Fjala e Lirë, 2006


Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi.
Ju lutem, na shkruani:

[ Kontakti ]

Kërko tek Fjala e Lirë:
 

"Fjala e Lirë", Arkivi

2003 | 2004
2005 | 2006
2007 | 2008
2009 [ Arkivi 2003 - 2009 ]

  FAQE RELEVANTE

  Fjala e Lirë
  http://www.fjala.info
  BMC Computer
  http://www.bmconline.info
  WebPage of Arben Çokaj
  http://www.cokaj.info
  MailingList
  Lajmëtari

  "Fjala e Lirë", Arkivi vjetor

  Janar 2006
  Shkurt 2006
  Mars 2006
  Prill 2006
  Maj 2006
  Qershor 2006
  Korrik 2006
  Gusht 2006
  Shtator 2006
  Tetor 2006
  Nëntor 2006
  Dhjetor 2006


  Faqe relevante

  Fjala e Lirë
  http://www.fjala.info
  BMC Computer
  http://www.bmconline.info
  WebPage of Arben Çokaj
  http://www.cokaj.info
  MailingList
  Lajmëtari, Fjala e Lirë


Fjala e Lirë, 2006


Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi.
Ju lutem, na shkruani:

[ ] ose [ Kontakti ]

Kërko tek Fjala e Lirë:
 


-- Publikuar në Dhjetor 2006 [ shko lart ]  
 • Shkurtprerja e Edi Ramës -- nga Arben Çokaj
 • Doli numri i ri i revistes "Jeta Katolike" New York, 4/2006 -- nga Klajd Kapinova
 • NY: Dega e LDK-së shënon përvjetorin e 17-të -- nga Beqir Sina
 • Heroizmi i Adem Zeqirit ishte burim frymëzimi -- nga Dashnim Hebibi
 • Ligjërimi i Anton Pashkut -- nga Gjovalin Shkurtaj
 • Njeriu i flamurit -- nga Agron Fico
 • Neritan Kolgjini është takuar me Papën në Turqi -- nga Beqir Sina
 • Shampajë e tortë, për një jetë të ëmbël me plot dashuri -- nga Klajd Kapinova
 • Fishta - Kurora e krenarisë kombëtare -- nga Nail Draga
 • Çfarë i mungoi mbrëmjes "Gala"?! -- nga P-P. Simsia
 • Kosova si sfidë politike -- nga Ndue Ukaj
 • Kosova, në kërkim të identitetit kombëtar -- nga Martin Woker
 • Paketa Ahtisaari: së shpejti duhet të parqitet në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • BASTARDET ! Ata që shajnë Kadarenë! -- nga Simbad Detari
 • Ramiz Gjini; Jeta njerzore rrjedh përmes anktheve -- nga Mhill Velaj
 • E vërteta vonon, por nuk harron… -- nga Genc Hoti
 • Alida Hisku; Cila kohë ishte fajtore?... -- nga P-P. Simsia
 • Fituesit e Çmimit “KADMUS-2006” në Athinë -- nga Rrjedha Press
 • "New York Times" - Reportazh nga Shqipëria -- nga Matt Gross
 • Festivali XVI Folklorik - shpirti i komunitetit shqiptar -- nga Klajd Kapinova
 • Shqipja e rrezikuar edhe nga përkthyesit -- nga Bashkim Kopliku
 • Për vetëm 56 sekonda, Muriqi "shëmb për tokë" Derek Ried -- nga Beqir Sina
 • Prenk Jakova në një monografi me CD -- nga Spiro Ll. Kalemi
 • Sfida e interpretimit letrar -- nga Ndue Ukaj
 • Në NY u zhvillua ceremonia e ngritjes së flamurit shqiptar -- nga Beqir Sina
 • Arsyet dhe pasojat e kthimit të studentëve shqiptarë -- nga Marin Sheldija
 • Prof. Rexhep Qosja dhe vetëdija historike -- nga Myrvete Dreshaj-Baliu
 • Festivali i 45-të i Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar -- nga P-P. Simsia


  -- Publikuar në Nëntor 2006 [ shko lart ]  
 • Mbrëmje e bukur festive në Nju Jork për Ditën e Flamurit -- nga P-P. Simsia
 • Enciklopedistët tanë shpërfillin Shqipërinë -- nga Bashkim Kopliku
 • Në 94-VJETORIN e pavarësisë ejani të festojmë sëbashku -- nga Alban Kraja
 • Në SHBA këndon këngëtari i njohur Selami Kolonja -- nga Beqir Sina
 • Emigrimi shqiptar në Itali -- nga Rando Devole
 • MPJ: Përshëndetje me rastin e ditës së flamurit -- nga Flamur Gashi
 • NY, Akademia e Shkencave: Kosova është tokë shqiptare -- nga Beqir Sina
 • Revolucioni kultural mbi kisha e xhamija -- nga At Zef Pllumi
 • M. Mandalà, Shqipja e përbashkët, kujtim apo realitet? -- nga L.Shamku-Shkreli
 • Universaliteti i letërsisë kadareane dhe sulmet mjerane -- nga Ndue Ukaj
 • "Letërsia e pame ndryshe" e autorit Zef Simoni -- nga Anton Çefa
 • Si e futa Kadarenë në programet mësimore të Dallasit -- nga Gjekë Marinaj
 • Mirënjohje që vjen nga Shqipëria në Boston -- nga Skifter Këlliçi
 • Truri apo kompjuteri do jenë më të ditur në të ardhmen?
 • Proza rrëfimtare e Sami Repishtit -- nga Mimo Bejko
 • Kënaqësia që na jep Grupi Muzikor "ALBA" në Nju Jork -- nga P. Simsia
 • "Vatra" angazhohet për zgjidhjen e çështjes shqiptare -- nga Beqir Sina
 • Xhoni Athanas, një jetë në krahët e këngës -- nga Rozi Theohari
 • Festival i pasurisë shpirtërore e kulturore të folklorit shqiptar -- nga Beqir Sina
 • Homazh për Profesor Ibrahim Egriun -- nga Simbad Detari
 • Fahredin Gunga etj. denoncues të Adem Demaçit -- nga Sheradin Berisha
 • Kosova me flladin e Pavarësisë -- nga Beqir Sina
 • NY: Festivali që bashkon shqiptarët në Amerikë -- nga Klajd Kapinova
 • Shkodra dhe krijuesi i novelës shqiptare -- nga Ndriçim Kulla
 • Rugova meditans -- nga Kujtim M. Shala
 • Ndërkohë -- nga Ardian Klosi
 • Poezi e metafizikës së jetës -- nga Ndue Ukaj
 • Shqipëria, vendi ku hebrejtë shpëtuan nga Holokausti -- nga Beqir Sina
 • Die Albaner in der Republik Makedonien -- von Thede Kahl |DE|
 • Revista kulturore “Jeta Katolike” #3/2006, New York
 • Amatorizmi i deklaratës së GSHDNJ -- nga Ridvan Peshkopia
 • Gjergj Kola - autori shkodran në Antologjinë gjermane
 • Mjerimi i numratorit telefonik -- nga Emil Lafe
 • Qosja e Lubonja kanë zili ndaj meje -- nga Ismail Kadare
 • Grammy Nominations for Canterina by Frederik (N)Doci and More |EN|
 • Intervistë me Mehmet Elezin - Fjalori i plotë i shqipes -- nga Sami Milloshi
 • Përfaqësuesit shqiptarë në Mal të Zi, vizitë në Nju Jork -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Tetor 2006 [ shko lart ]  
 • Mbresa nga romani "Një dashuri e vrarë" -- nga Natasha Tola
 • "Këneta" e Shkodrës -- nga Taulant Kopliku
 • Dy martirë të Radio Tiranës - 1963 -- nga Skifter Këlliçi
 • Kuvendi i 6-të i Degës së LDK-së në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Tentativë vetëvrasjeje e Kosovës -- nga Bashkim Kopliku
 • Speeches of Franz-Llesh Grishaj on the Rights of Albanians in Montenegro |EN|
 • Liga Qytetare kërkon që statusi i Kosovës brenda vitit -- nga Beqir Sina
 • Artemie, Fushatë kundër pavarësisë së Kosovës në SHBA -- nga Beqir Sina
 • Reflections on A.A. Gill's Article on Albania -- nga Peter Prifti |EN|
 • Taksa "Loli" - "Jam krahu i Jozit" -- nga Arben Çokaj
 • Mal Berisha: Shqipëria, lis i rritur mbi një trung ilir -- nga Beqir Sina
 • Drejtësia që vret -- nga Bashkim Kopliku
 • Meditime…! - në moshën 96-vjeçare -- nga Janko Pali
 • Kjo ëndërr e shtypur nga çizmja ruse -- nga Skifter Këlliçi
 • Kandilat e Dokës -- nga Sabit Rrustemi
 • Fyerjet si frustrim -- nga Ardian Klosi
 • Shqetësimi politik i Serbisë -- nga Bekim Rexhepi
 • Përse universitetet private? -- nga Ermal Hasimja


  -- Publikuar në Shtator 2006 [ shko lart ]  
 • Pierre-Pandeli Simsia nje shkrimtar profilitik -- nga Selahedin Velaj
 • Peticion drejtuar presidentit Moisiu -- nga Sami Repishti
 • Hëna e poetit Dalan Luzaj qesh me të madhe -- nga Gjekë Marinaj
 • Kadare, një Homer modern -- nga Peter Morgan
 • Kulla Babel -- nga Simbad Detari
 • "Vanila Sky" marton vajzat e Shqipërisë me maqedonas -- nga Vedat Memedaliu
 • Falëmeshëndet nga Shqipëria -- nga Rozi Theohari
 • Futboll: Lojërat ballkanike në sytë e një 8-vjecari -- nga Skifter Këlliçi
 • Anëtarët e ShShShA-së - dashuri e re në Çikagon e bukur -- nga Gjekë Marinaj
 • Letërsia e Gjergj Fishtës -- nga Ndue Ukaj
 • Lasgush Poradeci, poeti që "përfitoi" nga heshtja -- nga Rifat Buzhala
 • Physios apo Momos -- nga Mentor Petrela
 • Festivali i 11-të, pretekst për të goditur "komplotistët" -- nga P.P. Simsia
 • Bota pas 11 shtatorit -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Barbarët... -- nga Simbad Detari
 • Shkrimtari Ramiz Gjini: ethet e krijimit, si ethet e arit -- nga Beqir Sina
 • Turner - një kthesë për në vendlindje -- nga Arben Çokaj


  -- Publikuar në Gusht 2006 [ shko lart ]  
 • Zgjedhjet duhet ta bashkojnë më shumë LDK-në -- nga Sabit Rrustemi
 • Vallëzim me yjet: Tony Dovolani dhe Sara Evans -- nga Beqir Sina
 • Konferencë në Romë: Integrimi, shtetësia, mbrojtja e të drejtave
 • Numri i ri (40) i revistës letrare shqiptare ARS -- nga Irhan Jubica
 • Visar Zhiti: Thesaret e frikës, poezi -- nga Shefqet Dibrani
 • Romani "Një dashuri e vrarë" nga shtëpia botuese "ARBERIA" -- nga Abaz Veizi
 • Hillary Clinton dhe ambicia për Prtesidente në SHBA -- nga Beqir Sina
 • Dy lutjet e Fishtës krerëve të fashizmit -- nga Elsa Demo
 • Shqipëria sipas vizionit "Oruellian serb" -- nga Mehdi Hyseni
 • NY: Revista "Jeta Katolike" me ngjyra -- nga Klajd Kapinova
 • Wesley Clark një ndër ushtarakët më të dekoruar në SHBA -- nga Beqir Sina
 • Laureta Meçi - me videoklip të ri -- nga Beqir Sina
 • Kultura e dialogut për të mirat e përbashkëta -- nga Ndue Ukaj
 • Repishti: Shqipëria, sot jeton në pellgun e padrejtësisë -- nga Klajd Kapinova
 • Ngritja e Flamurit shqiptar në istikamin e Deçiqit -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Pierre-Pandeli Simsia tregon pasionin e tij -- intervistë nga Dorina Topallaj
 • Temperatura të larta në Amerikë - 150 të vdekur -- nga Beqir Sina
 • Antinomia e testimeve -- nga Bekim Rexhepi
 • Dy-tre histori dhe lideri i lindur... -- nga Arben Çokaj


  -- Publikuar në Korrik 2006 [ shko lart ]  
 • Intervistë me Hans-Joachim Lanksch
 • Muriqi ngadhnjimtar -- nga Beqir Sina
 • Tendenca anti-shtet -- nga Arben Çokaj
 • A mund të zgjerohet baza dialektore e shqipes? -- nga David Luka
 • Njeriu me chip, i shfytyruar -- nga Arben Çokaj
 • Fyerje monstruoze e gazetarit anglez... -- nga Sami Milloshi
 • Fjalori i Frang Bardhit, rojë e continuum­it identitar -- nga Ledi Shamku-Shkreli
 • Festivali i 11-të i Këngës në RTV -- nga Pierre-Pandeli Simsia
 • Të mos humbasim në minimume! -- nga Bekim Rexhepi
 • O shqipe, o zogjt e maleve kallxoni! -- nga Fritz Radovani
 • Klinton dhe Bler për Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së -- nga Beqir Sina
 • Varrmihësit e Kosovës -- nga Sheradin Berisha
 • Minuta para takimit të "Elefantëve" në Vjenë -- nga B.Cufaj & A.Palokaj
 • Meraku -- tregim nga Pierre-Pandeli Simsia
 • Diaspora e harruar -- nga Agron Fico
 • Shkenca si ‘besim’ dhe Religjioni – Dromca filozofike -- nga Senad Guraziu
 • Një poezi me mendim filozofik nga Nënë Tereza -- nga Tonin Çobani
 • Evropa si sintezë e shpirtit -- nga Ardian Ndreca
 • Veton Esati dhe Ina Imami fituan titullin ”Best in the Show” -- nga Beqir Sina
 • Ridi -- tregim nga Pierre-Pandeli Simsia
 • Liqeni i Shkodrës rrezikohet nga peshkimi i paligjshëm -- nga Rudina Llazari
 • Emra ilirë të vendeve dhe lumejve në Serbi -- nga Skënder Gashi
 • B.Sinani, nga Tropoja mes Brukselit dhe Parisit -- nga Beqir Sina
 • Teuta Eno Koço, Rimishërimi i sopranos sharmante -- nga Belina Budini
 • Gruaja shqiptare në partinë e Margaret Thatcher -- nga Kozeta Zylo
 • Arbnori: Ditët e hidhura dhe të lumtura të miat -- intervistë për BBC
 • OKB-ja të njohë pavarësinë e plotë për Kosovën -- nga Beqir Sina
 • Jemi mbushur me lypës -- nga Bashkim Kopliku
 • Shkolla shqipe në Londër në 13 vjetorin e saj -- nga Agimi.com
 • Revolucioni si Saturni - ha bijtë e vet -- nga Simbad Detari
 • Vullneti për të bashkuar angazhimin politik me akademik -- nga Gjekë Marinaj
 • Rreth 10 mijë shqiptaro-amerikanë në piknikun tradicional -- nga Beqir Sina
 • Kundër retorikës përgjithësuese të luftës antikorrupsion -- nga Mark Marku
 • Familja Mrijaj feston martesën e Valbonës me Nikollën -- nga Klajd Kapinova
 • Mbrëmje Jubile me gazetarë, shkrimtarë, artistë dhe studiues -- nga Beqir Sina
 • Policia, për mbarë -- nga Bashkim Kopliku
 • Kushtunica mbyll portat e paqes -- nga Ndue Ukaj
 • Kryengritja e Malësisë e vitit 1911 -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Të miratohet rezoluta çame -- nga Shefki Hysa


  -- Publikuar në Qershor 2006 [ shko lart ]  

  Debat për identitetin e shqiptarëve:
 • Identiteti evropian i shqiptarëve -- nga Ismail Kadare
 • Realiteti i shpërfillur -- nga Rexhep Qosja
 • Replikë Qoses: Pabesia e një polemisti -- nga Ismail Kadare
 • Urtësia politike e rilindasve tonë nuk ka alternativë -- nga Arbën Xhaferi
 • Polemika e Qoses ndaj Kadaresë, një logoré pa fund -- nga Ardian Klosi
 • Mes ëndrrës dhe zhgjëndrrës -- nga Kim Mehmeti
 • Disidenca dhe debati Kadare - Qosja -- nga Kasëm Trebeshina
 • Lehtësia e papërballueshme e mistifikimit -- nga Ardian Vehbiu
 • Identiteti civilizues dhe shqiptarët -- nga Ndue Ukaj
 • Kur polemika bëhet arti i të mbijetuarit pa ide të mirëfillta -- nga Ardian Ndreca
 • Paaftësia për të kuptuar realitetin objektiv -- nga Arben Çokaj

 • Te gjithe se bashku per Aleks Markun -- nga Ndue Hila
 • Kultura shqiptare mahniti Nju Jorkun -- nga Beqir Sina
 • Përkujtohet dhimbja çame në Nju Jork -- nga Pierre-Pandeli Simsia
 • Pavaresia e Kosovës është njohja e saj nga e gjithë bota -- nga Beqir Sina
 • Nostalgji Bashkëkohore për kulte pagane -- nga Fatmir Koliqi
 • Braun, autor i lavdëruar dhe i kritikuar -- nga Isak Ahmeti
 • Diaspora shqiptare duhet te orientohet nga vlerat -- nga Nevruz Lulo
 • Është faj të jesh antimysliman -- nga Bashkim Kopliku
 • Kërthiza apo jatagani?! -- nga Kolec Traboini
 • Tiranë-Prishtinë, ose kthimi në shtëpi! -- nga Blendi Fevziu
 • Françesko Krispi - Kryeministri arbëresh i Italisë -- nga Adrian Beshaj
 • At Nikollë Marku, gardian i shqiptarizmës -- nga Eqrem Zenelaj
 • Shpirti që pikon vesë... - për poetin Luigj Çekaj -- nga Kolec Traboini
 • Xhaferi-Ahmeti, duel i pakuptimtë -- nga Agim Popoci
 • Profil i shukurtër për Baki Ymerin
 • Mihai Eminesku në 117 vjetorin e vdekjes -- nga Baki Ymeri
 • Një arkivol për Vorio Epirin -- nga Dalip Greca
 • Prishtina, një paralagje ballkanike e utopisë -- nga Michael Martens
 • Në djall Asociimi, po ju dalin fëmijët nga duart -- nga Mimoza Dervishi
 • Tetova - kryeqendra e iluzioneve -- nga Kim Mehmeti
 • Integrim me dinjitet -- nga Artur Bushati
 • Berisha përlotet në kullën e Jasharajve -- nga Bashkim Shala
 • Berisha në rolin e kryediplomatit të Ballkanit -- nga Nikollë Lesi
 • Kosova dhe Enverët -- nga Bashkim Kopliku
 • Shteti laik dhe anmiqtë e tij -- nga Ardian Ndreca
 • A ka ndonjë “prapaskenë” në dorëheqjen e Petersenit? -- nga Rexhep Meidani
 • Kur “turistët” e Shqipërisë ishin vetëm marksistë-leninistët -- nga Belina Budini
 • Pas leximit të veprës "Nën hijen e Rozafës" -- nga Gjokë Vata
 • “Rruga pas Rinasit” dhe asociacioni -- nga Bashkim Kopliku
 • Fishta - ndërgjegjja e kombit -- nga Ali Podrimja
 • Gjekë Marinaj, mes kufijve të baladës "Kuajt" dhe eposit -- nga Dhurata Hamzai
 • Busti i Berishës shitet 1 mijë lekë si suvenir -- nga Elsa Demo
 • Integrimi në BE, projekti më madhor i shekullit XXI -- nga Sali Berisha
 • Ish kryeparlamentari i Kosovës zbulon sekretet në Nju Jork -- nga Dalip Greca
 • Përgojues apo ambasadorë? -- nga Agron Alibali
 • Fan Noli pas 100 vjetësh zbriti si shenjt -- nga Rozi Theohari
 • Fati i Gjon Buzukut> -- nga Robert Elsie
 • Minatori nga Danimarka... -- nga Enver Robelli
 • Shkreli dhe Kryengritja anti-komuniste e Malësisë -- nga Franz-Llesh Grishaj
 • Festohet "Dita e trashëgimisë shqiptare" në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Musa Ahmeti - Doktori fluturues -- nga Ardian Klosi
 • Kulti i sakrifikimit në lëvizjen paqësore të Dr. Rugovës -- nga Shefqet Dibrani
 • Shpëtimtarët e Kosovës -- nga Edita Kuçi-Ukaj
 • Nga vizita e akademikut Nexhat Daci në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Ndikimim i Dr. Rugovës në pavarësinë e Kosovës -- nga Shefqet Dibrani
 • Kryeministri nuk i përgjysmon dot qiratë -- nga Bashkim Kopliku
 • Edhe unë jam shqiptar... -- nga Kolec Traboini
 • Evropa e re -- nga Ivan Krastev
 • Patriotizmi vullkanik i Petru Vullkanit -- nga Baki Ymeri
 • Diktatura dhe Kadare… ishin një çift simbiotik -- nga Primo Shllaku
 • "Mafja e tokave" dhe kryeministri -- nga Bashkim Kopliku
 • Kadare censor i talenteve në kohën e Partisë së Punës -- nga Ali Eltari
 • Domosdoshmenia e çfuqizimit te ligjit te Drejteshkrimit! -- nga Paul Tedeschini
 • Shkollë e gjuhës shqipe në Bronx - NY -- nga Beqir Sina
 • Jo proporcional, por mesi i artë -- nga Bashkim Kopliku
 • Familja e malësorit Pal Dedoshi Oka në shenjestër -- nga Klajd Kapinova
 • Autogol gjuhësor -- nga Gjokë Vata
 • Fëmijët shqiptarë në Amerikë nuk e harrojnë Shqipërinë -- nga H.Rama & B.Sina
 • Celularin e liron demonopolizimi -- nga Bashkim Kopliku


  -- Publikuar në Maj 2006 [ shko lart ]  
 • Cikël shkrimesh nga Bashkim Kopliku
 • Gjykatësit dhe vonesa e apartamenteve -- nga Bashkim Kopliku
 • Shkolla shqipe në Londër -- nga Fatmir Terziu
 • "Një dosje për Kadarenë", libri i t'vërtetave të mëdhaja -- nga Irhan Jubica
 • Sallabanda - ambasadopri i Shqipërise ne SHBA -- nga Beqir Sina
 • Panairi i censuruem i Librit në Prishtinë -- nga Irhan Jubica
 • Prishet “solania” apo lidhja sado-mazohiste (S-M) -- nga Alfred Cako
 • Trangulli suedez -- nga Arbën Xhaferi
 • Shkolla e administratës publike -- nga Arben Çokaj
 • Shqiptarët në qytetërimin Perëndimor - nga Bardhyl Ukcamaj -- nga Beqir Sina
 • Përcartjet e ish-ambasador Tarifës -- nga Sami Milloshi
 • Krushqit në shtëpinë publike -- nga Kasëm Trebeshina
 • Imz. Rrok Mirdita dha në Nju Jork sakramentin e krezmimit -- nga Beqir Sina
 • Kostandin Shpataraku - gjeniu i ikonografisë -- nga Moikom Zeqo
 • Rreshpja: Vjollcë e vogël, o shpirt -- nga Virion Graçi
 • Vizita e Kolë Berishës në Washington DC -- nga Beqir Sina
 • Ribashkimi i Shqipërisë etnike -- nga Mehdi Hyseni
 • Noel Malkolm, Të “ndikosh” luftën me një libër -- nga Belina Budini
 • Mister Sigmund, doktor Freud -- nga Simbad Detari
 • Sony Music welcomes Simaku to Canada -- nga MusaRecords
 • Letërsi: E vjetra nuk po ndigjon me dhanë shpirt -- nga Primo Shllaku
 • Filadelfia: Qendra Social-Kulturore e Komunitetit Shqiptar -- nga Beqir Sina
 • Vitrina e librit: Botime nga Albanisches Institut, Zvicër -- nga Shefqet Dibrani
 • Përse gjithë ato shpifje kundër At Gjergj Fishtës? -- nga Gjekë Gjonlekaj
 • Universi i Migjenit, zbulime të reja -- nga Moikom Zeqo
 • Kreshnik Qato Vs Paddy Ryan 26-05-06
 • Kultura dhe integrimet -- nga Ndue Ukaj
 • Demokracia në gjuhësi? -- nga Ardian Klosi
 • NY, numri 6 i revistës "Dituria" -- nga Beqir Sina
 • A është ekonomia budallaqe? -- nga Selami Xhepa
 • Perëndimor apo lindor -- nga Krist Maloki
 • Thjeshtëzimi i adresave dhe numri postar -- nga Arben Çokaj
 • Strategji për zhvillimin e Shkodrës -- nga Rudina Llazari
 • Kur'ani në letërsinë shqiptare -- nga Isak Ahmeti
 • Robert Kadiu, mori rrugën e kurbetit që të tretet "në dhé të huaj" -- nga B.Sina
 • Letër e hapur Arif Kutleshit -- nga Hans-Joachim Lanksch
 • Historia e ngritjes së kryqit në malin e Zefjanës -- nga At Marian Gega O.F.M.
 • LDK, ngritje fondi për kongresmenin Eliot Engel -- nga Beqir Sina
 • Dede Gjo Luli: ushqen brezat me dashuri per Kombin… -- nga Dalip Greca
 • Kush e shkruan historinë? -- nga Kolec Traboini
 • Fiction can't hide the truth about Ismail Kadare -- nga Stephen Schwartz |EN|
 • Piktori nga Kumanova, Bashkim Qerimi ekspozitë në Nju Jork -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Prill 2006 [ shko lart ]  
 • Historiku i bibliotekave të Shkodrës -- nga Alma Mile
 • Simaku touring US cities with "Echoes From Iliria" -- nga MusaRecords
 • Të jesh mirë, padre (për At Zef Pllumin) -- nga Ardian Klosi
 • Përjashtimi i Presidentit të Kosovës -- nga Arben Çokaj
 • Jetëzgjatja dhe telomeret -- nga Pranvera Bino
 • Westchester, Mernaçaj në Memorialin e 109 të rënëve -- nga Beqir Sina
 • Sa Kadare ka brenda Kadarese!? -- nga Klajd Kapinova
 • Pirateria e partizanve të bërë "intelektualë" -- nga Paul Tedeschini
 • Shkrimtari i madh Ismail Kadare në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Pavarësia në pozitë të mjerimit -- nga Bekim Rexhepi
 • Doli numri i ri i revistës Urtia -- nga Zef Ahmeti
 • Roli i shtypit dhe mediave në demokratizim -- nga Shefqet Dibrani
 • Primo Shllaku, poeti i heshtjes dhe durimit -- nga Vasil Qesari
 • Shqiptarët në luginën e Preshevës -- nga Hajro Limaj
 • Sejmenët e Baton Haxhiut -- nga Valmir Gashi
 • Statujë për Nënë Terezën në Mançester - konkurs -- nga Osman Caka
 • Mbas tymit të një deklarate akademike (vs. Qosja) -- nga Shpetim Kelmendi
 • Identiteti kombëtar dhe vetëdija fetare -- nga Rexhep Qosja
 • Akrokeraune, kalorësit e shën Graalit -- nga Moikom Zeqo
 • CD e Parashqevi Simakut e vlefshme nga iTunes -- nga MusaRecords
 • Koncerte orkestrale në Shqipëri në muajin korrik -- nga Nei Suoni Dei Luoghi
 • Ditë të mbretërisë shqiptare në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Numri 39 i revistës kulturore ARS -- nga ARS
 • Bregoviçi në traktor! -- nga Beqë Cufaj
 • Tie (Tahir) Domi rekord me 1 000 ndeshje në Hokej mbi akull -- nga Beqir Sina
 • Kapitullimi i LDK-së -- nga Valmir Gashi
 • Ri-promovohet në Nju Jork libri “Ekspresi i Kosovës” -- nga Beqir Sina
 • Mons Zef J. Oroshi - krenar para shtëpisë së amshimit -- nga Tomë Mrijaj
 • Qëllohet për vdekje një i ri shqiptar në Bronks, NY -- nga Beqir Sina
 • Çmimi real -- nga Beqë Cufaj


  -- Publikuar në Mars 2006 [ shko lart ]  
 • Tre institutet e Kanunit që e definojnë shpirtin shqiptar -- nga Zef Ahmeti
 • Donald Suxho volejbollisti më i mirë i vitit 2005 në SHBA -- nga Beqir Sina
 • Basri Çapriqi, Simboli në letërsi -- nga Anton Gojçaj
 • Mal të Zi, standardet para referendumit -- nga Viktor Ivezaj
 • Muaji mars "Muaji i Librit Shqip" në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Shkodra, si vend konflikti mes të varfërish -- nga Mentor Nazarko
 • Antologji e mendimit shqiptar 1870 - 1945 -- nga Beqir Sina
 • Shërbimi shëndetësor duhet të bëhet gjysmëprivat -- nga Arben Çokaj
 • Microsoft: Welcome! Me program në gjuhën shqipe -- nga Belina Budini
 • Kosovë: 78 ditët që ndryshuan historinë e Ballkanit -- nga Beqir Sina
 • Hosana shpëtimtar! Kryqëzojeni, kryqëzojeni! -- nga Ndue Ukaj
 • Kush është burim i lajmit dhe informatës në Kosovë? -- nga Gëzim Mekuli
 • Peticioni "Pavarësia e Kosovës Tash" - mbi 1 milion firma -- nga Beqir Sina
 • Shën Nënë Tereza, një shenjt shqiptar dhe mbarënacional -- nga Klajd Kapinova
 • Nanë Tereza dhe sëmundja e fondamentalizmit -- nga Ardian Ndreca
 • Nënë Tereza - shpirt i kombit -- nga Bujar Leskaj
 • Revista “Jeta Katolike” - interviste me Tonin Mirakaj -- nga Klajd Kapinova
 • Gjyqi i kulakëve -- nga Naum Prifti
 • Të KESH apo të mos KESH?! -- nga Arben Çokaj
 • Simsia: promovim i librit me tregime "Le te jem une Zamira" -- nga Beqir Sina
 • Kosova - një çështje politike apo juridike -- nga Zef Ahmeti
 • Revista “Jeta Katolike” (1966) një shtyllë e fortë e fesë -- nga Klajd Kapinova
 • Kapidani Gjon Marka Gjoni - shtyllë e flamurit kombëtar -- nga Nue Oroshi
 • Simaku promovon CD-në live mes VIP-ave në New York -- nga Beqir Sina
 • Mexhit Haxhiu - mjeshtër i madh i futbollit shqiptar -- nga Teki Gjonzeneli
 • Simaku appearing live in Manhattan inside Borders -- nga muzarecords
 • NY: Shoqata Atdhetare Dibrane feston 7-8 marsin -- nga Beqir Sina
 • Gëzuar festën të dashur Mësues ! -- nga Petraq P. Pali
 • Rudi Giuliani politikani më popullor në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Meditim për Jozefina Topallin... -- nga Kolec Traboini
 • Jozefina Topalli - një zonjë e hekurt në politikën shqiptare -- nga Arben Çokaj
 • Si u krijua minishteti grek më 1830 -- nga Qemal Velija
 • Dorëheqjet: "Jemi të befasur - nuk e kemi pritur" -- nga Beqir Sina
 • Jashtë standardit -- nga Arben Çokaj
 • Mundimi i Sizifit -- nga Simbad Detari
 • Parlament, apo hani i Salo Kalit? -- nga Kolec Traboini
 • Vdekja e hapësirës -- nga Sami Gjoka
 • Zonja Topalli takohet me senatoren Clinton... -- nga Beqir Sina
 • Zonja Topalli takohet me komunitetin shqiptaro-amerikan -- nga Beqir Sina
 • Roman për kauzën artistike dhe edukimin estetik -- nga Ndue Ukaj
 • Lule dhe Gjak e Gjak për Lule -- nga Klajd Kapinova


  -- Publikuar në Shkurt 2006 [ shko lart ]  
 • Liri e shprehjes apo diskriminim i pafre -- nga Arben Çokaj
 • Nobel për së vdekuri për poetin Frederik Rreshpja -- nga Kolec Traboini
 • Dossier: Epitaf për komunizmin -- nga Simbad Detari
 • Washington D.C.: Festë me rastin e 7-8 marsit... -- nga Mësonjëtorja
 • Gaqo Zdruli: "E lashë zemrën të jetojë" -- nga Rozi Theohari
 • Klinikë shqiptare në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Autorrugët e Kroacisë - shembull për politikanët tanë -- nga Arben Çokaj
 • Protonizmi si epiqendër tek "Libra dhe Mbresa" e Dibranit -- nga Gjekë Marinaj
 • Beteja e papërfunduar e miteve -- nga Bislim Ahmetaj
 • Shteti i vogel dhe shteti ligjor -- nga Eduard Zaloshnja
 • Debatikasit e Edvinit -- nga Arben Çokaj
 • Konspiracioni Anti-Kadarean Islamik etj. -- nga Hans-Joachim Lanksch
 • Bëjmë edhe pa dashurinë tuaj, zoti Schwartz! -- nga Mehmet Kraja
 • Azem Hajdari, Legjendë i gjallë - legjendë i vdekur -- nga Agim Doci
 • Dritan (Tony) Dovolani - Ylli i Dibres në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Një libër i guximshëm nga Shefqet Dibrani -- nga Ilir Gjoka
 • Kanada-SHBA: Ne gjyq 11 trafikante, nder ta 7 shqiptare -- nga Beqir Sina
 • Mos i thuaj Rexhep Qoses "IK!" -- nga Kolec Traboini
 • New York: Akademi përkujtimore për Presidentin Rugova -- nga Beqir Sina
 • Letërsia masive si fenomen social -- nga Agron Tufa
 • Nyja e njerëzores -- nga Kim Mehmeti
 • Lugina e ujqërve! -- nga Beqë Cufaj
 • Tribut për poetin e talentuar shkodran Frederik Rreshpja
 • Ora për Kosovën, nuk do të kthehet prapa -- nga Hashim Thaçi
 • Feja e shqiptareve eshte... deizmi -- nga Eduard Zaloshnja
 • Nga Libri “Rrëfime Shqiptare” -- nga Sami Gjoka
 • Liria e shprehjes -- nga Edita Kuci-Ukaj
 • Ohhhh, a ma gjen nji burrë, t'a durojë këtë MALL!!! -- nga Albana Temali
 • A ka liri shtypi në Shqipëri? -- nga Blendi Fevziu
 • Pse qeveria duhet të tërhiqet? -- nga Andi Bushati
 • Sejdiu: Borxhi i Shqipërisë, të ndërtojë rrugën e Rugovës -- nga Belina Budini
 • Familja Puzanova, të harruar nga e kaluara -- nga Vasil Qesari
 • Guximi mos me pasë popullaritet -- nga Ardian Ndreca
 • 2006 - Rruga e Kosovës drejt Pavarësisë -- nga D.Jahjaga & B.Sina
 • Alternativë për organizimin e KKRT-së dhe KDRTSH-së -- nga M.Marku & H.Çili
 • Një Oscar për Gjon Milin -- nga Vasil Qesari
 • New York: Lisa Mrijaj, shefe e bashkisë Yonkers -- nga Beqir Sina
 • Trimi Gjeto Coku, mik i të gjithë shqiparëve -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Elegji për misionarin që armë e pati fjalën -- nga Shefqet Dibrani
 • Filozofia e refuzimit -- nga Mark Marku
 • Diskursi anti-Kadare -- nga Mehmet Kraja
 • Frederik Ndoci - Rikthimi i rebelit -- nga Neritan Kraja


  -- Publikuar në Janar 2006 [ shko lart ]  
 • At Donat Kurti O.F.M. -- jetëshkrim
 • Kur fjalët dalin nga zemra -- nga Ardian Ndreca
 • Amaneti i Presidentit Rugova: Arkivolin nga Amerika! -- nga Dalip Greca
 • Poetja shqiptare, në antologjinë e 28 poetëve bashkëkohorë -- nga Elsa Demo
 • Pragu i vetvetes; ngatërresa shkrimtarësh... -- nga Kolec Traboini
 • Kadare - Jeta njerëzore është e pamjaftueshme -- nga Vasil Qesari
 • Parashqevi Simaku has signed a contract in Hollywood |EN
 • Kujtime rreth Festivalit XI ne Radio Televizionin shqiptar -- nga Vasil Qesari
 • Kadare duhet t'u nënshtrohet kritereve të rivlerësimit -- nga Isak Ahmeti
 • Ikona shqiptare -- nga Rrok Berisha
 • Teuta Koço, mbesa e Tefta Tashko Koços këndon në New York -- nga AlbMuzika
 • NY: Festë për Kadarenë - në 70 vjetorin e Lindjes -- nga Beqir Sina
 • “Asnjë standard në botë nuk mbetet i ngrirë në kohë” -- nga Rexhep Ismajli
 • Vdekja e Rugovës humbje e madhe jo vetëm për Kosovën -- nga BS & DJ
 • In Memoriam of President Rugova -- nga AACL
 • NY: Vlerësohet lart figura e presidentit Rugova -- nga Beqir Sina
 • Vdekja Rugovës ka bashkuar metropolet shqiptare -- nga Elida Buçpapaj
 • Zotim para kolosit të kombit Ibrahim Rugova -- nga Engjëll Koliqi
 • Ibrahim Rugova – njeriu i rëzistencës dhe i paqes -- nga Shlomo Avinier
 • Rekuim për Misionarin -- nga Ndue Ukaj
 • Figura e Rugovës në Shqipëri simbolizohet me Kosovën -- nga Lutfi Dervishi
 • Vetmia e Princit -- nga Teki Dervishi
 • Rugova ishte lider i dimensioneve të mëdha -- nga Kai Eide
 • Shuarja e Rugovës, është humbje e jashtëzakonshme -- nga Rexhep Ismajli
 • Vdekja e Rugovës - humbje pikëlluese për kombin shqiptar -- nga Arben Çokaj
 • Vdekja e Misionarit -- nga Baton Haxhiu
 • Ibrahim Rugova dhe shqiptarët -- nga Mero Baze
 • Shoqata shqiptaro-amerikane "Dr. Ibrahim Rugova" -- nga Beqir Sina
 • Presidenti Ibrahim Rugova ndërroi jetë -- nga Shkoder.net...
 • Pse Kosova duhet të jetë e pavarur? -- nga Micheline Calmy-Rey
 • Berisha, Deus ex machina -- nga Ilir Babaramo
 • Diplomacia shqiptare duhet të kalojë në ofensivë -- nga Esat Stavileci
 • Platforma politike e shqiptarëve të Luginës së Preshevës
 • Distanca Tiranë-Prishtinë në “Opinion” -- nga Migjen Kelmendi
 • Për Shqipërinë të japim qesen dhe shpirtin -- nga Agim Bacelli
 • "Zogu i Zi" në Michigan -- nga Kolec Traboini
 • Përgjegjësia intelektuale dhe përgjegjësia e fjalës publike -- nga Ndue Ukaj
 • Kozeta Zylo - Libër me poezi në New York -- nga Beqir Sina
 • Kurrizi i Kosovës -- nga Beqë Cufaj
 • Libër për Havzi Nelën - poetin e martirizuar kuksian -- nga Z.Lleshi, P.Palushi
 • Laura Mersini - Kozmologia shqiptare në SHBA -- nga Nazim Rashidi
 • Kontributi i shqiptarëve për Kosovën -- nga Aleksandër Meksi
 • Imzot Mark Sopit: Pusho në paqe Shkëlqesi -- nga Rrok Berisha
 • Eva Pepaj - Modele me sukses në Kaliforni -- nga Milena Kabashi
 • Klein: Shqiptarët dhe Izraelitët kanë të njëjtën histori -- nga Beqir Sina
 • Masakra e Reçakut - krim kundër njerëzimit -- nga Sheradin Berisha
 • Vdes tragjikisht nje futbollist 8-vjeçar shqiptar në Florida" -- nga Beqir Sina
 • Nderi dhe burracakëria e shkrimtarëve -- nga Moikom Zeqo
 • Zhgënjimi ballkanik 62: Fund në fund të vitit 2005 -- nga Shefqet Dibrani
 • Dinamiti që na pengon me shkue drejt Evropës -- nga Ardian Ndreca
 • Volejbollistet kanadese me fanellat "I Love Albania" -- nga Beqir Sina
 • PShDK - shpreh pikëllim për vdekjen e Ipeshkvit Mark Sopi -- nga PShDK
 • Katalogimi dhe fjalorët e munguar të shqipes -- nga Ledi Shamku-Shkreli
 • Menaxhimi i Kohës: Kalendari i trajnimeve 2006 -- nga MDA
 • Në Nju Jork u përkujtua 30-vjetori i vdekjes së Abaz Kupit -- nga Beqir Sina
 • Qeveria dhe akademikët muzikalë të Kosovës -- nga Akil Koci
 • Publicistika elitare shqiptare e viteve 30-të -- nga Alban Guri
 • Dedë Gjo' Luli - mbrojtës fisnik i trojeve shqiptare -- nga Gjergj Nikprelaj
 • VATRA uron Kryeministrin Berisha per Vitin e Ri 2006 -- nga Beqir Sina