HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Frenk Uisneri pėrfaqėsuesi amerikan nė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

Washington D.C.: SHBA-tė kanė zgjedhur Frank Uisner, diplomat i lartė i karrierės, tashmė nė pension, si tė dėrguar nė bisedimet e Kombeve tė Bashkuara, pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Njoftime diplomatike kanė pohuar se Administrata nė Uashington, ka zgjedhur diplomatin e rangut tė lartė, Frenk Visnerin, tė dėrguar tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė procesin e bisedimeve pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Kėshtu tė paktėn njoftuan burimet diplomatike nga kryeqyteti amerikan Uashington D.C, duke u mbėshtetur nė disa burime tė vetė Stejt Departamentit amerikan. Sipas kėsaj kėtyre lajmeve, thuhet se Visner ka pranuar detyrėn, mirėpo administrata ende nuk ka vendosur se kur do tė njoftojė pėr emėrimin e tij nė kėtė detyrė.

Frank Wisner

Zgjedhja e Wisner dėshmon se Ushingtoni synon qė kjo punė tė bėhet si duhet", citojnė tė njėjtat burime diplomatike. Wisner ka qėnė mes tė tjerash amabsadorė nė Indi e Egjipt dhe mė pas ka mbajtur poste tė larta nė kompanitė private amerikane. Ndėrkohė kreynegociatori i procesit tė bisdimeve pėr statusin, i cili ėshtė Marti Ahtisari, pas turit tė parė nė Ballkan, menjėherė pas emrimit tė tij nė krye tė kėtyre bisedimeve, ku u njoh me qėndrimet mbi ēėshtjen e Kosovės, do tė rikthehet nė filllim tė janarit 2006, pėr tė vazhduar sėrish misionin pėr bisedimet e ardhėshme lidhur me statusin qė do tė ketė Kosova, pas kėtyre bisedimeve.

Frank G. Wisner, Jr. pa diskutim qė ėshtė diplomat i karrierės, aktualisht mban detyrėn e z/persidentit tė organizatės qeveritare e quajtur Grupi Ndėrkombėtar Amerikan "American International Group". Ai u zgjodh pėr herė tė parė amabasadori fuqiplotė i SHBA, nė New Delhi mė 2 gusht 1994. Wisner ka gradėn mė tė lartė si diplomat nė Senior Foreign Service. Mė parė se ai tė kryente detyrėn e amabasdorit fuqiplotė tė SHBA, nė New Delhi (Indi), ka qėnė n/sekertari i shtetit pėr ēėshtjet e Mbrojtjes.

Ambasadori Wisner ka shėrbyr edhe si Ambassador fuqiplotė i SHBA-s, nė Filipine prej gushtit 1991 deri nė qershor 1992. Njėkohsisht ka mbajtur detyrėn e Ambassadorit nė Egypt, prej gushtit 1986 deri nė qershor 1991. Gjithashtu ai shėrbeu si "Senior Deputy Assistant Secretary" pėr Ēėshtjet e Afrikės, nga prilli 1982 deri nė prill 1986. Ai shėrbeu edhe si Ambassador nė Zambia, prej gushtit 1979 deri nė prill 1982.

Frank Wisner ka lindur nė Nju Jork mė 1938. Ka diplomuar nė "Princeton University" me gradėn "B.A. degree" nė 1961. Ėshtė i martuar me Christine de Ganay dhe ka dy fėmijė.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara