Piktura  
| Kontakti | Harta e faqes

Piktorėt shkodranė pėrmes penelit tė tyre

Referencė pėr artin grafik shkodran.
Piktura ėshtė njėra nga gjinitė e artit figurativ qė ka patur dhe ka lulėzimin e vet nė Shkodėr. Pėrgjatė pjacės dhe rreth saj gjen disa studio grafike tė piktorėve shkodranė, ku ekspozohet puna e tyre dhe ku mund tė blini pikturat e tyre.

Disa krijues dhe kultivues tė pikturės shkodrane kanė krijuar njė faqe nė internet nė adresėn:
http://www.albacenter.it/albart/

ku kanė publikuar punėt e tyre. Nė kėtė faqe, e cila ruhet me tė drejtėn e autorit, ju mund tė shihni disa nga punimet e kėtyre artistėve, dhe mund tė blini gjithashtu ndonjė pikturė prej tyre. Disa nga piktorėt e publikuar nė kėtė faqe janė: Ismail Lulani, Liliana Ēefa, Agim Kadillari, Zef Naēi, Sytki Brahimi, Xheneta Kadillari, Ndoc Gurashi, Andi Hila, Mikel Temo, Ormira Lulani, Jetmira Kraja, Albana Temali, Ilir Butka, Artur Muharemi, Agron Mesi, Enrik Mendoja, Shpėtim Garuci, Genc Mulliqi...

Duke qenė se Shkoder.net... interesohet pėr publikimin e gjithēkaje, qė ka lidhje me Shkodrėn, aq mė tepėr tė artit e kulturės shkodrane, shfrytėzojmė rastin tė bėjmė kėtu njė prezantim tė punės sė kėtyre piktorėve tė talentuar, tė cilėt kanė hapur ekspozita nė disa vende tė botės. Pikurat janė tė gjinive e teknikave tė ndryshme, portrete, tradicionale, abstrakte, kubizėm, mė sė shumti piktura vaji nė kanavacė, dru, karton, fibėr, beze etj. qė i pėrgjigjen shijeve dhe prirjes individuale tė kėtyre piktorėve.

Jepen kėtu si ilustrim disa nga pikturat e prezantuara ne faqen Albart. Shpresojmė qė ky prezantim nė Shkoder.net... tė ndihmojė punėn e kėtyre krijuesve tė talentuar tė pikturės shkodrane.

Kolė Idromeno: 'Motra Tone' - riprodhim me vaj nė kanavacė nga Shpėtim Garuci
Kolė Idromeno: 'Motra Tone' - riprodhim me vaj nė kanavacė nga Shpėtim Garuci
Luledielli, Van Gogh - riprodhim me vaj nė kanavacė nga Albana Temali
Luledielli, Van Gogh - riprodhim me vaj nė kanavacė nga Albana Temali
Frikėsimi i kalit - me vaj nė kanavacė nga Shpėtim Garuci
Frikėsimi i kalit - me vaj nė kanavacė nga Shpėtim Garuci
Dhoma e shahut - vaj nė kanavacė nga Andi Hila
Dhoma e shahut - vaj nė kanavacė nga Andi Hila
Kasollja nė bjeshkė - vaj nė kanavacė nga Xheneta Kadillari
Kasollja nė bjeshkė - vaj nė kanavacė nga Xheneta Kadillari
Mėngjez - vaj nė kanavacė nga Sytki Brahimi
Mėngjez - vaj nė kanavacė nga Sytki Brahimi


Vizito: Alb@rt

Kalaja e Shkodrės - vaj nė kanavacė nga Agim Kadillari
Kalaja e Shkodrės - vaj nė kanavacė nga Agim Kadillari

Deti nė perėndim - vaj nė kannavacė nga Liliana Ēefa
Deti nė perėndim - vaj nė kannavacė nga Liliana Ēefa

Qyteti im - nė vaj nga Jetmira Kraja
Qyteti im - nė vaj nga Jetmira Kraja

Pa titull - nė vaj nga Ormira Lulani
Pa titull - nė vaj nga
Ormira Lulani