HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Faton Bislimi, fenomeni shqiptar nga Gjilani i Kosoves ne Capitol Hill

-- nga Beqir SINA, Nju Jork (SHBA)

Beqir Sina Houston Texas: Lindur nė Gjilan tė Kosovės, mė 12 shkurt 1983, nga Babai Halit Bislimi dhe e ėma Safete (Shkodra) Bislimi. Qė nga vit 2002, student nė Universitetin e Teksasit, ku studion nė Fakultetin e Shkencave Kompjuterike dhe atė Matematikės, njėkohėsisht; nė maj 2004 ka pėrfunduar vitin e tretė tė studimeve nė dy fakultete me sukses tė plotė, GPA 4,0, apo mesataren 10,0 me standard tė Kosovės.

Nga Universiteti mė ėshtė ndarė njė bursė e plotė, citohet tė ketė thėnė Fatoni, gjersa ka marrė edhe grante e bursa tė tjera nga Liga Qytetare Shqiptaro - Amerikane, Fundacioni i Federatės PanShqiptare VATRA dhe Organizatės Kombėtare Shqiptare Amerikane. Edhe pse aktiviteti akademik ka qėnė gjithėher primar, anjėher nuk ka huarruar se kush ėshtė dhe se nga vjen (d.m.th s'e harron Gjilanin, se harron kurrė Kosovėn), kėshtu qė aktiviteti kombėtar ka zėnė vendin e vet nė jetėn time tė pėrditėshme gjithashtu.

Nė verėn e 1998-tės kishte bėrė njė punim nė matematikė, qė do tė botohej dhe cilėsohej lart e pozitivisht nga Instituti i Matematikės sė Universitetit tė Freibergut tė Gjermanisė. Ishte ky njė punim matematik, njė inovacion i vogėl nė lėmine algjebrės iracionale. Kishte zbuluar njė formulė tė re pėr tė llogaritur rrėnjėn n(n=1/2?) tė njė numėri natyror me m. Pas botimit tė punimit nė revistėn "Die Wurzel", kishte marrė letėr nga Universiteti i Jenės, ku ishte ofruar mundėsia t'i vazhdonte studimet universitare nė Shkenca Kompjuterike atje. Gjatė fundviti 1998, doli nga shtypi edhe libri i tij i parė nga lėmi i matematikės pėr klasėt 5-8 tė shkollės fillore "Pėrmbledhje Detyrash tė Zgjdhura nga Matematiak" klasa 5 - 8, njė volum problemesh cilėsore matematike qė edhe tani shfrytėzohet nga filloristėt pasionantė nė matematikė. Pėrveē matematikės, ka pasur publikime tė shumta nė gazeta, revista dhe fletushka shkollore nė lėmin e poezisė dhe eseve.

Nė mars tė viti tė kaluar ėshtė nderuar edhe me ēmin "Poet Ndėrkombėtar i Nderit" dhe me kupėn pėr "Arritje tė Jashtėzakonėshme nė Poezi 2003" nga Shoqata Ndėrkombėtare e Poetve, me seli nė shtetin federal Florida(SHBA). Ėshtė hera e parė nga mesi i mijra konkuruesve qė njė shqiptar nga Kosova tė jet nderuar me dy nga ēmimet kryesore tė pėrvjetėshme qė i jep Shoqata Ndėrkombėtare e Poetėve. Gjatė periudhės 2001 - 2003 kishte arritur tė zgjidhej edhe nė funksione tė tjera qytetare e shoqėrore. Ishte zgjedhur koordinator pėr OJQ rinore nė Bordin Rajonal tė OJQ-ve, pėr rrajonin e Gjilanit qė pėrfshihet nė shtatė komuna. Mandej, ishte edhe nė Bordin Komunal tė OJQ-ve tė Gjilanit.

Nė aerenėn ndėrkombėtare tė aktivitetit ka marrė pjesė se pėrfaqėsues i Kosovės nė krye tė njė delegacioni tė rinjsh kosovarė nga Gjilani nė Konferencėn e Model Kombeve tė Bashkuar nė Williamsburg, VA, (Nėntor 2000), madje edhe nė Konferencėn Ndėrkombėtare pėr Matematikė e Shkenca Kompjuterike nė Dresden tė Gjermanisė (Shkurt 2001), ku ėshtė nderuar edhe si njė pjesmarrės mė i ri. Pas diplomimit nga shkolla e mesme me sukses tė plotė dhe notė mesater 5,0 ka punuar pėr pak kohė nė OSBE dhe UNMIK si pėrkthyes, gjersa prej pėrfundimit tė luftės nė Kosovė e deri nė mars 2001 ka punuar nė kampin Montieth si pėrkthyes nė Ushtrinė Amerikane, nė mėnyrė qė t'i ndihmonte familjes. Nė dhjetor 2001 edhe njėherė kalom Atlantikun pėr tė prezantur Kosovėn nė Konferencėn Ndėrkombėtare tė Kombeve tė Bashkuar pėr tė Rinjėt nė Universitetin e Harvardit ne Boston (MA). Madje, pati udhėtuar pėr nė Calgary, Kanada pėr njė seminar tė KEDP-sė (Kosova Education Development Program).

Pas kthimit nga Kanadaja, u vendos nė Houston shtetin federal nė jug tė SHBA, Texas ku edhe filloi shkollimin, fal ndihmės sė madhe tė familjes sė Hinkhousve qė e kanė mbajtur e sponsorizuar nė shtėpinė e tyre deri mė sot. Edhe pse ishte ofruar mundėsia tė studiuarit me bursė tė plotė sin ė Gjermani, ashtu edhe nė Kanada ėshtė shprehuar se ėndėrra e tij ishte shkollimi nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, dhe nė gushtė 2002 kjo ėndėrr u bė realitet, kur nga Univ. i Teksasit i'u ofrua bursė e plotė dhe filloi studimet. Me punė serioze, angazhim maksimal gjatė gjithė vitit akademik, sikurse edhe verės, ka arritur qė vetėm brėnda dy viteve tė rregullta akademike tė pėrfundojė trevite njėherėsh.

Pra nė vitin qė po vijon, ai do tė jetė nė vitine katėrt ku do tė marrė njė diplomė(Bachelor of Science) nė Shkenca Kompjuterike dhe njė tetėr (Bachelor of Arts) nė Matematikė. Edhe pas vendosjes nė SHBA-sė, nuk pushoi sė punuari pėr Kosovėn. Kėshtu vullnetarisht u angazhua nė Ligėn Qytetare Shqiptaro - Amerikane si coordinator pėr Ēėshtjet tė Studentev dhe Rinisė, duke bėrė pėrpjekje maksimale pėr tė krijuar mundėsi pėr t'iu ndihmuar studentėve shqiptarė nga tė gjitha trevat tė shkollohen nė SHBA-s.

Gjatė verės sė kaluar, pėrfaqėsoi Kosovėn nė Konferencėn Ndėrkombėtare tė Liderve tė Rinjė nė Pragė, dhe u nderua mė ēmimin"Leadership Excellence". Pastaj , nė Kosovė po atė ver, shėrbeu si pėrkthyes dhe coordinator pėr Kosovė I Delegacionit tė Ligės Qytetare Shqiptaro -Amerikane tė kryesuar nga ish kongresmeni republican e Nju Jork Joseph J DioGuardi dhe zonja e tij Cloyes- DioGuardi, tė dėrguar special tė Kongresit Amerikan, nė Kosovė, gjatė muajit korrik. Ndėrsa nė Gusht ishte pjesė e Delegacionit tė Ligės Qyetare Shqiptaro - Amerikane me koresmenin democrat tė Kalifornisė Tom Lantosh gjatė vizitės sė tij zyrtare nė trevat shqiptare nė Mal tė Zi. Si rezulata I kėsaj vizite, nė tetor 2003, Komiteti pėr tė Drejtat e Njeriut mbajti njė seancė Dėgjimore Kongresionale me temėn " Tė Ardhmen e Shqiptarve nė Mal tė Zi" ishte pėrkthyes zyrtar gjatė kėsaj senacė nė fjalė.

Nė dhjetor 2003, arriti qė pėr herė tė parė t'I sigurojė njė ulėse Kosovės nė Samtin Botėror tė Rinisė, qė seancėn vjetore tė rradhės pėr 2003 e mabajti nė Bruksel(Belgjik) nėn patronatin e Parlamentit Evropian. Gjatė qėndrimit nė Bruksel, bėri disa takime me komunitetin shqiptarė atje, si dhe me personalitete tė larta tė Parlamentit dhe Kėshillit tė Europės , si z. ValeDe Almeda, drejtor I Programit pėr Rininė praėn Bashkėsisė Europiane,znj . Haleh Bridy, Pėrfaqsuese e Bankės Botėrore praėn BE-sė, me tė cilėt ėshtė biseduar pėr Kosovėn dhe tė ardhmen.

Qė nga janari 2004 ėshtė edhe kryetar themelues i Asosiacionit Ndėrkombėtar tė Studenteve Shqiptarė, dhe gjatė kėsaj vere do tė punojė nė Capitol Hill nė Kometetin pėr Marrėdhėje Ndėrkombėtare tė Kongersit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, por edhe do tė shėrbej si coordinator i Fushatės Ndėrkombėtare pėr Pavarėsinė e Kosovės Tash, tė lansuar nga Liga Qyetare Shqiptaro- Amerikane. Nė Universitet ka shėrbyer si senator i Studentve nga gushti 2002. Po ashtu ėshtė edhe asistent nė lendėt e Matematikės, Shkencave Kompjuterike dhe tė Statistikave. Pėr sukset akadamenike , ėshtė nderuar duke i'u ofruar antarėsim I pėrjetėshėm nė shoqatat kryesore tė nderit pėr shkollar nė SHBA-s, si Alpha Chi, Alpha Lambda Delta, dhe Shoqata Kombėtare e Shkollarve tė Nderit, e tjerė.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara