HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Dibranėt nė Amerikė shėnuan 7 Marsin, Ditėn e Mėsuesit dhe 8 Marsin, Ditėn e Nėnės ose Dita e Luleve


Beqir Sina -- nga Beqir Sina, New York, mars 2009

Shoqata Atdhetare Dibrane, me rastin e 7 Marsit, Dita e Mėsuesit dhe 8 Marsin, Ditėn e Nėnės ose Dita e Luleve, nderojė me njė pallkat, zonjėn Liri Berisha, presidenten e Fondacionit Shqiptar tė Fėmijėve, me motaivacionin: "Mirėnjohje e thellė e Shoqatės Atdhetare Dibrane, pėr kontributin dhe rolin e zonjės Berisha, nė ndihmesėn qė ka dhenė me fondacionin qė ajo drejton pėr fėmijėt shqiptarė".

NEW JERSEY: Dibranėt nė Amerikė, nėn organizimin e Shoqatės Atdhetare Dibrane me qendėr nė Nju Jork, mbrėmė festuan sė bashku me familjet e tyre, njė mbrėmje festive, kushtuar mėsuesit e mėsueseve, grave, nėnave, e vajzave, shqiptare.

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Nė kėtė mbėrmje u mblodhėn qindra gra me burrat, dhe fėmijėt e tyre, emigruara nga Dibra e Madhe, Peshkopia, Kosova, Shqipėria, e viset shqiptare. Ata u mblodhėn pėr tė festuar e gėzuar, 7 Marsin, qė njihet si Dita e Mėsuesit dhe 8 Marsin, Ditėn e Nėnės ose Dita e Luleve, nė lokalin e bukur dhe mjaft luksoz Grand Marquis, nė Nju Jersi.

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Njė e veēantė e kėsaj feste, ishte se pėr herė tė parė, pėr tė festuar sė bashku me dibranėt, Shoqatėn Atdhetare Dibrane, erdhi tė festojė 7 dhe 8 Marsin, nė Nju Jork, edhe Gruaja e kryeministrit tė Shqipėrisė, Zonja Liri Berisha, Presidente e fondacionit “Fėmijet Shqiptarė” dhe delegacioni qė e shoqėronė zonjėn Berisha.

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Mes pjesmarrėsve ndodheshin edhe pėrfaqėsuesit e shtetit e shqiptarė, diplomatėt e R.SH, nė Nju Jork, ambasadori Adrian Neritani me zonjėn Valbona Neritani, Dr. Albert Jerasi, konsulli i Shqipėrisė, nė Nju Jork, me bashkėshorten e tij. Kryetari i shoqatės Vatra, z Agim Karagjozi, dhe gjithė kryesia e Vatrės, stafi drejtues i Isntitutit “Gjergj Kastriot Skanderbeg”. Mbrėmjen festive pėr 7 Marsin, nė lokalin Grand Marquis, nė Nju Jersi, e bėnė edhe mė tė bukur edhe mė tė gėzueshme veprimtarė e aktivistė tė komunitetit, artistė, mėsues e pedagogė, avokatė e juristė, biznesmenė, mjekė, gazetarė, nxėnės e studentė, e plot nėna e gra intelektuale, e tė thjeshta.

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Festėn e Shoqatės Atdhetare Dibrane e drejtojė Bajram Dede, duke iu uruar mirėseardhejen pjesmarėsve dhe uruar kudo qė janė mėsuesit e nėnat shqiptare me rastin e 7 dhe 8 Marsit. Mė pas intonimi i hymneve kombėtare tė SHBA-ės dhe R. Shqipėrisė, shėnojė edhe fillimin e festės, e cila u ndoqė me fjalime, fjalė pėrshėndetėse , ndarje mirėnohje pėr mėsuesit e komunitetit, kėngė e valle deri pas mesnate.

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Shoqata Atdhetare Dibrane, me rastin e 7 Marsit, Dita e Mėsuesit dhe 8 Marsin, Ditėn e Nėnės ose Dita e Luleve, nderojė me njė pallkat, zonjėn Liri Berisha, si drejtuese e Fondacionit Shqiptar tė Fėmijėve, me motaivacionin: "Mirėnjohje e thellė e Shoqatės Atdhetare Dibrane, pėr kontributin dhe rolin e zonjės Berisha, nė ndihmesėn qė ka dhenė me fondacionin qė ajo drejton pėr fėmijėt shqiptarė".

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Mbrėmjen festive e hapi njė ndėr pionerėt e arsimit shqip nė Dibėr tė Madhe, zoti Zyhdi Daci. Veterani i arsimit zoti Daci, uroi tė gjithė mėsueset dhe mėsuesit shqiptarė, me rastin e Ditės sė 7 Marsit. Gjatė fjalės sė tij me rastin e kėsaj dite, ai ka shprehur nderimin e thellė, dhe admirimin e mė tė madh pėr mėsueset dhe mėsuesit, pedagoget dhe pedagogėt e shqiptarė, qė kontribuan nė shkollimin, edukimin dhe mėsimin shqip tė fėmijėve shqiptarė, Daci vlerėsoi se shkolla ėshtė vatra e dytė e ngrohtė familjare, vatra e dijes dhe e formimit profesional tė fėmijėve tanė, " Mėso shqip, dhe lexo shqip , tha ai qė tė mėsohesh tė bėhesh i ditur".

Shoqata Dibra feston 7 marsin

"Ja tek erdhi pėrsėri kėtė vit 7 dhe 8 marsi, tha zoti Ibrahim Kolari, kryetari i Shoqatės Atdhetare Dibrane, njė mbrėmje festive, kjo, qė e mbledh si pėr ēdo vjet komunitetin dibranė, rreth organizmit tė kėsaj mbrėmje, pėr tė festuar sipas traditės sė krijuar kėtu nė kurbet, qė sė bashku tė festojmė dy prej festave mė domethėnėse pėr arsimin shqip, dhe familjet shqiptare kudo qė ato punojnė, jetojnė e mėsojne sot."

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Kolari, ka cekur se sot ėshtė dita e 7 marsit, festa e Mėsuesve, dhe nesėr ėshtė festa e 8 marsit, festa e Nėnės. Mirpo, tha ai nuk ėshtė fare rastėsi qė kėto festa janė njėra pas tjetrės pėr t'ju ri'kthyer qoftė edhe nė njė ditė ose nė njė ēastė kujtes sonė dhe tė pyesim vetveten: a ka njerėz mė tė pėrkushtuar se sa mėsuesit qė bėjnė tė pamundurėn qė nxėnėsit e tyre tė trashėgojne atė dije tė akumuluar qė do t'u hapi dyer dhe horizonte tė reja nė jetė?! A ka dashuri mė tė madhe se sa dashuria dhe sakrifica e nėnės pėr fėmijet e saj?!

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Nėrkaq, Gruaja e kryeministrit tė Shqipėrisė, Zonja Liri Berisha, Presidente e fondacionit “Fėmijet Shqiptarė” tha se e prita me shumė kėnaqėsi ftesėn tuaj, pėr tė marrė pjesė sė bashku me ju nė kėtė mbrėmjė festive kushtuar 7 Marsit - Ditės sė Mėsuesit. Ky ishte njė "zbulim" i asaj dėshirės time, tė festojė nė Nju Jork, sė bashku me komunitetin dibran kėtė ditė tė shėnuar, duke "rezervuar" nė shpirtin tim njė nga ditėt mė tė bukura dhe mė tė gėzueshme, tha zonja Berisha.

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Pavarėsisht, se jemi jemi kaq larg njėri tjetrit, ceku zonja Berisha, me njė Oqean nė mes, "ne jemi edhe shumė afėr njėri tjetrit", se na lidhė ajo ndjenjė qė ne jemi vėllezėr e motra shqiptarė, tė njė gjaku, tė njė kulture, tradite e historie me vlera jashtėzakonisht tė mėdha, njerėzore. Zonja Berisha ka vlersuar dibranėt teksa tha se historia dibrane ka zėnė vend tek unė qysh nė fėmijėrinė time, dhe ndoshta kjo edhe e ushqyer edhe nga prindėrit e mi, lagjėia ku unė jam rritur, njė lagje e madhe qė nė Tiranė, quhet "Mahalla e Dibranėve", por edhe nga historia qė kamė lexuar pėr Dibėrn, si pjesė e vyer e historisė sė kombit shqiptarė.

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Nė fjalėn e saj zonja Berisha ka pėrmendur edhe figurat dibrane qė luftuan e kontribuan nė historinė e Shqipėrisė. Dibra, tha ajo ka treguar trimėrinė nė tė gjithė historinė shqiptare, si vatėr e qėndrės prej luftrat e herėshme kundra sundimit turk. Dibra, kujtohet pėr Kuvendin e saj tė famėshėm tė viti 1878, kur u miratua edhe ai program historik i thirrur "Kuvendi i Dibėrs", i cili vendosi lidhjen e Dibrės me lidhjen e Pejės.

Ndėrsa viti 1900 kur u hapėn shkollat e para shqipe, dibranėt dhe pionėrėt e arsimit nė Dibėr e rreth saj luftuan me pushkė e pendė, pėr tė hapur shkollat shqipe. I pandarė qė qėnė edhe kontributi e roli i dibranėve pėr luftėn pėr pavarėsinė e Shqipėrisė mė 1912.

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Ku Dibra pati pėrfaqėsuesit e saj me nė krye Vehbi Dibra - Agolli, patriot dhe intelektual i shquar, nėnkryetari i Qeverisė sė parė shqiptare me nė krye Ismail Bej Qemalin. Hoxhė Voka - Seid Najdeni ėshtė njė ndėr pionerėt e parė tė arsimit shqip, nė tė gjitha tokat shqiptare.

Me kėtė rastė dėshirojė, tė pėrcjell tek ju mesazhin e asaj qė dibranėt nė Amerikė, krahas ndjenjės patriotike, kulturore e historike, tė arrijė tė pėrcjell edhe tek brezi i ri kėto tradita tė bukuar tė familjes me traditė dibrane. Nėpėrmjet kėsaj feste, dėshirojė tė pėrcjell anėmban - kudo ku janė shqiptarėt, urimin mė tė dashur dhe mė tė bukur pėr kėtė festė, t'ua urojė tė gjithė shqiptarėve "Gėzuar 7 dhe 8 Marsin".

Shoqata Dibra feston 7 marsin

Grupi Muzikorė Fisnikėt nga Staten Island, me kėngėtarėt e njohur Shqipe Kastrati, Agron Maqellara dhe Saimir Shehu nėn kujdesin e shklėqyer tė kryesisė sė Shoqatės Atdhetare Dibrane, nė kėtė mbrėmje festive qė vazhdojė deri pas mesnate sė bashku mesuesit e mėsueset dhe nxėnėsit e ish nxėnėsit e tyre me nėnat dhe fėmijėt e tyre, nipat e mbesat, tė organizojė njė mbrėmje festive, me fjalime pėrshėndetse, muzikė, kėngė dhe vallėzim, si dhe me shumė mysafirė tė nderuar, duke e bėrė edhe mė tė gėzueshme edhe mė tė bukur atmosferėn festive.

Disa nga fotografitė:

Grupi Muzikor "Fisnikėt" dhe konfrencieri Bajram Dede

Kryetari i Shoqates Atdhetare Dibrane zotėri Ibrahim Kolari i Urone festen dhe mirėseradhjen zonjės Berisha

Veterani i arsimit Zyhdi Daci

Kryetari i Shoqates Atdhetare Dibrane zotėri Ibrahim Kolari

Gruaja e kryeministrit tė Shqipėrisė, Zonja Liri Berisha, Presidente e fondacionit “Fėmijet Shqiptarė”

Kryetari i SHAD, zotėri Ibrahim Kolari i dorzojė mirėnjohjen nė emėr tė shoqatės Zonjės Liri Berisha, Presidente e fondacionit “Fėmijet Shqiptarė”

Gruaja e kryeministrit tė Shqipėrisė, Zonja Liri Berisha, Presidente e fondacionit “Fėmijet Shqiptarė” nė njė tavolinė me Vatranėt

Gruaja e kryeministrit tė Shqipėrisė, Zonja Liri Berisha, Presidente e fondacionit “Fėmijet Shqiptarė” vallėzojė sė bashku me dibranėt nė festėn e Mėsuesit dhe tė Nėnės

Grupi Muzikor "Fisnikėt" nga Staten Isalnd dhe kėngėtarja e njohur e komunitetit Shqipe Kastrati

Kryetari i Federatės PanShqiptare tė Amerikės Vatra, z Agim Karagjozi, dy n/kryetarėt Dr. Gjon Buēaj dhe Agim Rexhaj se dhe anėtarėt e kryesisė sė Vatrės

Mirėnjohje me rsatin e 7 Marsit ditės sė mėsuesit pėr arsimtarėt shqiptarė nė diasporė

Kryetari i Shoqatės Atdhetare Dibrane z. Ibrahim Kolari


Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara