HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Shqiptarėt e Amerikės, mbėshtetje e fuqishme pėr kandidatėt demokratė:

Shkodranėt, dhjetėra mijėra dollarė pėr kandidatin e Shkodrės

-- nga BEQIR SINA, Nju Jork (SHBA)

Beqir Sina NEW YORK NY : Bashkėsia shqiptaro - amerikane, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pjesa mė e hershme e shqiptarve emigrant, sė bashku me bashkėatdhetarėt, tanė, nacionalist, patriot, atdhedashės, monarkist, legalist, demokrat dhe ballist, janė tė gjithė sė bashku, e tė vendosur pėr tė dhėnė kontributin e tyre, pėr njė fitore tė suksesėshme tė kandidatėve tė djathėt, nė zgjedhjet vendore, nė Shqipėri, tė cilat pritet tė mbahen mė 12 tetor 2003.

Nuk ka ndonjė hulumtim zyrtar tė ndonjė sondazhi, por, aktivitetet e tyre, dhe takimet e bashkėatdhetarve nė SHBA-, gjatė kėtyre ditėve, tregojn, pėr njė mbėshtetje tė madhe morale, e financiare, pėr kandidatėt demokratė, legalistė dhe ballistė. Bashkėsia shqiptaro - amerikane, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, njė komunitetet mjaft vital, dhe, i tej rritur nė numėr vitet, e fundit, si pasoj, e ndryshimeve demokratike, (mendohet tė jenė rreth 500 mijė shqiptarė nė SHBA-s), gjatė gjithė kohės, me sakrifica sublime dhe vendosmėrin qė i ka karakterizuar, gjithēka, i'a ka kushtuar vendlindjes, duke punuar, e luftuar, me vetmohim nė dobi tė ēėshtjes kombėtare, Demokracisė dhe Lirisė sė Shqiptarve. Kjo pjesė e nderuar dhe e respektuar, e bashkėsisė shqiptare nė SHBA-s, ka dhėnė prova, se, ėshtė e pėrbetuar pėr tė luftuar komunizmin dhe mbeturinat e tyre nė Shqipėri, dhe nė tė gjitha trojet Etnike.

Pjesa qė mbėshtet dhe pėrkrah forcat e djathėta nė kėto zgjedhje, ashtu si dhe nė ato tė mėparshmet, nė se do tė votonte edhe ajo, ėshtė 90 pėr qind shqiptaro-amerikanėve, bashkėatdhetarėt, tanė, nacionalist, patriot, atdhedashės, monarkist, legalist, demokrat dhe ballist. Nė krahasim, me njė mini grup shqiptarėsh, me shifra tė papėrfillshme, nga ata, qė janė prej ish-kontigjentit tė nomenklaturės sė kuqe, njėrėz me lidhje farefisnore e familjare, dhe interesash ekonomike, qė mbrojn nė mėnyrė teper meskine, e tė kamullfuar, inetresat ideologjike dhe ekonomike, tė ish-kastės sė kuqe, e cila i pasurojė dhe u bėri pervilegje edhe gjatė kohės sė monizmit nė Shqipėri. Si shėmbull mund tė merret vetėm aktiviteti i komuniteti shkodran nė SHBA-s. Shkodranėt nė Amerikė, nė mbėshtetje tė kandidatit tė tyre demokrat, pėr kryetar bashkie nė kėtė qytet, ka mbledhur disa dhjetra mijra dollar nė njė fushat ndihmash me shkodranėt me banim tė pėrherėshėm, nė Nju Jork, Nju Jersi e Kenktiket.

Kjo pjes e shqiptarve pėrtej Oqeanit, e dinė mirė se atdheu i tyre; Shqipėria dhe politika e saj! tė udhequra nga politika majtiste, e pushtetarve socialistė, alias komunistė, shihet qartė se janė shumė larg Europės dhe SHBA. Tė gjitha konkluzionet, janė tė, tė, gjitha forcave tė djathtė demokratik nė Shqipėri, e Diasporė, tė gjithė atyreve qė punojnė e mendojnė, pėr prosperimė, pėr njė Shqipėri tė lirė dhe me tė vėrtetė demokratike. Por, megjithse me tone mjaftė tė thella diplomatike, edhe shumė politikanė amerikanė, njerėz tė fuqishėm nė politikėn amerikane, qė janė shumė tė lidhur me ēėshtjen shqiptare dhe mbi tė gjitha, e njohin mirė gjendjen nė Shqipėri, e vlerėsojnė gjendjen si shumė tė rrezikshme, jo vetėm pėr Shqipėrinė, por edhe pėr rajonin Ballkanik. Sepse, ashtu siē precipiton ajo me krizėn qė e ka mbėrthyer atė, pa tjetėr qė pritet edhe tė shpėrthejė njė ditė, nėse nuk gjendet njė zgjidhje.

Kriza politike nė Shqipėri, shikohet nė momente tė caktuara si njė "tram" qė po bėjnė qeveritarėt socialistė dhe politikanėt, e tyre, me politikėn qė po ndjekin (Meta - Nano). Korrupsioni galopant, kriminaliteti nė rritje, trafiqet ilegale pa kontroll, droga pa "doganė" mungesa e sigurisė, vrasjet e biznesmenve, e shumė dukuri tė tjera negative, janė dhe kanė qenė panorama dhe pasqyra qė simbolizon Shqipėrinė socialiste, tek tė gjithė shqiptarėt dhe politikanėt e huaj. Njė nga shqetėsimet e konsideruara "gangren" pėr Shqipėrin, ėshtė se atje, nuk ka ende zgjedhje tė lira e tė ndershme. Prandaj, duhet patjetėr qė nė Shqipėri, sė parit tė garantohen zgjedhje tė lira, e tė ndershme, tė respektohet dhe tė zbatohet sovraniteti i votės sė lirė, Jo i asaj tė manipuluar dhe tė falsifikuar, votės sė dhunės dhe tė mashtrimit.

Nė Shqipėri, pėrpjekjet pėr pushtimin e posteve shtetėrore vjedhja dhe mashtrimi i votave, bėhet pėr pushtimin e ndonjė karrige , ato kthehen nė pėrpjekje, qė ēohen deri nė fund, me tė gjitha mjetet e lejueshme e tė palejueshme, me mashtrime e hipokrizi deri nė arritjen e njė qėllimi tyre pėr pushtet.

Nė Diasporė, disa subjekte politike dhe udhėheqėsit e tyre, bashkėkombas aktiv nė ēėshtjen shqiptare, janė shumė skeptikė me zhvillimet dhe ngjarjet nė Shqipėri. Skeptikėt, e shohin me keqardhje se nė Shqipėri , ka pushtetin nė dorė tė hekurt, Partia Socialiste, parti, kjo, e njohur si trashėgimtare e Enver Hoxhės. Parti e pushtetar, qė dėshmojn edhe sot vitalitetin e tyre, se, nuk janė tė shkėputur ende, nga geni i tyre marksist-leninist, nga ku u edukua dhe u mėsua se si tė udhėheqė, e tė veprojė nė ēdo situatė . Prandaj, si edhe deri mė tani, edhe Shqiptaret e Amerikes, janė mbeshtetje e fuqishme per kandidatet demokrat, nė zgjedhjet e 12 tetorit ne Shqiperi.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara