HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Besnik Mustafaj:

"Drashkoviē t'i pėrmbahet deklarimit se Kosova s'do ketė kthim si para 1999-ės"

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

New YORK: Ministri Besnik Mustafaj zbardh nė njė intervistė pėr gazeten Bota Sot e "Metropol" bisedėn mes tij dhe Vuk Drashkoviē

Ministri i Punėve tė Jashtme besnik Mustafaj, zbardh nė njė intervistė pėr gazeten Bota Sot e "Metropol", takimin me kryediplomatin serb Vuk Drashkoviē. Sipas Mustafajt, e ardhmja e Kosovės, nuk mund tė diskutohet as ndėrmjet Tiranės e Beogradit, dhe se as Tirana dhe as Beogradi nuk mund tė jenė faktor pėrcaktues pėr tė ardhmen e Kosovės.

"Nė tė gjitha drejtimet, Serbisė i bėhet mirė me zgjidhjen e statusit tė Kosovės, me njė Kosovė tė pavarur, me njė Kosovė demokratike, me njė Kosovė evropiane, ku respektohen tė gjithė qytetarėt e saj. Kėshtu qė unė i shpreha pikėpamjen time zotit Drashkoviē se ēdo involmim i Beogradit nė negocimet pėr statusin final tė Kosovės e bėnė Kosovėn ēėshtje tė brendshme tė Serbisė, ēka do tė thotė se nuk i shėrben aspak as klasės politike nė Sėrbi dhe as marrėdhėnieve tė Sėrbisė me Komunitetit Ndėrkombėtar", tha Mustafaj duke theksuar se nuk ka tė ardhme tjetėr pėr Kosovėn pėrveēse Pavarėsisė.

Besnik Mustafaj Zoti ministėr, gjatė punimeve tė Samitit tė 60 tė OKB-sė, nė Nju Jork, ju po zhvilloni nė kuadėr tė samitit njė sėrė takimesh. Ēfarė do tė sjellin kėto takime pėr Shqipėrinė?
Duhet tė prek qė nė fillim tė kėsaj pyetje se ne, delegacioni i lartė shqiptar erdhi nė Nju Jork, vetėm njė ditė pasi u krijua dhe u betua Qeveria e re shqiptare. Domethėnė qė kjo ishte shumė e rėndėsishme qė kryetari i kėsaj Qeverie, kryeministri Berisha, u ndodh nė kėtė moment historik tė kėsaj organizate ndėrkombėtare, nė tė cilėn Shqipėria u pranua mė 14 dhjetor 1955. Ky ishte njė fillim i mirė qė mė 14 shtator, kur filloi punimet nė Selinė e tij nė Nju Jork, Samiti i OKB-sė, me rastin e 60-vjetorit tė krijimit tė saj, u mbajtė edhe Samiti i Kėshillit tė Sigurimit dhe Mbledhja e lartė e Zhvillimit dhe e Investimit, si pjesė pėrbėrėse tė Samitit tė OKB-sė. Pra, kjo ishte e menjėhershme dhe pa humbur kohė qė Qeveria dhe delegacioni shqiptar ta shfrytėzojė kėtė rast pėr takime tė rėndėsishme me njė numėr kryetar shtetesh, ose personalitete tė njohura botėrore, me tė cilėt Shqipėria do tė intensifikojė edhe marrėdhėniet e saja nė tė ardhmen.

Nė kėto takime si mė me prioritet mund tė pėrmend takimet me Kryeminstrin e Greqisė dhe tė Italisė. Takimet me presidentė, kryeministra dhe ministra tė punėve tė jashtme nga rajoni dhe e gjithė bota. Gjė qė do vazhdojė edhe gjatė kėtyre ditėve qė unė po qėndrojė nė Nju Jork, duke zhvilluar edhe takime tė tjera me homologėt e mi tė disa vendeve. Pėr tė mos hyrė nė detaje tė tė gjitha takimeve, do tė thosha se dobia e ardhjes sė delegacionit shqiptar nė kėtė Samitė, qėndron te vendosja e shpejtė e kontakteve me vendet mike, si dhe me organizatat e ndryshme ndėrkombėtare, pėr tė cilat, Shqipėria, deri dje, pėrbėnte njė problem - sot e tutje do tė shėrbej si njė partner i rėndėsishėm nė ēdo fushė pėr bashkėpunim. Pra, kėto takime kanė njė rėndėsi pėr Shqipėrinė.

Cilat janė synimet tuaja dhe ē'drejtime do tė marrė politika e jashtme e Shqipėrisė, gjatė mandatit tuaj si ministėr i Jashtėm?
Shqipėria do tė vazhdojė tė ecė nė orientim europerėndimorė nė politikėn e jashtme tė saj, orientim qė PD e ka dhėnė qė nė 1990. Pėr njė politikė tė jashtme tė Shqipėrisė, euroatlantike, me njė kurs tė palėkundur drejt Brukselit dhe Uashingtonit, duke vendosur marrėdhėniet tona gjithmonė nė binarėt e miqėsisė sė mirė e mirėkuptimit tė sinqertė, shmangur improvizimin dhe duke ndėrtuar programe tė rėndėsishme tė pėrbashkėta bashkėpunimi me tė gjithė ato vende perėndimore pėr tė krijuar njė front tė pėrbashkėt, nė luftėn kundra terrorizmit ndėrkombėtar, krimit tė organizuar e korrupsionit. Ndėrtimin e shtetit ligjor dhe ndėrtimin e institucioneve, pėr tė cilat ka nevojė njė shtet demokratik, kryerjen e reformave pa tė cilat dhe nuk ka integrim tė Shqipėrisė nė tė gjitha strukturat evropiane dhe euroatlantike.
Sė pari, vendoset nevoja qė ka Shqipėria pėr njė vend nė familjen evropiane do tė realizohet me njė mbėshtetje tė rėndėsishme dhe thelbėsore tė politikės sė jashtme qė do tė ndjekim nė Minstrinė e Jashtme nė tė ardhmen. E dyta, ne do ta ngremė politikėn e jashtme nė disa drejtime me njė prioritet tė veēantė nė diplomacinė ekonomike, gjė qė nuk ėshtė bėrė deri mė tani.
Kjo presupuzon qė shėrbimi i jashtėm t'i shėrbej zhvillimit ekonomik tė vendit pėr tėrheqjen e investitorėve dhe pėr paraqitjen e investitorėve tanė jashtė dhe njohjen e tė huajve me pasuriė e vendit tonė. Sė treti, tė krijojmė njė klimė tė favorshme pėr investitorėt e huaj nė vend. Sė katėrti, do tė zhvillojmė dhe diplomacinė kulturore pėr tė treguar se Shqipėria, ėshtė njė vend me indentitet shekullor kulturor, historik e etnik dhe - ku diplomacia jonė tė mbėshtes fuqimisht nė diplomaci jashtė vendit. Sė pesti, do tė punojmė tė fusim nė "rrjetin" global tė vlerave Shqipėrinė. Dhe sė fundi do tė punojmė me tė gjitha mėnyrat tė rrisim rolin e Shqipėrisė nė organizatat ndėrkombėtare, si OKB-ja, OSBE, Kėshilli i Evropės, Koalicioni Anti-Terror, si dhe shumė organizata tė tjera dhe dhjetėra konventa ndėrkombėtare.
Shqipėria, nuk e shfrytėzon praktikisht mundėsine qė ka si anėtare me tė drejta tė plota. Shfrytėzimi i tė qenit anėtar me tė drejta tė plota ka dy aspekte pozitive sė pari: tregon se je njė shtet serioz dhe sė dyti: pėrmirėson shumė imazhin e "thyer" tė Shqipėrisė, pėr atė imazh qė ka shumė nevojė sot, vendi ynė.

I rikthehemi edhe njėherė Ballkanit. Si e shikoni ju nė tė ardhmen rajonin?
E ardhmja e Ballkanit, nuk ka si tė jetė veēse asaj evropiane e euroatlantike. Pra, integrim i Ballkanit, nė BE, integrim nė NATO. Ky ėshtė njė postulat i palėkundshėm, nė tė cilin shumica e vendeve ballkanike tani kanė hyrė. Sllovenia ėshtė anėtare e BE-sė, Kroacia ėshtė shumė afėr, Bullgaria dhe Rumania po ashtu, Shqipėria dhe Maqedonia kanė bėrė hapa tė rėndėsishėm drejt kėsaj rruge. Po ashtu nė deklarimet publike qė janė bėrė deri tani nga federata Sėrbi-Mali i Zi, konstatoj me kėnaqėsi se edhe SMZ-ja ėshtė deklaruar pėr integrim nė BE dhe euroatlantik si dhe Republika e Bosnje Hercegovinės. Nė kėtė pėrmbledhje, ajo qė quhet "Ballkani problematik", ka njė gjuhė tė pėrbashkėt, dhe pėr ne ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė kėtė gjuhė tė merremi vesh edhe me Serbinė edhe me Maqedonin e tė gjitha ato vende Ballkanike qė dėshirojnė marrėdhėnie tė mira nė Ballkan.

Cilat janė synimet tuaja dhe ē'drejtime do tė marrė politika e jashtme e Shqipėrisė, gjatė mandatit tuaj si ministėr i Jashtėm, lidhur me statusin final tė Kosovės?
Pėr herė tė parė do tė thoja se ne themi se, pas 8 vjetėve qė shprehemi haptaz me anė tė diplomacisė shqiptare para opinionit shqiptar, para opinionit diplomatike politik ndėrkombėtar se Kosova, nuk mund tė ketė tė ardhme tjetėr pėrveēse Pavarėsia. Ēka nėnkupton se statusi i saj final ėshtė Pavarėsia e saj. Porse formati i kėsaj Pavarėsie ėshtė i diskutueshėm. Kėtu duhet sqaruar se ēfarė kuptohet me kėtė - qė ajo po pėrpunohet dhe po zė vend gjithnjė e shumė nė kancelaritė diplomatike evropiane se Kosovės i duhet njė Pavarėsi e kushtėzuar, e cila presupozon atė qė bashkėsia ndėrkombėtare tė jetė prezente dhe e angazhuar nė tė gjitha format pėr njė periudhė tė caktuar pėr tė parė nga afėr se sa do t'i realizojė Kosova - shoqėria e saj dhe institucionet legjitime tė saj ato objektiva qė do ta bėjnė kėtė vend anėtare tė denjė tė familjes demokratike evropiane. Dhe prioritare ėshtė respektimi i minoritetit serb nė Kosovė, e i tė gjitha pakicave tė tjera.

Shqiptarėt e Kosovės duhet tė ngulisin mirė nė mendje se ata janė shumicė dhe se shumica asnjėherė nuk vepron e sillet me inat ndaj pakicave. Dhe nė kėtė kuptim, serbėt, qė janė njė pakicė atje, duhet tė respektohen, ashtu si dhe tė gjitha pakicat e tjera, sipas tė gjitha standardeve ndėrkombėtare. Sepse, pėr tė ndėrtuar njė shtet modern, duhet ndėrtuar njė mentalitet modern tė shoqėrisė sė tyre, shoqėria nė Kosovė, do t'i japi Kosovės jo vetėm Pavarėsinė, por edhe dinjitetin e tyre kombėtar. Pra, ne e konsiderojmė se nė kėtė vėshtrim duhet inkurajuar qoftė komuniteti ndėrkombėtar, qė ėshtė prezent nė Kosovė, qoftė shoqėria e Kosovės dhe institucionet ligjitime tė saja.

Zoti Mustafaj, ministri serbo-malazez i Punėve tė Jashtme, Vuk Drashkoviē, duke pėrmendur njė takim me ju ka thėnė se "i kam pėrkujtuar Mustafajit, faktin se Kosova ėshtė krahinė nė kuadėr tė Serbisė e Malit tė Zi dhe se statusi i ardhshėm i Kosovės nėnkupton evropianizimin e saj, mbrojtjen e plotė tė minoritetit serb e tė minoriteteve tė tjera dhe respektimin e kufijve atkualė tė SMZ me Shqipėrinė dhe Maqedoninė" si do t'i pėrgjigjeshit ju kėsaj deklarate dhe si e kuptoni nga ana tjetėr ju kėtė dekleratė?
Dua tė sqarojė se nuk kam zhvilluar bisedime rreth kėsaj ēėshtje. Unė kam zhvilluar njė takim shumė tė dobishėm me kolegun tim, ministrin e Punėve tė Jashtme tė SMZ-s, Vuk Drashkoviē, takim i cili ishte nė kuadrin e takime qė u zhvilluan gjatė kėtyre ditėve tė zhvillimit nė Nju Jork, tė Samitit tė Objektivave tė Zhvillimit tė Mijėvjeēarit, qė mbahet nė Takimin Plenar tė nivelit tė lartė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė nė Nju Jork, dhe 60-vjetori i Asamablesė sė Pėrgjithshme OKB-sė. Nė kėtė takim, unė i shpreha qartė Drashkoviēit qėndrimin tonė. Qėndrim i cili ėshtė se: "Nuk ka tė ardhme tjetėr pėr Kosovėn pėrveēse Pavarėsisė".
Formula qė artikulon kolegu im ministri i Punėve tė Jashtme tė SMZ-s, Vuk Drashkoviē: "Mė shumė se autonomi dhe mė pak se Pavarėsi", pėr mua juridikisht nuk ka sensė. Kolegu im duhet t'i pėrmbahet kėtij deklarimi qė ka bėrė nė takim, se nė Kosovė nuk do tė kėtė kthim si ai para 1999-ės, dhe se ēdo qėndrim i brendshėm nė Serbi-Mal tė Zi pėr kthimin nė Kosovė, e rikthen Kosovėn para 1999-tės. Takimi qe majft miqėsor dhe unė i pėrmbahem nė tė gjitha drejtimet kėtij takimi, ku i shpreha pikėpamjet e mia se e ardhmja e Kosovės, nuk mund tė diskutohet as ndėrmjet Tiranės e Beogradit, dhe se as Tirana dhe as Beogradi nuk mund tė jenė faktor pėrcaktues pėr tė ardhmen e Kosovės.
E ardhmja e Kosovės, pikė sė pari, duhet tė diskutohet nga faktorėt qė janė brenda nė Kosovė, tė cilat janė Komunitetit Ndrėkombėtar - Brukseli dhe Uashingtoni dhe institucionet ligjitime tė Kosovės. Po e pėrsėris edhe njė herė qė nuk mund ta vendosė as Beogradi dhe as Tirana tė ardhmen e Kosovės. Dhe kjo ėshtė mėnyra mė e mirė, mendoj unė pėr ta ēliruar Serbinė nga obsesioni dhe njėkohėsishtė pėr ta ēliruar procesin e negociatave pėr statusin final. Nė tė gjitha drejtimet, Serbisė i bėhet mirė me zgjidhjen e statusit tė Kosovės, me njė Kosovė tė pavarur, me njė Kosovė demokratike, me njė Kosovė evropiane, ku respektohen tė gjithė qytetarėt e saj.
Kėshtu qė unė i shpreha pikėpamjen time zotit Drashkoviē se ēdo involmim i Beogradit nė negocimet pėr statusin final tė Kosovės e bėnė Kosovėn ēėshtje tė brendshme tė Serbisė, ēka do tė thotė se nuk i shėrben aspak as klasės politike nė Sėrbi dhe as marrėdhėnieve tė Sėrbisė me Komunitetit Ndėrkombėtar. Prandaj duhet qė diplomacia e unionit Sėrbi-Mali i Zi tė jetė realiste dhe tė gjykojė mbi faktet e terrenit e jo tė gjykojė mbi emocionet.
Megjithatė, unė e sigurova zotin Drashkoviē se nga Tirana do tė inkurajojmė me tė gjitha mėnyrat tona shoqėrinė kosovare dhe institucionet legjitime tė Kosovės pėr tė vendosur njė dialog intensiv midis Beogradit dhe Prishtinės pėr tė gjitha ēėshtjet e diskutuara pėrveēse statusin final - Pavarėsisė. Pėr kėtė jemi pėr njė vazhdimėsi kontaktesh dypalėshe shoqėruar me takime intensive dhe tė ushqejmė ndjenjėn e miqėsisė midis dy vendeve dhe tė ndihmojmė nė tė gjitha ato fusha, ku mund tė diskutohet ndėrmjet Prishtinės e Beogradit.

Ēfarė do tė bėni me MPJ nė lidhje me shqiptarėt e Amerikės, qė atyre t“u ofrohen shėrbime mė tė mira se ato qė kanė qenė deri tani dhe t'u ēelet dera?
Pėrfaqėsitė tona diplomatike, edhe nė kėtė klauzolė pėrfshihet edhe misoni ynė nė Nju Jork e Ambasada nė Uashington, kanė njė rėndėsi tė madhe nė lidhjet me shqiptarėt nė Amerikė. Sepse diplomacia, veē misonit diplomatik, ka edhe njė mision shumė mė tė gjerė, e cila lidhet me marrėdhėniet e shtetit me qytetarėt e saj jashtė vendit. Lidhur me shqetėsimin qė ngrini ju dhe qė ėshtė njė shqetėsim qė qėndron ky, mbi politizimin e njė pjesė tė mirė tė trupit diplomatik shqiptar nėpėr botė, dhe konkretisht kėtu te ju, ne kemi angazhime dhe programe tė Qeverisė sonė, tė pėrcaktuara qė do tė bėjmė reforma.
Reforma qė do tė kryhet nė trupin diplomatik, do tė ngrihet mbi tre pista. Njė: rritjen e profesionalizmit, dy: pėrtėritjen e diplomacisė me tė rinj tė shkolluar jashtė dhe me aftėsi tė dėshmuara nė kėtė fushė, tre: depolitizimin e trupit diplomatik nė emėr tė profesionit e misionit qė ka ky trup. Njė diēka e rėndėsishme nė kėtė reformė do tė jetė shtrirja, pasurimi dhe zgjerimi i rrjeteve tė misioneve diplomatike pėr t'ju pėrgjigjur mė mirė nevojave qė ka Shqipėria dhe qytetarėve tė saj. Psh., afrimin gjithnjė e mė tė madh tė diplomacisė me mėrgimtarėt tanė pėrgjigjja ndaj kėrkesave dhe detyrimeve ndaj qytetarėve tė saj nėpėr botė. Eliminimin e burokratizmit. Nė kėtė reformė njė vend tė rėndėsishėm zė edhe ēelja e Konsullatės sė re nė Nju Jork.

Ēfarė mesazhi do t'i jepni emigrantėve shqiptarė?
Ju faleminderit qė mė dhatė rastin tė pėrcjell edhe kėtė mesazh. Dua t'ju bėjė thirrje tė gjithė shqiptarėve, tė cilėt jetojnė e punojnė nėpėr vende tė ndryshme tė botės, larg Atdheut tė tyre, se Qeveria shqiptare ėshtė shumė e pėrkushtuar nė shėrbimin tuaj. Ajo mirėpret ēdo ndihmė dhe mbėshtetje tuajėn pėr Shqipėrinė. Investoni nė Shqipėri, qoftė me kthim tė drejtpėrdrejtė, qoftė edhe nėpėrmjet njerėzve tuaj nė Shqipėri. Ne do tė krijojmė tė gjitha lehtėsirat nga mė tė jashtėzakonshmet, pėr tė gjitha llojet e investimeve qė ju parashihni tė bėni nė Shqipėri. Tė gjithė ju qė dėshironi tė investoni nė Shqipėri, jeni tė perjashtuar nga taksat e tatimet.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara