Fjala e Lirë, 2007


Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi.
Ju lutem, na shkruani:

[ Kontakti ]

Kërko tek Fjala e Lirë:
 

"Fjala e Lirë", Arkivi

2003 | 2004
2005 | 2006
2007 | 2008
2009 [ Arkivi 2003 - 2009 ]

  FAQE RELEVANTE

  Fjala e Lirë
  http://www.fjala.info
  BMC Computer
  http://www.bmconline.info
  WebPage of Arben Çokaj
  http://www.cokaj.info
  MailingList
  Lajmëtari

  "Fjala e Lirë", Arkivi vjetor

  Janar 2007
  Shkurt 2007
  Mars 2007
  Prill 2007
  Maj 2007
  Qershor 2007
  Korrik 2007
  Gusht 2007
  Shtator 2007
  Tetor 2007
  Nëntor 2007
  Dhjetor 2007


-- Publikuar në Dhjetor 2007 [ shko lart ]  
 • Palok Traboini, Mendimtari, publicisti me vlera shekullore -- nga Hamit Boriçi
 • Betlehemët e Shkodrës -- nga Elsa Demo
 • Ishte gjaku i flaktë shqiptar që ushqente të parët tanë -- nga Baki Ymeri
 • Mirela Bogdani, shqiptarja kandidate në parlamentin evropian -- nga Beqir Sina
 • Kontributi i At Vinçenc Malaj në fushën e bibliotekave -- nga Gjovalin Çuni
 • Arti poetik: Epistula ad pisones e Horacit -- nga Sarë Gjergji
 • Tribunë: Sfidat e integrimit të studentëve në shoqëri -- nga Latif Mustafa
 • Kosova - motor i reformimit të OKB-së -- nga Engjëll Koliqi
 • Ditari intim i Bedi Pipës -- Elsa Demo
 • Në dhjetor do të vendos dhe drandofille… -- libër për Tano Banushin
 • Lapidari me flamurin shqiptar -- nga Karolina Geci
 • Shqiptarët e Bukureshtit për vlerat shqiptare -- nga Baki Ymeri
 • Kosova është tokë shqiptare, dhe i takon Shqipërisë -- nga Fatos Aliu
 • Kosova dhe Serbia si dy shtete të pavarura -- nga Jeton Kelmendi
 • Patriotizmi vullkanik i Petru Vullkanit -- nga Baki Ymeri
 • Kosova shtet, radhën e ka Ilirida -- nga Shefki Ollomani
 • Marshi i talebanëve -- nga Dea Butrinti
 • Pas 10 Dhjetorit – Sërish nuk është koha për pavarësi? -- nga Xhafer Shatri
 • Ambasadori Frank Wisner takim me shqiptarë në New York -- nga Beqir Sina
 • Dibrani, Vargje sublime dhe ana tjetër e një poezie -- nga Flori Bruqi
 • Berati, qytet i lashte, muze dhe historik! -- nga P-P. Simsia
 • 28 nandori - dita ma e madhe në historinë e Shqipnisë -- nga Mentor Quku
 • Dom Lush Gjergji: Mërgata shqiptare në SHBA - rol vendimtar -- nga Beqir Sina
 • Tubim në New York për Pavarësinë e Kosovës -- nga Prelë Sinishtaj
 • Terrorizmi e ka qendrën në Moskë-Athinë-Beograd -- nga Isuf Bajrami
 • Veprimi patriotik i shqiptarëve të mërgimit -- nga Baki Ymeri
 • Pseudo-demokracia -- nga Arbën Xhaferi
 • Kolonia mjedisore -- nga Ardian Klosi
 • Korrupsioni është sëmundje politike -- nga Alban Bala
 • Fjalori i Marko Boçarit -- nga Dhurata Hamzai
 • Kah do t'ia mbajë Kosova ?!... -- nga Engjëll Koliqi
 • Topalli dhe Berisha lobing në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • A ka sot demokraci Greqia? -- nga Isuf Bajrami
 • Ndahet nga jeta përkthyesi, gazetari e diplomati Eqerem Mete -- nga Beqir Sina
 • Imzot Dr. Zef J. Oroshi, ish-nxënësi i Mjedjes e Fishtë -- nga Klajd Kapinova
 • Vatra priti një delegacion klerikësh nga Kosova -- nga Beqir Sina
 • Nëntori i Thaçit dhe vera e thatë e LDK-së -- nga Jeton Kelmendi
 • Kosova meriton një qeveri stabile dhe të denjë -- nga Engjëll Koliqi
 • NY: Më 10 dhjetor manifestim për Pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Kriza e Kosovës -- nga Arbën Xhaferi
 • Java Ndërkombëtare kundër Dhunës në Familje -- nga Jozefina Topalli
 • Kadare: Shqipëria nuk mund të durojë imoralitetin -- nga Vehbi Bajrami


  -- Publikuar në Nëntor 2007 [ shko lart ]  
 • Lutja ndër-konfesionale në Katedralen e “Shën Patrikut” -- nga Prelë Sinishtaj
 • Pritje për bashkatdhetarët e shumtë për nder të 28 Nëntorit -- nga P-P. Simsia
 • Mos keni frikë, bota do ndryshojë! -- nga Engjëll Koliqi
 • Dita e Pavarësisë së Shqipërisë festohet në New York, etj. -- nga Beqir Sina
 • Ëndrra për Shqipërinë etnike - libër -- nga Shefki Ollomani
 • Sarë Gjergji: Shpirti i gruas përmes syrit të burrit -- nga Baki Ymeri
 • Atdheu ynë ashtu siç ishte -- nga Ermir Hoxha
 • Traboini: Njeriu i vlerave të mëdha intelektuale e artistike -- nga Dalip Greca
 • Kush do t'i dëgjonte këngëtarët shqiptarë në Nju Jork? -- nga P-P. Simsia
 • "Qemal Stafa", atavizëm komunist -- nga Bashkim Kopliku
 • Dialektika e ngjarjeve -- nga Shefki Ollomani
 • Gjekë Marinaj - shembulli natyral i poetit -- nga Shefqet Dibrani
 • Refleksione për revistën "Jeta Katolike" -- nga Kozeta Zylo
 • Reagime të shqiptaro-amerikanëve për zgjedhjet në Kosovë -- nga Beqir Sina
 • Kolec Traboini, nga "Bukuri shkodrane" te "Koha e prostitutave" -- nga Dalip Greca
 • Festivali i 17-të Folklorik i Diasporës Shqiptare në ShBA -- nga P-P. Simsia
 • Deklamimi i poezisë së Nënës Terezë në një CD -- nga Ndue Ukaj
 • Dituria” - Revistë shkencore, informative e kulturore -- nga Beqir Sina
 • Shekulli në mes inicialeve V.ZH. -- poemë nga Shefqet Dibrani
 • Historia e rranxës së Kullës në Traboin të Hotit -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Autoriteti dhe autoritarizmi -- nga Jeton Kelmendi
 • Berisha pret regjisorin Dragoti -- nga Beqir Sina
 • Maqedonia nuk mund ekzistojë me represion kundërshqiptar -- nga Isuf Bajrami
 • Komunikimi i munguar kulturor mbarëshqiptar -- nga Nail Draga
 • Fati i Rozafës në një krijim poetik -- nga Shefqet Dibrani
 • Edhe një herë Serbia... Evropën -- nga Jeton Kelmendi
 • Festivali XVII i Këngës e Valles Shqiptare në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Lotët e Rozafës mbi Drin - libër -- nga Rozi Theohari
 • Vajza letrare - tregim -- nga P-P. Simsia
 • Mbështetje pafajësisë së ish-kryeministrit Haradinaj -- nga Dashnim Hebibi
 • Limiti i kripës për gënjeshtra!... -- nga Bekim Rexhepi
 • NY: Premiera e filmit dokumentar Gjergj Kastrioti Scanderbeg -- nga Beqir Sina
 • Lorenc Luka: Faleminderit Jozefinë! -- nga Arben Çokaj
 • Berisha në Egjipt, Konferenca Islamike, Pavarësia e Kosovës -- nga B. Fevziu
 • Europë, mos e ço dëm ëndrrën tënde! -- nga Xhorxh Soros
 • Kosova dhe Serbia zhvillojnë bisedime për statusin e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Botohet në Rumani “Verë pa kthim” i Besnik Mustafajt -- nga Baki Ymeri
 • Ne sllavët dhe shqiptarët... -- nga Vladimir Arsenijeviç
 • Poeti Leom sipas revistës Natiunea të Bukureshtit -- nga Victoria Milescu


  -- Publikuar në Tetor 2007 [ shko lart ]  
 • Një njeri i dyshimtë për kryetar komune në Viti... -- nga Agron Berishaj
 • Ndryshimi i Shqipërisë - Interviste me Michael Granoff -- nga Blendi Fevziu
 • Mbrëmje madhështore, spektakolare në Bronx të Nju Jorkut -- nga P-P. Simsia
 • Urdhri kalorësiak i shën Gjergjit për Engjëllorët e Drishtit -- nga Anisa Papleka
 • Vizioni intelektual për qytetin e Shkodrës i Dr. Ferit Hotit -- nga Nail Draga
 • ILIR ZHERKA - fitues i çmimit "Exponent Award 2007" -- nga Beqir Sina
 • Mbretëresha e diasporës shqiptare - Vitore Stefa Leka -- nga Albert Voka
 • Kur fëmijët nuk e njohin shqiponjën e flamurit -- nga P-P. Simsia
 • Tony Dovolani vallëzon me yjet, Jane Seymour -- nga Beqir Sina
 • Çdo bëhet me ish maturantët?! -- nga P-P. Simsia
 • Aida: Tani po bëhet fjalë për thashetheme... -- nga Beqir Sina
 • Dita e dashurisë dhe e vërteta shqiptare në Brazil -- nga Sarë Gjergji
 • Përvjetori i kishësh shqiptare "Zonja Pajtore" në Miçingan -- nga Beqir Sina
 • Një nënë nuk na ka bërë, po një vend kemi të tërë -- nga Mirsim Maliqi
 • Dhjetori i Prishtinës dhe dështimi tjetër i Brukselit -- nga Jeton Kelmendi
 • Begatia dhe kultura e kombeve -- nga Gregory Clark
 • Bexhet Pacolli për të verbërit e Kosovës -- nga Dashnim Hebibi
 • Historiku i shkollës së Stubllës -- nga Sarë Gjergji
 • Përvjetori i 78-të i vrasjes së patriotit At Shtjefën Gjeçovi -- nga Ndoc Kamsi
 • Drejtuar kryetarëve të shoqatave shqiptare në UK -- nga Petrit Kuçana
 • "Ndarja e kombit" dhe "Shkodra" -- poema nga Llemadeo
 • Bukuria e vargut në poezinë e Jeton Kelmendit -- nga Xhavit Aliçkaj
 • Kur prisnim Festivalin e 12-të të Këngës në RTVSH -- nga P-P. Simsia
 • Kosova, kusur xhepi i të tjerëve -- nga Jeton Kelmendi
 • NY, Darkë solemne për Ditën e Kolombit -- nga Beqir Sina
 • Jeton Kelmendi në gjuhën rumune -- nga Baki Ymeri
 • Lamtumirë i dashtuni ynë! Dr. Ferid Hoti -- nga Besnik Dizdari
 • Kosova - pavarësi vetëm për solidarët e regjimit -- nga Bekim Rexhepi
 • Larg e afër vendlindjes -- nga Tomë Mrijaj
 • Pabarazia gjuhësore e shqiptarëve në Mal të Zi -- nga Nail Draga
 • Statusi i Kosovës dhe debati për shamitë islame -- nga Ndue Ukaj
 • Për pavarësinë e Kosovës, koha është tani -- nga Beqir Sina
 • Të jesh poet, Grigor Jovani -- nga Nase Jani


  -- Publikuar në Shtator 2007 [ shko lart ]  
 • Intervistë me z. Joseph Dioguardi, president i LQSHA-së -- nga Ajet Nuro
 • NY: Nënshkruhet deklarata - kompromisi shumë larg -- nga Beqir Sina
 • Shqiptarët para risive degjeneruese -- nga Mirsim Maliqi
 • Serafin Fanku: Ne vetëasgjësohemi -- nga Serafin Fanku
 • Intervistë me Poeten Zhuliana Jorganxhi -- nga P-P. Simsia
 • At Zef Pllumi, intervista e fundit -- nga Elsa Demo
 • Bexhet Pacolli dhe vizioni i tij për Kosovën, në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Vitet e tmerrshme dhe depersonalizimi -- reportazh nga Pal Rrupa
 • Anonimët (Baladë çame - Bilal Xhaferri) -- tregim nga Shefki Hysa
 • Berisha në Nju Jork - "Vatra" shtron darkë për nder të tij -- nga Beqir Sina
 • We March for Truth, Justice, and Equality -- by Franz-Llesh Grishaj |EN|
 • The Embodiment of the Corporal Works of Mercy -- by Franz-Llesh Grishaj |EN|
 • First Albanian Bektashi Teqe in America -- by Franz-Llesh Grishaj |EN|
 • Loving Until It Hurts: A Tribute To Simon Dedvukaj -- by Franz-Llesh Grishaj |EN|
 • Mother Teresa, Blessed of the Catholic Church -- by Franz-Llesh Grishaj |EN|
 • Thethi, një vend takimi me Zotin... -- nga Vladimir Karaj
 • Historia e kullave të Kodrës - fisi i Gjelajve të Hotit -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Hillary Clinton, gjërat që nuk i dija deri tani -- nga Jonathan Darman
 • Koliqi në takim për Sistemin Elektronik të Zgjedhjeve -- nga Caio Werneck
 • Tabllo e një jete të zhdukur -- nga Robert Elsie
 • Bashkësia budiste Soka Gakkai interesohet për Kosovën -- nga Caio Werneck
 • Xhelal Ferizi, poet dhe atdhetar -- nga Hysen Ibrahimi
 • 11 vjetori i Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan -- nga Beqir Sina
 • Gërshetimi i veprave të artistëve të mirëfilltë... -- nga Vera Neves
 • Valbona Çoba, misioni Hollivud -- nga Alida Cenaj
 • Antologjia "Mosha e Artë e Dashurisë", Kelmendi dhe Leom -- nga Baki Ymeri
 • Dimensioni semantik i dhembjes -- nga Ndue Ukaj
 • Fati i botës varet nga Zoti dhe Kosova -- nga Baki Ymeri
 • Gongu i Pavarësisë, Kosova ndan aleatët me superfuqitë -- nga Bekim Rexhepi
 • Edicioni XI i Festivalit të Poezisë “Ditët e Naimit” -- nga Artan Arsllani
 • Natiunea rumune dhe kombi shqiptar -- nga Baki Ymeri
 • Mjeshtri i mirë i historisë dhe realitetit në Kosovë -- nga Caio Werneck
 • Letërsia, e dënuar me vdekje nga politika -- nga Shefki Hysa
 • Kosova nuk ndodhet në SHBA! -- nga Helmar Dumbs
 • Për ndryshimin e botës me dashuri -- nga Caio Werneck
 • Bislim Ahmetaj, të rihapet dosja për Azemin! -- nga Beqir Sina
 • NY: 10-vjetori i vdekjes së Shenjtores Shqiptare Nëna Tereze -- nga P-P. Simsia
 • Zëri i arsyes në shërbim të realitetit të Kosovës -- nga Caio Werneck
 • 1.000 trupa ushtarake nga Missiuri nisen për në Kosovë -- nga Beqir Sina
 • Për shqiptarin, mysafiri është i barabarte me Zotin -- nga Baki Ymeri
 • Edhe Vojvodina në rrugën e ndarjes... -- nga Dashnim Hebibi
 • Ku ndodhet Shqipëria? Në kufi me Maqedoninë... -- nga Ajet Nuro
 • 11 shtatori, dita më e zezë në historinë amerikane -- nga Beqir Sina
 • Në përkujtim të viktimave shqiptare të 11 shtatorit 2001 -- nga Lëvizja Atdheu
 • Alaska, e ardhmja është në veri -- nga Beqir Sina
 • Vjeshta e sulmeve kundër Kadaresë -- nga Agron Gjekmarkaj
 • Nënë Tereza në qendër të vëmendjes -- nga Keida Kostreci
 • Kosova, sfidë mes SHBA-së dhe Rusisë -- nga Arben Çokaj
 • Të themelohet çmimi ndërkombëtar "Nëna Tereze" -- nga Ndue Ukaj
 • Takimi i Fan Nolit me Behar Shtyllën -- nga Gani Perolli
 • At Anton Harapi në mes kohës së matshme -- nga Alfred Çapaliku
 • Manifestimi i fundit në gjuhën shqipe në Bukuresht -- nga Baki Ymeri
 • Qose apo Kadarè? -- nga Paul Tedeschini
 • Diktati i një udhëzimi të tejvonshëm -- nga Sabit Rrustemi
 • Kë po e pengon Akademik Rexhep Qosja?! -- nga Skënder Karaçica
 • Krishtërimi rumuno/shqiptar dhe rreziku sllav -- nga Baki Ymeri
 • Mesazhi i busullës -- nga Bekim Rexhepi
 • Historia e martirëve në arkivat e Vatikanit dhe Shqipërisë -- nga Klajd Kapinova
 • Vani Burda, Nikolla Naço dhe dashuria ndaj Shqipërisë -- nga Baki Ymeri
 • Demonstratë në Washington kundër shtypjes malazeze
 • Pasojat e akraballëkut -- nga Arbën Xhaferi
 • Rruga e mundimshme e Kosovës drejt Pavarësisë -- nga Romeo Gurakuqi
 • Kosova statusi dhe dilemat e tij -- nga Esat Stavileci


  -- Publikuar në Gusht 2007 [ shko lart ]  
 • Për ish-të përndjekurit, dëmshpërblimi 6-mujorin e parë 2008 -- nga Beqir Sina
 • Në kërkim të varrit -- tregim nga P-P. Simsia
 • Një ligj i ri për Green Cards (Karten Jeshile) -- nga Beqir Sina
 • Gjurma shqiptare në trojet e Greqisë -- nga Baki Ymeri
 • At Zef Pllumit, spitali Gemelli, Romë -- nga Ardian Klosi
 • Më ka marrë malli me një shqiptar të flas shqip -- nga Baki Ymeri
 • Shoqëria e Informacionit në tender -- nga Arben Çokaj
 • Të ftuar pa ftesa -- nga Jeton Kelmendi
 • Gjeneral Dali Ndreu, dekorohet me Urdhërin “Nderi i Kombit” -- nga Beqir Sina
 • Politika moderne, pa “idhuj”… -- nga Gëzim Tushi
 • Six Basque Poets - Arc Publications -- by Transcript Review |EN|
 • Duke lexuar revistën “Pena” -- nga Kozeta Zylo
 • Libri: Kosova, vendorigjina e Skënderbeut -- nga Beqir Sina
 • Zonja që flet me lulet dhe shqiptarët -- nga Baki Ymeri
 • Fjalamania zeja kryesore e politikës -- nga Jeton Kelmendi
 • Ceremoinia përkujtimore për viktimat e 11 shtatorit -- nga Beqir Sina
 • Pika turistike e Thethit -- nga Anila Dushi
 • Një tjetër krizë për Kosovën? -- nga Mattew Kaminski
 • Jeton Kelmendi - Portret në Wikipedia
 • Ata që kanë dhënë jetën për atdhe, nuk kanë vdekur -- nga Dashnim Hebibi
 • Qendra Ndërkombëtare e Edukimit Gilman -- nga Beqir Sina
 • Biografia -- tregim nga P-P. Simsia
 • Kosova do të jetë e pavarur -- nga Beqir Sina
 • Dhjetë të vërtetat e papërshtatshme për Kosovën -- nga William Montgomery
 • Pse Perëndimi i nënshtrohet Putinit? -- nga Andre Glucksmann
 • Kërkimi i ethshëm i fajtorit -- nga Arbën Xhaferi
 • Karolina e Veriut: Shqiptarët festojnë 85-vjetorin e miqësisë -- nga Beqir Sina
 • Premtimi sekret për ndarjen e Kosovës -- nga Mehdi Shkreli
 • Urbanizimi i malësorit shqiptar -- nga Kastriot Myftaraj
 • Rite te vjetra: "E vè doren ne zjarr!" -- nga Paul Tedeschini
 • TV ALB - paketë kanalesh televizive shqiptare në SHBA -- nga Beqir Sina
 • Një traditë muzikore nga një familje Malësore -- nga Tony Dedivanaj


  -- Publikuar në Korrik 2007 [ shko lart ]  
 • Ditëlindjet e mija, Kostaq Stefa -- nga Parashqevi Stefa
 • Trojka ose dy me një për realitetin -- nga Jeton Kelmendi
 • Një këngë për Aurelën -- nga P-P. Simsia
 • Investimi në politikë -- nga Arben Çokaj
 • Si e mori emnin kontinenti i ri? -- nga Paul Tedeschini
 • Kostaq Stefa, Rrëfim tronditës kundër errësirës -- nga Miho Gjini
 • Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane mbështet studentët -- nga Beqir Sina
 • Bukureshti poetik dhe dy poetesha shqiptare -- nga Baki Ymeri
 • Po heshtin se u dhimbsen fjalët -- poezi nga Jeton Kelmendi
 • Ftesë: Statujë e Nënë Terezës në Manchester -- nga Osman Caka
 • Rendi i ri botëror apo fundi i OKB-së? -- nga Edita Kuci-Ukaj
 • Pushteti i fjalës -- nga Ndue Ukaj
 • Ish-ushtarët e Batalionit "Atlantiku" në mbrojtje të Kosovës -- nga Uk Lushi
 • Me shkrimtarin dhe publicistin Jeton Kelmendi -- nga Albert Marjakaj
 • NY: Vdiq nga atak në zemër piloti shqiptar, Sefedin Zherka -- nga Beqir Sina
 • Kontakte me krerët (Bush, Rice, Khalilzad) e SHBA-së -- nga Peter Prifti
 • Kështjella e Zogut në Nju Jork - Monument Kulture -- nga Beqir Sina
 • Ëndërrime që u bënë realitet -- nga Baki Ymeri
 • H.Bushati: Familjet shkodrane me prejardhje te huej! -- nga Paul Tedeschini
 • Familjet e mëdha: Familja Çoba -- nga Anila Dushi
 • Presidenti? Shqiptarët po grinden për detajet -- nga Arbën Xhaferi
 • Arshi Pipa në atdhe -- nga Elsa Demo
 • Kush ka frikë nga kthimi i trurit? -- nga Astrit Lulushi
 • Skënderbeu vs Murati II. Motivi? Gjakmarrje -- nga Ardian Klosi
 • Kush është zotshpie në Kosovë?! -- nga Engjëll Koliqi
 • Sa partizanë dhe sa dëshmorë? -- nga Genc K. Hoti
 • Mirënjohje për miqtë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Histori: “Islamizmi i Shqiptareve -- nga Edwin E. Jacques
 • Shkodra free zone - bazat strategjike të zhvillimit -- Ferid R. Hoti
 • Shqiptarët në New York shënuan 2 dhe 4 korrikun -- nga Beqir Sina
 • Familjet e mëdha: Bushatlinjtë -- nga Anila Dushi
 • Arti poetik rumun flet shqip -- nga Ndue Ukaj
 • Monografi e Shqiptarëve në Mal të Zi, “Në një cep të Ilirisë -- nga Beqir Sina
 • "Traditë dhe Bashkëkohësi" nga Mikel Gojani -- nga Zef Ndoci
 • Shtyrja e statusit të Kosovës rrezikon zbehjen e arritjeve -- nga Beqir Sina
 • Një komb i dhunuar -- nga Bledar Kurti
 • Kosova Lindore të mos ketë fatin e Çamërisë... -- nga Dashnim Hebibi
 • Universiteti në Minas Gerais hap dyert për Prishtinën -- nga Esmeralda Castro
 • Leximi dhe interpretimi i letërsisë së Atë Anton Harapit -- nga Ndue Ukaj
 • Artet në Belo Horizonte - bashkëpunim me Kosovën -- nga Esmeralda Castro
 • Bedri Kukalaj: Të mos harrojmë invalidët e luftës -- nga Dashnim Hebibi
 • Lind shoqëria afariste Diprojint -- nga Caio Werneck
 • Besnik Lajçi - Ditëlindja që na bashkon -- nga Jeton Kelmendi
 • Kur flet profesoresha e madhe... -- nga Engjëll Koliqi
 • Memento për Rugovën nga Sabri Hamiti -- nga Elsa Demo
 • Pavarësi po se po! -- nga Engjëll Koliqi
 • Ikja në amshim e mikut, Tadej Rodiqi -- nga Rrok Berisha
 • LDD është vendi ku frymon kultura politike e Rugovës -- nga Beqir Sina
 • Bushatlinjtë e Shkodrës -- marrë nga Hylli i Dritës


  -- Publikuar në Qershor 2007 [ shko lart ]  
 • Qindra besimtarë brazilianë luten për pavarësinë e Kosovës -- nga Vera Neves
 • Bush e Putin do të bisedojnë në fermën e ish-presidentit -- nga Beqir Sina
 • Koliqi, Artisti nga Stublla këndon me çifteli -- nga Vera Neves
 • Një festë e dytë për serbët -- nga Arben Çokaj
 • Cili do të jetë Presidenti i ardhshëm i Shqiperisë? -- nga Blendi Fevziu
 • Koliqi, Lobing deri tek presidenti i Brazilit -- nga Caio Werneck
 • Në kërkim të një Presidenti -- nga Rudolf Marku
 • Brazil: Pritje e përzemërt dhe solidaritet në vepër -- nga Caio Werneck
 • Çamët në SHBA: "Kërkojmë rikthimin në pronat tona!" -- nga Beqir Sina
 • Brazil: Hapen dyert e bashkëpunimit ndër-universitar -- nga Esmeralda Castro
 • Nusret Pllana në Festivalin Ndërkombëtar Mesdhetar -- nga Dashnim Hebibi
 • Brazil: Kryqi i Kuq i Minas Gerais në ndihmë të Kosovës -- nga Caio Werneck
 • Ky dimri brazilian!... -- nga Engjëll Koliqi
 • Zonjusha... -- tregim nga P-P. Simsia
 • Akademik Idriz Ajeti - një jetë të tërë kushtuar gjuhës -- nga Dashnim Hebibi
 • Ansari dhe tragjedia e Islamit -- nga Armin Tirana
 • Mediat braziliane për poetin kosovar Engjëll Koliqi -- nga Redaksia
 • Konsullata e Republikës së Shqipërisë në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Inxhinieri Juarez Rabello shpreh interesim për Kosovën -- nga Esmeralda Castro
 • Parada e 22-të multikulturore dhe multietnike në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Dardania - Kosova i ka dhuruar botës figura të mëdha -- nga Caio Werneck
 • 35 trupa amerikane mbërrijnë në Kosovë - 140 bëhen gati -- nga Beqir Sina
 • Pavdekshmëria e një tenori... -- nga P-P. Simsia
 • Kur do të regjistrohet popullsia në Shqipëri? -- nga Adrian Ndreca
 • Shkrimtar nga Kosova në panairin e librit -- nga Caio Werneck
 • Beteja për Zot -- nga Jeruzalemi, Albana Sala
 • Dashamirësja e madhe e Kosovës Vera Neves -- nga Engjëll Koliqi
 • Statusi dhe pesëshja GU nyjë për Kosovën -- nga Jeton Kelmendi
 • Në spektaklin e kravistit të famshëm -- nga Caio Werneck
 • Nano president...?! -- nga Arben Çokaj
 • Berisha pritet me madhështi në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Reflektim për vizitën e Bushit -- nga Ndue Ukaj
 • Busti i Robert Schuman në Berat -- nga P-P. Simsia
 • Dita e Trashëgimisë Shqiptare në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Historia ndalet tek ne -- nga Arben Çokaj
 • Universi i poezisë së dhembjes -- nga Ndue Ukaj
 • Bushi në Tiranë, festë në Montreal, Kanada -- nga Ajet Nuro
 • Shtypi amerikan vlerëson vizitën e presidentit Bush në Shqipëri -- nga Beqir Sina
 • Rinas: "Xha Refati" mbyt ushtarin me gur në kokë! -- nga Sami Repishti
 • S'ka gjë më të bukur në botë kur Nënat shkruajnë për Nënën! -- nga Beqir Sina
 • Maestro i madh i muzikës luan me çifteli -- nga Caio Werneck
 • Petition to President Bush -- nga Sami Repishti
 • Është e dhimbshme të shikosh monumentin e Anton Çetës -- nga Tomë Mrijaj
 • Vizita e pres. Bush kujton lidhjet e hershme mes dy popujve -- nga Beqir Sina
 • Koliqi, veprimtari apolitik që di të bëjë politikë -- nga Esmeralda Carvalho Castro
 • Ekspozitë me poezitë e Engjëll Koliqit -- nga Caio Werneck
 • Koliqi: Kosova dhe e drejta ndërkombëtare e pavarësisë -- nga Caio Werneck
 • Engjëll Koliqi - miku i mirë me shokë shumë -- nga Esmeralda Carvalho Castro
 • Engjëll Koliqi - ekspozitë poezie - një artist i kompletuar -- nga Caio Werneck
 • Vizita e pres. Bush - një privilegj i madh për kombin shqiptar -- nga Beqir Sina
 • Mjekësi pa krye -- nga Arben Çokaj
 • Denoncoj pjesmarrjen e Shqipnisë në Konf. Islamike! -- nga Paul Tedeschini
 • Më 03.06.2007 - Biblioteka e parë shqiptare në Zvicër -- nga Dashnim Hebibi


  -- Publikuar në Maj 2007 [ shko lart ]  
 • Familja Rugova, sukses në biznes, sport, çështjen e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Semantika e dashurisë tek "Nata me hënë" e Ismail Kadaresë -- nga Ndue Ukaj
 • Enrrik Mendoja - Valset shpirtërore në penel -- nga Klajd Kapinova
 • Engjëll Koliqi me shkrimtarë dhe profesorë të Belo Horizontes -- nga Vera Neves
 • Topalli, bukuri latine, krenari ballkanase -- nga Koha Jonë
 • Biblioteka e Klintonit, "ambasadore" e Luftës së Kosovës -- nga Adnan Mehmeti
 • Poeti i britmës së kumteve të lashta e lirikave amtare -- nga Klajd Kapinova
 • Engjëll Koliqi në një ditë pune dhe kënaqësie shpirtërore -- nga Vera Neves
 • Ramush Haradinaj beson në drejtësi ndërkombëtare -- nga Dashnim Hebibi
 • DioGuardi: Pavarësia e Kosovës sjell paqe e siguri në Ballkan -- nga Beqir Sina
 • 6 vjet me revistën “Kuvendi” në Detroit -- nga Elinda Marku
 • Kur shoqëria “sëmuret” shpirtërisht… -- nga Gëzim Tushi
 • "Më vjen keq" Las Vegas, ca gjëra nuk mbeten sekret... -- nga Gjekë Marinaj
 • Parada e Ditës së Forcave të Armatosura të Amerikës -- nga Beqir Sina
 • Pavarsia e Kosovës, në Islamabad?! -- nga Adrian Ndreca
 • Debati për qorrsokak -- nga Ndue Ukaj
 • Shqiptarët me linjën e tyre direkte për në atdhe -- nga Beqir Sina
 • Një shenjë e re për Serbinë? -- nga Avni Dervishi
 • "Gruaja e Vitit" Jane Christo dhe "Nena e Vitit" Linda Fundos -- nga Beqir Sina
 • Gegërishtja në një vepër letrare të sotme -- nga Tomor Osmani
 • Përurimi i injorancës... -- nga Sabit Rrustemi
 • Ta kryejmë borxhin ndaj dëshmorëve... -- nga Dashnim Hebibi
 • Beteja e re e Kosovës -- nga The Economist
 • Elita mediokre -- nga Norbert Mappes-Niediek
 • Mbas 20 vitesh DioGuardi në Kongresin Amerikan -- nga Beqir Sina
 • Politizimi i skajshëm i një posti -- nga Sabit Rrustemi
 • NY: Ekspozitë kushtuar persekutimit komunist në Shqipëri -- nga Beqir Sina
 • Rastësisht në politikë -- nga Arben Çokaj
 • Mbledhje e degës së LDK në NY, drejtuar nga Ramadan Gashi -- nga Beqir Sina
 • Ndoci, suksesi i heshtur në Helsinki -- nga Alma Mile
 • MSNBC - reportazh me katër fëmijët jetimë nga Presheva -- nga Beqir Sina
 • Requiem për ushtarët paqësorë -- nga Shefqet Dibrani
 • Mbresa nga promovimi i dy librave të Diana Seitaj në Chicago -- nga P-P. Simsia
 • A janë Vehabitë kanceri i fesë islame? -- nga Nafi Baxhaku
 • Plani B në lojë? -- nga Milazim Krasniqi
 • Akt-akuzë kunër SerboSllavisë -- nga Isuf B. Bajrami
 • Takim i DioGuardit me një delegacion nga Shqipëria -- nga Beqir Sina
 • "Misteri" i jetëgjatësisë së "Vatrës" dhe "Diellit" -- nga Peter R. Prifti
 • In memoriam: ...Dhe fjala ngrin në fyt -- nga Rizah Sheqiri


  -- Publikuar në Prill 2007 [ shko lart ]  
 • Në pranga hajduti i katër jetimëve preshevarë -- nga Beqir Sina
 • Kujt i sherben sot destabilizimi i Kosoves? -- nga Paul Tedeschini
 • Shqiptarët e Amerikës, promovojnë pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Kongresmeni Crowley bënë thirrje për pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Kosova Teatri Ballkanik i amatorëve -- nga Jeton Kelmendi
 • Edukimi, është kyçi drejt suksesit -- nga Beqir Sina
 • Miqtë tonë gjirokastritë! -- nga Paul Tedeschini
 • Konferecë ndërkombëtare: "Kosova në 120 ditët e tranzicionit" -- nga Beqir Sina
 • Një rrugë për në Shkodër... -- nga Arben Çokaj
 • Fati dhe fataliteti i femrës shqiptare -- nga Dukagjin Hata
 • 200 ushtarë nga Kansasi, do të nisen për në Kosovë -- nga Beqir Sina
 • Histori: "Kriza në Shqipërinë Veriore" - Bis! -- nga Paul Tedeschini
 • The Richardson Public Library Acquires Albanian Collection-- nga Gjekë Marinaj


  -- Publikuar në Mars 2007 [ shko lart ]  
 • Profesor JUP KASTRATI (1924-2003) -- nga Begzad Baliu
 • Letër Senatorëve dhe Kongresmen. të Virxhinias për Kosovën -- nga Beqir Sina
 • Fluturime direkte Nju Jork-Tiranë, Nju Jork-Prishtinë -- nga P-P. Simsia
 • Integrim i institucioneve shkecore në projektet kombëtare -- nga Begzad Baliu
 • Diana Seitaj në sprovën e saj letrare -- nga P-P. Simsia
 • Përfaqësuesit shqiptarë: Takime në OKB për Kosovën -- nga Beqir Sina
 • NY: Kisha katolike shqiptare - lutje për Pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Bashkia e Vilajet të Shkodrës dhe ajo e qytetit të Durrësit! -- nga Paul Tedeschini
 • Shqiptarët në SHBA: Janullatosi të lagohet nga Shqipëria -- nga Beqir Sina
 • Pse ua moren serbt Kishen kosovarve? -- nga Paul Tedeschini
 • Kanarina e këngës shqiptare, Afërdita Laçi -- nga P-P. Simsia
 • Tinka Kurti: Vdekja e motrës, ambasada pasive -- nga Elsa Demo
 • Boksieri Muharrem Hasani përballet me Yussuf Belmikdan -- nga Dashnim Hebibi
 • U shënua në NY, 96 vjetori i Kryengritjes së Malësise së Madhe -- nga Beqir Sina
 • Mos u lodhni për dosjet, se i hapim vetë! -- nga Paul Tedeschini
 • DioGuardi në New Xhersey, për gjendjen aktuale në Kosovë -- nga Beqir Sina
 • Antologji e Prozës dhe Poezisë shqiptare në Greqi -- nga P-P. Simsia
 • Dino Selimaj - shqiptari që bën pica 1000 dollarë -- nga Beqir Sina
 • Fjalë solemne për Bacin, Bacën dhe Bacalokun -- nga Xhafer Durmishi
 • Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu në New York -- nga Beqir Sina
 • Si e meriton të quhet qendra e Shkodres? -- nga Paul Tedeschini
 • Jehona e një krimi të shëmtuar politik -- nga Skifter Këlliçi
 • Kosova: Një përgjigje violente -- nga The Economist
 • Dita Ndërkombëtare e Gruas - 8 Marsi në Nju Xhersi -- nga Beqir Sina
 • Jasht Shqipnia nga Konferenca e Vendeve Islamike! -- nga Paul Tedeschini
 • Durrësi sot ka më shumë nevojë për gjelbërim -- nga P-P. Simsia
 • Marrëdhëniet vëllazërore apo deformimi i diskursit publik -- nga Ndue Ukaj
 • NY, libri: "Çështja Shqiptare, Riformësimi i Ballkanit" -- nga Beqir Sina
 • S'e kanë fajin "këngëtarët" grekë, por Greqia "demokratike" -- nga Mehdi Hyseni
 • Ali Guma dhe seksi -- nga Enver Robelli
 • Rrënimi i edukatës fizike -- nga Suat Jegeni
 • Mbrojtësit e pakos për Kosovën -- nga Sabit Rrustemi
 • McCain shpall kandidaturën për president i SHBA-së -- nga Beqir Sina
 • Paradigma e letërsisë së simboleve -- nga Ndue Ukaj
 • Diskriminimi, shkak i dhunës ndaj grues shqiptare! -- nga Paul Tedeschini
 • Dritë mbi të vërtetën -- nga Kol Miria
 • Muzikë në Nju Jork me Nexhmije Pagarushën e Vaçe Zelën -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Shkurt 2007 [ shko lart ]  
 • Pakoja e ndalimit -- nga Kolec Traboini
 • Leximi i gabuar i zgjedhjeve vendore -- nga Adri Nurellari
 • Në SHBA vdesin 4 shqiptarë, gruaja me fëmijën 10 muajsh -- nga Beqir Sina
 • Komshinjtë e vdekjes -- nga Mark Simoni
 • SHBA: Shqiptarët, protesta për Pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Pakoja para pakos së pritur & Në dimrin e zjarrmisë -- poezi nga Sabit Rrustemi
 • Artiste shqiptare e gdhendjes së drurit galeri në Michigan -- nga Beqir Sina
 • "Zbulimi" i dorëshkrimit të Teodor Shkodranit -- nga Albert Ramaj
 • Revista "Kuq e Zi" në Bruksel nga Lek Pervizi
 • Ne nuk jemi vetëm... -- nga P-P. Simsia
 • Stambolli im: Mbi shpirtin e një qyteti -- nga Orhan Pamuk
 • Rekuiem për shtetin e Kosovës -- nga Bekim Rexhepi
 • Kujtime të largëta që nuk na lënë të vdesim -- nga Rozi Theohari
 • Kosova e ka vendin e vet vetëm në familjen Europiane -- nga Beqir Sina
 • A disguised Serbian drive to stop independence of Kosova -- nga Peter Prifti |EN|
 • Përse Kosova duhet të bëhet anëtarja e 33-të e BE-së -- nga T. Garton Ash
 • U shua mbretnori shëmbullor Dr. Fuad Myftia -- nga Beqir Sina
 • Rrobat e reja të Edit -- nga Arben Çokaj
 • Shtatë “mëkatet” e politikës shqiptare -- nga Rexhep Meidani
 • U formua në NY, Dega e Lidhjes Demokratike të Dacit -- nga Beqir Sina
 • Përmbushja e amanetit të dëshmorëve të kombit, obligim -- nga Sejdi Veseli
 • Aksidentalisht vdiq një poet shqiptar në Toronto -- nga Beqir Sina
 • Turkokallët -- nga Kolec Traboini
 • A po japin kosovart prova për “Pamvarsinë e Pakushtëzuar”? -- nga P.Tedeschini
 • Ferat Istrefi: Veleshtari në Suedi, talenti i tenisit -- nga Beqir Sina
 • Kosova nis të mendojë evropianisht -- nga Gjon Keka
 • Menyja e jetëgjatësisë -- nga Revista Arti i Kuzhinës
 • Shqiptarët - demonstratë kundër diskriminimit në Mal të Zi -- nga Beqir Sina
 • Pakoja e koduar e Ahtisaarit -- nga Gjon Keka


  -- Publikuar në Janar 2007 [ shko lart ]  
 • Shëngen -- tregim nga Flamur Topi
 • Dibra e Madhe - qyteti "i shtatë minareve" -- nga Beqir Sina
 • Krijimtaria letare dhe e pabotuar e shkrimtarit K. TREBESHINA -- nga B. Kopliku
 • Duhet hequr dorë nga rruga e Luigjit të Katërmbëdhjetë -- nga K. Trebeshina
 • Intervistë me albanologun gjerman Hans-Joachim Lanksch -- nga G. Krasniqi
 • Intervistë - bisedë me shkrim me Kasem Trebeshinën -- nga H-J. Lanksch
 • A thue mund ta kalojnë kosovarët “Provimin"? -- nga Paul Tedeschini
 • Ervin Dervishi, shqiptaro - amerikani Hero i Amerikës -- nga Beqir Sina
 • Katedralja, seli ipeshkvore -- nga Albert Ramaj
 • Demokratizimi i Shqipërisë fillon me partitë politike -- nga Ajet Nuro
 • Myftiu që krijoi Divizionin “SS” shqiptar “Skenderbeu”! -- nga Paul Tedeschini
 • Doli në qarkullin revista Haemus 3-4 /2006 -- nga N. Koka
 • Gjakova - qyteti i kulturës antike -- nga Beqir Sina
 • Fjalët dhe mendimet janë të pashtershme... -- nga P-P. Simsia
 • Si u bë toskërishtja gjuhë standarte? -- nga Skifter Këlliçi
 • NY Akademi: Rugova jetoi pak, por e ndryshoi një shekull -- nga Beqir Sina
 • Marinaj: Poezia Kosovare, aq dinamike, aq interesante... -- nga Mirjeta Selimi
 • Nji skandal kulturologjik -- nga Hans-Joachim Lanksch
 • NY: Përkujtohet përvjetori i vdekjes së Abas Kupit -- nga Beqir Sina
 • Ngushëllime për vdekjen e Aleksit -- nga Majlinda Ujkaj
 • Biden kërkon nga Mali i Zi që të lirojë 14 shqiptarët e arrestuar
 • Biçakajt - mirënjohje nga komuniteti hebre në SHBA -- nga Beqir Sina
 • Rrëfime mbi dhunën dhe shenjtërinë -- nga Simbad Detari
 • Varrimi i çiftit preshevar të vrarë në SHBA -- nga Beqir Sina
 • Deklaratë për gjendjen politike në Shqipëri -- nga Vatra
 • Kriza e demokracisë shqiptare -- nga Ndue Ukaj
 • Nga historia tragjike e përjashtimit të "17 Nëntorit" -- nga Skifter Këlliçi
 • Fadil Hasa dhe Veli Rada - dy kolegë - dy artista -- nga Beqir Sina
 • "Toka e re" estetike e shqiptareve -- nga Nazire Veizi
 • Beogradi, politikë artificiale për Kosovën -- nga Sabri Godo
 • Presheva ka me afër Tiranën së Beogradin -- nga Koço Danaj
 • Pas 12 - vitesh demokratët dominojnë në Capitol Hill -- nga Beqir Sina
 • Dr. Nail Draga - Sfidë steriotipeve të sajuara -- nga Mentor Quku
 • Tematologjia: ose plagjiatura postmoderne e Sabri Hamitit -- nga Sali Bytyci
 • Rrapatushat e çmimeve letrare “Penda e Artë” -- nga Blendi Kraja
 • Volejbolli shqiptar bën emër të madh edhe në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Vepra kulturale e elementit katolik në Shqypni -- nga Donat Kurti
 • Prof. Dr. Simon Pepa (1936 - 2002), albanolog i palodhur -- nga Klajd Kapinova