Jens Zajmi-Katanolli
 • Shqiptaro - amerikanët mbështesin protestat e opozitës -- nga Beqir Sina
 • Është koha të botojmë Historinë komplete të Çamërisë -- nga Nue Oroshi
 • Netëve të errëta feneri i bordelit duket edhe më i kuq -- nga Apollon Baçe
 • 7 shkurti, Nobeli i Paqes shqiptare -- nga Preç Zogaj
 • A funksionon e majta politike në traditën shqiptare?-- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Ide e madhe për të kthyer studentët shqiptarë në atdhe -- nga Beqir Sina
 • Banda e Shkodrës, kthim për hir të zakonit -- nga Anila Dushi
 • Tërheqje e majtë -- nga Arben Çokaj
 • Midis legjendës dhe realitetit -- nga Ilir Seci
 • Të gjithë sot në protesta -- nga Koha Jonë
 • Stuhia në gotë -- nga Arbën Xhaferi
 • Decentralizimi nuk është dezintegrim -- nga Nail Draga
 • Mësues me njohuri të kufizuara -- nga Nail Draga
 • Përse 7 shkurti duhet të kthehet në Lëvizje? -- nga Mero Baze
 • Rruga drejt Shkodrës -- nga Indro Montanelli
 • New York: Për një Shqipëri të Bashkuar të Lirë e Demokratike -- nga Beqir Sina
 • E ardhmja për një letërsi shqipe dinjitoze ka trokitur -- nga Lekë Gjoka
 • Shqipëria veneciane (1392-1470) -- nga Zef Ahmeti
 • Presidenti Ibrahim Rugova u shpall Senator Nderi i Evropës -- nga QIK
 • Teknologjitë mohuese të vlerave -- nga Mark Simoni
 • Të drejtat e njeriut në oksident dhe orient -- nga Zef Ahmeti
 • Nacionalistët shqiptaro-amerikanë, demonstrata anti-komuniste -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Janar 2004 [ shko lart ]  
 • Rrugës së mërgimit djemtë puthin morden -- poezi nga Lek Gjoka
 • Homeri ka qenë në Shkodër -- nga Indro Montanelli
 • Shkodra, si ana e errët e Kalifornisë -- nga Bujar Skëndaj
 • Koha në absurd -- nga Skënder Drini
 • Tradita kishtare iliro-shqiptare në Kosovë -- nga Isak Ahmeti
 • Akademi shkencore për viktimat e komunizmit -- nga H. Rama & B. Sina
 • Kosova dhe statusi i saj i ardhshëm -- nga Mahmut Bakalli
 • Fletërrufeja e Majkos dhe Lëvizja "Mjaft" -- nga Mero Baze
 • Shqipëria etnike nuk është kërcënim për askënd -- nga Noel Malcolm
 • Shtegtimi shqiptar dhe përçartja e Nanos -- nga Genc Burimi
 • Sandër Prosi - atdhetar i flaktë në jetë dhe në art -- nga Baxhul Merkaj
 • Koncepti simbolik dhe reflekset e sintezave të sensibilitetit -- nga Gjekë Marinaj
 • Gjenerata e Re Shqiptare - ndërgjegjësimi për detyrën historike -- nga Beqir Sina
 • John Belushi, komiku i madh me fat tragjik -- nga Timo Flloko
 • Për kë bie këmbana? -- nga Leonard Demi
 • Temat tabu: Kosova në një shtet me Shqipërinë -- nga Arbën Xhaferi
 • Poshtërimi në Ballkan -- nga Ismail Kadare
 • Nënë Tereza - Bojaxhinjtë dhe prejardhja e tyre -- nga Albert Ramaj
 • Dhe rinia tha mjaft -- nga Ardian Klosi
 • Rreziku i integrimit pa shtet -- nga Gjergj Buxhuku
 • Gomonia socialiste: Kthimi i Djalit Plangprishës -- nga Apollon Baçe
 • Qeveria Neuropsikiatrike maqedone -- nga Sulejman Rushiti
 • Mallkimi i Rozafës -- poezi nga Ramadan Musliu
 • Kosova sot nën lupën intelektuale -- nga Isuf Bajrami
 • PS, gomone e çarë, pa shpresë -- nga Çerçiz Loloçi
 • Ka fituar vendimi për të varrosur të vërtetën -- nga Preç Zogaj
 • Tirana dhe Prishtina duhet t'i njohin pavarësinë njëra-tjetrës -- nga Sabri Hamiti
 • Aladro Kastrioti një "princ" aventurier për fronin e Shqipërisë -- nga Luan Malltezi
 • "Mjaft": Referendum për shkarkimin e Nanos -- nga Alida Beqiri
 • Udhëtim në historinë amerikane -- nga Hamit Boriçi
 • Rrëzimi i bustit të Stalinit në Shkodër, 14 janar 1990 -- nga Dashnor Kaloçi
 • Shqipërinë e shpëton dalja në pension e Nanos dhe Berishës -- nga Zef Ahmeti
 • Një Gjeneral kapet rob -- nga Fabian Morava
 • Besnik Bajraktari viktima e radhës e emigracionit -- nga Gazmend Janku
 • 765,622 amerikanë të vrare në konflikte, asnjë në Kosovë -- nga Beqir Sina
 • Protestë e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë -- nga Ramiz Gjini
 • Baleta e mprehi shpatën edhe një herë për situatën... -- nga Armir Krasniqi
 • Shqiptarët e ndaluar: Shqipëria getoja e Ballkanit -- nga Andrea Stefani
 • Tani po fundoset tragjedia -- nga Mero Baze
 • Tragjedia shqiptare në shtypin amerikan -- nga Beqir Sina
 • Karvani i vdekjes trondit Shkodrën -- nga Koha Jonë
 • Poezi: Homazh për detin Jon -- nga Arif Molliqi
 • Abaz Kupi - pinjoll i nacionalizmit të kulluar shqiptar -- nga Luan Gashi
 • Shpërngulja e popullsisë çame si myslimanë të Turqisë -- nga Isuf Bajrami
 • A kemi strategji ne si PD për të fituar zgjedhjet më 2005? -- nga Myqerem Tafaj
 • T’i ikësh "Lindjes" nga Shkodra -- nga Elsa Demo
 • Kryeministri turist i një populli emigrantësh -- nga Adrian Thano
 • Tragjedia, ushtari vret shokun dhe... veten -- nga Valbona Idrizi etj.
 • Kosova, një ndër vendet më me prespektivë dhe optimizëm -- nga Beqir Sina
 • Demistifikimi i kapitalizmit -- nga Besnik Aliaj
 • Koha e dëshmive të mëdha -- nga Altin Lluka
 • Kosova dhe rreziku nga terrorizmi -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Ndeshja në mes civilizimeve -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Identieti qytetërues dhe shqiptarët -- nga Ndue Ukaj
 • Toleranca fetare ndër shqiptarët në Kosovë -- nga Tomë Paloka
 • Si më fyen dhe më nënçmuan autoritetet sllovene -- nga Gëzim Mekuli
 • Kuptimi i nocionit diskurs në letërsinë shqiptare -- nga Ndue Ukaj