HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Filmit tė Pavarur nė New York, edhe filmi shqiptar nga Kosova "EXIT"

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

Bensonhurst - Brooklyn NY: Nė metropolin e botės, Nju Jork, qytetin e mė se 12 milion banorėve, pėr 10 ditė me rradhė, prej datės 10 nėntor deri mė 20 nėntor 2005, po zhvillohet festivali i filmit artistik dhe dokumentar "Festivali Nderkombetar i Filmit te Pavarur" . Festiavali i filmit nė Nju Jork, ndiqet nga specialistė, komentatorė, artsitė, regjizorė, kritikėt, dhe gazetat e revistat mė tė njohuara tė njujorkut, si dhe mė tė njohurat nė botė, si: "The New York Post, New York Times, Daily News, LA Times, LA Weekly, Variety, Time Out NY, Wall Street Journal, Movie Maker dhe Screenwriter. Nė kėtė festival sipas organizatorit tė "NYIIFVF", shfaqen tė gjitha rangjet e filmave dhe dokumentareve, prej metrazhit tė shkurtėr, tė mesėm dhe tė gjatė. Sipas tyre ka edhe filma vizatimor, spote komerciale tė realizuar artistikisht, nga e gjithė bota.

Qėndra e kinemave nė "Village East Cinema" numėr 181, nė rrugėn e dytė" 2nd Avenue" kryqėzim me tė 12tėn, "12th Street" nė Manhattan, zona" NY 10003" ėshtė skena e madhe e shfaqjeve botėrore, tė tė gjitha llojeve tė filmave ku zhvillohet Festivali Nderkombetar i Filmit te Pavarur . Pėr 10 ditė me radhė, nė multikompleksin "Village East Cinema" tė qytetit tė Manhattanit, shikuesit njujorkez, njėrėz tė kinematografisė botėrore, kulturės e artėdashės vendas e tė huaj, kanė rastin tė ndjekin nė "perden e bardhė" rreth 325 fillma, tė tė gjithė llojeve. Ky festival, u ēelė mė datėn 10 nėntor, ora 12:00 e mesditės.

Ndėrkaq, befasia ndoshta e kėtij festivali, dhe kėnaqėsia e shqiptarėve, do tė jetė pėr komunitetin tonė, artėdashsin e madh shqiptarė nė Amerikė, ėshtė dita e sotėme e mėrkur 16 Nėntor 2005 - ora 10:00 e mbrėmjes me kohėn e qytetit tonė Nju Jork. Ditė kjo kur nė kinemanė numėr 3, do tė shfaqet filmi shqiptar ,nė kėtė festival. Me shfaqjen e filmit EXIT tė dy regjisorove nga Kosova motrave Blerta e Lendita Zeqiraj , kinematografia kosovare , do tė jetė prezente dhe konkurete duke promovuar njėkohėsisht edhe vlerat e kinematografisė sonė, nė metropolin e botės, Nju Jork. Ky prodhim, , do tė prezantohet nė Festivalin Nderkombetar te Filmit te Pavarur, darkėn e sė mėrkurės, sot, mė 16 Nėntor ora 10:00 pra ora 4:00 pas mesnate me kohėn e Kosovės.

Tematika qė trajtohet, surprizat dhe kritikat pozitive tė filmit, qė konkuron nė mes tė 300 pretendenteve tė tjerė nga e gjithe bota nė "Festivalin Nderkombetar i Filmit te Pavarur" tė regjisoreve kosovare shtjellon njė ngjarje nga lufta e fundit nė Kosovė, ku tre persona fshihen nė njė apartament pėr tė shpėtuar jetėt e tyre.Mungesa e ushqimit dhe e informacioneve nė lidhje me atė se ēfarė po ndodhte jashtė e bėn situatėn edhe me tė tendosur. Mes tyre krijohet njė miqėsi e ngushtė, tė cilėn nuk e kanė patur mė parė, por nė tė njejtėn kohė kjo situatė e pazakontė, i largon ata nga njeri-tjetri si asnjėherė me parė.

Filmi ėshtė prodhim i vitit 2002. Postproduksionin e tij e kanė bėrė: Yll Citaku, Pėllumb Ballata, Arian Rexhepi. Nė film luajnė: Vedat Bajrami, Osman Azemi dhe Blerim Qeriqi. Skenarin dhe regjinė e kanė berė Lendita Zeqiraj dhe Blerta Zeqiri, ndersa asistent regjie i filmit ėshtė Bujar Kabashi. Lendita Zeqiraj, 31 vejēe, e lindur ne Prishtine, ka mbaruar Fakultetin e Arteve nė degėn e piktures nė Universitetin e Prishtinės, nė vitin 1997. Tani vijon studimet ne Degen e filozofisė me temen "Estetika e filmit nė Universitetin Paris 8", ku dhe krijon. Blerta Zeqiri, 24, e lindur nė Prishtinė. Nė vitin 1997 filloi studimet nė Fakultetin e Arteve nė Prishtinė, nė Degen e Dramaturgjisė, ku dhe mbaroi dy vite. Vijon studimet ne Degėn e kinematografisė nė Universitetin e Paris 8", ku dhe krijon.

Ndėrsa, nėse banoni nė Manhattan, ose jeni banorė i ndonjėrs prej pesė lagjeve -"qyteteve",( Bruklin, Kuins, Bronks, Staten Island, Long Island) tė kėtij qyteti, ose banorė i shteteve federale qė rrethojnė kėtė shtet, si: Nju Jersi, Ketektiket dhe Pensillvenia, do tė keni edhe perviligjen tė ndiqini ndonjerin prej filamve tė Festivalit Nderkombetar te Filmit te Pavarur, edhe pse jo? sot nė orėn 10:00 mund tė ndiqni edhe filmin shqiptarė nga Kosova EXIT tė dy motrave regjizore Lendita Zeqiraj dhe Blerrta Zeqiri . Pėr informacione tė ndryeshme qė ju interesojnė rreth kėtij festiavli dhe prenotimin e biletave, kontaktoni nė kėtė numėr tel. 866 468-7619 ose nė adresen(domian) http://www.nyfilmvideo.com/ nė internet, do tė gjeni tė gjitha detajet e kėtij festivali.

Nė Festivalin e filmit nė Lozanė tė Zvicrės tė emėrtuar "Lausanne Underground Film & Music Festival", , filmi EXIT i regjisoreve Lendita Zeqiraj dhe Blerta Zeqiri, u shpėrblye me Ēmimin e parė tė festivalit si dhe u shpall filmi mė i mirė i metrazhit tė shkurtėr tė atij viti.

Ky film ka marrė pjesė nė shumė festivale tė metrit tė shkurtėr dhe kjo ėshtė hera e dytė qė nderohet me ēmimin e parė nė njė festival ndėrkombėtar. Para disa muajve ky film fitoi ēmimin e parė nė festivalin e filmit nė Kaen tė Francės si dhe nė festivaline Filimit Ndėrkombėtar nė Los Angeles - Kaliforni (SHBA)

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara