Fjala e Lirë, 2005


Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi.
Ju lutem, na shkruani:

[ Kontakti ]

Kërko tek Fjala e Lirë:
 

"Fjala e Lirë", Arkivi

2003 | 2004
2005 | 2006
2007 | 2008
2009 [ Arkivi 2003 - 2009 ]

  FAQE RELEVANTE

  Fjala e Lirë
  http://www.fjala.info
  BMC Computer
  http://www.bmconline.info
  WebPage of Arben Çokaj
  http://www.cokaj.info
  MailingList
  Lajmëtari

  "Fjala e Lirë", Arkivi vjetor

  Janar 2005
  Shkurt 2005
  Mars 2005
  Prill 2005
  Maj 2005
  Qershor 2005
  Korrik 2005
  Gusht 2005
  Shtator 2005
  Tetor 2005
  Nëntor 2005
  Dhjetor 2005


-- Publikuar në Dhjetor 2005 [ shko lart ]  
 • Për Primo Shllakun: Heshtja - e vetmja shkencë -- nga Hans-Joachim Lanksch
 • Rama "heton" Nanon në Amerikë... -- nga Beqir Sina
 • LDK: Përvjetori i një strategjie dhe strategjitë e qëllimshme -- nga Sh.Dibrani
 • Xhelal Xhilaga, biri i nderuar i Dibrës -- nga Rasim Sina
 • NY, Viti i Ri: shqiptarët festojnë me flamurin kuq e zi -- nga Beqir Sina
 • Bisedë me poetin e madh Frederik Rreshpja -- nga Shpetim Kelmendi
 • Festat e fundvitit: shoqëria shqiptare e mbërthyer në politikë -- nga Ndue Ukaj
 • Historia dhe Kodi penal -- nga Ardian Ndreca
 • Jehona Skënderbegiane në Masaçusets -- nga Rozi Theohari
 • Dua të investoj në Shkoder... -- nga Ekrem Bardha
 • Grevë e përgjithshme e transportit publik në New York -- nga Beqir Sina
 • Perspektiva perëndimore e statusit të ardhshëm të Kosovës -- nga Ndue Ukaj
 • Në Nju Jork kujtohet 15-vjetori i themelimit të Degës së LDK-së -- nga B.Sina
 • Ku mbetën Krishtlindjet tradicionale!? -- nga Antoneta Gjolaj
 • Kërkesa për UNMIK e personave me aftësi të kufizuar në Kosovë -- nga B.Sina
 • BB, 40 milionë dollarë për bashkinë e Shkodrës -- nga Rudina Llazari
 • A ka Shqipëria Akademi Shkencash? -- nga Blendi Fevziu
 • Kosova nuk është mall konsumi i bursës së zezë -- nga Mehdi Hyseni
 • Memento - kujtesa dominuese në politikë -- nga Arbën Xhaferi
 • Një grusht yje më shumë në qiellin e Dallasit -- nga Gjekë Marinaj
 • Dr. Safete Juka, Dora D’Istria e mosnjohur nga shteti -- nga Dalip Greca
 • Miss shqiptarja në Botë - Amerika 2005 -- nga Beqir Sina
 • Monumenti i lotit -- nga Halil Rama
 • Përkujtohet në New York 15-vjetori i Lëvizjes së Dhjetorit -- nga Beqir Sina
 • A i duhen gja Kosovës shqytarët e standardit të 1972? -- nga Ardian Ndreca
 • Një radio në Detroit i ofendon rëndë shqiptarët -- nga Beqir Sina
 • Meshari i Gjon Buzukut - titull i gabuar -- nga Dom Nike Ukgjini
 • EXIT, filmi kosovar merr çmimin "Best Cinematography" -- nga Beqir Sina
 • Trebeshina, ironia e demokracisë -- përmbledhje
 • Frenk Uisneri përfaqësues amerikan në bisedimet për Kosovën -- nga Beqir Sina
 • Njoftim: Promovohet "Libra dhe mbresa" i Sh.Dibranit -- nga Sallah Januzi
 • Lum Toskëria dhe Gegëria që e lindi dhe e rriti -- nga Beqir Sina
 • Ded Gjo' Luli në poemën "Lufta e Maleve" të Palokë Traboinit -- nga Fran Camaj
 • Diaspora shqiptare mbetet vetëm për t'u bashkuar... -- nga Beqir Sina
 • Lindja e Kastriotit -- poemë nga Fadil Hoxha
 • Shqiptarët e Hjustonit festuan festën e flamurit -- nga Gjekë Marinaj


  -- Publikuar në Nëntor 2005 [ shko lart ]  
 • Prefekti i Dibrës: "Ejani t'a zhvillojmë Dibrën !!!" -- nga Beqir Sina
 • Arben Xhaferri: Kosova bashkim me Shqiperinë! -- nga A.Desku & B.Buzhala
 • 29 Nëntori i kuq apo 29 Nëntori i zi? -- nga Sami Gjoka
 • 93-vjetori i ditës së Flamurit, festime madhështore në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Heshtja si vrasje e përsëristur për Gjon Destanisha -- nga Tomë Mrijaj
 • Dita e turpit apo Dita e çlirimit? -- nga Sami Gjoka
 • Një melodi më vjen nga Ostrovica -- nga Vasil Qesari
 • Arratisja nga Shqipëria e nacionalistit Murat Shellari -- nga Klajd Kapinova
 • Merita Bajraktari mirëpritet në Shoqatën e Shkrimtarëve -- nga Gjekë Marinaj
 • Prenkë Cali - piramida e kufirit shqiptar -- nga Klajd Kapinova
 • Mësonjëtorja e parë shqipe në Karolinën e Veriut -- nga Beqir Sina
 • Droga Kadare -- nga Miranda Haxhia
 • Fati i Camajt -- nga Romeo Çollaku
 • Gjergj Kastrioti - kolos i historisë shqiptare dhe evropiane -- nga Zekeria Cana
 • Sikur Tirana të jetionte kështu me "Botimet Katolike" -- nga Alban Guri
 • Simpozium Shkencor në përvjetorin e lindjes së Skënderbeut -- nga Beqir Sina
 • Vasil Qesari - ose rishfaqja e hijeve + reagim nga z. Qesari -- nga E.Memisha+
 • Letër e hapur Edi Ramës -- nga Sami Gjoka
 • Roli i letërsisë në formësimin e vetëdijes kombëtare -- nga Shpetim Kelmendi
 • Libra dhe mbresa“ - libër nga Shefqet Dibrani -- nga Zef Ahmeti
 • Mirënjohje e merituar për LDK-në në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Kur Ismail Qemali deshi ta ndante Shqipërinë në kantone -- nga Mark Bregu
 • Filmi shqiptar "EXIT" merr pjesë në festival ndërkombëtar -- nga Beqir Sina
 • Feja e të parëve apo feja e parave? -- nga Alban Bala
 • Nga Shkodra në Nju Jork me këngën thellë në zemër -- nga Beqir Sina
 • Me poetin Agim Shehu nga Çikago në Miçigan -- nga Gjekë Marinaj
 • Festivali XV Shqiptar në New York City -- nga Klajd Kapinova
 • Ne moshen 91- vjecare vdes korifeu i Lumes Miftar Spahia -- nga Beqir Sina
 • Introduction - libër biografik në anglisht -- nga Klajd Kapinova
 • Festivali XV-të shqiptar në New York -- nga Beqir Sina
 • Skënderbeu - udhëheqës i Shtetit e Popullit Shqiptar -- nga Beqir Sina
 • Yndyra estetike ne promovimin e librave -- nga Shpetim Kelmendi
 • Po, katedrale në emër të pavarësisë -- nga Kadri Mani
 • Miti i përçarjes ndërshqiptare -- nga Ndue Ukaj
 • Luarasi dhe Luka: Përballja dhe debati mbi Migjenin -- Agron Luka
 • Shoqëria “Çamëria” - keqardhje për incidentin Moisiu–Papulias -- nga Beqir Sina
 • Dita e letërsisë shqiptare në Michigan -- Elinda Marku
 • Panairi i Librit, Tirana 2005 -- Oliverta Lila
 • Penda e Artë” - veprat që do të konkurojnë


  -- Publikuar në Tetor 2005 [ shko lart ]  
 • Çmimi Nobel: Grindje rreth nobelistit Pinter -- nga Beqir Sina
 • Po na qeverisin ambasadorët -- nga Alban Guri
 • Dedë Gjo Luli, figurë e nderuar e historisë kombëtare -- nga Nail Draga
 • Pavarësia e Kosovës, ka parasysh gjithë Kosovën -- nga Beqir Sina
 • Do t‘i kthej ambasadës në SHBA kohën e Konicës -- nga Edit Harxhi
 • Heroinës Marije Shllaku Kosova iu bë shtëpi e toka ujë me pi -- nga Sh.K.
 • Gjergj Kastrioti, 600 vjet (më) pas -- nga Blerti Delija
 • Gjergj Kastrioti ndikoi në rrugën e qytetërimit europian -- nga Ndue Bacaj
 • Shkodra, kryeqyteti i mbretërisë ilire -- nga Mark Bregu
 • Bota sillet rreth grave -- nga Fadil Kraja
 • Faik Konica: Porteti autentik i qytetarit europian -- nga Mark Bregu
 • Kushtrim drejtësie - poezi -- nga Gjokë Vata
 • Asht turp që një rrugë në Ferizaj të ketë emrin E.H.! -- nga Sami Repishti
 • SHSHSHA takim me shkrimtarin Agim Shehu -- nga Beqir Sina
 • Statistikë e persekutimit të klerit katolik pas 1944 -- nga Fritz Radovani
 • Komplekset shqiptare për Kosovën -- nga Gjergj Buxhuku
 • Trimi i pamposhtur i maleve Cok Kiri Rudaj -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Frederik Ndoci, superstari shqiptar -- nga Pierre-Pandeli Simsia
 • Gjergj Kastrioti - modeli i Atit të Nacionit -- nga Klajd Kapinova
 • Libri i zi i komunizmit: krime, terror, shtypje -- nga Astrit Lulushi
 • Libri "Ditë Kafenesh" i Ismail Kadaresë në anglisht -- nga Beqir Sina
 • Pavarësi e kushtëzuar - gjuha e një shteti të cunguar -- nga Sami Gjoka
 • Lufta dhe paqja, kjo dilemë e madhe -- nga Alban Guri
 • Amb. Nesho mund të jetë paisur me pasaportë amerikane ?! -- nga Beqir Sina
 • Rikthimi nostalgjik i diktaturës hoxhiane në Ferizaj -- nga Ndue Ukaj
 • "Struktura Etike e Kanunit dhe Nënkuptimet Kulturore" në shqip -- nga Beqir Sina
 • Transferimi i pushtetit -- nga Eduard Zaloshnja
 • Kai Eide dorëzoi raportin për Kosovën -- nga Beqir Sina
 • Etika dhe politika -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Frederik Ndoci, muzikë për NASA: "Piano on a Moon" -- nga Klajd Kapinova
 • ASHSHA shtroi darkë nderi për poetin disident Agim Shehu -- nga Beqir Sina
 • Filmat shqip në Londër -- nga Alban Bytyqi
 • T'i njihet popullit të Kosovës e drejta për vetëvendosje -- nga Beqir Sina
 • Poezi: Adem Jashari -- nga Fadil Hoxha


  -- Publikuar në Shtator 2005 [ shko lart ]  
 • Dialogu për paqe dhe demokraci -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Arnaud vs. shqiptar -- nga Astrit Lulushi
 • Kujtesë për Ermir Dobjanin -- nga Bedri Blloshmi
 • Mustafaj: Kosova s'do të ketë kthim si para 1999-ës -- nga Beqir Sina
 • Ali Pashë Tepelena, në “optikën” e Tajar Zavalanit -- nga Mark Bregu
 • Fjalor Enciklopedik: "Gazetarë dhe publicistë shqiptarë" -- nga Hamit Borici
 • AShShA - simposium për 600-vjetorin e lindjes së Skenderbeut -- nga Beqir Sina
 • Intervistë me Hans Joachim Lanksch -- nga Gazmend Krasniqi
 • Shqiptarët e Dallasit ua kthejnë nderet Amerikanëve -- nga Gjekë Marinaj
 • Poetika e Shqiptarit Negativ -- nga Nik Léshai
 • Berisha në SHBA: fton Bushin në Shqipëri -- nga Beqir Sina
 • Simon Marashi (1975 - 2001) -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Stinor filmi shqip në Londër
 • Kryeqyteti i Shëmtimit -- nga Ardian Ndreca
 • A mund të ndërtohet identiteti oriental mbi kulturën oksidentale? -- nga N.Ukaj
 • Vendi i shqiponjave i është mirënjohës SHBA-s -- nga Klajd Kapinova
 • Lëngimi i Shkodrës -- nga Eugjen Merlika
 • Zef Prela Ivezaj dekoruar me Medaljen e Artë të Shqiponjës -- nga Gjon F. Ivezaj
 • Kapiten Gjelosh Luli - bir i denjë i fisit të Ded Gjo' Lulit -- nga Gjon F. Ivezaj
 • Çmontimi i korrupsionit, garanci për vijimin e shkencës -- nga Bardhyl Avdyli
 • Fjalim në funeralin e gegnishtes -- nga Nik Léshai
 • Letër e hapun -- nga Kandja Janinasi
 • Kosovë: Antikatedralistët - Antishqiptarë -- nga Kadri Osmani
 • Doli nga shtypi revista "Kuvendi" nr. 8, 2005 -- nga Pjetër Jaku
 • Himni i flamurit të bëhet i detyrueshëm në shkolla -- nga Gjokë Vata
 • Imzot Dr. Joseph Oroshi, mbylli sytë i përmalluar për Atdheun -- nga K.Kapinova
 • Benussi, shkodrani nga Trieste, u bë Ministër në Tiranë -- nga Anton Benussi
 • Përparësitë e Arsimit në Shqipni prej Qeverisë së djathtë Berisha
 • Universitetet e leshpunuesve -- nga Ardian Ndreca
 • Askush nuk ka të drejtë që të kërcënojë PD-në -- nga Kabil Bushati
 • Promovohet DVD "Përherë mes Jush" e Anita Bitrit -- nga Beqir Sina
 • A kishte të drejtë Kolec Pepa? -- nga Mark Bregu
 • Martiriumi shqiptar -- nga Prend Buzhala


  -- Publikuar në Gusht 2005 [ shko lart ]  
 • E dua një fjalor gegërisht-anglisht -- nga Robert Elsie
 • Në Kosovë duhet të denoncohet e keqja! -- nga Zef Ahmeti
 • Parimet e komunistave shqiptarë -- nga Mithat Gashi
 • Ku janë sot figurat tona të shquara? -- nga Mehmet Meta
 • SHBA: Maqedonia të ecë në frymën e Marrëveshjes së Ohrit -- nga Beqir Sina
 • Një Dekadë e Suksesshme për Nevzat Llullën... -- nga Gjekë Marinaj
 • M. Krasniqi - një prej udhëheqësve më të mëdhenj në botë -- nga Beqir Sina
 • Përse hetimet ndaj Gjolek Malajt duhet të bëhen nga Tirana? -- nga Mero Baze
 • Rrëzimi i oxhakut lë të vdekur një 19 vjecar nga Kosova -- nga Beqir Sina
 • Histori: Kryengritja e Armatosur e Malësisë së Madhe -- nga Mërgim Korça
 • Gegnishtja si gjuhë ka epërsi mbi Tosknishten -- nga Gjokë Vata
 • Çamët thellojnë bashkëpunimin për zgjidhjen e çështjes së tyre -- nga Beqir Sina
 • Shtyllasi me i dashur se Theranada -- nga Beqir Sina
 • Histori të persekutimit komunist në Shqipëri -- nga Fritz Radovani
 • Ata që kryen terrorin komunist në Shqipëri -- nga Agim Musta
 • Lisa Mrijaj emërohet Shefe e Stafit në Bashkinë e Yonkers -- nga Beqir Sina
 • Politika e thikës fetare -- nga Gjergj Buxhuku
 • Dashnor shembullor i fjalës së lirë... avokat i së vërtetës -- nga Prelë Milani


  -- Publikuar në Korrik 2005 [ shko lart ]  
 • Misteri i së keqes dhe Nexhmije Hoxha -- nga Ardian Ndreca
 • Madlen Bardhi nga Gjakova, pagëzuar me emrin e Medlin Albright -- nga B. Sina
 • Deklerata e KKSHA-së ledhaton Fatos Nanon -- nga D. Jahjaga, B. Sina
 • Shqiptarët në kontekstin e zhvillimeve në Bashkimin Evropian -- nga Zef Ahmeti
 • Gjergj Fishta - Figurë e madhe e Kombit -- nga Ndue Zef Toma
 • “Mrekullia e “demokracisë” së Fatos Nanos” -- nga Gilman Bakalli
 • Makiavelizëm apo Neronizëm? -- nga Feti Zeneli
 • Historitë e pavdekshme të Bacës së Kelmendit, Prekë Cali -- nga Klajd Kapinova
 • Fitorja e PD-së mbyll kaptinën e zezë socialiste -- nga Mehdi Hyseni


  -- Publikuar në Qershor 2005 [ shko lart ]  
 • Berisha apo Nano? -- nga Sami Gjoka
 • Figurinat e fildishit në dhomën e gjuetarit të elefantëve -- nga Migjen Kelmendi
 • Greqia bën diskriminim ndaj Pakicave Kombëtare -- nga Isuf Bajrami
 • Vdiq Çensura! -- nga Blerti Delija
 • Dy dialektet kryesore dhe pikëpamja e jonë -- nga Tahir Kolgjini
 • Mustafa Kruja - Figurë e Ndritun e Shkencës Shqiptare -- nga Ardian Ndreca
 • Ambasadori ajsberg -- nga Gary Q. Kokalari
 • Letër e hapur: Gjuha shqipe dhe dialekti gegnisht -- nga Migjen Kelmendi
 • Koha e veprimit diplomatik -- nga Zef Ahmeti
 • 61- vjet - prologu i një beteje në mes grekëve dhe shqiptarëve -- nga Beqir Sina
 • Çështja çame në gjykim të lidhjes së kombeve -- nga Ibrahim Hoxha
 • Çështja çame duhet zgjidhur drejt -- nga Isuf Bajrami
 • Dënohet ashpër atentati ndaj gazetarit Bardhyl Ajeti -- nga Beqir Sina
 • Kosova do të bëhet anëtare e BE-së -- nga Beqir Sina
 • Altin Volaj: Muzikanti shkodran në Universitetitn e Bostonit -- nga Beqir Sina
 • Laureta Meci: Vajza e aksionit në filmat amerikanë -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Maj 2005 [ shko lart ]  
 • Identiteti kosovar, a ekziston? -- nga Zef Ahmeti
 • Kancelari Shrëder kërkon zgjedhje të parakohëshme -- nga Arben Çokaj
 • Prishja e miqësisë -- nga Arbën Xhaferi
 • Gjermania e Franca, të "Sëmurët e Europës", na torturojnë -- nga A. de Jasay
 • Muzeu i Shkodrës, pasuria e fshehur mes muresh -- nga Anila Dushi
 • Konkursi i IV-t letrar mbarëkombëtar në web 2005 -- nga alb@rt
 • Berisha: e djathta, triumf me 3 korrik -- nga Koha Jonë
 • Lidershipi shqiptar sipas Krist Malokit, në kontekstin aktual -- nga Zef Ahmeti
 • “Kosova do të ketë një lloj pavarësie” -- nga Enver Robelli
 • Nano kopjon dhe vërteton vizionin e Berishës -- nga Vladimir Lulaj
 • Italianët: Kopliku, mundësi të shkëlqyera për biznes -- nga Ervin Qafmolla
 • Libri shqip në diasporë vjen me një rol historik -- nga Beqir Sina
 • Kush nuk din se ç'ka âsht Kombi! -- nga Pal Lufaj
 • Bush i dërgon letër Gjeneratës së Re Shqiptare -- nga Beqir Sina
 • Brownback parqet Rezolutën për zgjedhjet në Shqipëri -- nga Beqir Sina
 • Jo kundër ligjit për gjuhën, por kundër këtij ligji për gjuhën -- nga "ars"
 • Anijeve shqiptare u ndalohet hyrja në ujërat amerikane -- nga Beqir Sina
 • Zanafilla e nji hajnie -- nga Blendi Kraja
 • Shqipëria ha "riskun" e kryeministritit që hedh gazetat në gjyq -- nga Beqir Sina
 • Numri 4 (38) i revistës letrare "ars" -- nga Irhan Jubica
 • Nikë Mernacaj, përcjellës i mesazhit të lirisë dhe demokracisë -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Prill 2005 [ shko lart ]  
 • Përdhunimet në Kosovë: rrëfime tronditëse -- nga Luljeta Selimi
 • Yamamoto, japonezi që i "jep" besën Lekë Dugagjinit -- nga Beqir Sina
 • Tragjedia Çame, gjenocid dhe spastrim etnik -- nga Isuf Bajrami


  -- Publikuar në Mars 2005 [ shko lart ]  
 • Zgjedhësit përballë parasë dhe moralit -- nga Alban Guri
 • Elona Çeno në "New York Metropolitan Opera House" -- nga Beqir Sina
 • Masakra e Tivarit 1945 - gjenocid kundër shqiptarëve -- nga Nail Draga
 • Ateistët nuk mund të jenë Perëndi -- nga Klajd Kapinova
 • Hugh Gonthier shërbeu në Kosovën e pas luftës -- nga Beqir Sina
 • Miliona besimtarë amerikanë luten për shëndetin e Papës -- nga Beqir Sina
 • Numri 3 (37) i revistës letrare "ars" -- nga Irhan Jubica
 • Rreshpja, në muzgun e një poeti lirik -- nga Shpëtim Kelmendi
 • Panairi Ndërkombëtar KOSOVA -- nga Mark Culaj
 • NAAMAN: Çmim letrar për shkrimtarin Naum Prifti -- nga Beqir Sina
 • Grusht turinjve Kosovës -- nga Arben Çokaj
 • Me Naum Priftin dhe humorin e tij -- nga Rozi Theohari
 • Numri 2 (36) i revistës letrare "ars" -- nga Irhan Jubica
 • Karolina e Veriut: Aksioni "Një shqiptar - një dollar" -- nga Beqir Sina
 • Malësi e Madhe me halle të mëdha -- nga Naum Prifti


  -- Publikuar në Shkurt 2005 [ shko lart ]  
 • Being Bilingual, a Worthy Addition to Our Culture -- nga Gjekë Marinaj |EN|
 • Aksident trafiku: Dy viktima shqiptare në Detroit -- nga Beqir Sina
 • "Prekë Cali, Piramida e kufijve të Shqipërisë" -- nga Romeo Gurakuqi
 • Aristidh Kolia dhe Anastas Kullurioti -- nga Kolec Traboini
 • SHBA: Raporti përfundimtar i viktimave të 11 shtatorit 2001 -- nga Beqir Sina
 • Letër e hapur: Ku po e çon Nano Shqipërinë?! -- nga Ylber Mesini
 • Statusi politik i Kosovës dhe decentralizimi -- nga Esat Stavileci
 • Fishta në dorë të redaktorëve shqiptarës -- nga T. Nossi
 • NYT: Lufta të cilën nuk e kemi përfunduar -- nga Beqir Sina
 • Shërbeni kulturës së jetës e jo vdekjes -- nga Klajd Kapinova
 • Viza për në Amerikë 45 dollarë më shtrenjtë -- nga Beqir Sina
 • Që të mos lagemi kur të plakemi -- nga Eduard Zaloshnja
 • SHBA: Një shembull që nderon shqiptarët -- nga Beqir Sina
 • Djathtas për Kombin - Lëvizja Konservatore -- nga Alban Guri
 • SHBA: Familja “Gambino” me nje don shqiptar -- nga Beqir Sina
 • Made in Albania -- nga Eduard Zaloshnja
 • SHBA: Përdhunon shërbyesen, dënohet me katër vjet burg -- nga Beqir Sina
 • Konkurs letrar "ars-buzuku" për vitin 2005 -- nga ars-buzuku
 • Buxheti amerikan - ndihma për Shqipërinë dhe Kosovën -- nga Beqir Sina
 • Numri 1 (35) i revistës letrare "ars" -- nga Irhan Jubica
 • Berisha: Viti 2005 - viti i shqiptarëve -- nga Beqir Sina
 • Historia e një shqiptari në Amerikë -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Janar 2005 [ shko lart ]  
 • Çami - roman në vargje -- nga Fadil Hoxha
 • Liberal-demokracia dhe realiteti shqiptar -- nga Eduard Zaloshnja
 • Dhëndri Nano, një fatkeqsi për Shqipërinë -- nga Marsel Zaimi
 • Basti i Paskalit dhe basti i opozitës -- nga Eduard Zaloshnja
 • Migjeni në kalvar -- nga Kolec Traboini
 • Kanuni i Skënderbeut - vepër monumentale -- nga Isak Ahmeti
 • A vlen të komentosh në gazetë? -- nga Eduard Zaloshnja
 • Te na çdo kohë po vjen me dajak -- nga Nikollë Berishaj
 • Numri 12 (34) i revistës letrare "ars" -- nga Irhan Jubica
 • Po në SHBA, pse nuk rriten çmimet? -- nga Eduard Zaloshnja