HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Fadil Hasa dhe Veli Rada - Dy kolegė - dy artista - dy humorista - dy demokratė tė flakėt

-- nga Beqir SINA, Nju Jork, SHBA

Beqir Sina Veli Rada - Fadil Hasa: "Gėzuar vitin e Ri 2007 - tė realizohet vullneti e dėshira e tė gjithė shqiptarėve pėr Kosovėn shtet tė pavarur e sovran dhe pėr zhvillimin e prosperitetin e Shqipėrisė dhe tė gjitha trojeve etnike shqiptare."

BENSONHURST - BROOKLYN (NY): Nga njė ish oficer i ushtrisė komuniste shqiptare, nė kohėn e atij rregjimi zoti Veli Rada, i cili mė vonė u bė aktor - humorist i estradave mė tė njohura nė vend dhe komentator sportiv i njohur, nė vitet e rėnjes sė komunismit, lulėzimit tė pluralizmit, demokracisė nė Shqipėri, Rada, u bė njė demokratė i flakėt. Ndėrsa, aktori demokrat i zjarrt, Fadil Hasa, na vjen nė kujtesėn tonė, me humorin e tij tė bukur e thumbues. Ai u bė sfidues edhe kur artistėt durrsak u hodhėn nė njė grevė nė mbėshtetje tė kolgeve tė tyre nga Tirana. Fadil Hasa, aktor i njohur i humorit, ka thėnė gjatė asaj greve kur Edvin Rama, ishte Ministėr Kulture, nėn qeverisjen socialiste, se "pėr mendimin tim e gjithė kjo praktikė pune qė po ndjek ministria e kulturės, dhe sjellja prej rrugaēi e Edi Ramės, janė fyerje pėr aktoret, tė cilėt po i mbajnė gjallė kėto institucione. Sot, nuk ėshtė e lehtė tė punosh si aktor, por ėshtė pasioni pėr artin qe i mban aktorėt dhe regjizorėt tė lidhur pas profesionit tė tyre" - citohet tė ketė thėnė z Fadil Hasa.

Fadil Hasa dhe Veli Rada, etj.

Ndėrkaq, sė bashku me shqiptarėt, qė jetojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, kėtė fundviti, nė atmosferėn madhėshtore tė festave qė kaluam, si edhe pritjen e ndėrrimit e tė viteve, ardhjen e Vitit tė Ri 2007, nėpėr ambjetet e mjediseve tė mrekullueshme shqiptare nė Amerikė, ne rrethin e miqve tė tyre tė ngushtė, adhuruesve dhe simpatizantėve tė artit e kulturės sonė, u gjendėn edhe Veli Rada e Fadil Hasa.. Pėr tė ndjekur dy artistėt e mirėnjohur nga Shqipėria, Fadil Hasa, nė qytete tė ndryshme amerikane, ku jetojnė mė shumė shqiptarė, ka pasur edhe programe tė organizuara festive, me humor e kėngė nga tė gjitha trevat. Mysafirėt e kėtyre programeve, humoristėt e njohur me anė tė lojės sė bukur tė humorit, i kanė argėtuar dhe gėzuar jashtėzakonisht bashkėatdhetarėt, e tyre nga, Mali i Zi, Kosova Lindore, Maqedonia, Kosova dhe Shqipėria. Nė fund ata thanė se tė gjithė shqiptarėve tė amerikanės, sė bashku me urimet mė tė mira tona pėr paqe e lumturi, Gėzuar vitin e Ri 2007- dhe tė realizohet vullneti e dėshira e tė gjithė shqiptarėve; Pėr Kosovėn shtet tė pavarur e sovran dhe pėr zhvillimin e prosperitetin e Shqipėrisė dhe tė gjitha trojeve etnike shqiptare.

Fadil Hasa dhe Veli Rada

Nė njė bised eskluzive pėr gazetėn tonė, gazetėn kombėtare tė pėrditėshmen Bota Sot, nė SHBA-ės, dy artistėt dhanė mendimet e tyre rreth kėtij turneu tė suksesėshėm.
Bota Sot : Mirėseerdhet ! - Ju lutem njė pėrshkrim rreth kėtij turneu ? Hasa - Rada : Turneu ynė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ka qėnė njė ėndėrr e kaherėshme. Malli i madh pėr tė parė jetėn dhe veprėn e bashkėatdhetarėve tanė. Mirpo, do tė duheshin vite qė mė nė fund sa njė mik i yni - koleg i ynė Zija Kurti, ish- aktori i estradės sė Elabasanit, tė na e realizonte kėtė vizitė. Kjo vizitė, u zhvillua nė kuadrin e aktivitetit artistik e kulturor qė organizon Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės, e cila, tash mban emrin e simbolit tė demokracisė, "Mandela" e Shqipėrisė, Pjetėr Arbėnori, nėn pėrkujdesjen e drejtorit tė kėsaj qėndre z Mujo Buēpapaj. Njė kontribut tė madh nė vizitėn tonė, dhanė edhe shoqatat shqiptaro amerikane me qėndėr nė Florida. Sė bashkė me ne nė kėtė turne ishte edhe kėngėtarja e suksesėshme Maniola Nallbani. Mė 23 nėntor nė qytetin tursitik, bukurin e rrallė tė botės Miami(Florida), pjestarėt e kėtij komuniteti, na organizuan njė pritje mbresalėnėse. Ndėrsa mė 28 nėntor, me rastin e ditės kombėtare tė flamurit dhe shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, rreth 700 shqiptar ndoqėn nė qytetin Neplas(Florida) programin tonė, me muzik e humor.

Fadil Hasa dhe Veli Rada

Pas Floridės, nė vijim tė kėtij turneu tė madh, dhamė njė koncert sė bashku me kėngėtaren Maniola Nallbani nė Detroit. Nė Detriot, nė njė lokal mjaft luksoz, para reth 500 bashkėatdhetarėve dhame njė program, i cili u mirėpritė. Mė pasė rreth 800 vetė tė tjerė, ndoqėn njė koncert shumė dinjitoz, i cili u pėrcoll me entuziasėm tė madh, dashuri e respekt tė jashtėzakonėshėm tė komunitetit shqiptarė, nė kėtė shtet federal nė verilindje tė SHBA-. Koncerti zgjati rreth 5-6 orė dhe krijojė njė atmosfer me tė vėrtet festive. Nė kėtė koncert, vlen pėr t'u permendur kėngėtarja shumė e mirėnjohur Merita Halili dhe muzikani i talentuar Raif Hyseni. Nė Nju Jork, kemi gjetur njė pritje mjaft tė ngroht. nėn shoqėrimi dhe pėrkujdesja e turneut tonė kėtu, ėshtė bėrė nga dy kolegėt tanė, kėngėtarėt mjaft tė njohur vėllezėrit Maqellara, Haxhiu dhe Agroni. Kėtu programi ynė ėshtė gėrshetuar me atė tė disa kėngėtarve tė njohur tė muzikės shqiptare ; si Aurela Gaēe dhe Gėzim Nika, Valentina Hajdari, Klementina Morina e tjer.

Kėngėtari Agron Maqellara

Bota Sot: Ēfarė u bėri pėrshtypje nga ky turne ?
Veli Rada : Mė bėnė pėrshtypje, se kėtu nė SHBA, komuniteti shqiptar ka njė pėrbėrje shumė tė re. Njė komunitet i integruar dhe i pėrshtatur. Njė komunitet i suksesėshėm qė kontribon dhe luan rolė tė madh nė ēėshtjen shqiptare. Njė komunitet, jashtėzakonisht adhurues i muzikės , artit e kulturės shqiptare nė Amerikė. Njė Shqipėri e vogėl edhe kėtu pėrtej oqeanit Atlantik. Komuniteti shqiptar nė SHBA, ėshtė bukuria shqiptare. Jam i habitur sesi ne me humorin tonė, arritėm menjėher tė futemi nė shpirtin e zemėrėn e zjarrtė tė pjesėmarrėsve.
Fadil Hasa: Shqiptarėt, janė tė zotėt tė jetojnė kudo, pavarėsisht largėsiė dhe vendit ku ata jetojnė. Ata pėrpiqen tė bėjnė njė jetė mė tė mirė. Janė familjar dhe me ndjenja tė mrekullueshme kombėtare. Diēka e veēantė ėshtė se pjesa mė e madhe e tyre, duket se po i shkollojnė fėmijėt e tyre duke ua hapur rrugėt dhe prespektivėn.

Bota Sot: Zoti Rada, diēka rreth kolegut tuaj Fadil Hasės ?
Veli Rada: Pėr Fadil Hasėn, si artisė do tė thoja sesi artsitė me vlera tė ēmuara nė fushėn e humorit, atė ēka ia mohuan me qeverisjen socialiste, Fadilit, vetėm nė njė periudhė njė vjeēare pėr aqsa PD-ja erdhi nė pushtet, mori vlersimet qė meritonte. Me mėbshtetjen e kryeminstrit tė Shqipėrisė, zotit Sali Berisha, Fadil Hasa, u nderua me ēmimin "Pėr njė kontribut tė jashtėzakonėshėm", nė fushėn e artit e tė kulturės kombėtare. Fadil Hasa, ėshtė Nderi i Qytetit tė lindjes sė tij Krujės, dhe Nderi i Qytetit tė Durrėsit. Fadil Hasa, ėshtė Qytetar Nderi i fashtit tė faėmshėm, simbolit tė demokracisė Lazaratit, sė bashku me mua. Duke lėnė me njė anė modestin, do tė thoja se:" Unė e Fadili kemi qėnė prej nga krijimi anėtarė dhe militantė tė Partisė Demokratike, edhe nė momentet mė tė vėshtria tė saj" Ne ishim me PD-, edhe at'here kur ajo ishte vėnė nė qėndėr tė shenjėstrės sė politikės tė ndjekur nga qeverija socialiste, kundra PD-ės, e cila kishte pėr qėllim t'a shkatėrronte pėrfundimisht PD, partinė qė solli demokracinė e pluralizimin nė Shqipėri.

Kėngėtarja Valentina Hajdari

Bota Sot: E diēka pėr ju dhe detyrėn tuaj ?
Veli Rada: Unė kamė detyrėn e nėn Drejtorit nė Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Pjetėr Arbėnori", qėndėr e cila, me ardhjen e partisė Demokratike nė pushtet, me marrjen nėn drejtim tė drejtorit tė ri z Mujo Buēpapaj ka ndrruar "faqen" e saj, nga njė "mejhane" e partisė socialiste, nė objekt me tė vėrtet ndėrkombėtar i kulturės dhe artit kombėtar. Me punėn e palodhur dhe mjaft profesionale tė drejtorit tė ri, stafit tė tij tė kualifikuar, u organizuan aktivitete me pėrmsa tė mėdha, e nė nivel kombėtar, e ndėrkombėtar. Aktivitete, qė kan ngritur Shqipėrinė, nė vlera artistike e kulturore, tė munguara pėr 8 -vite qeverisje socialiste. Organizuam sipoziume shkencore, promovime librash, prėkujtimoren kushtuar pishtarit tė demokracisė Azem Hajdarit. U organizua, nė njė kohė rekord panairi mė i madh i librit, nė Shqipėri, panair i cili hapi dyert pėr tė gjithė krijuesit shqiptar brenda dhe jashtė Shqipėrisė, nga tė gjitha viset shqiptare, duke i dhėnė mundėsi tė gjitha shtėpive botuese, tė cilat janė tė pafuqishme finaciarisht tė dalin nė treg. Dhe organizaum ekspozitėn "Expo 2006" dhe atė tė "Agro Biznesit".

Bota Sot: Zoti Hasa, nėn rregjimin komunist, disa humorist kan pohuar se ne(humoristėt) ishim tė vetmit ata qė me lojėn tonė tė aktrimit nė skenat tona:" Edhe ku njėrėzit nuk donin tė qeshin - ne i bėnim tė qeshnim". Fadil Hasa: Po , edhe unė i qėndrojė kėsaj thėnjė. Humori ishte i vetmi qė i bėnte njėrėzit tė qeshnin edhe kur ishin tė zymtė nė atė rregjim. Mirpo, meqense jemi tek kjo pyetje me duhet tė konstatojė, me keqardhjė ndoshta.... se :" Ne artstitėt shqiptar, dimė tė bėjmė artė vetėm po tė na rrish me "shkop" mbi kokė". Shqiptari, kur ėshtė i lirė pikėrisht at'here kur duhet mė tė vėrtet tė bėjė art e humor, ai nuk bėnė. Ai ėshtė mėsuar veėm tė kontrollohet nga dikush .... e kjo ėshtė fatkeqėsi e madhe e artit dhe e humorit tonė sot.

Bota Sot: Ju Faleminderit ! Urime e suksese Viti i Ri 2007
Fadil Hasa dhe Veli Rada: Tė gjithė shqiptarėve tė amerikanės, sė bashku me urimet mė tė mira pėr paqe e lumturi nė mes tyre, dhe familjeve tė tyre, Gėzuar vitin e Ri 2007 - tė realizohet vullneti e dėshira e tė gjithė shqiptarėve: "Pėr Kosovėn shtet tė pavarur e sovran dhe pėr zhvillimin e prosperitetin e Shqipėrisė dhe tė gjitha trojeve etnike shqiptare."

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara