HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


NE NEW YORK MBAJTE DEMONSTRATE PAQESORE NDAJ DHUNES E DISKRIMINIMIT GREK NDAJ EMIGRANTEVE SHQIPTARE

Gjenerata e Re Shqiptare - ndėrgjegjėsimi pėr detyrėn historike

-- nga BEQIR SINA, Nju Jork (SHBA)

Beqir Sina Gjenerata e Re Shqiptare i thotė JO! Ksenofobisė Greke, diskriminimit Grek, shovinizmit Grek, politikės anti–Shqiptare tė zbatuar nga qarqet Greke ndaj shqiptarėve !!!

Big Apple - Manhattan: Nė "Dag Hammarskjold Plaza", ose sheshi i marrė me "qera" nga shqiptarėt e Amerikės, sheshi demostratave nė New York, rruga numėr 47-tė, nė qėndrėn, e qytetit tė Manhttan(it) - (Big Apple), ballpėrball me ndėrtesėn 55 katėshe tė Kombeve tė Bashkuara, dje, ishte sheshi ku zhvillua Demostrata Paqėsore, e organizuar nga organizata e tė rinjėve shqiptarė, nė Amerikė "New Albanian Generation" . 23 Janari 2004, nė metropolin e botės, New York - qytetin "Mit" ku banojn mė se 12 miljon banorė, tė tė gjitha ngjyrave, racave e besmive fetare, kulturave, traditave dhe historigrafive, erdhi pėr njė pjes tė disaporės, si njė ditė e veēantė. Ajo, qe e shoqėruar me acarin e njė tė ftohti polar, i cili, megjithse ėshtė njė ditė e zakonshme pėr shumicėn e njujorkezve, diplomatėve, politikanve dhe nėnpunėseve nga i gjithė globi , nuk ėshtė e till pėr shqiptarėt, e Amerikės. Konkretisht, kur shohin"ēmėndurinė" e kėtyre shqiptarve, qė Dimrin e bėjnė Verė. Ata dalin nė rrugėt e shehshet e metorpolit tė botės, tė ngren zėrin dhe t'u dalin nė pėrkrahje, e mbrojtje, prindėrve, vėllezėrve, e motarve tė tyre, nė Shqipėri, Kosovė e Ēamėri, sa her tė cėnohet ose pordhoset, krenaria kombėtare, dinjiteti dhe tė drejtat e lirit e shqiptarve kudo.

Dhuna dhe dsikriminimi klasik, i grekėrve, deri tek vrasjet brutale, ndaj emigrantėve tė pafajshėm shqiptarė, i ka ngjallur indinjat dhe ka detyruar tė rinjėt shqiptarė, tė bėjnė thirrje tė ēohen fuqishėm dhe tė dėnojnė kėto veprime qė janė nė kundėrshtim me te gjitha normat, e kartat ndėrkombėtare pėr lirit e tė drejtat e njeriut si : Karta e Kombeve tė Bashkuara pėr Emigratėt. Atyre(tė rinjeve) nė Demostratėn Paqėsore, ju bashkėngjitėn edhe njė pjes e mirė e patriotve , atdhedashėsve e demokratėve shqiptarė, nė Amerikė. Megjithatė, thonė kėta demostrues, n.q.s. pėr njė familje shqiptare dhe pėr tė gjithė shqiptarėt e vėrtetė, ėshtė njė ditė zije, pėr botėn e qyteruar mbetet njė turp i madh, kur sheh se qytetarėt e njė vendi me tradita e zakone tė hershme, kulturė e histori perendimore trajtohet dhe diskreminohet si qytetar tė dorės sė fundit, pikėrishtė, nė shekullin e ri XXI- nė kėtė Millenium. Kėshtu, tė nxitur nga Gjenerata e Re Shqiptare, ata, nuk harrojnė kurr 23 shtatorin 2003, pikėrisht atė ditė, kur njė i ri shqiptar, VULLNET BYTYĒI, u vra nga njė ushtar grek nė kufirin greko-shqiptarė, vetėm e vetėm, se ishte shqiptarė.

Proteste Paqėsore: Te ndalet dhuna dhe diskreminimi grek ndaj emigrantve shqiptare

Hasan Metuku, sekretar i organizatės "New Albanian Generetion" i cili, mbajti fjalėn kryesore, tha se: "Nė emėr tė Organizatės Gjenerata e Re Shqiptare, dua t’ju falenderoj tė gjithėve pėr pjesmarjjen nė kėtė miting. Ėshtė njė kenaqėsi e veēantė t’ju kemi juve sot kėtu pėrpara Kombve tė Bashkuara dhe tė bashkojmė zėrin tonė pėr tė mbrojtur tė drejtat e shqiptarėve ndaj Ksenofobisė Greke, kundėr diskriminimit Grek, kundėr shovinizmit Grek, kundėr politikės anti – Shqiptare tė zbatua nga qarqet Greke".

Ne jemi kėtu pėr tė ngritur zėrin tonė nė mbrojtje tė mė shumė se shtatėqint e pesdhjetė mijė shqiptarėve, vėllezėrve dhe motrave tona, qė politika anti - shqiptare, e rregjimeve Komuniste e Socialiste i detyroj qė tė arratisen nga vendi ynė dhe tė shkojnė e tė punojnė si skllevėr nė Greqi. Ne jemi kėtu pėr tė protestuar kundėr torturave dhe trajtimit ēnjerėzor tė zbatuara nga agjensitė qeveritare Greke, dukė filluar nga Ministria e Brendshme deri tek ajo e Emigracionit dhe ēėshtjeve sociale.

Metuku : Jemi kėtu !!!
Ne jemi sot kėtu pėr tė denoncuar veprimet kriminale tė qarqeve Greke ndaj Shqiptarėve.
Nė jemi kėtu pėr tė denoncuar diskriminimin kundėr vėllezėrve dhe motrave tona.
Pėr ata qė vriten thuajse ēdo muaj;
Pėr ata qė punojnė natė e ditė pėr njė pagesė miserabėl.
Pėr ata qė detyrohen qė tė ndėrrojnė emrat;
Pėr ata qė detyrohen qė tė ndėrrojnė identitetin;
Pėr ata qė detyrohen qė tė ndėrrojnė fenė;
Pėr ata qė nuk lejohen te mėsojnėnė gjuhen e tyre amtare;
Pėr ata qė nuk iu lejohet tė flasin gjuhen e tyre amtare;
Ne jemi kėtu qė tė na dėgjohet zėri prej Kombeve tė Bashkuara;
Ne jemi kėtu qė ta bėjmė Komunitetin Ndėrkombėtar qė tė ushtrojė presion ndaj qeverisė fashiste Greke.
Ne jemi kėtu qė tė zgjojmė ata qė besojnė se Greqia ėshtė njė vend demokratik;

Ne jemi kėtu qė tė informojmė Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimin Europian, tėrė njerėzimin rreth vuajtjeve qė shqitarėt pėrjetojnė nė njė vend qė gabimisht konsdierohet vend demokratik: Nė Greqi.

Ne jemi kėtu qė tė bėjmė thirrje ndėrgjegjes se tė gjithė forcave vendim-marrėse tė kėtij institucioni tė rndėsishėm ndėrkombėtar qė tė luajė rolin qė I takon kundėr diskriminimit.

Ne jemi kėtu pėr ti kėrkuar Kombeve tė Bashkuara resektimine tė Drejtave tė Njeriut ndaj Emigrantėve Shqioptarė nė Greqi.

Ai tha se :"Unė besoj se ēdonjėrit prej jush i kujtohen protestat e Grekerve ndaj ndėrhyrjes sė NATO – s nė ish Jugosllavi pėr tė shpėtuar pjesėn tjetėr tė kombit tonė qe jeton nė tėrritorin tonė kombetar tė rrudhur tė quajtr Kosovė. Ėshtė njė srast unik ku njė komb tregon afėrsinė mė njė rregjim kriinal si# ishte a i Slobodan Miloseviqit.

Metuku para pėrfundimit tė fjalimit ju drejtua pjesmarrėsve me kėto fjalė :Zoja dhe Zoėrinj:Ne jemi kėtu edhe pėr tė protestuar kundėr kolonializmit Grek nė Shqipėri.

· A e dini ju, tha ai se Shqiptarėt paguajnė mė shumė sė ndonjė komb tjetėr pėr telefonat celularė?
· Ata paguajnė mė shumė se qytetarėt Amerikanė, Zvicerianė, Francezė, Britanikė, Suedezė, Gjeranė, Italian edhe pse rroga e tyre nuk mund asnjėherė tė krahasohet; Dhe a e dini pėrse?
· Kjo vjen se Telefonat Celular Vodafoni dhe AMC janė pronė nė mos grabitur nga Kompanitė Greke, Tė dyja nė vend tė konkurencės sė nderėshme zbatojnė marrėveshje tė fėlliqura me Qeverinė hqiprare pėr ti bėrė shqiptarėt qė tė paguajnė mė shumė dhe tė paguajnė sa mė shumė bakshishe npėr qeveritarėt e korrutuar shqiptarė.
· A e dini se Shqiptarėt nuke pėrdorin vajgurin e e prodhuar nė vendin e tyre. Tė gjithėa kompanitė Shqiptare tė Vajgurit tashmė kanė falimentuar. Pėrse? Pėr shkak se Kompanitė Grekė sė bashku me Mafian shqiptare nė pushtet shesin gaz tė huaj

Duke pėrshėndetur demostratėn, z/kryetari i Federatės PanShqiptare VATRA Dr . Gjon Buēaj, pasi dėnoj ashpėr qėndrimin dhe veprimin e Qeverisė greke me dhunėn dhe keqtrajtimin e shqiptarve, kėrkoj nga tė gjithė qė tė pėrdorin tė gjitha format tė denacionin para SHBA-s dhe OKB-s, kėtė lloj dhunė e diskriminimi qė ndodh vetėm me shqiptarėt. Ai, falenderojė, tė rinjėt shqiptarė qė po hecin nė gjurmėt e vjetra tė vatranve duke thėnė se nė kėtė rrugė ata do tė gjejnė mbėshtjen e plotė e tė pakursyer tė tė gjith vatranve, patriotve dhe demokratve shqiptarė nė Amerikė. Martin Vulaj, Drejtor Egzekutivė i KKSHA-s , i mbėshteti tė rinjėt shqiptarė. Ai u tha atyre nė fjalėn e tij se ata gjithmon do tė kenė mbėshtjen dhe pėrkrahjen e Kėshillit Kombėtar, kur ėshtė fjala pėr ēėshtje me interes kombėtar, nė aktivitetet e tyre. Falenderoi, tha ai zotin Shkėlqim Berisha dhe Hasan Metuku dhe tė gjithė juve tė rinjėt e kėsaj organizate, pėr kėtė inisiativė, e cila u bėnė thirrje Kombeve tė Bashkuara tė ndėrhyjn pėr ndaljen e dhunės dhe keqtrajtimet e emigrantve shqiptarė.

Pasi, qė ėshtė e vėrtet se Greqia ėshtė antare e familjes europiane, dhe ka marrėdhėnje tė mira me Shqipėrinė si fqinjė qė janė, por ajo pėr sa i pėrket tė drejtave tė emigrantėve nuk ka treguar se i pėrket vertet vlerave tė Europės dhe Kombeve tė Bashkuara.Pėr zonjėn Shqipe Biba, "Edhe Organizata e Grave shqiptare nė Amerikė"Motrat Qiriazi" e pėrkrah ēdo protestė kundėr ēdo veprimi qė bien ndesh me shkelejen e tė drejtave dhe lirive tė shqiptarve kudo qė janė ata. Mė konkretishtė, tha ajo, jemi hedhur nė mbėshtetje tė tė rinjėve shqiptarė, nė kėtė demostratė paqėsore. Njėkohėsisht, bashkohemi me dhimbjen madhe tė familjeve qė humbėn tė afėrmėt e tyre nė tragjedinė e Karaburunit, duke i tėrhequr vėmėndjen Qeverisė shqiptare, qė tė shkundet, e tė zgjidhė hallet e problemet e shqiptarve duke qėnė ajo qė duhet tė mbrojė para tė drejtat e tyre dhe tė ngrej mirėqėnjen , pėr tė mos detyruar tė rinjėt shqiptarė, tė lėnė edhe jetėn, pėr tė kapur rrugėt e gurbetit."

Ndėrsa nė pronocimet pėr gazėtėn kombėtare Bota sot nė SHBA-s, kryetari i organizatės Gjenerata e Re Shqiptare, pėr degėn e New Jersey(it) Erion Berisha, mendon se kjo qė ndodh me emigratėt shqiptarė nė Greqi, ėshtė kontinuitet i dhunės dhe diskriminimit grek ndaj emigrantėve tė pafajėshėm, shqiptarė. Ai sė bashku me shumė raste tė tjera tė cilat, i pėrmend nė raportin e saj edhe Organizata Ndėrkombėtare pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut , ėshtė dėnuar rėndė, madje edhe nga nje mori organizatash ndėrkombėtare, dhe grupe pėr mbrojtjen lirive e tė drejtave te njeriut. Por, tha Berisha, pa marrė parasysh, se vrasėsi ėshtė liruar apo jo nga qeveria greke, ai, rast duhet tė kapitalizohet dhe tė shfrytėzohet mirė nga bota e qytėruar pėr t'i thėnė :"Ndal dhunės , fyrjeve, keqtrajtimeve, deri nė vrasje tė shqiptarve emigrantė nė Greqi". Prandaj, ky fakt pėr Kombet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimin Europian, e tė gjitha kancelarit perendomore ėshtė njė tregues i qartė se shqiptarėt, njė popull evropian, diskriminohen dhe trajtohen si qytetarė tė dorės sė fundit, nė Greqi.Keqtrajtimi, diskriminimi dhe poshtėrimi shtazor pėr shqiptarėt ndodh vetėm nė Greqi nė njė nga vendet a Bashkimit Evropian".

Qazim Doda, gazetar e student i paralelizoi gjėrat, duke thėnė, se kjo qė po ndodh sot me shqiptarėt nė Greqi, ka ndodhur sistematikisht ndaj shqiptarve nė trojet etnike gjatė rregjimit tė kryekasapit tė Ballkanit, Millosheviqit. Ai i dhunonte i keqtrajtonte shqiptarėt si njėrėz tė dorės sė dytė e mė keq. Shumė pjestarė tė familjeve tona i kanė provuar mbi kurriz pasojat e dhunės, keqtrajtimit dhe vrasjeve masive, duke na e lėnė si detyrė neve sot, qė tė ngrem zėrin duke i thėnė Ndal, kėsaj dhune kėtyre vrasjve, para Amerikės dhe opinionit botėror. Nikoll Nuēaj nga Malėsia e Madhe, thotė se "Kemi ardhė tė marrim pjesė nė kėtė demostratė, pėr tė dėnuar tė gjitha ato akte tė ndėrrmarra nga qarqe tė ndryshme, tė cilėt diskreminojn ose vrasin shqiptarėt, veēse janė shqiptarė. Ne vijmė nga Malėsia e Madhe, por pavarsishtė se nga vijmė nga natyrishtė qė do tė pėrkrahim e mbėshtesim ēdo aktivitet qė ka pėr qėllim mbrojėtjen e interesave kombėtare".

Valbona, njėra ndoshta nga mė rejat e kėsaj demonstrate, thotė se kamė ardhur kėtu, qė me prezencėn time dhe tė shoqeve e shokėve tė mi t'I themi Ndal dhunės dhe vrasjeve tė shqiptarve emigrantė. Pasi qė kjo qė ndodh nė kufirin shqiptaro-grek ėshtė njė padrejtėsi e madhe qė na bėhet ne shqiptarve. Regjizori i talentuar Dhimitėr Ismalaj i tha Bota sot, Ky ėshtė krim i rėndė tė viritet njė i ri pse ėndėrron njė jetė mė tė lumtur, vetėm se ai ishte i “armatosur” vetėm me ėndrrėn pėr njė jetė mė tė mirė, ai u qėllua pa mėshirė nga ushtari racist grek, ndėrsa po pėrpiqej tė shpėtonte jetėn e vet. Nuk ėshtė rasti i parė tha rexhezori Smalaj, qė shqiptarėt keqtrajtohen dhe vriten nga grekėrit, e as nuk ka pėr tė qėnė i fundit, pėr sa kohė qė nuk merret ndonjė masė pėr t’i sjellė vrasėsit para drejtėsisė e familjet tė dėmėshrblehen. Unė vet kamė nė planė qė nė tė ardhmen t'a trajtoj nė njė dokumentar kėtė tem, tha ai.

Mirpo ndėrsa demostrata ishte organizuar kundra dhunės e dsikriminimit grek ndaj emigrantve shqiptare, u vu re se disa demostrues kanė shfrytėzuar kete rast pėr tė shfaqur pakėnaqėsin e madhe ndaj Qeverisė sė Fatos Nanos, siē thanė ata. Ata u panė madje tė hedhin edhe parrulla kundra Qeverisė sė Tiranės, fajsuan e bėnė pėrgjegjėse kryesore tė gjitha fatkeqėsive tė emigrantve shqiptarė - Qverinė e Nanos. Sidomos, pėr neglizhencė mos pėrgjegjėsi kombėtare pėr bashkėkombasit e saj . Ata thane se kjo ėshtė Qeveri pro greke e korruptuar, lidhur me Mafien e krimin e organizuar, ndaj duhet tė largohet sa mė parė. Ne mesin e demostrueseve dy demostrues mbanin nė dorė njė parullė ku shkruhej "Ike o i korruptuari Nano" nė tė dy gjuhėt angleze dhe shqip.

Egzekutimi njė pjesė tė muzikės klasike , vepėr e Moxartit, Andante Gaziuso dhe Senata 9 e Acrangelo Corilli, luajtur nė violinė nga muzikantja kosovare Mimoza Nekaj, shėnoj mbylljen e demostratės, duke i dhėnė asaj tone tė prekėshme. Vaji e dhimbja shpirtėrore, shprehur nėn tingullin melodioz tė violinės, ishte njė mėnyrė e re e shqiptarve pėr tė protestuar. Ajo u a kujtoj pjesmarrėsve, protestat e gjėnive tė mėdhenjė tė muzikės klasike. Kur ata me anė tė veprave klasike luajtur nė violinė, ngrenin nė peshė ndjenjat e qytetarve ndaj ēdo padrejtėsie tė kohėrave.

Gjenerata e Re Shqiptare organizatorja e kėsaj demostrate, e ka lidhur ecurinė e kėsaj Demostrate Paqėsore me fatin e shumė emigrantėve shqiptarė nė Greqi. Duke ju lutur shqiptarve tė Amerikės qė tė mos harrojn se jemi po njėsoj, emigrantė tė brezit tė parė ose tė dytė, thjesht me fat me tė mirė se sa tė tjerėt.Sipas tyre i riu shqiptar, Vullnet Bytyci, mund tė kishte qėnė vėllai, babai, kushėriri, burri ose shoku i kujtdo nga ne. Shpirti i tij nuk ka pėr tė rėnė nė qetėsi dhe do tė na ndjekė pėrgjithmonė nėse i’a lėmė vdekjen te zhytet ne harrese. Prandaj edhe tė rinjėt shqiptarė nė Amerikė ju kerkojnė tė gjithe shqiptareve te bashkojne forcat me GJENERATEN E RE SHQIPTARE, nė kėtė demonstratė paqėsore para Kombeve te Bashkuara tė zhvilluar sot mė 23 Janar, 2004

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara