S T E M A
zyrtare e Shkodrės

| Prapa |
Emblema zyrtare e Shkodrės /
The Official Emblem of Shkodra

Kjo emblemė e zmadhuar i pėrket fisit tė Balshajve, dhe tani ėshtė emblema zyrtare e qytetit tė Shkodrės. Pėr arsye tė regjimit komunist nė Shqipėri, qytetet dhe rajonet e vendit nuk lejoheshin tė kishin shenjat e tyre dalluese. Pas rėnies sė komunizmit nė Shqipėri mė 1990, autoritetet lokale dhe qėndrore filluan pėrsėri tė pėrdornin shenjat e tyre dalluese.

This enlarged emblem belongs to the Balshaj tribe, and it is now the official emblem for the city of Shkodra. Because of the communist regime in Albania, there was no permission for the towns and regions in the country to use distinctive signs. But after the fall of communism in Albania in 1990, the authorities in the municipal and central government, began to use again their distinctive signs.

Emblema zyrtare e Shkodrės

| Prapa |