HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Njė grup intelektualėsh nė Nju Jork, mbajti simpoziumin me rastin e 600-Vjetorit tė lindjes sė Heroit Legjendarė tė Kombit Gjergj Kastrioti - Skėndėrbeut.

Heroi Legjendarė i Kombit, Gjergj Kastrioti - Skėndėrbeu, Strateg i luftės, udhėheqės i Shtetit e Popullit Shqiptar

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

"Monroe College" - Bronx - Nju Jork: Grupi i quajtur i intelektualėve tė pavarur, Shqiptaro - Amerikan, thotė se qysh nė muajin dhjetor 2004-, e ka hartuar projekt-programin, pėr pėrkujtimin e 600 - vjetorit, tė lindjes sė Heroit legjendar, Princit, Burrit tė Shtetit dhe Diplomattit, Gjergj Kastrioti - Skėndėrbeut. Ata, thonė mė tejė, se duke kėrkuar bashkėpunim me institucione, fondacione, persona tė veqantė, shoqata, sektet fetare(pėrfshirė Arbėreshėt) jo vetėm nė Amerikė, por dhe nė Shqipėri e Itali, organizuma kėtė simpozium. Rreth kėsaj pune, e cila, sipas tyre hasi nė vėshtirėsi tek grupi punues, pasi nuk kishte asnjė bazė materiale - finaciare u realizua edhe kė simpozium.

Materiali, i cili, u praqitė nė kėtė simpozium, u tha se ishte i siguruar nga Akademia, Universiteti, Arkiva-(dokumenta, fotokopje) dhe nga biblotekat e Nju Yorkut. Pėrfundimisht, Simpoziumi Ndėrkombėtar(Mbarkombėtar) Historiko - Shkencor, u mbajt, dje, me 5- Nėntor 2005-, datė nė tė cilėn, Skėndėrbeu, hyri nė Shqipėri - 5 Nėntor 1434-(571- vjetė mė parė) nė Dibrėn e Madhe. Simpoziumi, i mbajtur nė sallėn moderne tė kolegjit(college), qė mbanė njė emėr tė madhė botėror: "Monroe College" nė Nju Jork, ku studjonė studentė shqiptarė e ligjėrojnė profesor shqiptarė, u mbyll me sukses tė plotė, deklaruan nė fund tė tij organizatorėt.

Simpoziumi(Konfernca), i organizur nė kėtė Jubile, u prirė me kėtė tematikė:" Me rastin e 600-Vjetorit tė lindjes sė Heroit Legjendarė tė Kombit Gjergj Kastrioti - Skėndėrbeut, Strateg i luftės, udhėheqės i Shettit tė Popullit Shqiptar, qė mbrojti 23- vjetė Shqipėrinė dhe kristianizmin Europian nga invazioni Osman".

Nė mes tė shumė kandidaturave, ata u pėrzgjodhėn dje, 10 - referate e tema, nga 15-tė qė ishin nė program ngaqė, disa referues nuk morėn pjesė. Nė Simpoziumin, e sotėm, referuan kryesishtė intelektual tė fushave tė ndryshme nga Kosova, Shqipėria e tė gjitha krahinat( Plavė - Guci, - Mal Zi) Pejė, Malėsinė e Gjakovės, (Strugė-Dibėr-Maqedoni), Shkodra, Koraēa, Vlora, Fieri, Ēamėria martire, Peshkopia, Durrėsi, Tirana e tjer,(pa dallime fetare, krahinore e partiake). Tė gjithė referuesit, u tha se janė me Universitet, me grada e tituj shkencorė. Simposium(Koneferncė), ishte i pėrgatiur sipas njė programi tė pėrpilaur nga : Fatbardh Doēi Bashkėpuntor Shkencor, redaktor pėr anėn shkencore: Prof. Dr. Sami Repishti PHD, redaktor, Prof. Muharrem Dika, Kompjuterizimi, z. Haxhi Berisha, Fatbardh Doēi, Dekori z Haxhi Berisha, Konsulent Dr. Veis Belliu dhe z Haxhi Berisha.

Simpoziumi, me kėtė tematikė:" Me rastin e 600-Vjetorit tė lindjes sė Heroit Legjendarė tė Kombit Gjergj Kastrioti - Skėndėrbeut, u hapė me intonimin e hymneve kombėtare tė Shqipėris e SHBA-s, nėn interpretimin e kėngėtares sė njohur Merita Halili dhe lujatur nė firzamonikė, nga muzikani i njohur Raif Hyseni.

Sesioni i Parė:

Mirseardhja - shoqėruar me njė falemnderim pėr referuesit, pjesmarrėsit dhe zyrtarėt e lart tė kolegjit "Monroe College", nė Nju Jork, u drejtua nga Esad Rizai, (Treasurer P. Inc). Mė pasė Jeff Wallis(Director of Faculty Development), nuk ka kursyer fjalėt mė tė bukura pėr shqiptarėt dhe historinė e tyre tė lavdishme, me nė krye Heroin Legjendarė tė Kombit, tonė Gjergj Kastrioti - Skėndėrbeun. Evan Jerome (Director of Admissions Monroe College) pos njė pėrshėndetje, me rastin e kėtij simpoziumi tha se ky kolegj ka ofruar edhe njė bursė speciale me grant 500 dollarė pėr njė student qė do tė kualifikohet nga studentė shqiptarė ( informacioni : tel: 718 933 6700 ext . 246)

Fjala e hapjes u mbajt nga zoti Fatbardh Doēi - Bashkėpuntor Shkencor, - ish Kryetar i Kėshillit Shkencor tė rrethit, ku ai jetojė dhe punojė, bashkėautor i disa studimeve. Doēi, u prezantua nė kėtė simpozium edhe me kumtesėn : "Masat administrative Feudalo - ushtarake tė Perenadorisė Osmane, faktor i keqėsimit tė gjendjes dhe i nxitjes sė revoltės e i Kryengritjeve tė udhėhequra nga Gjergj Kastriotit - Skenderbeut." Nė fjalėn e hapjes , zoti Doēi, tha se " Ėshtė njė kėnaqėsi pėr mua dhe njė nder i madh qė mė bėhet, pėr tė deklaruar tė hapur kėtė simpozium:" Mabrėkombėtar Historiko - Shkencor, kushtuar ngjarjes mė tė rėndėsishme tė Kombit Shqiptar - 600- vjetorit tė lindjes sė Fatosit, Legjendarit, Strategut,Gjeniut ushtarak, Princit, Mbretit tė shquar tė Popullit Shqiptar."

Rev. Dervish Ram Ēelaj, i Bashkėsis Islame Shqiptare "Shoqata Drita Hyjnore" dega Nju Jork, tha se :" Kam marr ftesėn tuaj para pak ditėsh, i gėzuem pa masė pėr inisiativėn tuaj - pėr tė pėrkujtuar periudhėn mė tė lavdishme tė mesjetės, Skėnderbeg'jane, tė popullit shqiptarė." E kuptoj, tha ai qė keni patur veshtėrsi, por me vullnet e dėshir qė u ka dhėnė i Madhi Zot, arritet qėllimit., Sot, kur po pėrkujtojmė kėtė ditė, mendja na shkon menjėher tek ata burra tė ndritur, Princa, Mbretėr shqiptar, qė nė vite lartėsuan Kombin Shqiptar, prej lashtėsis, mesjetės dhe nė luftėn e I-rė dhe tė II-tė botėrore."

Kumtesat:

Kumtesa e parė qe ajo e mbajtur nga Sokol Neēaj - Diplomat, ish Profesor nė Universitetin e Tiranės: ishte e titulluar " Marrdhėnjet ndėrkombėtare tė Shqipėrisė, nė periudhėn e sundimit tė burrit tė Shquar tė Shtetit, Strategut dhe Diplomatit - Gjergj Kastriotit - Skenderbeut." Prof. Dr. Skėnder Isaku - ish Profesor nė Akademin Ushtarake tė Shqipėrisė - e patė titulluar kumtesėn e tij "Arti ushtarak i Gjergj Kastriotit - Skenderbeut." Prof. Muharrem Dika - Economist, ish-Mėsimdhėnės e kėshilltar nė Entin Arsimor tė Kosovės: mbajti kumtesėn " Beteja e zhvilluara pėr 25- vjet nėn drejtimin e Strategut, prijsit tė shquar Gjergj Kastriotit - Skenderbeu nė Shqipėrinė Etnike dhe Itali." Dr Veis Belliu - ish Profesor nė Universitetin " Isamil Qemali" nė Vlorė, u ndal nė kumtesėn : "Mendime mbi figurėn poliedrike tė Strategut Gjergj Kastriotit - Skenderbeut ." Nė tė ciilėn ndėr tė tjera thuhej se :" Mendimi mbi vlersimin e figurės sė Skėndėrbeut, ėshtė nisur nga vetit e personalitetit tė Heroit. Ai ėshtė parė si"kordhėtar i madh" si" luftėtar pėr lirinė" nė pėrgjethėsi, pėr"krishtėrimin", pėr Perendimin, kundėr otomanėve dhe lindjes duke e shkėputur atė nga mjedisi shqiptar dhe nga sfondi konkret historik e shoqėror.

Sesioni i Dytė:

Kumtesa Prof. Dr Sami Repishti PhD:" - me titull " Konteksti Historik Europian dhe Fenomeni Gjergj Kastriotit - Skenderbeu." u lexua e shoqėruar me njė pėrshendetje nė munges, pėr arsye shėndetėsore, nga Prof. Shefeqet Vata."Ēdo shqiptar, thotė nė fjalėn e tij Prof. Dr Sami Repishti PhD, pa dallim feje, krahine ose bindje politike krenohet, sot, me heroin tonė kombėtar. Shembulli i tij ka qėnė dhe do tė mbetet pėr jetė, qiriu ndricues i rrugės sonė pėr liri dhe Pavarėsi tė atėdheut tonė. Skarificat e Skėndėrbeut dhe tė popullit shqipar nėn udhėheqjen e Skėndėrbeut janė prova ma e mirė e dashunisė pėr liri dhe pėr tokėn amtare qė kanė ushqye pėr shekuj shqiptarėt dhe qė vazhdojnė me ushqye edhe sot, dhjetė miljonė bashkėatdhetarė kudo qė janė nė botė, thotė Prof. Dr. Sami Repishti PhD, nė letėr pėrshendetjen.

Nexhat Imeri - Piktor, Skulptor, Poet, erdhi me kumtesėn me titull: "Disa aspekte tė Portretit tė Skenderbeut si Strateg, Luftėtar nė artet figurative, Statuja punim personal." Ndėrsa, Nazo Veliu - Juriste, Historiane, Mėsimdhėnse: lexojė kumtesėn me titull : " Krijmi i Beslidhjes Shqiptare, Rėndėsia Historike e Vendimeve tė Kuvendit tė Madh tė Lezhės pėr Bashkimin Kombėtar dhe forminin e Shtetit e tė Komnadės Ushtarake Shqiptare tė Pėrqėndruar." Ajo, nė fund, tha, se:" Skėndėrbeu, si pjesė e Ēamėrisė martire dhe unė si bijė e tė birėve tė saj, tė vrarė e tė prerė, tė masakruar e tė mohur, me kėtė jubile historik, u bėjė thirrje nė rradhė tė parė Shqipėrisė e shqiptarėve kudo, tė mos pushojmė sė kėrkuari me mjete paqėsore, zbatimin e tė drejtave tė njeriut e zgjidhjen e ēėshtjes ēame".

Prof. Rexhep Dedushaj, Historian, Mėsimdhėnės: kishte dėrguar edhe ai kumtesėn me titull " Ndarja me Gjergj Kastriotit - Skenderbeun me 17-Janar 1468-. Opinone, jehona nė Shqipėri, Europė dhe Azi." e cila u lexua e plotė. Riza Lika - Punonjės Shkencor, ish Profesor nė Institutet e Larta nė Tiranė, u pėrqėndrua tek tema: "Historianografia Shqiptare mbi Origjinėn e familjes sė Kastriotėve, mendime dhe pėrshkrime." Haxhi Berisha, Kandidat pėr PhD., Profesor nė "Monroe College", Neė York, kishte pėrgatitur kumtesėn : "Organizmi Shtetėror dhe forcimi i pushtetit qėndror tė Burrit tė Shtetit, Princit dhe Strategut Gjergj Kastriotit - Skenderbeut."

Tė gjitha referatet, kumtesat ishin tė shoqėruar me hartat, skica, skema, grafike, fotografi, piktura, skulptura dhe sekuenca filmike.

Fjala e mbylljes, dhe lamtumirėse, u lexua nga njėri prej pėrpiluesve tė kėtij programi dhe udhėheqės kryesor i simpoziumit, zoti Fatbardh Doēi, Bashkpuntor Shkencor. Duke deklaruar tė mbyllur kėtė simpozium, Doēi, u tha pjesmarrėsve se :' Simpoziumi Mbarėkombėtar - Ndėrkombėtar historiko - shkencor kushtuar 600-vjetorit tė lindjes sė Gjergj Kastriotit - Skėndėrbeut, strategut dhe heroit tonė kombėtar, i dha fund punimeve me sukses duke pėrkujtuar nė mėnyrė shkencore, historike, strategjike aktivitete tė Skėndėrbbeut."

Memorandumi me titull" Pėr pėrjetėsimin e Figurės sė Gjergj Kastriotit - Skėndėrbeut, Heroit Legjendar tė Popullit Shqiptarė tė Kryekomnadatit e Strategut tė Ushtrisė Shqiptare, u shoqėrua me njė thirrje tė fortė qė i'u ishte drejtuar disa Presidentėve, Kryeministrave, dhe Kryetareve tė Akademive tė Shteteve mė tė mėdha tė Europės, Amerikės, Azisės, Australisė, Afrikės. Innstituteve tė Historisė, Shoqatave, Fondacioneve , Kėshillave, Institucioneve Ndėrkombėtare tė Shkencės e Artit e Letėrsisė, nė tė pesė kontinetet, pėrfshirė Shqipėrinė e Kosovėn.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara