HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Mirėnjohje e merituar pėr LDK-nė nė Nju Jork, me rastin festės sė 28-Nėntorit

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, i dhuroi degės sė LDK-sė nė Nju Jork e rrethin, nė shenjė tė lartė mirėnjohje njė volum me libra prej 8-volumėsh si dhe Flamurin e Dardanisė

ARTHUR AVENUE - BRONKS, NY: Njė grup vizitorėsh nga Kosova, i pėrbėrė nga zonja Ajshe Halili, Kėshilltare e Ministrisė Arsim e Kulturės - Kosovė, zonja Samije Zeqiraj, deputete e Kuvendit tė Kosovės, z Rrahman Zeqiraj, pedagog e producent, biznesmeni z Ibrahim Bucaliu Drejtor i pėrgjithėshėm i kompanise HIB -Petrol nga Ferizaj, sė bashku me bashkėshorten e tij, dhe regjisoret e filimit EXIT, Lendita Zeqiraj dhe Blerta Zeqiri vizituan metropolin e botės, qytetin "Mit", Nju Jork-un.. Shkas pėr t'ju drejtuar Nju Jork-ut, mėsohet se ėshtė bėrė pormovimi i njė filimi shqiptar, me titull EXIT, film, i cili, nesėr do tė konkurojė nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Filmit tė Pavarur, nė Manhattan. Nė vijim tė kėsaj vizite disa ditore, ata kanė vizituara qendrat mė tė rėndėsishme kulturo - artistike, muzeumet, dhe qendrat mė tė famėshme turistike tė qytetit 12 miljon banorėsh. Nė kėtė kontekst viztita e tyre, u bė si njė axhendė e takimeve edhe me komunitetin shqiptar nė kėtė qytet.

Takim LDK - New York

Grupi vizitorve nga Kosova, vizitėn e parė nė qendrėn mė tė madhe tė populluara nga shqiptarėt, e filloi nga rruga Arthur Avenue, nė lagjen e shqiptarve Bronks. - Aty ku ndodhet redaksia e gazetės kombėtare Bota Sot. Nė hyrje tė saj me dashamirėsi grupi i vizitorve nga Kosova, ka marrė njė pėrshėndetje dhe urime pėr konkurimin nė festivalin Ndėrkombėtar tė Flimit tė Pavarur nė Nju Jork, ku regjizoret nga Kosova do tė parqiten nesėr me flimin EXIT. Redaktori pėrgjegjes i gazetės kombėtare Bota sot prė SHBA-s, z Dervish Jahjaga, u foli mė pasė edhe pėr punėn dhe rolin e gazetės kryesishtė nė diasporė. Grupi i vizitorėve nga Kosova, e vlersojė lartė punėn dhe rolin qė ka lujtuar kjo gazetė si gjatė luftės, por edhe tani nė Kosovė. Ata thanė se:" Mesazhet qė ka pėrcjell kjo gazetė, kanė qėnė shpresdhėnėse, dhe kanė inkurajuar vazhdimishtė shpresat e popullit tė Kosovės, pėr liri e Pavarėsi", u shprehėn ata. Tė shoqėruar nga zoti Agim Rexhaj, atyre ju pėrcoll me kėtė rastė, edhe njė urim mjaft i ngrohtė pėr sukse tė plotė nė konkurimin e filimit EXIT, prej Drejtorit Ekzekutivė tė gazetės Bota Sot, nė Prishtinė, zotit Gani Mehmetaj.

Takim LDK - New York

Grupi vizitorve nga Kosova, mė pasė u ndal nė takim nė zyrėn e degės sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, pėr Nju Jork e rrethinė. Aty gupi i vizitorėve u pritė nga kryesia e kėsaj dege : Agim Rexhaj, Sali Lajēi, Sadri Dreshaj, Shaban Lipaj, Syl Lajēi,Sadri Muriqi, Marijan Cubi, Pashk Paloka, Halit Shabaj, Sejdi Hysenaj, Dervish Jahjaga dhe Halil Mula. Megjithse gjatė kėtij takimi mė aktualja dukej pavarėsia e Kosovės, dhe ndarja e disa dhuratave, klauzola e problemeve qė ka sot, Kosova, kaluan nėpėr njė vėshtrim e diskutim mjaft tė larmishėm nga ēdo diskutant. Me motivacionin pėr njė punė tė shkėlqyer nė Lirinė e Demokratizimin e Kosovės, edhe jashte saj, e me marrjen e Flamurit tė Dardanisė, dorzuar nė emėr tė Presidentit Rugova, u nderua dega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, pėr Nju Jork e rrethinė, pėrkatėsishtė kryetari i kėsaj dege z. Agim Rexhaj. Kompleti personal i librave tė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova u dorzua nga zonja Ajshe Halili, Kėshilltare e Ministrisė Arsim e Kulturės dhe deputetja Samije Zeqiraj, njė ndėr deputet e para tė Kuvendit tė Kosovės, e zgjedhur edhe pas ēlirimit nė dy ligjistatura e fundit nga Lidhja Demokratike e Kosovės dorzojė Flamurin e Dardanisė.

Takim LDK - New York

Fjala e Zonjės Ajshe Halili, Keshilltare e Ministirt tė Arsimė Kulturės nė Kosovė:
Kamė ardhur kėtu t'ju sjell nė emėr tė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugovės, kompletin e veprave tė tij dhe t'u pėrshendes gjithashtu, po nė emėr tė Tij. T'u pėrshendes, me kėtė rastė pėr punėn e madhe qė keni bėrė, e po bėni pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės. Dhurata i dorzohet zotit kryetar Agim Rexhaj, nė emėr tė degės suaj kėtu nė Nju Jork, me kompletin personal tė librave tė Presidentit tė Kosovės dr Ibrahim Rugovės, me dėshirė, qė t'a vazhdoni kėtė rrugė edhe mė tutje. Ky komplet ėshtė njė ndėr kompletet e para tė sapo dala nga shtypi, por qė nuk ka dalė ende nė qarkullim. Kompleti 8-volumėsh ėshtė botim i shtėpisė botuese Faik Koniza nė Prishtinė, e finacuar nga Ministria e Arsimit dhe e Kulturės nė Kosovė, sipas njė programi tė bazuar nė pikėn"B", qė bėnė fjalė pėr publikimin e veprave kapitale. Gjė qė kemi ndėr mend ta bėjmė pėr ēdo vitė. Kjo vepėr ka 8-volume(libra) qė pėrfshijnė 6-volume(libra) veprimtarinė letrare tė Presidentit Rugova, dhe 2- volume(libra) nga veprimtria politke e tij. Kėtu pėrfshihet veprimtaria e presidentit Rugova qė nga viti 1971- deri nė vitin 1994.

Takim LDK - New York

Pėrndryshe kėtu mungojnė dy vepra siē ėshtė biblografia e kritikės letrare qė presidenti Rugova, e ka bėrė bashkė mė M. Shemen dhe nė atė kohė, dhe me Sabri Hamitin. Kjo vepėr, ėshtė njė pėrmbėledhje qė nga De Rada e deri tek Migjeni. Veprimtaria e presidentit ėshtė njė veprimtari 48- vjeqare. Punimin e parė e ka tė botur nė vitin 1960 nė gazetėn Rilindja. Dhe vazhidmishtė ka botuar punime nė gazetat e revistat deri nė vitin 19971 dhe mė pasė. Pėrveq kėtyre sa pėrmeda dhe qė janė botuar mungojnė edhe shumė fjalime, punime e shkrime tė tjera. Mungon gjithashtu edhe njė dorėshkrim qė presidenti, e ka lėnė si befasi pėr tė ardhmen.

Kėto vepra tė presidentit Rugova, nuk kanė pėrjetuar botime e ribotime pėrveqėse temės se doktoruar dhe njė libri qė ėshtė botuar tani nė Shqipėri. Pėrndryshe tė gjitha kėto libra botohen pėr her tė parė. Kėshtu qė deri tani ėshtė ndjer edhe njė mangėsi e madhe pėr kėto vepra tė cilat gjenerata tė tėra janė shkolluar duke mos e njohur kėtė veprimtari tė Presidetit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.

Takim LDK - New York

Nė kėtė komplet Presidentit tė Kosovės dr Ibrahim Rugovės ka pasur si qėllim qė nė njėrėn prej tyre t'ja u dedikojė shqiptarėve nė Amerikė. Pastaj ka ndodhur koha para luftės dhe pas luftės, djegur e humbur dhe kėshtu redaktori Nazmi Rrahmani, e pa tė udhės, qė megjithse nuk e kishte komplet, por tė pėrgatitur, t'a sillte pėr botim. Prej kur ka botuar veprėn e parė mė 1971- e deri tek vitin 1976 kur ka botuar veprėn tjetėr ka bėrė njė kthesė tė madhe nė letėrsinė shqipe. Ai ėshtė i veqantė edhe nė veprimtarinė politike. Pėrndryshe sikurse me simbolikė qė e ka dėrguar kėtė komplet ashtu edhe me simbolikė, e ka edhe pėrkushtimin qė i ka bėrė zotit Agim Rexhaj si kryetar i degės sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėr Nju Jork e rrethinė. Dhe kėtė nuk e ka shkruar nė kopjen e parė ashtu siē shkruhet pėrkushtimi, por e ka lėnė t'a shkruaj pėrkushtimin, nė librin e 7-tė. Duke thėnė se po e shkruaj tek libri i shtatė, tek vepra e titulluar" Pavarėsia e Demokracia e Kosovės," pasi qė ajo ėshtė mė e qėlluar pėr Rexhajn. Mė lejoni qė nė mbyllje, tė ju urojė punė tė mbarė edhe suksese.

Fjala e deputetes z. Samije Zeqiraj - (Member of the Commettee on Emergncy Preparadness)

Qė nė ditė e para kur u krijua ky grupacion politik nė diasporė, dega mė tė fuqishme nė emigracion, dega e LDK-sė nė SHBA-s, u krjijua njė mbėshtje e fortė si nė aspektin moral, politik, material e financier. Keni bėrė shumė dhe ndoshta edhe mė shumė vėshtėrsi, por tė bindur edhe krenarė pėr atė ēka bėtė, e do tė bėni edhe nė tė ardhemn deri nė pavarėsinė e Kosovės. Ju e internacionalizuat ēėshtjen tonė kombėtare, duke e futur atė deri nė dyert e Shtėpisė sė Bardhė, Senatit, e Kongresit amerikanė. Dhe ju ishit, po ata qė me tė vėrtet tundėt botėn dhe e zgjuat nga"gjumi" kancelarit. Ju shqiptarėt e Amerikės, ishtit ata qė sollėt superfiqinė mė tė madhe tė botės nė Kosovė, t'i vijė nė ndihmė me luftėn qė bėri popullit tė saj nė largimin njėher e pėrgjithmon nga toka jonė okupatorin sėrb. Duke mbrojtur kėshtu familjet tuaja atje, familjet tona, fėmijėt e prindėrit tanė nė Kosovė. Dhe e gjithė Kosova, ju ėshtė mirėnjohės pėr punėn qė keni bėrė dhe kontributin e madhė qė kėni dhėnė si shqiptarė tė Amerikės. Gjė qė pa dyshim do t'a bėni edhe deri nė pavėrsinė e plotė tė Kosovės. Me kėtė rastė nė shenjė falemiderimi dhe mirėnjohėje, u kamė sjell edhe njė flamur tė shtetit tė ardhėshėm tė Kosovės, tė cilin, do t'a shpalos kėtu para jushė duke ju uruar pėr kėtė Flamur dhe pėr festat e mėdha qė kemi pėrpara. Flamuri i Dradanisė, do tė jetė patjetėr simboli ynė. Megjithse, qarqe tė ndryshme e kanė konstatuar e parqitur kundėrshtime, por, ne jemi shumicė dhe ne jemi ata qė do t'a pėrcaktojmė me popullin e Kosovės.

Fjala e plote kryetarit te deges se LDK-s per Nju Jork e rrethe z Agim Rexhaj:
Tė nderuar mysafir, zonja dhe zotėrinjė, sonte kam nderin t’ua them dy tri fjalė pėr njė ngjarje tė shėnuar kulturore tė nivelit kombėtar, pėr botimin e veprės komplete tė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, komplet i veprave tė tė cilit u promovua kohėt e fundit nė Prishtinė e Tiranė dhe, me kėtė rast, tė falėndetoj autorin e veprave tė botuara, Presidentin Dr. Ibrahim Rugova pėr dhurimin e kompletit tė librave tė tij mua dhe Degės sė Lidhjes Demokratike pėr SHBA.

Botimi i veprave komplete tė Dr. Ibrahim Rugovės, tė gjithė atyre qė Presidentin tonė tė ēmuar e njohin nga vitet ’70-tė e ‘8o-tė, ua kujton atyre njė aspekt tė ēmuar tė aktivitetit tė Dr. Rugovės, aktivitetin e tij tė gjithanshėm, tė frytshėm e modern nė fushėn e studimit tė kulturės e letėrsisė shqiptare, nė fushėn e kritikės letrare. Ky aktivitet studimor hapi shtigje dhe kaptina tė reja nė frymėn dhe nė orientimin e studimit tė kulturės, tė artit e tė letėrsisė shqiptare. Dr. Rugova, intelektual i tipit properėndimor, me frymėn e tij tė hapur e kritike ndaj vlerave kombėtare e evropiane, nė vitet 70-tė themeloi metoda tė reja tė studimit tė kulturės e tė artit shqiptar, tė cilat i thelloi nė pėrmasa tė jashtėzakonshme nė vitet ’80-tė.

Dhe, mu nė kulmin e studimit tė letėrsisė e tė kulturės shqiptare, Dr. Rugova dėgjoi zėrin dhe thirrjen e atdheut dhe, energjinė e tij krijuese nė fushė tė studimit kulturor e artistik, e orientoi nė veprimtarinė politike, nė idenė madhore tė ēlirimit nga robėria sllavo-komuniste, nė krijimin e njė Kosove tė pavarur e sovrane, nė ndėrtimin e shtetit e tė shtetėsisė sė Kosovės. Aktiviteti i kėtillė i Presidentit Rugova dhe orientimi i enegjisė sė tij krijuese nga arti, kultura e letėrsia nė politikė dhe nė ndėrtim tė pavarėsisė e tė shtetit tė Kosovės, bazuar nė tė kaluarėn e tij 15 vjeēare politike, bazuar nė tė tashmen e zhvillimeve politike, dėshmoi pėr karakterin historik e vizionar tė kėtoj personaliteti e burrėshteti tė kalibrit evroamerikan. Edhe njėherė, nė fund tė kėsaj fjale tė rastit, mė lejoni t’ua shpreh kėnaqėsinė time pėr botimin e veprės komplete kulturore e letrare, po edhe politike, tė kėtij personaliteti tė madh, i cili u nderua me shpėrblime tė nivelit ndėrkombėtar, siē ėshtė “ēmimi Saharov ose ai i Universitetit 5 tė Parisit e ēmime tjera prestigjioze ndėrkombėtare pėr veprėn, pėr veprimtarinė dhe orientimin e tij demokratik.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara