HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


ADEM JASHARI - poezi

-- nga Fadil Hoxha, E-mail: h_fadil2000@yahoo.fr

Autori: Fadil Hoxha
Redaktoi: Anila Celami
Reēenzent: Besnik Morina

Nė vend tė fotografisė:

Fadil Hoxha ka lindur mė 27 maj 1955 nė fshatin Fushė-Muhurr tė rrethit Peshkopi. Ka mbaruar gjimnazin e Peshkopisė mė 1974. Ka mbaruar me ekuivalencė teknikumin e minierave mė 1984 nė Bulqizė. Ka mbaruar me korespendencė institutin e lartė Bujqėsor nė Kamėz (Tiranė) mė 1999.
Ka punuar pėr 22 vjetė minator nė minjerėn e kromit nė qytetin e Bulqizės. Ka botuar mė 1996 vėllimin e parė me pėrmbledhje poetike „Marshi i ēmendur“.
Ka botuar poemėn „Nata e pėrgjakur kosovare“ mė 2001.
Ka botuar mė 2004 poemėn „Iliria“
Ka plotė krijime tė tjera tė panjohura ende nė shtypin letrar shqiptar.

Romani “ēami” botuar me 08/01/2005.

ADEM JASHARI

1
Serbėt e jugut tek po grinden,
Ndėr mes vetit pėr me u ndarė,
E ma Serbisė s’duan ti binden,
Nuk duan ma ta kenė tė parė.

2
Pse e urrenin, troē ja thanė,
Shpallėn shkėputjen publikisht,
Por me gjarpėrin gjenė belanė,
Po e shkele pak bisht

3
Serbia gjarpėri helmues,
Me strategjinė e qėllimit,
U shėndrrua nė kafshues,
Brėnda “BashkiVllazėrimit”.

4
Dhe njė ditė mbeti Serbia,
Veē me Malin e Zi pranė,
Qė i lidhte historia,
Tokė shqiptare kishin zanė.

5
Ē’ka ka deti ta jep vala,
Duket bregut nė kohė tė reja,
Shqiptarėve ju doli fjala,
Gjithmon hajnit i lidhė preja.

6
Megjithse kishin qėnė tė parėt,
Ndėr mote me serbė gjakosur,
Tė fundit mbetėn kosovarėt,
Pėrballė bishės sė plagosur.

7
Kishin patur autonomi,
Gjysmė tė drejte ju a hoqėn,
Dhe rikthyen skllavėri,
I burgosėn dhe pėrndoqėn.

8
E u bėnė vite shumė,
Pėr lirin duke thėrritur,
Kosovarėt derdhur lumė,
Me dy gishtat lartė ngritur.

9
Mirpo serbėt survejonin,
Disa vrisnin me snaipera,
Disa tė tjerė arrestonin,
Qė tė mos lindėte kurrė pranvera.

10
Kap e shkund turmėn pėr jake,
Kurrė pėr ju nuk ka tė drejta,
Turma s’ndalej, vinin tanke,
Thėrriste koha: Azem Bejta.

11
Nė mes tė natės pus i errėt,
Jashtė nė portė troket pėrndjekja,
Nėpėr shtegun shpat i pjerrėt,
Jetėn ashpėr ndiqte vdekja.

12
Kosovarėt ikin…. vejnė !
Nėpėr botė ku shohin diellin*,
Kosovarėt shpejtė…. rikthejnė,
Nėpėr ēanta diēka sjellin.

13
Pėrballė shtetit militar,
Shėndrruar nė egėrsirė,
Lindė guximi kosovar,
Nga rrethanat pėrtėrirė.

14
Siguruan armė tė thjeshta,
Dhe ca torba me fishek,
Nė vajtje ardhjet e shpeshta,
Koha luftėtarin pjek.

15
Nėpėr rrugė tanket lėvizin,
Avionėt posht fluturojnė,
U.D.B. tė dhėnat nisin,
Nga etja i dhjetfishojnė.

16
Njė popull i tėrė rrethuar,
Ndjente veten nė rrezik,
Duhej pritur !? Duhej luftuar?
Pėrzjerje shpresė e panik.

17
Pati pėrplasje sporadike,
Me paramilitar e milicė,
Ngrihen prurjet epike,
Qė kulmohen nė Drenicė.

18
Pushteti serb egėrsohet :
Do t’i vrasė deri nė njė,
Kurse populli ndėrgjegjsohet :
Thėrret guximshėm U.Ē.K.

19
Ethshėm beogradi punon,
Pėrmes levės U.D.B.
Ku asht shtabi qė drejton ?
Tė zhduket shpresa U.Ē.K.

20
Tė dhėnat japin njė pikė bazė,
Nuk pėmbahet drenicari
Luan lirshėm nė Prekaz,
( Deshifro : ADEM JASHARI ).

21
Disa thanė bashkė janė dhjetė,
Pėrmbi njėqindė thanė tė tjerėt,
Udbashi tha aq ishin vjetė,
Tani mė nuk vlejnė snaiperėt.

22
Do bėjmė rrethim policor,
Me armatim ushtarak,
Topa tank bashkė kohor,
T'i kallim tė gjallė nė flakė.

23
Nuk do tė tolerojmė mė tej,
Ata tė konsolidohen,
Dhe revolta tė shpėrthejė,
E njė ditė tė pamvarsohen.

24
E dine mire kush jemi ne,
Nėpėr shekuj i kemi copėtuar,
Tetėdhjet vjetė vėnė nėn fre,
Kėtė racė tė panėnshtruar.


(Pėr mė tepėr, kontaktoni autorin)

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara