HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Njė shqiptaro-amerikane ngjitet nė shkallėt mė tė larta tė bashkisė sė qytetit Yonkers nė Nju Jork

Kryetari i Bashkisė Filip Amicone, emėron Lisa Mrijajn si Shefe e Stafit

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

Yonkers New York: Nė njė deklerat zyrtare shpėrndarė, sot, 8 gusht 2005, pėr medien amerikane dhe shqiptare nė Nju Jork, nga zyra e Bashkisė sė qytetit Yonkers nė Nju Jork, theksonė se Majori Philip A. Amicone, emėroi shefen e re tė stafit tė tij. Sipas dekleratės, shkruhet se Majori i qytetit Yonkers(NY) Philip Amicone, sot, ka deklaruar se ka emruar zonjėn Lisa Mrijaj si shefe e re e Stafit tė tij (Chief of Staff). Zonja Mrijaj tani, e cila, u punėsua nė zyrėn e Kryebashkjakut tė qytetit nė janar 2004, ėshtė kyēur nė kabinetin e majorit Amocone, si Asistente Speciale. Tani, sipas dekleratės ajo do tė jetė e koncentruar nė manexhemin e zhvillimit ekonomik dhe nė departamentin e mbikqyrjes sė ēėshtjeve.

Taking part in the ribbon cutting ceremony are Sol Ginzburg, FONAR Vice President of Sales, Ms. Betty Heiman, Site Director at Upright Imaging of Westchester, Mayor Philip A. Amicone, City of Yonkers, and Anthony DiPietro, Marketing Director for Upright Imaging of Westchester.

Nė kėto rrethana, ajo ėshtė pėrgjegjėse pėr mbarvajtjen e bizneseve dhe interesave tė qytetit Yonkers. Gjithashtu, edhe tė gjitha bizneseve tė tjera qė egzistojn nė Yonkers, pėr tė rritur atyre kapacitetet deri nė arritjen e shkallėve mė tė larta produktive nė komunitet Si puntore qeveritare, ajo ka filluar tė punojė prej vitit 1998 nė zyrėn e Zhvillimit Ekonomik dhe atė tė Zhvillimit tė Biznesit. Nė kėtė funkcion, dhe falė aftėsive tė saja, ajo ka qėnė pėrgjegjėse me punėn e bizneseve


Mayor Amicone, Deputy Mayor Bill Regan, Bob MacFarlane, BID Chair, gather with members of Nexus and the YPA as the new camera initiative is announced.

Majori i Yonkersit z. Amicone, gjatė emrimit u shpreh se :" Jamė shumė i gėzuar tė deklaroj kėtė emrim. Zonja Mrijaj, tha ai nė kontiunitet ka demostruar dedikimin e saj nė qytetin tonė, duke punuar shumė mirė sė bashku me qytetarėt ajo ka pasė sukses ngadhėnjyes nė tė gjitha nivelet e kualitetetet e biznesit nė komunitet. Dedikimi i saj ka treguar vazhdimisht kualitet tė lartė nė shėrbim tė qytetarve. Ajo ka qėnė e dedikuar profesionalisht dhe unė jam i kėnaqur qė ajo tani do tė shėrbejė nė nivelin mė tė lart zyrtar tė qytetit tonė Yonkers.

Zonja Mrijaj e ka filluar punėn nė qytetin e Yonkers para 20 vjetėve me njė eksperiencė nė biznesin e qytetarve. Ajo ka shėrbyer nė disa detyra menaxhimi, si: nė sektorin privat me tė moshuarit, dhe nė zyrat qeveritare "Federal Government to Fortune 500 Companies". Ajo filloi tė punojė nė qytetin e Yonkers me kompaninė e sigurimeve shėndetėsore "Empire Blue Cross Blue Shield" ku pėr 12 vjet ajo dhe stafi i kėsaj kompanie aktivizoj projektin e quajtur "Project Management Positions" e drejtuar direkt nga ata nė imlementimin dhe vėnjen nė jetė tė kėtij programi.

Martuar me Tomė Mrijajn para 27 vjetėve kanė katėr fėmijė njė djalė dhe tre vajza. Ka mėse 15 vjet qė ėshtė bėrė qytetare e Yonkers
Me tė gjitha kompetencat si shefe e kabinitetit tė bashkisė zonja Mrijaj do tė jetė pėrgjegjėse duke komunikur drejtė edhe me Kėshillin e qytetit, agjensitė dhe depratamentet e qytetit, si dhe tė gjitha Zyrat Federale nė tė gjitha nivelet nė Yonkers. Lisa ka demostruar njė stabilitet dhe vendosmėri tė shkėlqyer pėr manaxhimin, dhe unė jamė mė se i kėnaqur, qė jam duke deklaruar emrimine saj si shefe e kabinetit (Chief of Staff) u shpreh Kryebashkėjaku (Mayor) i qytetit Yonkers nė Nju Jork - Philip A. Amicone.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara