HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Kryetarja e Parlamentit tė Shqipėrisė, zonja Jozefina Topalli takohet me komunitetin shqiptaro - amerikan

Beqir Sina -- nga Beqir SINA, Nju Jork, SHBA

Topalli: "Mocioni ndaj meje ėshtė i drejtuar ndaj ne tė gjithėve qė fituam zgjedhjet e 3- korrikut - Ai, ėshtė thjesht njė reputacion i tė gjithė atyre, qė e kanė marrė pėrsipėr vetėm mėnyrėn tė mos pranimit tė ndrrimit tė pushteteve. Ėshtė, njė agravim i ngushtimit tė mėndėsive , ndoshta edhe nga njė "projekt" i brėndėshėm i socialistėve , nga problemet e mėdha qė ata kanė brėnda vetes sė tyre, pikėsėpari."

Jozefina Topalli nė New Jork

Columbia University - New York: Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli, mori pjesė nė takimin e kryeparlamentareve gra, organizuar nga Unioni Ndėrparlamentar (IPU) nė OKB, Nju-Jork. Nė vijim, nė kuadėr tė sesionit tė 50-tė tė Komisionit pėr Statusin e Grave organizuar nga IPU dhe OKB, ajo mori pjesė nė konferencėn e nivelit tė lartė, me temė “Barazia gjinore: Tė arrijmė ndryshimin pėrmes Parlamentit”. Kryetarja e Kuvendit shqiptar, Jozefina Topalli, viojė me njė takim impresionues me bashkėsinė shqiptare nė Nju Jork e cila, edhe shtroi darkė nderi pėr kryeparlamentaren shqiptare.

Ajo Ishte e ftuar nderi nė Universitetin e Kolumbias, nė Neė York. Nė prani tė profesorėve, studiuesve dhe studentėve, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, mbajti referatin me temė "Ballkani Perėndimor: Perspektiva nga Shqipėria". Pas kėtij referati qė u ndoq me shumė interes, pjesėmarrėsit patėn mundėsi tė bisedojnė me zonjėn Topalli. Interesi u fokusua te statusi pėrfundimtar i Kosovės dhe pėrpjekjet e qeverisė shqiptare pėr ēmontimin e sistemit tė korrupsionit, siē e cilėsuan ata. Zonja Topalli nėnvizoi faktin se Parlamenti shqiptar ka njė qėndrim unik pėrsa i pėrket statusit tė Kosovės, qė ėshtė pavarėsia e saj.

Jozefina Topalli nė New Jork

Po ashtu, ajo theksoi se ėshtė e pamundur tė ēmontohet fenomeni "state capture" vetėm nga qeveria. "Ėshtė, urgjente reformimi i prokurorisė dhe sistemit tė drejtėsisė. Rezistencėn ndaj luftės kundėr korrupsionit e shohim nė ēdo moment, por kjo nuk mund tė na dekurajojė as qeverinė dhe as ata qė e duan Shqipėrinė" thotė ajo. Nė Universitetin e Kolumbias, nė New York, katedrėn e shkencave politike, ajo zhvillojė njė takim dhe njė bisedė me gazetarėt shqiptaro - amerikanė. Ajo foli pėr dy gazetat e vetme shqiptare nė SHBA-sė. Gazetarėt, e Bota Sot, dhe Illyria, patėn rastin tė marrin edhe kėtė intervistė :

Zonja Topalli u shprehim kėnaqėsin tonė, mbi vizitėn e suksesėshme qė po zhvilloni nė Nju Jork, dhe u falemnderojm qė na dhatė rastin tė bisedojmė. Zonja Topalli, cili, ėshtė ndryshimi mes vizitave tė mėparshme tuajat nė SHBA-ės, me kėtė qė po zhvilloni tash ?

Jozefina Topalli : Sė pari, mė lejoni edhe mua t'ju pėrgėzojė e falemnderojė pėrzemėrsisht, pėr punėn e madhe e fisnike, qė bėni nė komunitet. Tė vizitosh Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, edhe ndryshimi ėshtė i madh sa herė qė tė bjerė rasti t'a vizitosh. Ndryshimi i parė nė kėtė vizitė vjen nga pozicioni dhe rėndėsia e kėsaj vizite. Disa herė e kamė vizituar zytarisht si njė pėrfaqėsuese partiake, ndėrsa tash si njė pėrfaqėsuese e njė insitucioni kryesorė tė njė shteti - Si kryetare e Kuvendit tė Shqipėrisė.

Ndryshimi tjetėr do tė theksoja, ėshtė se kjo vizitė bėhen nė njė kohė tė vėshtirė qė po kalon vendi ynė. Nė njė kohė ku partia ime fitoj zgjedhjet - dhe ka marrė nė duar pushtetin. Nė njė kohė kur Qeveria jonė dhe Kuvendi ynė, janė pėrpara sfidave tė mėdha. Pra, vizita bėhet nė njė interval kohe kur Shqipėria, ka sot vėshtėrsi tė mėdha. Kur Shqipėria, kurorėzojė njėrėn prej ėndėrrave tė saj".

Jozefina Topalli nė New Jork

Nėnshkrimin pėrfundimin e ngegociatave tė asocim - stabilizimit, me komunitetin Europian - Bashkimin Europian". Pasi, qė kjo e fundit ėshtė edhe njė ngjarje e jashtėzakonėshme. Kjo, ėshtė tregues se Shqipėria, tash ka pėrpara sfida edhe mė tė mėdha edhe mė tė vėshtira, por, jo tė pa kapėrcyeshme.

Njėhereshit ishte realizimi i pjesmarrjes nė kongresin e Unionit Ndėrparlamentar dhe nė kuadėr tė sesionit tė 50-tė tė Komisionit pėr Statusin e Gruas pranė OKB-sė, ku kryeparlametaret nga e gjithė bota u mbodhėn nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė New York. Pėr tė shkėmbyer pėrvoja, dhe, pėr tė diskutuar rreth strategjive efikase pėr tė nxjerrė nė pah rolin domethėnės tė grave nė ndryshimin pozitiv, tė jetės parlamentare.

Vizita, ime ka ndryshim edhe me takime tė tilla me njė vlerė tė veēantė kur pritesh me aq entuziasėm nga shqiptarėt e Amerikės, e kryesisht Shoqata atdhetare e patriotike "Vatra", e cila, organizoi pėr mua edhe njė darkė nderi me pjesėmarrjen e personaliteteve tė komunitetit shqiptar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ajo ka edhe mė shumė rėndėsi, edhe me takime tė tilla si me drejtues tė lartė nė Kongresin amerikan, nė Senat dhe nė Departamentin e Shtetit.

Jozefina Topalli nė New Jork

Zonja Topalli, ngritaj juaj ka qėnė shumė e shpejt, mendojm. A mund tė na thoni diēka rreth asaj sesi i ngjitet shkallėt deri kėtu?

Unė nuk mund t'a quaj shpejt. Pasi u bėnė 15 vjet qė i kam hyrė kėsaj rruge sa tė vėshtirė por edhe tė suksesėshme. Ngritja ime fillojė nė vitin 1996- kur u zgjodha deputete e Kuvendit tė Shqipėrisė, dhe isha kryetare e Komisionit tė Ligjeve. Pastaj kujtojė vitin e hidhur 1997- kur u rikandidova pėrsėri pėr njė mandat katėr vejēar - mandat tė cilėn po nė tė njėjtėn zonė elektorale dhe tė njėjtin distrikt po e pėrfaqėsojė si deputete e tyre nė Kuvendin e Shqipėrisė. Dhe mė nė fund duke dėshmuar karakter tė fortė nė politik, arrita tė fitojė edhe besimin e deputeteve tė Kuvendit qė tė zgjidhem edhe kryetare e Parlamentit tė Shqipėrisė.

Jozefina Topalli nė New Jork

Zonja Topalli, analitikėt vazhdimisht kanė vlersuar tek personi juaj trashgimnin familjare. Ju vetė do tė thonim si e keni parė kėtė trashgimni nė karjerėn tuaj politike, sidomos edhe tani qė arritėt majėn mė tė lart - Kryetare e Pralamentit tė Shqipėrisė?

Ah! ishte njė kėnaqėsi kjo pyetje dhe komplimet. Mė vjen mirė, qė ma bėni kėtė pyetje dhe ju falemnderojė. Ndoshta, edhe tradita ėshtė njė llojė kallxuesi i traditės dhe edukatės familjare. Megjithatė, mendojė se si ēdo politikanė tjetėr mė parė duhet tė mendojė pėrgjegjėsin dhe pėrkushtimin, qė duhet tė kemi. Unė kamė mendur gjithnjė qė po tė punosh mirė dhe fitosh besimin e atyre qė tė japin votėn, at'here ke punuar dhe treguar edhe veteveten se kush je edhe nga vjen.

Jozefina Topalli nė New Jork

Si e shihni nga ana juaj rrebelimin e fundit tė paralamentarve socialist, kundra jush. Mos vallė kjo ka lidhje edhe mė atė qė thamė mė parė me prejardhjen tuaj qėndrimet tuaja tė vendosura dhe karrijerėn tuaj politike ?

Jo ! Nuk mendojė kėshtu. Kjo ėshtė e zakonėshme nė jetėn politike nė Shqipėri. Edhe kėrkesa pėr shkarkimin tim -"Mocioni Topalli" nuk ka lidhje fare thjesht me emrin tim, ose me mua personalishtė. Ai lloj rrebelimi qė po e quani ju, drejtohet kundra kėtij pushteti, i cili, erdhi me votėn e popullit. Rrebelimi, ėshtė i drejtuar kundra tė gjithė atyre qė bėnė pėrpjekje e jashtėzakonėshme, qė tė arrihej ai inspirim i madh i qytetarėve shqiptarė, pėr t'u bashkuar me ne, e pėr t'u ndarė nga e keqja qė i kanosej e kėrcėnonte Shqipėrinė.

Jozefina Topalli nė New Jork

Korrupsioni nė Shqipėri, u kthye nė sistem. Qytetarėt shqiptarė, kishin besim tė kartat e tė pa korruptuarit. Kartė, kjo qė na dha dhe fitoren nė tė gjitha lėvizjet e deritanishme, dhe ka krijuar njė klimė e mirė besimi pėr tė ardhmen tonė. Mripo, rrebelimi socialist, ėshtė thjesht njė reputacion i atyre, qė e kanė marrė pėrsipėr vetėm mėnyrėn tė mos pranimit tė ndrrimit tė pushteteve. Ėshtė, njė agravim i ngushtimit tė mėndėsive , ndoshta edhe nga njė "projekt" i brėndėshėm i socialistėve , nga problemet e mėdha qė ata kanė brėnda vetes sė tyre, pikėsėpari.

Jozefina Topalli nė New Jork

A i frigoheni precedentit 97-tė?

Nė asnjė mėnyrė, nuk ka pėr tė ndodhur njė gjė e tillė - kurrė mė. Zonja Topalli lufta ndaj korrupsionit, ėshtė sa e rrezikėshme po aq edhe e vėshtirė pėr t'u realizuar. Rajoni juaj ėshtė i pėrfshirė i tėri nė kėtė luftė. Sa jeni tė pėrgatitur dhe sa besoni se do tė fitoni ju mbi kėtė luftė ? Do tė pėrsėritem me ato ēka kam deklaruar deri tani nė kėtė vizitė. Lufta qė kemi nisur ndaj korrupsionit ėshtė e pa kompromis dhe e pa ndalėshmė, megjithė kosoton qė ka ajo, do tė na kushtojė apo jo, deri sa t'a shkulėm nga rrėnjėt. Mendoj, se “ėshtė urgjente, reformimi i Prokurorisė dhe sistemit tė drejtėsisė. Rezistencėn ndaj luftės kundėr korrupsionit, e shohim nė ēdo moment, por kjo nuk mund tė na dekurajojė, as qeverinė dhe as ata qė e duan Shqipėrinė, pasi nė kėtė luftė kemi edhe pėrkrahej e mbėshtetjen e SHBA-sė dhe Europės.

Jozefina Topalli nė New Jork

Sa dhe si jeni tė pėrgatitur si shtetet pėr pavaresinė e Kosovės ?

Lidhur me pavarėsisnė e Kosovės. Pavarėsisht, se kush deklaron dhe si deklaronė do tė pėrforcoja faktin se me ēėshtjen e Pavarėsisė sė Kosovės, pėrkatėsishtė, pavarėsinė e saj, si kryeministri Berisha, ministri i Punėve tė Jajshtėm Mustafaj, por edhe unė si kryetare parlamenti, jemi unik nė mendime e qėndrime, se: "Vėtėm pavarėsia ėshtė zgjidhja e vetėme pėr Kosovėn". Njė Kosovė, e pavarur do tė thotė njė Kosovė europiane. Njė Kosovė, ku do tė sundojė ligji. Njė Kosovė, e sė drejtės. Njė Kosovė, ku respektohen dhe mbrohen me ligjė tė gjithė banorėt, edhe pakaicat, qofshin sėrbe, romė apo turqė, e tė tjerė. Me Kosovėn, ne si shqiptar "jemi pėrpara njė ēėshtje historike pėr pavėrėsin e Kosovės. Ndaj ne jemi tė pėrgatitur tė marrim rolin parėsor tė Shqipėrisė, nė diplomacinė ndėrkombėtare. Ne duhet tė pėrcjellim vetėm mesazhe paqeje, dhe tė tregojmė seriozitetin tonė nė bėrjen e shtetit, nė Kosovė, Duhet tė punojmė sėbashku drejt qėllimit final pavarėsisė".

Jozefina Topalli nė New Jork

Mesazhi juaj pėr bashkėkombasit tanė ?

Nė mesazhin tim, mė duhet tė vė nė pah se edhe kėto ndryshime tė cilat kanė ndodhur deri tash: "Ekonomike, Politike, Shoqnore, Fetare, etj," patjetėr, qė kanė edhe vulėn e punės dhe pėrkushtimit, tuaj nė Amerikė. Vecse, nėse kjo diasporė do tė ketė edhe mė shumė harmoni e unitet, at'here disapora Shqiptare nė Amerikė, do tė jetė edhe mė vitale e do tė jetė mė efektive.Duke ditur se shqiptarėt, sot, janė para njė momneti historik si nė Kosovė, Shqipėri e tė gjitha trojet shqiptare.

Jozefina Topalli nė New Jork

Znj. Josefina Topalli ne Nju Jork - me "paralamentaret" e perhereshem te ēeshtjes shqiptare ne Amerike

Topalli: "Pėrulem para Vatrės dhe kolosve tė saj pėr atė ē'ka kjo Vatėr e madhe e shqiptarizmit bėri pėr kombin tonė, e ēėshtjen shqiptare nė mėrgim. Njėhereshit mė duhet tė falemnderoj edhe tė gjitha ato forcat demokratike nė diasporė. Sidomos, Lidhjen Demokratike tė Kosovės nė Amerikė, pėr lirinė e pavarėsisnė e Kosovės si dhe demokratizimin e Shqipėrisė."

Jozefina Topalli nė New Jork

"The Eastwood Manor" - Bronks- Nju Jork: Nė bashkėsinė shqiptare nė Amerikė, ėshtė bėrė traditė e bukur dhe mbresalėnėse ndoshta, pritja qė organizojnė, klubet, shoqatat, organizatat dhe enetet fetare, me figura tė njohura nga vendlindaj. Me politikanėt, artistėt, shkrimtarėt, poetėt, muzikanėt e sportistėt shqiptarė nga tė gjitha viset. Kėsaj, rradhe nė lokalin "The Eastwood Manor" nė Bronks- Nju Jork, do t'i shtohet vargut tė pritjeve vėllazėrore, nė radhė tė parė prej Federatės Panshqiptare te Amerikes "VATRA", si dėshmi e vjetėr dhe e re, e traditave tona, mė tė bukura edhe pritja qė ju bė kryetares sė Parlamentit tė Shqipėrisė, zonjės Jozefina Topalli

Jozefina Topalli nė New Jork

Mes gėzimit tė madh dhe mes njė thjeshtėsie, ata bashkėatdhetar qė u mblodhėn nė lokalin "The Eastwood Manor" nė Bronks, dukeshin si pėrfaqėsues tė njė "Parlamenti" tė ēėshtjes kombėtare, nė SHBA-ės. Pėrveqse, pėrfaqėsimit politik, ata pėrfaqėsonin edhe gjithė Shqipėrinė, prej nga Shkodra, Prishtina, Ulqini, Presheva, Tetova, Dibra, Korēa, Tirana, Vlora, Gjirokastara e Saranda. Nė darkėn e shtruar me kėtė rastė, mori pjesė edhe ambasadori i Shqipėrisė nė Kombet e Bashkuara, z Lublin Dilja.

Jozefina Topalli nė New Jork

Ndėrsa hapi takimin kryetari i Vatrės inxh Agim Karagjozi, duke i uruar mirėseardhjen zonjės Topalli, dhe duke shprehur asaj gėzimin e madh tė fitores sė 3- korrikut nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Shqipėri, konfirmojė edhe njė herė pėrkrahjen e mbėshtetjen e pakursyer tė shqiptarėve tė Amerikės, pėr forcat e djathta nė Shqipėri e Kosovė, drejtuesi e kėsaj darke, dr Gjon Buēaj. Mė pasė pėrshendeti kryetari i degės sė LDK-ės pėr Amerikė, z. Agim Rexhaj. Kryetari i Legalitetit, z Hakik Mena dhe pas tij kryetari i organizatės "Grupimi Shqiptaro - Amerikanėt pėr Demokraci. Ngrohtėsisht folėn edhe dr Fuad Myftia, dhe ish i burgosuri i ndėrgjegjes, njeriu qė ka kaluar dekda nė burgjet eneveriane Uran Kostreci. Afaristi i suksesėshėm Harry Bajraktari, dhe lexojė njė letėr nė emėr tė Vatrės - aktivisti i dalluar Lekė Mirakaj si vlersim dhe mbėshtetje totale ndaj dekleratės sė Asamblesė Europiane: "Mbi krimet barbare tė rregjimit Komunist nė Europėn Lindore dhe nė Shqipėri gjatė rregjimit tė Enver Hoxhės".

Jozefina Topalli nė New Jork

Njėkohėsisht si mysafirė pėrshėndeti edhe Kampioni Botėror i Karatesė Enver Idrizi.
Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, zonja Jozefina Topalli, nė fjalėn e saj tha: '"Pėrulem para Vatrės dhe kolosve tė saj pėr atė ē'ka kjo Vatėr e madhe e shqiptarizmit bėri pėr kombin tonė, e ēėshtjen shqiptare nė mėrgim. Njėhereshit mė duhet tė falemnderojė edhe tė gjitha ato forcat demokratike nė diasporė. Sidomos Lidhjen Demokratike tė Kosovės nė Amerikė, pėr lirinė e pavarėsisnė e Kosovės si dhe demokratizimin e Shqipėrisė. Nuk kanė kaluar shumė kohė pas ndarjes nga jeta tė presidentit tė Kosovės, Prof.dr. Ibrahaim Rugova. Isha me fat qė e takova Rugovėn, vetėm njė muaj para se tė ndahej nga ne. Isha ndoshta politikanėja e parė shqiptare, qė u ndava e fundit nga ai.

Jozefina Topalli nė New Jork

Qėndrova gjatė mė tė. Diskutuam pėr Kosovėn , artin, historinė e Shqipėrisė, dhe shumė ēėshtje tė tjera tė kombit tonė. Mirpo, mė duhet tė kujtojė tash njė nga momentet mė madhėshtore, qė kam pėrjetuar nė jetėn time. Varrimi i presidenti Rugova, ishte njė nga ceremonit mortore mė tė zėshmet nė Europė, e botė. Ishte njė funeral europian qė ia rezervoi atij vet populli i Kosovės, dhe i gjithė populli ynė si nga Shqipėria, diaspora edhe nga tė gjitha viset shqiptare nė Ballkan.

Ndėrsa, duke vėnė nė pahė atė se ēfarė ndihmese ka dhėnė Shqipėria, nė lirin e pavarėsin e Kosovės, ajo tha se Shqipėria, po jep njė kontribut tė madh pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Kontributi i liderit demokrat, kryeministrit Berisha, ėshtė jashėtzakonisht i madh nė kėtė drejtim. Nė tė gjitha takimet brenda dhe jashtė Shqipėrisė, pra se tė flasė pėr Shqipėrinė, kryeminstri Berisha, do tė flasė pėr Kosovėn - njėherė.

Ndėrsa duke folur pėr kororzimin e pavarėsisė sė Kosovės, zonja Topalli, theksoi se: "jemi pėrpara njė ēėshtje historike pėr shqiptarėt. Kjo situatė pėrsėri kėrkon rolin parėsor tė Shqipėrisė, sidomos nė diplomacinė ndėrkombėtare. Ne duhet tė pėrcjellim vetėm mesazhe paqeje e mirėbesimi, dhe tė tregojmė seriozitetin tonė nė bėrjen e shtetit, si nė Kosovė, ashtu edhe nė Shqipėri. Duhet tė punojmė bashkė drejt qėllimit final.

Duke folur pėr politikėn nė Shqipėri, zonja Topalli, tha: "Ne kemi historinė tonė tė dhimbėshme, kemi vujatjet tė mėdha, kemi njė tranziscion tė tejzgjatur. Duhej inspirimi i jashtėzakonėshėm, qė tė arriheėj rezultati i 3 - Korrikut, nga koalicioni pėr fitore. Dikush nga parafolėsit, tha se ishim pėrballė njė kundėrshtari tė vėshtirė. Unė them se ishim pėrballė njė qėllimi qė synonte shpėrbėrjen e Partisė Demokratike. Ishin 8- vite tė vėshtira ,shumė pėr ne. 3 - Korriku, ėshtė ndarja e madhe mes sė mirė dhe sė keqes. Mė kuptoni, jo se mendoj se e mira dhe e keqja kalojnė pėrmes linjave partiake.

Nuk e mendojė njė gjė tė kėtillė. Por, duhej njė pėrpjekje e jashtėzakonėshme, qė tė arrihej ai inspirim i madh i qytetarėve shqiptarė, pėr t'u bashkuar me ne, e pėr t'u ndarė nga e keqja qė i kanosej e kėrcėnonte Shqipėrinė. Korrupsioni nė Shqipėri, tha ajo u kthye nė sistem. Qytetarėt shqiptarė, kishin besim tė kartat e tė pa korruptuarit. Kartė kjo qė sot, nė Shqipėri, e ka i vetmi politikan shqiptar, kryeminstri i Shqipėrisė, Prof. dr Sali Berisha. Nė saj tė kėsaj fitoreje nė tė gjitha lėvizjet e deritanishme, ėshtė krijuar njė klimė e mirė besimi pėr tė ardhmen tonė.

Topalli: Kororzimin e pavarėsisė sė Kosovės - ēėshtje historike pėr shqiptarėt Gjatė kėsaj udhėheqje janė bėrė pėrpjekje, qė tė futen nė qeverisje disa prej principeve qė ishin tė huaja nė 8- vitet qeverisje tė socialisteve, qė kanė tė bėjnė me zhdukjen e nepotizmit dhe konfliktit tė interesave. Pėrfaqėsuesi i Legalitetit, tha ajo foli kėtu pėr domsdoshmėrinė e kthimit tė pronave. Kjo, ėshtė domosdoshmėri dhe reformė e tillė qė bėhet njė herė nė 100-vjet dhe kanė kosoto tė lart politike. Por, qė duhen bėrė dhe ne po i bėjmė me angazhim e sinqeritet.

Duke folur pėr luftėn politike nė vend dhe atė qė ka marrė mbi vete tė bėjė opozita nė Shqipėri, zonja Topalli tha se :' Ne e kemi pasur parasyshė se rezistenca e bartėsve tė sė keqes nė vend - korrupsionit, edhe dotė ishte tepėr e fortė. Ju po shihni vetė, sesa reagime tė forta po na bėjnė, por ne nuk do tė tėrhiqemi, nga prencipet tona, prencipet e demokracisė, "pėrpara ligjit tė gjithė tė barabartė".

duke folur pėr vizitėn, ajo tha se" E kisha llogaritur kėtė vizitė shumė kohė pėrpara, dhe jam shumė e kėnaqur qė u realizua edhe pse veqse 24- orė tė marrjes sė vendimit. qė t'a zhvilloja. Arsyeja e saj ishte njė mocion i opozitarėve - socialistėve dhe rrėmuja e krijuar po prej tyre nė Paralament. Pastaj, vendosa tė nisem. Dhe ja erdha dhe ju takova. E ndėrsa nė Shqipėri - lashė njė amulli ku socialistėt vazhdojnė tė griden ende nė Parlament, pėr atė qė e quajnė" Mocion pėr shkarkimin e Topallit".Mendoj, se kjo gjėndje e krijuar nuk ka lidhje fare me Jozefina Topallin, as me kryetaren e Palamentit, as me formėn e votimit, as me problemet producerale, e as me rregulloren: ajo " Ka lidhje vetėm mė njė fakt tė pa mohueshėm; brenda vet opozitės, ėshtė krijuar njė grup qė e ka tė vėshtirė pėr t'a kapėrdirė ende humbjen e 3 korrikut.

Ėshtė, njė grup politikanėsh, qė ende e kanė tė vėshtirė pėr tė pranuar rotacionin e pushtetit. E kanė shumė tė vėshtirė, qė tė pajtohen me faktin se 3-korriku mund t'i linte ata pa karrigen e pushtetit "aq tė ėmbėl" pėr ata. Megjithatė, kjo ėshtė historia jonė e pluralizimit. Ne jemi pėrpjekur gjithmon gjatė kėtyre viteve qė tė sjellim nė Shqipėri, politikanė tė lart europian, ata qė i duhen vėndit, komisionerėt europian.

Kur ne u shfaqim njė pamje tjetėr tė tablos reale politike nė skenėn shqiptare, e dominuar nė 8- vjetet e fundit nga imazhi i keq qė i krijuan ish pushtetarėt socialistė, ata zihen shumė ngushtė dhe nuk u pėlqen e duket fare mirė. Pavarėsisht, nga vėshtėrsitė qė po na nxjerr opozita ne do tė vazhdojmė me kėmbėngulje reforamt qė kemi nisur dhe do ta justifikojmė plotėsisht votėn e lirė dhe tė ndėrgjegjėshme tė qytetarit tonė, i cili edhe na i dha besimin pėr t'u ndarė njė herė e mirė nga e keqja qė e kish "kapur prej fyti".

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara