HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Qeveria Amerikane: Maqedonia tė vendosė nė frymėn e Marrėveshjes sė Ohrit

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

WASHINGTON DC: Tensionet etnike, pas vendimit tė kryeministrit tė Maqedonisė pėr mos vendosjen e gjuhės shqipe si gjuhė tė dytė zyrtare nė polici e ushtri nė Maqedoni, po rriten si pasojė e njė mosmarreveshjeje mbi pėrfshirjen e gjuhės Shqipe nė kėto dy institucione tė Maqedonisė. Marreveshja e Ohrit, e cila, thuhet se i dha fund gjashte muaj konflikti te armatosur ndermjet komuniteteve etnike vitin e kaluar, nuk e ka vendosur nė mėnyrė specifike qė gjuha Shqipe tė pėrfshihej nė polici e ushtri. Departamenti Amerikan i Shtetit, me anė tė zėdhėnsit tė qeverisė amerikane, nė dekleratėn pėr shtyp dje, se kjo ēėshtje lidhur me pėrdorimin e dy gjuhėsisė zyrtarishtė nė polici dhe ushtri, ėshtė nė "dorė" tė Qeverisė dhe Parlametit tė Maqedonisė, qė ajo tė vendos pėr kėtė ēėshtje, e nxitur nga fryma e Marreveshjes kornize tė Ohrit.

Nė njė dokument zyrtar tė Qeverisė amerikane(2005/806), shpėrndar pėr medien amerikane dhe shqiptare, zyra e Departamentit tė Shtetit, me anė tė zėdhėnsit tė qeverisė amerikane, nė dekleratėn pėr shtyp dje, nė Uashington, i ėshtė pėrgjigjur pyetjes se: "Shtetet e Bashkuara tė Amerikės a reaguan ndaj kryeministrit tė Maqedonis, i cili hodhi poshtė kėrkesėn e shqiptarėve?. Kėrkesė, kjo qė kishte si synim, qė gjuhėn shqipe tė vendosej nė Maqedoni, si gjuhė e dytė zyrtare. A ėshtė kjo kėrkes shkelje e Marrveshjes kornizė tė Ohrit ?

Zyra e Departamentit tė Shtetit, me anė tė zėdhėnsit tė qeverisė amerikane, nė dekleratėn pėr shtyp dje, pėrgjigjet se: "Nuk jemi nė dijeni tė ēdo deklarimi tė kryeministrit maqedonas rreth pikpamjeve zyrtare, tė tyre nė lidhje me gjuhėn shqipe nė Maqedoni. Ndonėse, raporte gazetareske, thonė se kryeministri i Maqedonisė, ka deklaruar se ai e ka kundėrshtuar kėrkesėn qė gjuha shqipe tė pėrdoret zyrtarishtė, si gjuhė e dytė edhe nė ushtri e polici".

Zyra e Departamentit tė Shtetit, me anė tė zėdhėnsit tė qeverisė amerikane, nė dekleratėn pėr shtyp thekson se "Qeveria e Maqedonisė, ėshtė nė proces duke pėrgatitur ligjin e ri tė dy gjuhėsisė, sipas Marreveshjes kornize tė Ohrit, me njė klauzol tė veqat pėr pėrdorimin e gjuhėve tė tjera vec maqedonishtes nė kėtė vend.

Sipas Zyrės sė Departamentit tė Shtetit, nė dekleratėn pėr shtyp thuhet se:" Kjo, ėshtė kusht pėr t'u pėrdorur nė institucionet qeveritare, e ato parlamentare tė Maqedonisė.

Mirpo, thekson Zyra e Departamentit tė Shtetit, me anė tė zėdhėnsit tė qeverisė amerikane, nė dekleratėn pėr shtyp se:" Marreveshja kornize e Ohrit, nuk ka nė mėnyrė specifike njė klauzol tė veqantė, pėr pėrdorimin e gjuhėve tė dyta zyrtare nė polici e ushtri. Kjo ēėshtje lidhur me pėrdorimin e dy gjuhėsisė zyrtarishtė nė polici dhe ushtri ėshtė nė "dorė" tė Qeverisė dhe Parlametit tė Maqedonisė, qė ajo tė vendos pėr kėtė ēėshtje, e nxitur nga fryma e Marreveshjes kornize tė Ohrit , pėrfundon deklerata e zyrtare e Qeverisė amerikane(2005/806), shpėrndar pėr medien amerikane dhe shqiptare, zyra e Departamentit tė Shtetit.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara