HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Pavarėsia e Kosovės, ka parasysh gjithė Kosovėn, jo njė Kosovė tė ndarė apo tė copėtuar

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

Shqiptarėt e Amerikės protestuan nė "Ditėn e OKB-sė", 60-vjetorin e krijimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkura, takimin e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, nė Nju Jork, ku do tė vendosė rreth rekomandimeve pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

"Dag Hammarskjold Plaza", United Nations - New York : Nė njė mengjes "dimri", duke filluar nga ora 10.00 e paradites deri nė 2:00 tė pasdites, kėtu nė Nju Jork, orė kur brenda pallatit tė "Qelqėt", po zhvilloheshin bisedimet pėr ēėshtjen e Kosovės, nė sheshin "Daghammarskjold Plaza", pėrball ndėrtesės shumėkatėshe tė OKB-s, grupe tė ndryshme shqiptarėsh, si shoqata e organizata jo-partiake nė Amerikė, mbajtėn njė protestė paqėsore, me kėrkesa tė forta pėr Pavarėsi tė plotė tė Kosovės.

Para selisė sė Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork, kur Kėshilli i Sigurimit, po vendoste rreth fatit tė fillimit tė bisedimeve pėr statusin politik tė Kosovės, nė shenjė proteste ata kundėrshtuan fuqishėm dhe e dėnuan prezencėn e kryeministrit tė Sėrbisė Voijislav Koushtunica, nė pjesamarrjen e tij nė kėto bisedime. Duke mbajtur nė duar flamurėt e Shqipėrisė dhe SHBA-sė, dhe hedhur parrulla nė gjuhėn angleze e shqipe protestuesit e oratorėt qė folėn nga bina, tėrhoqėn vėmendjen e kalimtarėve, diplomatėve tė huaj , si edhe tė medies amerikane, e asaj ndėrkombėtare tė akredituar pranė OKB-ės.

"Qėllimi ynė, tha Luigj Gjokaj, drejtuesi i protestės, i ardhur me njė grup shqiptarėsh prej Detroitit, ka qėnė i mirė dhe kjo na ka shtyrė edhe ne shqiptarėve me banim nė Detriot, t'ju bėjmė thirrje ju tė gjithė shqiptarėve nė Nju Jork e rrethinė, tė ngremė zėrin e protestės: kundra pjesmarrjes sė kryeministrit sėrb Koushtunica, nė kėtė takim, ku flitet pėr tė ardhmen e Kosovės. Ne erdhėm kėtu, tha ai t'i dalėm para kėtij njeriu qė ende nuk e harron Kosovėn. Ne tha ai sot, kemi shpėrndar nė tė gjithė kėtė mjedis tė OKB-s, rreth 4- mijė fletushka, ku demaskohej kryeministri sėrb si pjesmarrės e krimeve nė Kosovė."

Gjokaj bėri thirrje tek protestuesit, qė nė kėto momente vendimtare tė gjithė shqiptarėt tė jenė tė bashkuar dhe tė palėkundėr nė kėrkesat e tyre, pėr pavarėsin e plotė tė Kosovės. Rruga e popullit tonė pėr liri e pavarėsi, ende nuk ka pėrfunduar, dhe mjerishtė mund tė themi, se ajo sapoka nisur. Shqiptarėt janė pėrball sfidave tė mėdha, pėr arsye se ata pos pavarėsisė po luftojnė pėr mė shumė tė drejta pėr shqiptarėt nė Mal tė Zi, e nė tė gjitha trojet tona etnike, e tė okupuara nga sėrbo-sllavėt. Kjo protestė, e cila ka si motiv zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare, do tė ketė jehonė dhe ndikim tė madh nė tė gjitha vendbanimet shqiptare, Tuz e kudo.

Eliot Engel: "Kosova, nuk mund t’i kthehet kurrė mė Serbisė dhe tė administrohet nga Beogradi".

Nė protestė ishte i pranishėm dhe e mori fjalėn njė nga mbėshtetėsit mė tė fuqishėm tė pavarėsisė sė Kosovės, miku i dėshmuar i shqiptarve nė ligjėvėnsin amerikanė, kongresisti demokratė i Nju Jorkut, Eliot Engel. I cili, pasi ju falemnderua, organizatorėve pėr ftesėn, tha se :"Dua tė theksoj se kur flas pėr Pavarėsi tė Kosovės, unė kam parasysh gjithė Kosovėn, jo njė Kosovė tė ndarė apo tė copėtuar. As edhe njė pjesė e Kosovės nuk mund tė jetė njė qytet i ndarė.

Engel nguli "kėmbė", nė atė besnikėrinė e asaj ēka ka thėnė pėr vite me radhė, se nuk ka alternativė tjetėr veē pavarėsisė sė Kosovės. Komuniteti ndėrkombėtar nuk do qė tė qendrojė nė Kosovė pėrgjithmonė, tha Engel, dhe as nuk do qė ajo tė mbetet protektorat ndėrkombėtar. Kosova nuk mund t’i kthehet kurrė mė Serbisė dhe tė administrohet nga Beogradi. Populli i Kosovės nuk mund ta pranojė kurrė kėtė. Pra, e vetmja alternativė ėshtė pavarėsia dhe sa mė shpejt qė tė njihet ajo, aq mė mirė do tė ishte. Unė kurrė nuk e kam mbėshtetur idenė “standardet para statusit”, sepse kam bindjen se kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė penguar vetėqeverisjen nė Kosovė.

Me kėtė, u tha Engel, protestuesve, se " Kosova, nuk duhet tė qendrojė mė nėnprektatorat ashtu siē ėshtė tani, Kosova duhet tė jetė e pavarur. Asnjė zgjidhje tjetėr nuk ėshtė e pėrshtatshme dhe kjo duhet shprehur qartė e prerė. Por, tha Engel se edhe Pavarėsia kėrkon nga shumica edhe mė shumė pėrgjegjėsi ndaj respektimit dhe gartmit tė tė drejtave tek pakicat. Unė e kam theksuar edhe shumė herė tė tjera se ėshtė detyrim i shumicės qė tė respektojė tė drejtat e pakicave.

Serbėt e Kosovės nuk mund tė jetojnė nė enklava tė vogla dhe tė ndjehen tė kėrcėnuar pėr jetėn e tyre nėse dalin prej andej. Por njė shtet i pavarur duhet patjetėr tė lejohet tė drejtojė punėt e veta. E vetmja zgjidhje ėshtė shteti plotėsisht i lirė dhe i pavarur i Kosovės. Dhe se njė ditė tė gjithė ne do tė mblidhemi nė Prishtinė, ndoshta me miljona qė tė festojmė Pavarėsinė e plotė tė Kosovės. Zoti e bekoftė Amerikėn dhe popullin amerikanė ! Zoti e bekoftė Kosovėn dhe gjithė popullin shqiptarė, pėrfundojė miku i dėshmuar i shqiptarve nė ligjėvėnsin amerikanė, kongresisti demokratė i Nju Jorkut, Eliot Engel.

Dramaturgu i njohur Xhevat Limani, pos njė fjale tė shkurtėr ku dėnoi fuqishėm politikėn e disa vendeve ndaj shqiptarėve, recitoi edhe disa vargje tė shkurtėra tė at Mashkallės, me titull "Jam Shqiptar". Aktivisti tjetėr dhe veterani e protestave tė shqiptarė nė Amerikė, z. Ahmet Zherrka, tha: "Mendoj se lufta pėr ēlirimin e Kosovės, largimi njėherė e pėrgjithmonė i sėrbėve endacakė tė ardhur nga Karpatet, prej luftės qė bėri NATO-ja, SHBA, dhe nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, treguan se populli ynė e meritonė lirinė e pavarėsinė, dhe krijuam njė imazh pozitiv nė tė gjithė botėn, se ne shqiptarėt kemi vetėm njė perspektivė, tani atė pėr bashkimin e tė gjitha trojeve tona etnike" tha Zherka.

Pavarėsia, ėshtė e vetėmja zgjedhje qė prodhon siguri, paqe dhe prosperitet jo vetėm nė Kosovė, Ballkan dhe rajonė por edhe mė gjėrė.

Demostratėn e pėrshendeti edhe, aktivisti komuniteit Shaqir Gashi, i cili tha se " Bota, duhet t'a dijė se pas gjitha kėtyre sakrificave qė bėnė shqiptarėt pėr liri, ku mbi 20- mijė u vranė dhe u masakruan nė forma tė ndryshme, pas gjithė asaj stuhie e tmerri - mė nuk ka kurrfarė "pazari" me Beogradin dhe kriminelėt e tij. Nga kėtu, tha Gashi, siē kemi kėrkuar edhe mė parė, po kėrkojmė edhe tash pranimin vetėm tė Pavarėsisė sė plotė tė Kosovės, nė njė afatė sa mė tė shkurtėr. Folėn mė pasė, Prof, Dr, Ram Dukaj, nga shqiptarėt e Malit tė Zi, Jeton Ademaj, pėrfaqėsues i organizatės "Vetėvendosja" dega e Nju Jorkut, kėngėtari nga Detroiti, Fran Gjokaj, ish luftėtarja e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės(UĒK) z. Mendua Balaj . Protestat u mbyll me mesazhin se Pavarėsia, ėshtė e vetėmja zgjedhje qė prodhon siguri, paqe dhe prosperitet jo vetėm nė Kosovė, Ballkan dhe rajonė por edhe mė gjėrė.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara