Fjala e Lirë, 2008


Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi.
Ju lutem, na shkruani:

[ Kontakti ]

Kërko tek Fjala e Lirë:
 

"Fjala e Lirë", Arkivi

2003 | 2004
2005 | 2006
2007 | 2008
2009 [ Arkivi 2003 - 2009 ]

  FAQE RELEVANTE

  Fjala e Lirë
  http://www.fjala.info
  BMC Computer
  http://www.bmconline.info
  WebPage of Arben Çokaj
  http://www.cokaj.info
  MailingList
  Lajmëtari

  "Fjala e Lirë", Arkivi vjetor

  Janar 2008
  Shkurt 2008
  Mars 2008
  Prill 2008
  Maj 2008
  Qershor 2008
  Korrik 2008
  Gusht 2008
  Shtator 2008
  Tetor 2008
  Nëntor 2008
  Dhjetor 2008


-- Publikuar në Dhjetor 2008 [ shko lart ]  
 • Bilanci tragjik i kryeministrit -- nga Mero Baze
 • Emrat e përvetshëm në lustrën kosovare -- nga Baton Haxhiu
 • Një traditë që duhet prishur -- nga Çelo Hoxha
 • Kur durimi i kapërcen kufjet -- nga Jeton Kelmendi
 • Shqiptarët katolikë në Amerikë festojnë Krishtlindjet -- nga Beqir Sina
 • Shqipëria ka nevojë për analistë, jo për eseistë -- nga Adrian Thano
 • Gabimet me ligjin për dosjet -- nga Afrim Krasniqi
 • Kryekallësi dhe ndërkallësit e frikës -- nga Kiço Blushi
 • SHBA, Këshilli i Evropës dhe OSBE kryqëzojnë Berishën -- nga Armand Maho
 • Drita e zbehur -- nga Enver Robelli
 • Dom Anton Kçira 41 - vjet, Shërbëtor i Kishës dhe Atdheut -- nga Beqir Sina
 • Sigurimi i shtetit dhe komunistët po drejtojnë sot shtetin -- nga Shpend Jeshnica
 • I dyfytyrë! -- nga Edi Rama
 • Baze: Po sulmohem personalisht nga Berisha -- nga Ened Janina
 • Sippenhaftung -- nga Ardian Klosi
 • Qato arrinë një fitore historike -- nga Beqir Sina
 • Berisha shpreson te ndarja mes Evropës dhe SHBA -- nga Mero Baze
 • Letër e hapur Kryeministrit shqiptar -- nga Lek Lulgjuraj
 • Gjekë Marinajt i akordohet çmimi "Pjetër Arbnori" -- nga Mujo Buçpapaj
 • Federata VATRA të miratohet ligji i Dosjeve -- nga Beqir Sina
 • Një zë që i mungon mikrofonit dhe ekranit sportiv -- nga P-P. Simsia
 • Guximi intelektual -- nga Mon Zhubi
 • Kush guxon të hedhë baltë mbi Skënderbeun? -- nga Lek Pervizi
 • Kadri Alia grabit ndihmat e jetimëve shqiptarë -- nga Sotir Neçka
 • Gazeta "TemA" si problem jopolitik -- nga Mero Baze
 • Të dhënat e BE dhe modeli ekonomik Fazllic -- nga Fitim Zekthi
 • Pasqyra e thyer sjell ters -- nga Andis Harasani
 • Dosjet, si alibi -- nga Mero Baze
 • Berisha 90´: “Jam mik i Partisë Demokratike -- nga Revista MAPO
 • Shembulli i ndëshkimit që vjen nga Fazlliçët -- nga Mero Baze
 • Domethënia e frikshme e rastit Fazlliç në ekonomi -- nga Fitim Zekthi
 • Gazeta “TemA” nuk do të mbyllet -- nga Mero Baze
 • Në Shka Fajiset Skânderbegu? -- nga Marin Sirdâni
 • EULEX made in UNMIK -- nga Engjëll Koliqi
 • Ndoc Mirakaj - pinjolli i familjes zëmadhe -- nga Tomë Mrijaj
 • Kadria Alia abuzon me jetimët shqiptarë -- nga Ilir Çumani
 • Qeveria e 1244 - shit -- nga Bekim Rexhepi
 • Kadare rrëfen për veprën e tij të fundit -- nga Eni Vasili
 • Hajdutëria si simbol kombëtar -- nga Mero Baze
 • Lorka dhe pse pa varr, ka fituar pavdekësinë -- nga Kozeta Zylo
 • 28 Nëntori dhe e drejta shqiptare për vetëvendosje -- nga Albin Kurti
 • Informacioni publik si rrugë e parandalimit të krizave -- nga Alban Bala
 • Kosova duhet t’i thotë “Jo!” planit prej gjashtë pikash -- nga Henry Perritt
 • Përsiatjet e një amerikani mbi Ditën e Pavarësisë -- nga John Withers
 • Hipokrizia serbe e pafund -- nga Mon Zhubi
 • Nevoja për një debat politik rreth “Berluskaosit energjitik” -- nga Mero Baze
 • Toleranca, simbol i shoqërive demokratike -- nga Nail Draga
 • Ditëlindja e të madhit Dr. Ibrahim Rugova -- nga Hysen Ibrahimi
 • Paris: Jeton Kelmendi në "Le Cahiers de Poésie 15"
 • 28 nëntori – Dita e Flamurit, Vatra në Nju Jork -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Nëntor 2008 [ shko lart ]  
 • "Jehona e kujtesës" në shqip, një vepër monumentale -- nga Gjekë Marinaj
 • Një çaj me Kadaretë -- nga Monika Sh. Stafa
 • Zgjedhjet 2009, a do dëgjojmë "të lira, të ndershme"? -- nga Arbën Xhaferi
 • Festivali XVIII Artistik i Këngës e Valles Shqiptare në Amerikë -- nga Beqir Sina
 • Disa mendime për gegnishten sot -- nga Hans J. Lanksch
 • Tenori shqiptar Saimir Pirgu sukses në Zvicër -- nga Edlira Dedja
 • NY Times: Vdes atentatori i Titos, Nikola Kavaja -- nga Beqir Sina
 • Dom Ndre Mjeda në vizionin e Mentor Qukut -- nga Kolec Çefa
 • Nju Jork: Pritje festive për 96 vjetorin e Pavarësisë -- nga Beqir Sina
 • Hakmarja, fenomen që duhet zhdukur -- nga Hysen Ibrahimi
 • Në Ängelholm të Suedisë u festua 28 Nëntori -- nga Osman Ahmetgjekaj
 • "Reformat" në mjekësi, zhvatëse të pacientit -- nga Arben Runa
 • Qorrsokaku në vendin e akronimeve -- nga Enver Robelli
 • Refuzimi i 6 pikëshit si faktorizues i Kosovës -- nga Sabri Hamiti
 • Nju Jork: Ekipi i Kosovës në Karate shkëlqen -- nga Beqir Sina
 • Kosova, po rrudhemi sërish? -- nga Albin Kurti
 • Dita e Flamurit në zemër të Bukureshtit -- nga Baki Ymeri
 • Simpozium me rastin e 100-vjetorit të Kongresit të Manastirit -- nga Beqir Sina
 • Gunga e Mona Lizës -- nga Arbën Xhaferi
 • Amanetet e Dobrica Qosiçit -- nga Mon Zhubi
 • Mbi fatin dhe mjeshtërit e çelësave -- nga Ali Podrimja
 • Pse u tërhoq Berisha nga hetimi për Ina Ramën? -- nga Mero Baze
 • Vaksina për Kosovën -- nga Albin Kurti
 • Arté, në shtëpi tek Kadare -- nga Elsa Demo
 • Tregjet e Komunikimit -- nga Vehbi Bajrami
 • Po shembet Shqipnia! -- nga Ardian Ndreca
 • Deformim i bipolarizimit -- nga Mero Baze
 • Dy pushtete -- nga Baton Haxhiu
 • Televizionet dhe politikanet “star” edhe ne tragjedi -- nga Lutfi Dervishi
 • Kriza, secili përpiqet të lajë duart -- nga Mero Baze
 • Prej Fuckingu në Muçibabë! -- nga Enver Robelli
 • Shqipja pa Gegnishten - si Shqipja pa Tosknishten -- nga Primo Shllaku
 • E gjora Ina Rama -- nga Fatos Lubonja
 • Nju Jork: Promovohet Albania Media Center -- nga Beqir Sina
 • Bashkimi kombëtar -- nga Mehmet Kraja
 • Shpërfytyrimi i Prishtinës -- nga Anila Shuka
 • Në mbrojtje të autorit -- nga Eric Donald Hirsch
 • Lutje kryeministrit për padi penale -- nga Mero Baze
 • Poezi të mbrujtura me mjaltin jetësor -- nga Sotir Lashova
 • Eunukëzimi prej krimit pa ndëshkim -- nga Kiço Blushi
 • Biberaj kërkon në OKB hetim për gjenocidin serb në Kosovë -- nga Beqir Sina
 • Reliket e Olcinium-it -- nga Gjon Ivezaj
 • Një vepër që meriton të lexohet -- nga Azem Gjidija
 • Në vargjet e reja, poetët sjellin edhe fjalë të reja -- nga Ali R. Berisha
 • E Lumja Nënë Tereza, simbol i mirësisë njerëzore -- nga Gjon Ivezaj
 • Manifestimet letrare me fizionomi të njëjtë -- nga Frrok Kristaj
 • Ka etje Nëna e Dritës -- nga Jeton Kelmendi
 • Vizita e padëshiruar e një antishqiptari -- nga Anila Dushi
 • Fatmir Mediu dhe “faktet e reja” rreth Gërdecit -- nga Mero Baze
 • Përse nuk ka lëvizje “Sali ik”? -- nga Kiço Blushi
 • 11 shtatori '01 në përjetimet e një shqiptari -- nga Skifter Këlliçi


  -- Publikuar në Tetor 2008 [ shko lart ]  
 • Dinjiteti i humbur i shkrimtarit -- nga Ridvan Dibra
 • Mos u trembni nga Enkelejd Alibeaj -- nga Mero Baze
 • A na duhet një strategji antikrizë? -- nga Ardian Civici
 • Në gjurmët e mësuesit të vet... -- nga Fritz Radovani
 • Besa e presidentit Bush për kryeministrin Berisha -- nga Mero Baze
 • Promovimi i një antologjie aforizmash -- nga Sabahajdin Cena
 • Bush firmos Protokollin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO -- nga Beqir Sina
 • Letër e dëshpëruar për zonjën Topalli -- nga Mero Baze
 • Të jesh anëtar i mafies -- nga Petar Popoviç
 • Sulmohet gazetarja amerikane dhe lihet e "vdekur" -- nga Beqir Sina
 • Shqipëria përtej dëshpërimit -- nga Arben Çokaj
 • Kodi i shenjtë i të vdekurit -- nga Mero Baze
 • Për akademinë kushtuar shokut Enver në Prishtinë -- nga Ajet Nuro
 • NY: Dy shqiptarë marrin titullin "Hero i qytetit" -- nga Beqir Sina
 • Kulla e Jakajve në rrjedhat e historisë -- nga Tomë Mrijaj
 • “Pak njerëz në Greqi nuk e kanë gjyshen apo gjyshin arvanitas” -- nga A. Llalla
 • Shqiptarët, sa larg mentalitetit perëndimor -- nga Arben Çokaj
 • Fytyra e absurdit në Kosovë -- nga Sami Repishti
 • "MJEDA" I-X e studiuesit të shquar Dr. Mentor Quku -- nga Tomë Mrijaj
 • Rrëfim për ish-hetuesin -- nga Agron Tufa
 • Ta çojmë botën drejt stabilitetit financiar -- nga Gordon Brown
 • Shpresat e humbura te reflektimi -- nga Mero Baze
 • Shqiptarët janë si i don armiku -- nga Ndue Ukaj
 • Urime Bajrami (ritet fetare në gjuhën shqipe) -- nga Vehbi Bajrami
 • NY: 80 vjetori i vdekjes së emigrantit të parë në Ellis Island -- nga Beqir Sina
 • OKB - peng i aleancave kriminale dhe intereseve globale -- nga Engjëll Koliqi
 • Shqiptarja e sekreteve të Vatikanit -- nga Ilir Kalemaj
 • Peshkopi Metropolit Imzot Theofan Stilian Noli -- nga Klajd Kapinova
 • Luftë shtetit në emër të pushtetit të Fazlliçit -- nga Mero Baze
 • Fazlliç, një mashtrues me fat -- nga Arben Çokaj
 • Portreti i mikut Bekim Fehmiu -- nga Ali Podrimja
 • E drejta për të sfiduar pavarësinë -- nga NY Times
 • Rivlerësimi i historisë së letërsisë shqipe -- nga Ndue Ukaj
 • Meditim (për librin me poezi të Lekë Gjokës) -- nga Klajd Kapinova
 • Tre mashtrues në një varkë, pa llogaritur avokaten -- nga Mero Baze
 • Politikanët tanë diletantë -- nga Arben Çokaj
 • Historia e grupit muzikor Rozafati në NY -- nga Klajd Kapinova
 • Kryeministri, njëri nga ata -- nga Mero Baze
 • Përultësia e kallëzimit të historisë -- nga Rudolf Marku
 • Gjëmat dhe kobet greke në Çamëri -- nga Ibrahim Hoxha
 • E bukura Torino frymon edhe me vlerat shqiptare -- nga Engjëll Koliqi
 • Kriza ekonomike amerikane. Vetëm amerikane?! -- nga Ajet Nuro
 • Kosova dhe bota myslimane -- nga Hajrudin Somun
 • Vibracione të shpirtit shqiptar -- nga Kopi Kyçyku
 • Për fëmijët e Lanës, ka shumë për të bërë -- nga Xhon Uidhers
 • Damir Fazlliç, ashtu si e kam njohur -- nga Mero Baze
 • Leximi i turpit nacional -- nga Ali Podrimja
 • Fuqia e së keqes -- nga Ndue Ukaj
 • Një natë e paharruar në Boston - me aktorin Jim Belushi -- nga Beqir Sina
 • Kur Berisha shikohet në pasqyrë -- nga Arben Çokaj
 • Kryeministri nuk i flet më shumicës -- nga Mero Baze
 • Ofensiva aneksioniste e Serbisë “evropiane” -- nga Milazim Krasniqi
 • Boston, 100 vjetori i themelimit të kishës ortodokse shqiptare -- nga Beqir Sina
 • Nju Jork Tajms: Kadareja, shkrimtari i madh shqiptar -- nga VOA
 • Kur flet Nexhmija... -- nga Agron Tufa


  -- Publikuar në Shtator 2008 [ shko lart ]  
 • N'udhën tonë... -- nga Engjëll Koliqi
 • Thethi - rikthimi te origjina -- nga Gjergj Erebara
 • Baloni i shpërthyer dhe kretasi që gënjente -- nga Veton Surroi
 • Politikë me FMN në Tiranë -- nga Mero Baze
 • A jemi inteligjentë dhe të aftë ne shqiptarët? -- nga Astrit Lulushi
 • Kontributi i klerit katolik në Kongresin e Manastirit -- nga Jahja Drançolli
 • Dy Presidentët u takun me shqiptarët e Amerikës -- nga Beqir Sina
 • Babai i internetit: Adresat po mbarojnë
 • Politika e pantallonave të rëna -- nga Kim Mehmeti
 • Kosova-Serbia: Mund të ikësh, por jo të fshihesh -- nga Veton Surroi
 • Misionari i rebeluar: At Zef Pllumi -- nga Sabri Hamiti
 • Morali i shkrimit -- nga Mark Marku
 • Kambanat bien si në 1996 -- nga Besnik Gjongecaj
 • Nju Jork: "Gruaja Shqiptare në Fotografi" -- nga Beqir Sina
 • Historia si premtim ndaj së vërtetës -- nga Ardian Ndreca
 • Topi i bëri thirrje OKB-së të pranojë Republikën e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Obama mbështet pavarësinë e Kosovës -- nga Ruben Avxhiu
 • Frikësuesit e fqinjëve -- nga Ramush Haradinaj
 • Në pritje të ditëbardhës shqiptare -- nga Engjëll Koliqi
 • Ditë artistësh shqiptarë në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Albanian Joan of Aro, 1911 -- nga NY Times
 • Në logun e dritës -- nga Engjëll Koliqi
 • Për të vërtetën kanë nevojë të gjithë -- nga Ismail Kadare
 • Anekdota negative të së djathtës shqiptare -- nga Agron Tufa
 • Berisha, dhunë politike në 99 mënyra -- nga Rexhep Qosja
 • Po të bëhej... -- nga Engjëll Koliqi
 • Njohja e Serbisë -- nga Albin Kurti
 • Libri i parë me poezi "Këngë në Heshtje" i Agron Selës -- nga Beqir Sina
 • Terenc Toçi - një jetë për Shqipërinë -- nga Terenzio D’Alena
 • Jeta dhe librat -- nga Faik Konica
 • Drejtësi në epokën e Gërdecëve -- nga Mentor Kikia
 • Hamish McRae enjoys an Albanian adventure -- nga Andrew Buurman
 • Vetëm ne mund të jemi barbarë -- nga Milan Rakovac
 • Shqiptarët kujtojnë 11 shatorin -- nga Beqir Sina
 • Një letër për Azem Hajdarin -- nga Bislim Ahmetaj
 • Në kujtim të Nush Radovanit -- nga Rudolf Marku
 • Shqipëtarët e Amerikës përkujtojnë Nënë Terezën -- nga Beqir Sina
 • Tragjedia që ndryshoi historinë -- nga Mero Baze
 • Në kujtim të intelektualit Nush Radovanit -- nga Ton Kola
 • Një libër që (do) të lë mbresa të pashlyeshme -- nga Tomë Mrijaj
 • Margaritarë ku ndjehen përshpëritjet e truallit shqiptar -- nga Baki Ymeri
 • Një rend tjetër -- nga Engjëll Koliqi
 • Diaspora ngre zanin përsëri kundër trysnisë në Malin e Zi -- nga Prelë Sinishtaj
 • Koleksion i Epikës në Universitetin e Harvardit -- nga Nik Leshai
 • Në Stubëll Gurthemeli i Kolegjit të Arsimit -- nga Engjëll Koliqi
 • Lina dhe Tony Dovolani bëhen me binjakë -- nga Beqir Sina
 • Gjoba - Derri i inatit i kryeministrit -- nga Bashkim Kopliku
 • ShShShA promovon dy libra në New York -- nga Beqir Sina
 • Fundi i demokracisë së cubave të fshatit -- nga Kim Mehmeti
 • Një spot i vjedhur për luftën kundër korrupsionit -- nga Mero Baze
 • Kur precedenti është mit -- nga Marko Attila Hoare
 • Shtëpia e shqiptarit ka qenë "Shtëpia e Besës" -- nga Beqir Sina
 • Në shtëpinë e Frojdit -- nga Nicole Krauss
 • Fait accompli -- nga Albin Kurti
 • Seminar ndërkombëtar për gjuhën, letërsinë dhe kulturën -- nga Begzad Baliu
 • Ulqini dëshmi e shekujve -- nga Gjon F.Ivezaj
 • Media, përpjekja për të rimarrë pushtetin -- nga Mentor Kikia
 • Në zgjedhjen e presidentit amerikan, a do ndikojë raca? -- nga Voanews.com
 • Shqipëria, me vizion ekonomik inkurajues -- nga Oxford Analitica


  -- Publikuar në Gusht 2008 [ shko lart ]  
 • Kosova dhe bota arabe -- nga Ndue Ukaj
 • Mesazh paksa i gjatë për nr. 0692099410 -- nga Mero Baze
 • Kadare: Pëlqej feminilitetin, jo femrat aktiviste -- nga Mimoza Çika-Kelmendi
 • Joseph Biden, fati i minutës së fundit për shqiptarët -- nga Mero Baze
 • Të gjithë janë krenarë, s'ka kush të turpërohet -- nga Kim Mehmeti
 • PD dhe nevojat personale të Berishës -- nga Mero Baze
 • Bugajski: Turp që bota arabe s’e ka njohur Kosovën -- nga Fatmir Bujupi
 • Avokatët e rinj të qeverisë ‘Berisha’ -- nga Mero Baze
 • Kara DioGuardi në panelin e gjyqëtareve të American Ideol -- nga Beqir Sina
 • Dora e mjeshterit poetik Mëhill Velaj -- nga Tomë Mrijaj
 • Carolina: Një miss për të reja me origjinë nga Shkodra -- nga Beqir Sina
 • Heroida dokumentare për Zef Oroshin -- nga Prend Buzhala
 • Familja Kolaj me biznese në tre kontinente -- nga Beqir Sina
 • Ema Qazimi, Aktore Këngëtare, Artiste e Merituar -- nga P-P. Simsia
 • Diellin e kapa për veshësh -- nga Klajd Kapinova
 • Bilanci jonë i hidhur diplomatik me botën arabe -- nga Mero Baze
 • Tonin Tërshana, Artist i Merituar -- nga P-P. Simsia
 • Përballjet diplomatike për njohjen e Pavarësisë së Kosovës -- nga Ramiz Lushaj
 • Heronj që u heshtën -- nga Astrit Lulushi
 • Skëndërbeu në literaturën Anglo-Amerikane -- nga Beqir Sina
 • Asnjë histori e letërsisë nuk i mjafton çdo kohe -- nga Sabit Rrustemi
 • Prof. Eqerem Çabej në kujtimet e mia -- nga Skifter Këlliçi
 • Shkollat dhe aftësitë -- nga David Brooks
 • At Antoni Luli S.J. - mbijetues i torturave çnjerëzore -- nga Gj.F.Ivezaj
 • Heshtja e dhimbshme -- nga Ndue Ukaj
 • 10 - Vjetori i Shoqërisë "Bashkimi Kombëtar" në Nju Jork -- nga Beqir Sina
 • Bota e pasur shpirtërore e poetit Gjekë Marinaj -- nga Tomë Mrijaj
 • "Epoka University" vendos lidhje me 10 universitete Amerikane -- nga Beqir Sina
 • Dukuria 'Topalli' si një risi -- nga Kiço Blushi
 • Një vrasje në Selanik, Hasan Prishtina -- nga Albert Kotini
 • Dritat e "rreme" të Pekinit
 • Vetëm besimi do të na shpëtojë
 • Pollo dhe imazhi i ri i PD -- nga Mero Baze
 • Çështje e drejtësisë -- nga James Ker-Lindsay
 • Heshtja rrënuese e zonjës Topalli -- nga Mero Baze
 • Çështja Shqiptare, ende e pazgjidhur -- nga Joseph J. DioGuardi
 • Berati në UNESCO, por kur do të jetë Ulqini? -- nga Nail Draga
 • Ngjela: Berisha, në sindromin e vitit 1997 -- nga Fejzi Braushi
 • Mendime të thella dhe stil lucid -- nga Anton Gojçaj
 • Leksion dëshpërues i kryeministrit për shqetësimet e SHBA -- nga Mero Baze
 • E veçanta e poezisë së Gjekë Marinajt -- nga Mujo Buçpapaj
 • Besim Murati kampion bote në karate për të tretën herë -- nga Beqir Sina
 • Poezia si fletë bible e Gjekë Marinajt -- nga Dhurata Hamzai
 • Kuptimi i Bill Gates -- nga The Economist
 • Dashuri e dhunshme e kryeministrit me median -- nga Mero Baze
 • Gazetari! -- tregim nga P-P. Simsia
 • Shqiptarët në përkujtim të 64-vjetorit të genocidit ndaj çamëve -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Qershor 2008 [ shko lart ]  
 • Populli i Kosovës është poet në shpirt -- intervistë me Gjekë Marinaj
 • Pak histori nga esenca e krishtërimit ndër shqiptar -- nga Klajd Kapinova
 • Ju tregoj raportet mes serbëve dhe shqiptarëve -- nga Vladimir Arsenijeviç
 • Demonstrata për të drejtat e shqiptarëve në Mal të Zi -- nga Beqir Sina
 • Me melodinë e re -- nga Engjëll Koliqi
 • Letërsisë shqipe i nevojitet një rikonfigurim -- intervistë me Tahir Arifin
 • Besimi islam është ngritur nëpërmjet xhihadit… -- nga Nina Shea
 • PD përballë Edi Ramës -- nga Arben Çokaj
 • KKSHA: NAAC 2008 - Annual Outing -- nga Beqir Sina
 • Nga bashkëvuajtës në bashkëfajtorë -- nga Kiço Blushi
 • Sejdiu: Populli i Kosovës është sovran -- nga Beqir Sina
 • Botime Françeskane -- nga Át Vitor Demaj
 • Malësia tokë e begatë trimash, Trieshi dhe Baca Nikë -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Identiteti mbi dallimet -- nga Ndue Ukaj
 • Gabimet e një fjalori të madh -- nga Ali Berisha
 • Promovimi i aklamacionit -- nga Sabit Rrustemi
 • Politika suburbane shkodrane -- nga Arben Çokaj
 • Po ruhet e forcohet “shteti i madh -- nga Bashkim Kopliku
 • Tinka Kurti: “Pas vdekjes, shtëpinë e dua muze -- nga Zenepe Luka
 • Rinisje e mrekullueshme, Dita e mrekullive -- nga Engjëll Koliqi
 • Ahmadinexhadi në Romë: nji verë e nxehtë për Iranin! -- nga Ardian Ndreca
 • Letër mua, Mesditë, Kujtim, Pas lehjeve... -- nga Engjëll Koliqi
 • Mësuesja 95-vjeçare boton libër-amanetin e të shoqit -- nga Xhovani Shyti
 • Dita e Traditës Shqiptare në New York -- nga Beqir Sina
 • Absolutizmi i kombëtares! -- nga Bekim Rexhepi
 • Poezia e Adnan Mehmetit, "urë që lidhë dy brigjet" -- nga Beqir Sina
 • Shqiptarë e Kosovarë: Think Global and deal Lokal! -- nga Bardhyl Metaj
 • Elmi Berisha e promovoi librin "Lidershipi" -- nga Beqir Sina
 • Shqiptarë e Kosovarë: Vëllezër apo fqinj? -- nga Bardhyl Metaj


  -- Publikuar në Maj 2008 [ shko lart ]  
 • Të gjithë në mbrojtje të vendit -- nga Engjëll Koliqi
 • Shteti nuk është kombi -- nga Ndue Ukaj
 • Mbrëmja Gala për grumbullimin e Fondeve për Katedralen -- nga Beqir Sina
 • Letër fjalës së pathënë -- nga Engjëll Koliqi
 • Südost Galerie - fotografi shqiptare në Berlin
 • Imam Vehbi Ismail: The Last of the Albanian Mohicans -- nga F. Grishaj
 • Shtetet e Bashkuara hapin të parat ambasadën në Kosovë -- nga Beqir Sina
 • Rikthimi në festën e ndaluar të flamurit -- nga Sabit Rrustemi
 • Qeveria, më e suksesshme si e korruptuar -- nga Mero Baze
 • Ali Podrimja, Poeti varros të vrarët e tij -- nga Visar Zhiti
 • Nuk keni të drejtë, zoti Withers! -- nga Shpëtim Nazarko
 • Korrupsioni nuk është lojë: është luftë -- nga John Withers
 • Fenomeni ‘Ndoka’ dhe garancitë që kërkon nga Berisha -- nga Mero Baze
 • Dora e të kuqve në vrasjen e Kamysë
 • Ahmet Zogu: Një vrasje në Selanik -- nga Albert Kotini
 • Besa e muslimanëve shqiptarë -- nga Elsa Demo
 • Pater Harapi në kujtimet e Ministrit Neubacher -- nga Sandër Lleshi
 • Emigrantët shqiptarë në SHBA kontribut për viktimat e Gërdecit -- nga Beqir Sina
 • Pritje dinjitoze në shoqatën tregtare të Minas Gerais -- nga Caio Werneck
 • Kur këndonte Suljeman Borova edhe bilbilat pushojnë këngën -- nga Beqir Sina
 • Aventura, shkaku i dinjitetit -- nga Ali Podrimja
 • Kosova: A e hapëm ne Kutinë e Pandorës? -- nga Beqir Sina
 • Ndre Durrësaku - Arqipeshkëv i Raguzës (II) -- nga Jahja DRANÇOLLI
 • Pse nuk dëgjohet diaspora? -- nga Ali Podrimja
 • Takim i parë pas 64 vitesh me Axhen Zef Sokoli -- nga Pal Sokoli
 • DioGuardi dhe LQSHA, mbështesin John McCain për President -- nga Beqir Sina
 • Krijimtaria poetike e Shefki Ollomanit -- nga Hysen Ibrahimi
 • Shkolla e Gjuhës dhe e Trashëgimisë Shqipe në Boston -- nga Beqir Sina
 • Shpirti i zbardhur që lëshon tinguj -- nga Ali Jasiqi
 • Idetë e Platonit për botën dhe njeriun... -- nga Ali Berisha
 • "Buka e vargjeve" dhe "uji i fjalës" -- nga Florentin Popescu
 • Jepen çmimet "KADMUS" - promovohet antologjia "Itaka e fjalës"
 • Kampet komuniste në Shqipni - Tepelena -- nga Lek Pervizi


  -- Publikuar në Prill 2008 [ shko lart ]  
 • Tranzicioni shqiptar në ikje... -- nga Arben Çokaj
 • Kim Mehmeti: Një rrëfim për librat -- nga Alda Bardhyli
 • Letër e hapur: Nuk është bërë asnjë reformë në shëndetësi
 • Postet e kontrollit -- nga Sabit Rrustemi
 • Një libër atraktiv me aforizma -- nga Hamdi Miftari
 • Piktori nga Kosova, Agron Bytyqi, çel ekspozitë në New York -- nga Beqir Sina
 • Reformat, sipas individualizmit tonë -- nga Bashkim Kopliku
 • Gjenden dhe këndojnë bashkë shqiptarët -- nga Engjëll Koliqi
 • Binjakëzimi me Kolegjin Universitar të Gjilanit -- nga Caio Werneck
 • Rreth zgjedhjeve në Itali -- nga Alban Kraja
 • Qyteti Rochester Hills u flet shqip - shqiptarëve -- nga Beqir Sina
 • Shqyrtohen mundësitë e shtrirjes në Kosovë -- nga Caio Werneck
 • Vizion bashkëkohor i studimit të historisë -- nga Zejnullah Jakupi
 • Kompromisi i radhës... -- nga Sabit Rrustemi
 • Ambasadorë të dijes dhe gjenerator i fuqishëm i sukseseve -- nga Beqir Sina
 • Marinaj, Logosi i fjalës poetike -- nga Ndue Ukaj
 • E vërteta për Kosovën -- nga Isuf B. Bajrami
 • Pavarësia që humb sovranitetin -- nga Bekim Rexhepi
 • Këmbana e Shkodrës -- nga Fejzulla Duraku
 • Humanizmi si epiqendër e poezisë -- nga Gjekë Marinaj
 • Kufijtë e lirisë -- nga Ndue Ukaj
 • 8 vjet nga Udhëtimi i Shpresës drejt Evropës -- nga Klajd Kapinova
 • Sintetizim i mendimit me ngjarje reale -- nga Shefqet Dibrani
 • Parathënie për “Atdheu në zemrën e një mërgimtari -- nga Tomë Mrijaj
 • Brazil: Pritje dinjitoze për të uruar Republikën e Kosovës -- nga Caio Werneck
 • Nue Oroshi: Në rrokaqiellin e mbrapshtive -- nga Selman Etemi
 • NY: 97-vjetori i Kryengritjes së Malësisë së Madhe -- nga Beqir Sina
 • Jeton Kelmendi - Një promocion i paharruar në Bukuresht -- nga Baki Ymeri
 • Dita e triumfit për Haradinaj -- nga Sabit Rrustemi
 • “Beautiful Amerika” – Shqipëria në NATO -- nga Beqir Sina
 • Një portret që mban gjallë masakrën e Gërdecit -- nga Mero Baze
 • Shqipëria etnike dhe Prometheu -- nga Shefki Ollomani


  -- Publikuar në Mars 2008 [ shko lart ]  
 • Ridvan Dibra, Rrethimi i Shkodrës -- nga Elsa Demo
 • Shqiptaro-amerikanët vlerësojnë kongresistin Vito Fosella -- nga Beqir Sina
 • Turqia kërkon që të mos trajtohet si okupatore -- nga Frrok Kristaj
 • Fillon implementimi konkret i binjakëzimit Itabirito-Stubëll -- nga Caio Werneck
 • Trimi i paharruar Mat Hasani Ivezaj i Grudës -- nga Gjon Frani Ivezaj
 • Hidhen bazat e një leksikografie të re në neologji -- nga Ragip Sylaj
 • SHBA: Besim Murati kampioni i parë i shtetit të Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Hilet rreth një kufiri -- nga Sabit Rrustemi
 • Në kishat braziliane lutje për Republikën e Kosovës -- nga Caio Werneck
 • Ngadhnjimi i jetës mbi vdekjen -- nga Engjëll Koliqi
 • Në përkujtim të Kryepeshkopit Theofan Stilian Nolit -- nga Beqir Sina
 • Shqipëria jeton në periferinë e tragjedisë së vet!... -- nga Bekim Rexhepi
 • Ligjëratë me argumente domethënëse të Engjëll Koliqit -- nga Caio Werneck
 • Retorika që prodhon vdekje -- nga Ndue Ukaj
 • T'i qërojmë hesapet me bijt' e kurvës Rusi -- nga Engjëll Koliqi
 • Marinaj: Poezia, gjinia më superiore e artit -- nga Fatmir Terziu
 • E djathta e rrezikuar -- nga Mero Baze
 • Nxënësit e Kolegjit Batist mësojnë për Kosovën -- nga Caio Werneck
 • Kosova larg Konferencës Islamike -- nga Ndue Ukaj
 • Forumi Musliman i Kosovës kundra vendimit të OKB-së! -- nga Paul Tedeschini
 • Valdete Idrizi - Çmimi Ndërkombëtar për Gra të Guximshme -- nga Beqir Sina
 • Me Ahtisarin Inxhinier dhe Thaçin mjeshtër -- nga Jeton Kelmendi
 • Të qenët sponzor është nder dhe akti i lartë -- nga Ali Berisha
 • Kompani gjigande aksionere? -- nga Eduard Zaloshnja
 • Presidenti dhe përfaqësimi i unitetit të popullit -- nga Sabit Rrustemi
 • Anomali kosovare -- nga Shefqet Dibrani
 • Çanta e panjohur! -- nga P-P. Simsia
 • Ecja e pasosur drejt pavdekësisë -- nga Sabit Rrustemi
 • Fenomeni i konvertimeve apo seleksionimi i gabuar lirive -- nga Ndue Ukaj
 • Shkurorëzimi shqiptar -- nga Bekim Rexhepi
 • Kosovo – Reinstate to Europe -- nga Sarë Gjergji
 • Faik Bèj Konica mbi Muhaxhirët! -- nga Paul Tedeschini
 • Shtatorja e Nënë Terezës do të ngrihet edhe në Ohaio -- nga Beqir Sina
 • Brazil: Ta njohim menjëherë Republikën e Kosovës -- nga Caio Werneck


  -- Publikuar në Shkurt 2008 [ shko lart ]  
 • Procesi dhe zhvillimi i paqes demokratike -- nga Shefqet Dibrani
 • Ligji i Luftës Greqi – Shqipëri – Itali -- nga Isuf B. Bajrami
 • Rrëfimi për Gurët dhe Pavarësinë -- nga Isuf Sherifi
 • Në Suedi, manifestim për Pavarësin e Kosovës -- nga Ali Rexhepi
 • Pavarësia e Kosovës, momenti kur ëndrra bëhet realitet -- nga Beqir Sina
 • Në bardhezi -- nga Alban Bala
 • Monsenjor Dr. Zef Oroshi - një jetë e shkrirë për Fe e Atdhe -- nga Tomë Mrijaj
 • Një fjalor i ri - vepër e leksikografisë moderne -- nga Hamdi Miftari
 • Telegram: Parlamentit dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës -- nga Baki Ymeri
 • Të Ndërtojmë Katedralen e re në Prishtinë -- nga Beqir Sina
 • Logjika e një çmendurie -- nga Arbën Xhaferi
 • Udhëtimi i gjatë për në ngjyrën gri -- nga Veton Surroi
 • SAAW, Telegram urimi për Pavarësinë e Kosovës -- nga Gjekë Marinaj
 • Poezi dedikuar Vitore Stefa Lekës -- nga Albert Voka
 • Pse? Të jesh shkrimtar -- nga Jeton Kelmendi
 • Vragët serbe -- nga Arben Çokaj
 • Në Time Square të Nju Jork për të festuar fitoren e madhe! -- nga P-P. Simsia
 • Shqiptarët e Amerikës - për Pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Fëshfërima e gjetheve dhe Vera e dashurisë -- nga Kozeta Zylo
 • Pas festimit të Shën Valentinit! -- nga P-P. Simsia
 • Çmimet në treg dhe FMN -- nga Arben Çokaj
 • Imperializmi serb - shkrim historik -- nga Ali Dvorani
 • Kosova nuk është Transilvani -- nga Baki Ymeri
 • Palok Traboini: Mësues e luftëtar i Pavarësisë (1888-1951) -- nga Kolec Traboini
 • Gjepolitika shqiptare ballkanike - pavarësia e Kosovës -- nga Nazmi Maliqi
 • McCain: Kosova e pavarur dhe e integruar në BE e NATO -- nga Beqir Sina
 • Rinia e Arsimit -- nga Bardh Rugova
 • Antologjia e parë e Kosovës poetike në gjuhën rumune -- nga Baki Ymeri
 • A do të denacifikohet Serbia? -- nga Arbën Xhaferi
 • Në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit -- nga Beqir Sina


  -- Publikuar në Janar 2008 [ shko lart ]  
 • Gjekë Marinaj: Shpirtërisht unë jam vendlindja -- nga Ramadan Bigza
 • Ndal terrorit shtetëror ndaj familjeve tona! -- nga Beqir Sina
 • Sadik Rama para 89 vitesh kërkonte pavarësi për Kosovën -- nga Baki Ymeri
 • Bostoni, qyteti amerikan ku shqiptarët sfidojnë me restorante -- nga Beqir Sina
 • Fotografitë! -- nga P-P. Simsia
 • Kosova: Intriga dhe përkrahje në prag të pavarësisë -- nga Baki Ymeri
 • Dita kur e çliruam Shkupin - poezi -- nga Sabit Rrustemi
 • Maturi diplomatike e Selisë së Shenjtë -- nga Engjëll Koliqi
 • Sali Bashota: Vlera letrare shqiptare në rumanisht -- nga Baki Ymeri
 • LQSHA fushatë për John McCain -- nga Beqir Sina
 • Letërsia pas vdekjes -- nga Shefki Hysa
 • Rrugëtimi imagjinar në realitetin e fjalës dhe nocionit -- nga Fatmir Terziu
 • Legjitimi i jovlerave -- nga Edita Kuci-Ukaj
 • Koha e Shegës - roman disi më ndryshe -- nga Naim & Sami Flamuri
 • Nuset shqiptare në Serbi -- nga Bashkim Shala
 • Akil Koçi, Krijuesi muzikor është i vetmuar -- nga Edita Kuci-Ukaj
 • Nuk ka “Histori Mjekësie Shqiptare” pa Dr. Kadri Kerçikun! -- nga Paul Tedeschini
 • Akademi përkujtimore në 2 vjetorin e vdekjes së Dr. Rugovës -- nga Beqir Sina
 • Vlera magjike e një mrekullie historike -- nga Baki Ymeri
 • Pavarësia e Kosovës, zgjedhje për gjitha palët -- nga Ndue Ukaj
 • Skënderbeu i Karadakut -- nga Baki Ymeri
 • Shugurohet kisha Katedrale e Shën Shtjefnit në Shkodër
 • Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi mban fjalim në OKB -- nga Beqir Sina
 • Tragjedia e "9 janarit" të zbardhet nga krimet e rënda -- nga Pal Rupa
 • Kur neglizhenca e shtetit vret në lulen e rinisë -- nga Nikollë Mëhillaj
 • William Walker - Stuhia e Zjarrtë, që erdhi pas Raçakut -- nga Beqir Sina
 • "Hija e vetes" e Diana Seitajt -- nga P-P. Simsia
 • Fjala e re dhe e krijuar e Prend Buzhalës -- nga Ali Berisha
 • 32-vjetori i vdekjes së gjeneral Abaz Kupit -- nga Beqir Sina
 • Misionarët... -- nga Gëzim Llojdia
 • Masakra e osmanve në Otranto në vitin 1480 -- nga Paul Tedeschini
 • Arti i letërsisë -- nga Ndue Ukaj
 • Robert "Baggio" Kçira, më i miri golashënues -- nga Beqir Sina
 • Me 'Njëshin' dhe artistët e tjerë shqiptarë në Nju Jork -- nga P-P. Simsia
 • Ledja Tusha, kandidate për "Miss Canada - Universe 2008" -- nga Beqir Sina
 • Kosova dhe Perëndimi -- nga Ndue Ukaj
 • Azem Shkreli dhe neologjizmat e tij -- nga Ali Berisha
 • Përshëndetje nga Sami Repishti -- nga Paul Tedeschini