Fjala e Lirë, 2009


Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi.
Ju lutem, na shkruani:

[ Kontakti ]

Kërko tek Fjala e Lirë:
 

"Fjala e Lirë", Arkivi

2003 | 2004
2005 | 2006
2007 | 2008
2009 [ Arkivi 2003 - 2009 ]

  FAQE RELEVANTE

  Fjala e Lirë
  http://www.fjala.info
  BMC Computer
  http://www.bmconline.info
  WebPage of Arben Çokaj
  http://www.cokaj.info
  MailingList
  Lajmëtari

  "Fjala e Lirë", Arkivi vjetor

  Janar 2009
  Shkurt 2009
  Mars 2009
  Prill 2009
  Maj 2009
  Qershor 2009
  Korrik 2009
  Gusht 2009
  Shtator 2009
  Tetor 2009
  Nëntor 2009
  Dhjetor 2009


-- Publikuar në Mars 2009 [ shko lart ]  
 • Dhuna e regjimit hibrid të argitokracisë -- nga Riat Xheladini
 • Zgjidhje për problemin Mero Baze -- nga Simone Petrelli
 • Heshtja si metaforë në poezinë e Albina A. Idrizit -- nga Sabit Rrustemi
 • Obama, SHBA dhe bota -- nga Timothy Garton Ash
 • U lodha duke recensuar neverina -- nga George Orwell
 • Një udhëtim i detyruar… -- nga Pilo Zyba
 • Dëshpërimi i atyre, që predikojnë në hava përçarjen e shqiptarëve -- nga Rrok Berisha
 • Po pengoni kthimin e pronave, demokracinë dhe integrimin -- nga Rrapo Danushi
 • Zekeria Cana - historian, intelektual dhe veprimtar i shquar -- nga Nail Draga
 • Kundër tendencave për grabitje të ikonës sonë, Nënës Terezë -- nga shkrimtarët
 • Paradigma e Shqiptarit Negativ, edhe nga “turistja” Edith Durham -- nga Nik Leshai
 • neoStarndardi Gjuhsor i Shamku-Shkrelit -- nga Nik Leshai
 • Kosovës i duhet një politikë kreative -- nga Ndue Ukaj
 • Të bashkëjetosh në kundërshti të vazhdueshme -- nga Kiço Blushi
 • Ismet Haxhia: Tre motivet e vrasjes së Azem Hajdarit -- nga Klodiana Lala
 • Profesor Sami Repishti, njeriu që dëshmon për ferrin komunist -- nga Kozeta Zylo
 • Bushi u largua, miqësia vazhdon -- nga John L. Withers
 • Piktorët kosovarë ekspozojnë në Bruksel -- nga Jeton Kelmendi
 • Jeshnica: Shteti demokratik nuk mund të ketë simbol të keqen
 • Ina Rama, Prokurorja e Përgjithshme: Si ka ndryshuar jeta ime
 • Marrëdhënia me Berishën? As në qiell, e as në tokë -- nga Kujtim Çashku
 • Kumtesë në Universitetin e Shkodrës mbi mësuesin Kolë Ashta -- nga Islam Dizdari
 • "Mortorizimi i informacionit" dhe Potter-Box -- nga Gilman Bakalli
 • Feja në shërbim të kombit -- nga Shefqet Dibrani
 • Metamorfoza e dhembjes -- nga Shefqet Dibrani
 • Elena Gjika në 121-vjetorin e vdekjes (1828-1888) -- nga Baki Ymeri
 • Ditari i Besa Salihut në gjuhën rumune -- nga Baki Ymeri
 • Ç'është Shtëpia Botuese 'Bilal Xhaferri'?!
 • Ç'është Shoqata Kulturore 'Bilal Xhaferri'?!
 • Piloti shqiptar, Xhejms Berisha, lobon Pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • Dibranët në Amerikë shënuan 7 Marsin -- nga Beqir Sina
 • Historia e Federatës Panshqiptare të Amerikës 'Vatra' -- nga Beqir Sina
 • Lapsusi shpërqendrimit -- nga Bekim Rexhepi
 • Magdalena shqiptare -- nga Berat Buzhala
 • Pendesa nga pushteti që Berisha i dhuroi medies -- nga Mero Baze
 • Seks në këmbim të vendit të punës -- nga Ylli Pango
 • Reagim primitiv ndaj një gjesti primitiv -- nga Mero Baze
 • Burracakët -- nga Mero Baze
 • Çudia e një mikrofoni zëdhënës -- nga Rexhep Meidani
 • Na ndihmoni o të huaj, të gënjejmë këta tanët! -- nga Pëllumb Kulla
 • Shumicë e ngujuar -- nga Igli Totozani
 • Problemet joseksuale të qeverisë që zbulon skandali Pango -- nga Mero Baze
 • Një striptist nga Teksasi dhe një regjisor nga Tirana -- nga Mero Baze
 • Historia dhe hyzmeqarët -- nga Ali Podrimja
 • Kriminalizimi i humanitetit -- nga Ali Podrimja
 • Ju flet Zëri i Amerikës ! -- nga Ajet Nuro
 • Evropa sheh probleme në rritje në Lindje! -- nga “Daily Telegraph”
 • Rugovizmi në politikën serbe -- nga Naser Aliu
 • Si të luftohet Serbia në Veriun e Kosovës? -- nga Albin Kurti
 • Tirana dhe zgjedhjet në Maqedoni -- nga Afrim Krasniqi
 • Faji individual dhe faji kolektiv -- nga Ardian Klosi
 • Ishulli i hipokrizisë -- nga Andis Harasani
 • Topi, presidenti i duhur -- nga Arben Çokaj
 • Rebelim në periferi -- nga Arben Çokaj
 • Përse Çashku nuk ka të drejtë -- nga Andi Bushati


  -- Publikuar në Shkurt 2009 [ shko lart ]  
 • Shqipëria si m'u duk -- nga Mark Marku
 • Perspektiva e dy shteteve shqiptare në Ballkan -- nga Mark Marku
 • Pse ky vrer me analistët? -- nga Mustafa Nano
 • Koha e tyre po mbaron -- nga Kujtim Çashku
 • Lindja e një shteti -- nga Ilda Mara
 • Akademi përkujtimore për dëshmorët Abaz dhe Isak Ibrahimi -- nga Hysen Ibrahimi
 • Vepra e 'Nënës Terezë' është tepër humane -- nga Hysen Ibrahimi
 • Suedi: turne fotbollistik për nder të Pavarësisë -- nga Hysen Ibrahimi
 • PD – si e keqja më e vogël -- nga Gilman Bakalli
 • Topalli boton revistë për veten -- nga Fejzi Braushi
 • Kur Fan Noli bënte paqe me Mbretin Zog -- nga Dalip Greca
 • "Më falni, dështova!" -- nga Skënder Minxhozi
 • DASH kritika për lustracionin, pronat, “TemA”-n, Gërdecin dhe Fazlliçin -- nga VOA
 • Nju Jork: DioGuardi forcon pozitat në garën brenda partisë Republikane -- nga Beqir Sina
 • Përvjetori i parë i pavarësisë së Kosovës në Uashington -- nga Beqir Sina
 • Kosova pas një viti -- nga Financial Times
 • Mesha për të shenjtën Pavarësi -- nga Sabit Rrustemi
 • Gjakova binjakëzim me qyetin e Yonkersit -- nga Beqir Sina
 • Këshilli i Bashkisë së Nju Jorkut nderoi Pavarësinë e Kosovës -- nga Beqir Sina
 • 17 shkurti - Ngjarje historike e Kombit shqiptar -- nga Beqir Sina
 • Në New York, homazhe për ambasadorin Lublin Dilja -- nga Beqir Sina
 • Ëndrra ime, të kem një program timin në FoxNews -- nga Beqir Sina
 • Një kujtesë demokrate për zgjedhjet në PD -- nga Besnik Mustafaj
 • Një lexim demokrat i rastit Biberaj -- nga Besnik Mustafaj
 • Në Davos, pas kuintave -- nga Ilir Yzeiri
 • Stresi, stresi kulturor dhe shqiptarët -- nga Sadik Lala
 • Heshtja në ishullin e liliputëve -- nga Bashkim Muça
 • 'Koha Jonë' bën thirrje për vrasjen e gazetarit -- nga Besar Likmeta
 • Blerje votash me çdo gjë shqiptare -- nga Bashkim Kopliku
 • Përse nuk kemi shoqëri civile? -- nga Blendi Kajsiu
 • Kundër investimeve të huaja si prioritet -- nga Blendi Kajsiu
 • Viktimat e vërteta të Jozefinës -- nga Gilman Bakalli
 • Kur Berisha e Nano shpëtonin njëri-tjetrin -- nga Bujar Himçi
 • Rrënjët e regjimit hibrid në Shqipëri -- nga Besnik Gjongecaj
 • Bomba nga Beogradi -- nga Beqë Cufaj
 • 'Shakatë' që na 'tredhin' ëmbël -- nga Igli Totozani
 • Kriza e vlerave -- nga Gëzim Tushi
 • Kulla e rrënuar e Kryeministrit -- nga Vladimir Karaj
 • Daljet nga roli historik -- nga Pëllumb Kulla
 • Jeta në litarin e komunizmit -- nga Blerim Çoçaj
 • Media dhe vetëvrasjet -- nga Berat Buzhala
 • Përse rasti “TemA” dhe rasti “Marubi” janë të njëjtë -- nga Mero Baze
 • Refleksion dhe për ata që sabotuan dekomunistizimin -- nga Mero Baze
 • Vendimi i Kushtetueses, dhe “pazari” i Berishës -- nga Mero Baze
 • Procesi i Gërdecit dhe viktima reale -- nga Mero Baze
 • Kush është në të vërtetë kundërshtari i Berishës sot? -- nga Mero Baze
 • “Armiqtë” tanë në Bankën Botërore -- nga Mero Baze
 • Eksportimi i propagandës drejt Kosovës -- nga Mero Baze
 • A mund të sëmuren shoqëritë? -- nga Arbën Xhaferi
 • Ndarjet vazhdojnë -- nga Arbën Xhaferi
 • Nivel rrënues komunikimi -- nga Adrian Thano
 • Çështja shqiptare dhe Muri ynë! -- nga Agron Tufa
 • Lady J. - pushteti që mban Topallin -- nga Arben Rrozhani
 • Bakalli: Topalli, klani që ka pushtetin në Shkodër -- nga Arben Rrozhani
 • Terror shtetëror -- nga Artan Mullai
 • Gjekë Marinaj, kumtari i poezisë shqipe -- nga Skënder Buçpapaj
 • Ekspozitë - homazh viktimave të diktaturës komuniste -- nga Alma Mile
 • Fazlliç fut në Shqipëri rusët e “Lukoil” -- nga Lajmi
 • 20 shkurti, kur shqiptarët tërhoqën zvarrë diktaturën -- nga Armand Maho
 • Gjykata Kushtetuese rrëzon ALUIZNI-n -- nga Aristir Lumezi
 • Bosnia Reloaded -- nga Albin Kurti
 • Kriza në Luginën e Preshevës -- nga Shirley Cloeys DioGuardi
 • Premtimi i pambajtur -- nga Afrim Krasniqi
 • Gjergj Fishta dhe zanat që më frymëzuan -- nga Oliverta Lila
 • Kostaq Stefa, pse u pushkatua përkthyesi i amerikanëve -- nga Afrim Imaj
 • E djathta e rrezikuar -- nga Arben Çokaj
 • Trojet e Ksamilit dhe antikorrupsioni i Berishës -- nga Andi Ademi
 • Nuset, apo deputetët e Shkodrës? -- nga Arben Çokaj
 • Fytyrat e Jozefinës -- nga Arben Çokaj
 • Banka Botërore bllokon Projektin e Jugut -- nga TemA
 • Zoti Balla, ju kërkova thjesht të thoni të vërtetën! -- nga Vili Minarolli
 • Hysen Shoshori, njeriu që akuzon Berishën -- nga Lorenc Vangjeli
 • 'Gabimi i Parmenidit' në fushata -- nga Eduard Zaloshnja
 • Kriza ekonomike shtyn shpresat e anëtarësimit në BE -- nga Tony Barber
 • Letërnjoftimet dhe pasaportat, sa po i paguajnë shqiptarët -- nga Lorenc Vangjeli
 • Hetim dhëndrit të Berishës -- nga Balkan Insight
 • Nga neoliberalizmi te joliberalizmi? -- nga Mitchell A. Orenstein
 • Ligji i Arabisë dhe kopshti i dashurisë -- nga Enver Robelli
 • Kur je në krizë, nuk prekesh nga kriza -- nga Edmond Panariti
 • Ranë këmbanat në Nju Jork! -- nga P. P. Simsia


  -- Publikuar në Janar 2009 [ shko lart ]  
 • Kompania e Fazlliçit po sillte 37 mijë kompjuterë -- nga TemA
 • Në kërkim të varrit -- nga P. P. Simsia
 • Le të flasin viktimat -- nga Mehmet Kraja
 • Shqiptarët, sa afër janë -- nga Mentor Nazarko
 • Epoka e përgjegjësisë për vete, kombin dhe botën -- nga Barack Obama
 • Spahiu: Vendimet që nuk i pëlqejnë qeverisë, nuk zbatohen -- nga Lorenc Vangjeli
 • Fazlliç dhe Lazareviç, biznes karburantesh në Shqipëri -- nga Lajmi
 • Mbi konfliktin Berisha-Baze -- nga Fatos Lubonja
 • Enverët e demokracisë -- nga Vangjush Saro
 • Milionat e humbura të pasaportave -- nga Lorenc Vangjeli
 • Diskriminimi i Çamëve, Greqinë e bën shtet mesjetar -- nga Isuf Bajrami
 • Bashkëpunim, tolerancë dhe kompromise -- nga Hysen Ibrahimi
 • Akademi përkujtimore në nderim të Presidentit Rugova - (e plotë) -- nga Hysen Ibrahimi
 • Akademi përkujtimore në nderim të Presidentit Rugova -- nga Hysen Ibrahimi
 • Turne futbolli për Pavarësinë e Kosovës -- nga Hysen Ibrahimi
 • Mbylli sytë Gjergji biri i patriotit Gjeto Coku -- nga Gjon Ivezaj
 • Atdhedashuria e Baca Kurti Gjokaj të Grudës -- nga Gjon Ivezaj
 • Shkund sistemin -- nga Fareed Zakaria
 • Bukuri e zezë -- nga Flamur Maloku
 • Shtjefen Palushi - artisti, karikaturisti dhe humoristi -- nga Paulin Palushi
 • Kosova is an Indipendent Republic -- nga Peter Prifti
 • Gjuraj: Ju rrëfej ç’po ndodh në Rripin e Gazës -- nga Urim Bajrami
 • Shkodranet, nuse në Serbi -- nga Express
 • “Nga konflikti me gazetën “TemA” ka vetëm të humbur” -- nga Eduard Selami
 • Admirimi për SHBA, prej 6 ditësh s'mjafton më -- nga Edi Rama
 • Skënderbeu, peng i oborreve totalitariste -- nga Ergys Mertiri
 • Serbia të lirohet nga prangat e një qeverie terroriste -- nga Engjëll Koliqi
 • Evanthi Ciko, 'nëna' e 268 fëmijëve jetimë -- nga Ilir Çumani
 • Nju Jork: vdiq gazetari Xhafer Krasniqi -- nga Beqir Sina
 • Xhozef Bajden (Joseph Biden) Nën/Presidenti i SHBA-së" -- nga Beqir Sina
 • Diaspora shqiptare mbetet vetëm për t'u bashkuar... -- nga Beqir Sina
 • Ç'të re sjell Kara DioGuardi në 'American Idol' -- nga Beqir Sina
 • Skënderbeu dhe mjerimi i atyre që e sulmojnë! -- nga Bamir Topi
 • Cunami drejt veriut të Kosovës -- nga Bekim Rexhepi
 • Kosova përballë agjendës rrënuese -- nga Bekim Rexhepi
 • Banaliteti i politikës sonë -- nga Bekim Rexhepi
 • Të rinjtë po vjelin pushtetin -- nga Besnik Mustafaj
 • Goditja e Biberajt, kërcënim për ata që guxojnë -- nga Bashkim Kopliku
 • Abaz Ermenji, të jetosh në tre kohë! -- nga Blendi Fevziu
 • Ibrahim Kodra, një histori e çuditshme artisti! -- nga Blendi Fevziu
 • Tallja me implementimin korrekt dhe shkrirja e SHISH -- nga Mero Baze
 • Topalli, si drejtuese e Plenumit të radhës -- nga Mero Baze
 • Standardi i “debatit të brendshëm” në PD -- nga Mero Baze
 • Përse Berisha s’ka fuqi të kthejë vendimin e Topallit -- nga Mero Baze
 • INSIG, një shpërblim paraburgimi për Mediun -- nga Mero Baze
 • Berisha rrit çmimin e naftës për të kompensuar humbjet -- nga Mero Baze
 • Në emër të djalit, të vajzës, Lulit, dhe Fatmirit… -- nga Mero Baze
 • TemA, tanimë një botim ilegal -- nga Mero Baze
 • Drejtësi 'Me duar të Pastra' për dosjet -- nga Mero Baze
 • Qytetarët e dorës së parë dhe “të tjerët” -- nga Mero Baze
 • Kam besuar te ndryshimi -- nga Mero Baze
 • “Shpresoj që vdekja ime të shikohet jo si mposhtje, por frymëzim” -- nga Lasantha Wickrematunge
 • Riktheni ligjin dhe institucionet -- nga Mero Baze
 • Mesazh nga redaksia e rrethuar me policë -- nga Mero Baze
 • Berisha, ky “kapter” i Rezart Taçit -- nga Mero Baze
 • Rrugët, dëshmi për mungesë vizioni -- nga Mero Baze
 • Nuk është beteja ime! -- nga Mero Baze
 • Ditari i një shpërthimi të paralajmëruar -- nga Mero Baze
 • Gazetarët e “TemA”-s, si del në treg gazeta -- nga Besian Ajazi
 • 17 Janari, Ditë Lutjeje dhe Reflektimi Kombëtar -- nga Arbën Xhaferi
 • Dekadenca e kombëtarizmit -- nga Ardian Vehbiu
 • Kur Kuvendi drejtohet si kafene lagjesh -- nga Armand Maho
 • Vera e mjaltit e ilirëve, mrekullia e antikitetit -- nga Agron Luka
 • Cirku i flluskave -- nga Albin Kurti
 • Media dhe politika -- nga Afrim Krasniqi
 • Baze: Berisha, i pafuqishëm brenda "Familjes" -- nga Alqi Koçiko
 • Dimensioni i lirisë dhe fenomeni Obama -- nga Arben Çokaj
 • Çamëria, si duhet të jetë -- nga Arben Çokaj
 • Meditim për falsitetin e një zonje -- nga Arben Çokaj
 • Kartat e identitetit dhe inkriminimi i një shoqërie informale -- nga Arben Çokaj
 • Shqiptarë dhe amerikanë festojnë së bashku ndërrimin e viteve -- nga P. P. Simsia