HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Muriqi ngadhnjimtar

Beqir Sina -- nga Beqir SINA, Nju Jork

Monticello Raceway - New York: Boksieri shqiptaro - amerikan i peshės sė "Gjysėmtėlehtė" Elvir Muriqi, shpartalloi amerikanin Marlon Hayes, nė ringun e kasionos "Mighty M. Gaming" nė qytetin Monticello Raceway, nė meēin tė ashtuquajtur "Friday Night Box" - "Nata e Premte e Boksit". Njė ndeshje, e cila ka qėnė e "katranosur", thanė gazetarėt, kundra boksierit me ngjyrė Hayes, i cili, u pa veē tė mbrohej nga grushtat, tė cilat vinin nga tė gjitha anėt prej Muriqit. "Djali i Kosovės", ose siē i thėrrasin nė gjuhėn e tyre amerikanėt "The Kosova Kid", u "derdh i tėrė" me grushta tė fuqishėm - goditje tė forta, tė cilat vinin nga tė gjitha anėt, nė fytyrėn ekundėrshtarit tė kėsaj mbrėmje Marlon Hayes, duke marrė nė fund tė meēit unanimisht edhe vendimin e tre gjyqėtarėve me rezultatin 78-74, 78-73, 80-72.

Elvir Muriqi

Meēet e zhvilluara nė garėn "Nata e Premte e Boksit" tė premten, mė 28 korrik nė "Monticello Raceway" Monticello, New York, u prezantuan nga "Joe DeGuardia’s Star Boxing" nė kooperim me "Bob Duffy’s Ring Promotions". Nė metēin e sė premtes, Elvir “Kosova Kid” Muriqi - 27 vjeēarė, me koficientin 30 fitore -3 humbje, 19 (nokaut)KO’s, me kundėshtarė boksierin me ngjyrė nga Nju Xhersi(New Jersey) Marlon Hayes 35 vjeēarė me koficient 22 fitore -3 humbje, 11(nokaut) KO’s, ndezi dritėn "jeshile" pėr tė boksuar nė garėn e peshave "GjysėmtėLehta" (Light-Heavyweight) dhe ti kthehet ndoshta sukseseve tė munguara prej njė viti.

Mė 10 janar, 2006 - "Joe DeGuardia’s Star Boxing, Inc." deklaroi zyrtarisht se ka nėnshkruar kontratėn me boksierin e peshave "GjysėmtėLehta" (Light Heavyweight) Elvir “Kosova Kid” Muriqi, me njė ngritje rroge. Elvir Muriqi (29 mars 1979) ka lindur nė Pejė (Kosovė), ėshtė njė boksier i peshės sė Gjysėmlehtė. Muriqi ka trajneruar me Teddy Atlas dhe menaxher Frank Locascio. Ai renditet i 63-i nga 559 boksier tė tė njėjtės kategori ne botė, dhe ka nofkėn "Kosova Kid" -"Djali i Kosovės". Ai, ka fituar nė vitin 1998 titullin kampion" Dorezat e Arta" nė peshėn 178 lb. Mbas nėnshkrimit tė kontratės sė re, Muriqi, u ka thėnė gazetarve amerikanė se :" Jamė i lumtur qė po rikthehem tek promotori i parė profesional - unė ndjehem nė formė tė mirė pėr tė ardhmen, prandaj dhe Joe, beson tek unė pėr tė hyrė nė bisedime tė drejpėrdrejta" ėshtė shprehur ai para gazetarve amerikanė.

Muriqi ka 30 fitore (19 me nokuat KO) dhe 3 humbje gjithsejt ka zhvilluar 33 meēe, prej tė cilave i fitoi 30 (19 nokaut - KO) dhe humbi 3 meēe...

Elvir Muriqi, ėshtė 27 vjeēar, vėndlindja e tij ėshtė Peja, kurse vėndbanimi ėshtė qytet lagjėja Bronks - New York. Janė bėrė gati 8 - vite kur boksieri ynė kaloj nė Boksin Prfesionist amerikanė. Muriqi mė parė ishte njė Kikboksier nė Pejė, derisa u emigura nė SHBA. Kėtu Muriqi mori hapat e para tė Boksit dhe Profesionist dhe u bė i njohur si "The Kosova Kid", me trejnerin Teddy Atlas (ish trajner i Mike Tyson). Gjatė kėsaj kohė Muriqi zhvilloj shumė meēe tė suksesshme nė peshėn Gjysmė tė rėndė.

Muriqi prej ndarjes nga trajneri Atlas, i humbi 2 nga 3 lutrat e fundit dhe kėshtu qė ai, kaloi njė vit tė plotė pa boksuar. Prej kur edhe vitine kaluar nė ringun e famėshėm nė "Madison Square Garden" humbi me Oleksandr Garashenko, nga Ukraina. Nė Janar 2006 u bė e njohur se Eliviri "Kosova Kid" Muriqi rikthye tek njė promotor serioz i quajtur "Starboxing". Specialistė prisnin qė me kontratėn e re me "Joe DeGuardia’s Star Boxing" nė kooperim me "Bob Duffy’s Ring Promotions", Eliviri "Kosova Kid" Muriqi, tė gjejė sėrish veten dhe suksesin e tij.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara