HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Numri 1 (35) i revistės letrare shqiptare "ars

-- nga Irhan Jubica

ARS
revista letrare shqiptare
kryeredaktor irhan jubica
shqipėri - kosovė - mali i zi - maqedoni
del tė dielėn e fundit tė ēdo muaji
numri i parė doli mė 31 mars 2002
kutia postare nr. 1526, tiranė, shqipėri
tel: +355692132186
ars@arsalbania.com
www.arsalbania.tk


njoftim
pėr daljen e numrit 1 (35) tė revistės letrare shqiptare "ars"

Revista letrare shqiptare "ars" njofton daljen e numrit 1 (35) nė Shqipni, Kosovė, Maqedoni e Mal tė Zi.

Revista hapet me nji intervistė tė poetes italiane Alda Merini, titullue "Njeriu s'asht dashni", (pėrfshi nė rubrikėn "intimitete").

Editoriali me titull "Shkrimtari i botės" asht shkrue nga Irhan Jubica.

Ars 35

Njoftimit pėr shpalljen e konkursit letrar tė vitit 2005 tė organizue prej revistės letrare shqiptare "ars" dhe Ndėrmarrjes Botuese "Gjon Buzuku" i asht shtue kėsaj here edhe platforma dhe statusi, tė cilat botohen tė plota nė nji nga faqet kryesore tė revistės. Me kėtė rast, pėrsėrisim ftesėn pėr pjesmarrje nė kėte konkurs letrar kombtar, shpėrblimet e tė cilit janė: 2000, 1500 dhe 1000 euro pėr romanin (pėrkatsisht ēmimi i parė, i dytė e i tretė), 300, 200 dhe 100 euro pėr esenė (ēmimi i parė, i dytė i tretė) e po kaq edhe pėr tregimin. Tekstet pjesmarrėse kanė nisė qysh kėte numėr me u botue nė revistėn "ars", mbasi kanė mbrritė konkurrentėt e parė.

Tue nisė prej kėtij numri, revista letrare shqiptare "ars" ka me botue ftesėn e hapun pėr debatin e numrit tė dytė mbasardhės. Kėte herė botohet ftesa pėr debatin e numrit tė marsit (3, 37), tema e tė cilit asht "Antologjia si vepėr unike letrare". Pėr me marrė pjesė nė kėte debat, pėrpiluesit e antologjive apo edhe autorėt e pėrfshimė nė to, duhet me iu pėrgjigjė nji pyetsori qė gjendet nė ftesėn pėr kėtė debat, e qė mundet me u sigurue tue marrė revistėn ose tue aplikue pranė redaksisė pėr me e pasė kėte pyetsot pėr debat. Ndėr shkrimet kryesore tė numrit 35 tė revistės, veēojmė: Blendi Kraja: "Kėshilla Edmond Tupjes nga nji pėrkthyes i ri" nji vėshtrim kritik pėr librin "Kėshilla njė pėrkthyesi tė ri" tė autorit Edmond Tupja. Bislim Elshani: "Pėr njė teatėr normal", si dhe letra me titull "Drama e Teki Dervishit "Ku ėshtė populi", njė orkestėr britmash patetike" qė i njajti autor ia ēon nji regjisori kosovar, (pėrfshi nė rubrikėn "teatri"). Bardh Frangu: "Rrnoftė bashkimi kangtar!" Shefki Sejdiu: "Gjurmė lashtėsie antropologjike dhe gjuhėsore te shqiptarėt"

"ars" vazhdon me hulumtimin e arkivit tė gazetės "Drita", kėte herė me vitin 1982, ku botohen shkrime, fragmente e poezi prej autorėve t'ndryshėm, si: Ndue Zef Toma, Llambro Ruci, Teodor Keko, Dritėro Agolli, Tefik ‚aushi, Briseida Mema, Dalan Shapllo, Ismail Kadare, G. Arbana, Fatos Tarifa, Muzafer Xhaxhiu, Xhevahir Spahiu, Stefanaq Pollo, Aleks Buda, Mahir Domi, Demir Gjergji, Mexhit Prenēi, Faslli Haliti, Ndoc Gjetja, Qazim Shema, Sadik Bejko, Fluturak Germenji, Dhimitėr Shuteriqi, Natasha Lako, Alfred Uēi etj. Kėto shkrime, t'cilat n'pjesėn e tyne ma tė madhe i janė kushtue ideologjisė marksiste, Partisė sė Punės e dikatorit, janė pėrmbledhė nė titullin "Kujtimet e shokut Enver janė njė faktor i ri shumė i rėndėsishėm pėr zhvillimin e mėtejshėm tė eltėrsisės sonė", marrė nga shkrimi "Kompletimi i tablosė sė epokės socialiste ö detyrė e letėrsisė dhe e arteve tona" i autorit Ismail Kadare.

Nė rubrikėn "Kushtim" tė kėtij numri botohet e plotė poezia "8 Nėntor" e autorit Rudolf Marku. Mes tjerash, nė kėtė poezi shkruhet: "·Kėshtu lindi Partia atė ditė nėntori,/Grushtbashkuar me Enverin bijtė e saj,/Ditėt qė ishin, ditėt qė vinin/Gjėmuan madhėrisht nėn qiejt shqiptarė". Qysh prej kėtij numri nji rubrikė e re hapet ndėrsa: "Kafka, kontribute kritike" ka me u mbajtė nga Astrit Cani. Kėtė numėr botohet nji intervistė ekskluzive me studiuesin italian tė Kafkės Gabriele Scaramuzza, titullue "Kafka e ka vue nė diskutim letėrsinė", si dhe eseja "Sėmundja e traditės dhe prendimi i tė rrėfyemit" prej tė njajtit autor.

Rubrikat e pėrhershme t'"ars"-it paraqesin:
- "tradita" nga Sami & Naim Frashėri: "Faik Konica, njeri tradhtar e dinak", si dhe nga Faik Konica: "Pėrparimi i shqipes".
- "premisa" nga Katerina Xukaro: "Vinėnx Bruni, hapa tė guximshėm nė prozė".
- "hebraisht" nga Elisha Porat: "Njeriu me njiqind talente".
- "italianėt" nga Martino Baldi: "Roberto Carifi, e keqja asht drita".
- "hap n'hap: intervista me shkrimtarė amerikanė" nga Erica Weitzman: Intervistė ekskluzive me poetin Brian Kim Stefans: "Poetėt qė e mendojnė veten avangardė sot, thjesht rrejnė veten".
- "poezi gjermane" pėrkthye nga Ferdinand Laholli: Poezi nga Fred Kurer (shoqnue me origjinalin gjermanisht).
- "poezi n'anglisht" pėrkthye nga Blendi Kraja: Poezi nga Brian Kim Stefans (shoqnue me origjinalin n'anglisht).
- "hispanoportugalisht" pėrkthye nga Ardian Muhaj: Poezi nga autorė angolezė t'folmes portugeze: Agostinho Neto, Geraldo Bessa Victor, Jose Luis Mendonēa, Joao Melo, Paula Tavares, Fernando Kafukeno, Rui Augusto, Cristovao Luis Neto dhe Carlos Ferreira.
- "zgjedhje": "Kur prendon dielli", teksti i kėngės sė njohur popullore, me autor Zef Leka. - "romani" nga Gazmend Krasniqi: "Eldorado". Vazhdon botimi i kapitujve t'romanit me tė njajtin titull. - "shqyrtime" nga Genevieve Vaughan "Nji kritikė feministe mbi shkėmbimin".
- "shfletime" nga Anila Xhekaliu "Poetika e masakruesit" fragment prej romanit "Autoportret me hapėse konservash" t'autorit bashkohor Philippe Segur.
- "mbishkrim" nga Laura Shimili: Vazhdon botimi i librit "Letėrsia dhe e Keqja" nga George Bataille me kapitullin e plotė mbi veprėn e poetit William Blake.
- "libri ö ma t'shitunit e janarit" pėr herė tė parė nji revistė letrare shqiptare ban pasqyrėn e librave ma t'shitun nė libraritė e Shqipnisė, Kosovės, Maqedonisė, Italisė, Francės, Spanjės, Anglisė e Amerikės.
- "ese" nga Musa Ramadani: "Qyteti i tė (pa)vdekurve: Per-Lashez".
- "ese" nga Ivan Focht: "Metafizikja n'art".
- "teori": David Macey: "Fjaroli i teorisė kritike".
- "profil": "Hanif Kureishi, prej roje teatri, n'dramaturg me famė".
- "libri" nga Edward Wyatt: "Klubi i Librit tė Muejit, hapa pėr tė dalė nga vėshtirėsitė".

Shtojca e pėrhershme "arsplus" i kushtohet autorit turk me famė ndėkombtare Orhan Pamuk, pėrgatitė nga Gazmend Bėrlajolli.

Krijimtaria shqipe kėte numėr pėrfaqsohet me autorėt: čngjėll Berisha, Gazmend Krasniqi, Zef Leka, Alfred Capaliku, Artur Tagani, Erion Temali, Jozefina Kiēi, Vinēenx Bruni, Xhahid Bushati, si dhe Nijazi Ramadani (pėrfshi nė konkursin "ars-buzuku". Me kėte rast ju kujtojmė autorėve qė duen me marė pjesė nė kėte konurs, qė tekstet e tyne duhen duhen shoqnue me shėnimin "pėr konkursin ars-buzuku".) Krijimtaria e huej pėrfaqsohet me autorėt: Orhan Pamuk, Philippe Segur, Brian Kim Stefans, Roberto Carifi, Fred Kurer, Michael Bryson, Agostinho Neto, Geraldo Bessa Victor, Jose Luis Mendonēa, Joao Melo, Paula Tavares, Fernando Kafukeno, Rui Augusto, Cristovao Luis Neto dhe Carlos Ferreira.

Pėrkthimet e kėtij numri janė krye nga: Gazmend Bėrlajolli, Blendi Kraja, Gilmana Bushati, Katerina Xukaro, Laura Shimili, Ferdinand Laholli, Anila Xhekaliu, Agim Morina, Faruk Myrtaj, Ardian Muhaj, Astrit Cani dhe Albana Kozeli.

Nji faqe e veēantė i asht lanė edhe nė kėte numėr njoftimit pėr botimin s'shpejti tė pesė librave "ars", e konkretisht: Teuta Dhimarko: "Kthina e ēudirave", tregime, 100 faqe. Hida Halimi: "Ato letra i shkrova vetė", novelė e tregime, 150 faqe. Gilmana Bushati: "Ndryshe ėshtė femėr", prozė, 150 faqe. Brikena Smajli: "Eliot, poeti me buzėqeshje si tė Xhokondės", studim, 100 faqe. Jonathan Culler: "Ferdinand de Saussure", studim, 150 faqe (pėrktheu Blendi Kraja).

___________________
Revistėn "ars" mundeni m'e gjetė nė tė gjitha pikat e shitjes sė gazetave dhe nė libriaritė kryesore nė Shqipni (me ēmim 300 lekė), nė Kosovė (me ēmim 3 euro), nė Mal tė Zi (Ulqin, Tuz) (me ēmim 3 euro), nė tė gjitha pikat e shitjes sė shtypit shqiptar nė Maqedoni (me ēmim 180 denarė). Numri i ardhshėm i ars-it me 27 shkurt 2005.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara