HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


FOXNews.com - U.S. & World - NYC Subway, Bus Operators Strike

Krijohet gjendje kaotike - I gjithe qyteti 12 milion banorėsh - i paralizuar nga greva

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

MANHATAN NY: Tė martėn, nė orėt e para tė mėngjesit nė Nju Jork - shoferėt e linjave interurbane, trenistat e linjave tė brėndėshme tė Metrosė, kapiteniria e tragetėve tė linjavė tė brėndėshme tė Sindikatės sė Transporteve "TWU", nisėn njė grevė tė madhe, e cila shkaktoi paralizimin e pjesės mė tė madhe tė tė gjitha linjave qė lidhin qytetin e Manhattanit me pesė lagjet e tjera qytet - lagje, si Bruklinin, Staten Island, Long Island, Bronks, Quins por edhe me shtetet pėr rreth Nju Jersin, Kenektikėt e Pensllvenian.

"Vendimi pėr grevėn u mor tė hėnėn nė mbrėmje nė mbledhjen e pėrgjithshme tė anetareve tė kryesisė sė sė Sindikatave tė Transportit tė Udhėtarėve, qė aktualisht janė tė autobuzave urban dhe interurban, trenistėt dhe kapiteneritė e anijeve dhe tragetėve ", tha pėr median njujorkase presidenti i "TWU 100" Roger Toussaint, president of Transport Workers Union Local 100. Ai tha se ky vendim u mor pėr shkak tė mospėrfilljes sė kėrkesave tona tė cilat janė plotėsishtė tė realizueshme nga qyteti i Nju Jorkut.

Grevė nė NY

Greva, cila ka penguar levizjen e qytetareve ne drejtimet Manhattanit, qyteit ku ndodhet edhe qėndra e mė e madhe nė botė e ekonomisė, financės dhe politikės e instucioneve tė tjera, nė se do te vazhdoje derisa te zgjidhen problemet e ngritura, sqaruan drejtuesit e greves. Media njujorkase ka theksuar se greva do t'i sjellė qytetit njė humbje qė llogaritet deri nė disa miljarda dollarė. Kjo ėshtė hera e parė qė pas 20 - vjetėve, nė Nju Jork tė mbahet njė grev e kėtij karakteri, e zhvilluar nga njė Sindikatė Transporti Udhėtarėsh - kryesore e transportit te udhetareve ne qytetin e 12- miljon banorėve, ku vitete e fundit janė vendosur e jetojnė mė se 100 mijė shqiptarė, dhe shumica e tyre punojnė nė Manhattan dhe udhėtojnė me trena nė Metrotė dhe autobusėt urban.

Grevė nė NY

— Mė shumė se 7 milion udhėtar qė lėvizin ēdo ditė nė qytetin mė tė madh tė botės Nju Jorkun, janė dytyruar me "forcė" qė prej sot, tė udhėtojnė mė taksi, mikrobusat privat, ose mjete tė tjera udhėtimi, pasi qė rreth 33,000 drejtues tė transportit tė udhėtarve nė qytet, nė shenjė proteste e kanė nisur njė grevė qė askėrkush nuk e di se kur do tė pėrfundojė. Rreth 12.000 forca tė ruajtjes sė rendit nė qytet, nga Departamenti i Policisė NYPD janė angazhuar pėr futjen nėn kontroll tė gjėndjes qė sa vjen e po rėndohet.

Grevė nė NY

- Autoritet vendore kanė bėrė thirrje tė shmanget kaosi i madh, qė ka filluar tė krijohet nė rradhėt e qytetarėve. Nė hyrje tė stacioneve tė nėndhėshėm nėpėr metrotet e qytetit me zingjira tė mėdha janė mbyllur dyert. E njėjta situatė ėshtė edhe nė stacionet e trageteve dhe ato tė autobusve tė linjave urbane. Me mijra e mijra autobus, trena dhe tragete kanė krijuar vargje tė tėra linjash tė "vdekuara" nė qėndrat e tyre. Nėpėr qėndrat e tyre janė tė vendosura parrulla tė mėdha ku shkruhet "Strike in Effect. Station Closed. Happy Holidays!!!!"

Grevė nė NY

Me mijra puntorė shqiptarė, tė cilėt janė tė punėsuar nė qytet Manhattan janė nė vėshtėrsi . Temperaturat e ulta e kanė vėshtirėsuar edhe rrugėtim e njėrėzve nėpėr rrugė. Shoferėt e drejtuesit e grevės kėrkojnė rritjen e pagės nga 6-% deri nė pesė pėrqind nga 25 dollar ora deri nė 35 dollar ora, ēka d.t.th deri nė 250 - 300 dollar nė ditė pune. Grevistėt kanė kėrkuar rritjen e moshės sė daljes nė pension nga 55 vjetė qė ėshtė aktulishtė nė 62 - deri nė 66 - vjetė. Kryetari i Bashkisė sė qytetit Majkel Blumbberg dhe Governatori i shtetit George Pataki e kanė quajtur grevėn e punonjėsve tė shėrbimit urban nė qytetin e Nju Jorkut si tė paligjshme dhe kanė kėrkuar qė pėrsonat pėrgjegjės tė vihen para pėrgjigjėsisės. Autoritet vendore e kanė qujatur grevėn si tė motivuar nga sidikatat tė krjuar me ideologjinė majtiste. Ku kėrkohet qė me revolucion tė arrijė qėllimet e tyre . Ndėrkaq grevistėt thonė se nuk do tė kthehen nė vendet e tyre tė punės pa u plotėsuar kėrkesat e tyre duke lidhur njė kontartė tė re, mes grevistėve dhe autoriteteve tė qytetit.

Kryetari i Bashkisė Bloomberg

Kėrkesat nė anglisht:
PENSIONS: The Metropolitan Transportation Authority originally wanted to raise the age at which neė employees become eligible for a full pension from 55 to 62. The union objected. The MTA later agreed to alloė pension eligibility at 55 for new employees, but asked that they contribute 6 percent of their salaries for their first 10 years of employment.

WAGES: The MTA had proposed annual raises of 3 percent. The union wanted considerably higher pay increases; a later MTA offer included annual raises of 3 percent, 4 percent and 3.5 percent.

HEALTH: The MTA wants new employees to contribute 1 percent of their salary to pay for health insurance. Transit workers currently do not have to pay anything for health insurance.

SECURITY: The union wants disaster-preparedness training, folloėing transit system bombings in Madrid and London.

HOLIDAYS: The latest MTA proposal added the Martin Luther King Jr. holiday.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara