HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Samiti nė New Jersey

Diaspora shqiptare mbetet vetėm pėr t'u bashkuar...

-- nga Beqir SINA, Nju Jork Beqir Sina

Kokrra produktive, pėr emacipimin e kombit - realitet, shihet, nė ēdo pjesė tė jetės se njė populli ose kombi.

SUMMIT - NEW JERSEY: Ndėrkaq ditė mė parė i shoqėruar nga njė aktivisti i dalluar, dhe bizensmenė i suksesėshėm z Ibrahim Kolari, nė vijim tė vizitės sė tij tė suksesėshme nė Nju Jork, Prefekti i Komunės se Dibrės sė Madhe, dr. Argėtim Fida, nga partia Bashkimi Demokratik pėr Integrim(BDI) e Ali Ahmetit, vizitojė edhe shtėpinė e Vatrės, nė Amerikė. Me plotė dashamirėsi dhe ngrotėsi, nė kėtė takim, ai u pritė nga kryetari i Federatės PanShqiptare tė Amerikės VATRA, inxh. Agim Karagjozi, dhe kryesia e Vatrės, n/kryetari Agim Rexhaj dhe anėtarėt e kryesisė: Musli Mulosmani, Muhamet Omari, Zef Pėrndocaj, Marian Cubi e Zef Balaj.

Nė takim morėn pjesė edhe profesori i mirėnjohur nga Prishtina, z Zekeria Cana. Takimi u pėrcollė nga fjalė miradie nga tė dy palėt. Kryetari i Vatrės, z Agim Karagjozi, pasi i urojė atij mirėseardhjen nė shtėpinė e Vatrės, vlersojė lartė punėn, e rolin e komunitetit dibranė, nė Amerikė, dhe nė Dibrėn e Madhe. Fida, nga ana e tij u shpreh i emocionuar nga qė po takohej me pasardhėsit e Nolit e Konicės, atyre, qė mbajtėn edhe sot, e kėsaj ditė ndezur flakadanin e shqiptarizimit, edhe pse nė kushtet e egra tė asimilimit qė tė sjellin rrugėt e mundimėshme tė gurbetit. Takimi qe shumė miqėsor dhe i ngrohtė, duke u pėrcjellė mė pasė nė njė takim tjetėr, nė restoratin "Fiorino", pronė e biznesmenit tė suksesėshėm shqiptar nė Nju Jersi, qytetin Summit, aktivistit tė shquar tė ēėshtjes kombėtare z Zabit Bytyqi.

Takimi nė nė restoratin "Fiorino", ku morėn pjesė edhe, Agim Karagjozi, Agim Rexhaj, Musli Mulosmani, Muhamet Omari, Zef Pėrndocaj, Marian Cubi, Lavdėrim Cami, Zabit Bytyqi, Zef Balaj, Haxhi Hysenaj e Burhan Mela, ishte njė takim pune. Ku u rrahėn dhe u trajtuan shumė probleme dhe shqėtesime, qė po i proukupojnė mė sė shumti, sot, shqiptarėt e ēėshtjen shqiptare, sidomos nė Diasporėn kėtu nė SHBA-s. Agim Rexhaj, kryetari i degės sė LDK-sė, dhe n/kryetar i Vatrės, qė nė fillim ceku se :"Do tė dėshiroja qė nė tė mirėn e tė gjithė shqiprave do tė kishte qėnė, qė atė lidhje dhe bashkėveprim qė kemi pas nė mes njėri tjetrit, pėr ēėshtjet madhore e nė veqanti atė tė Kosovės, duhet t'a ruajmė dhe t'a forcojmė nė gjitha drejtimet, edhe pse sot, Kosova, ėshtė e lirė dhe ēėshtja shqiptare, nuk, ėshtė mė ajo e para disa decineve".

Prefekti i Dibrės sė Madhe, dr Argėtim Fida, edhe nė kėtė takim pėrsėri gjeti rastin me u faleminderue nė emėr tė popullit tė prefekturės, Dibrės sė Madhe. Nė kėtė takim, tha Fida, duke nxjerr edhe njė herė nė pahė rėndėsinė qė pati lidhja ndėrshqiptare si njė popull - tė njė gjuhe, e tė njė gjaku, gjatė ditėve mė tė vėshtira qė kaloj populli ynė, si nė Kosovė edhe nė Maqedoni, e Preshevė, Bujanovc e Medvegje, duhet edhe tė nxjerrėm mėsime e duhura. Ai tha se : atė ēka bėnė shqiptarėt nė Maqedoni pėr lirinė e ēlirimin e Kosovės, bėri Kosova pėr shqiptarėt nė Maqedoni. Aty ku trumbetojė kushtrimi pėr liri e pavarėsi , shqiptarėt, pa dallim u ndodhėn krah-pėr krah njėri tjetrit. Kjo, kudo u pa, si njė ēėshtje e pėrbashkėt qė na lidhė nė deje. I kėtij mendimi pothuajse ishte dhe zotėri Lavderim Cami, ish- kryetari i shoqatės Atdhetare " Dibra" nė Staten Island(NY), kur solli disa fragmente nga kujtesa e tij me liderit shqiptar nė Kosovė. I paharruar, tha ai ka qėnė, pėr mua dhe delegacionin nga SHBA-s, vizita nė memorialin e kushtuar heroit legjendar Adem Jashari, dhe takimi me akademikun e njohur tė Kososvės, profesor Idriz Ajetin, e tjerė.

Ndėrsa, Profesor Zekria Cana, nė fjalėn e tij tha se :" Kjo ditė tė jetė njė kujtim i mirė pėr tė ndjerin, kolegun tim, akademik Fehmi Aganin. Pse? ai e tregojė qysh at'here kur ishte puna e universitetit tė Prishtinės, qė tė vinin sa mė shumė djem edhe vajza nga tė gjitha trojet shqiptare. I ndjeri profesor Agani nė ēėshtjen e rregjistrimeve nė Universitetin e Prishtinės, konvikteve dhe tė bursave, pėr djemt dhe vajazat jashtė Kosovės, tha se do tė ketė pėrparsėsi absolute !!!, Pse? me kėtė lloj forme ne po pėrpiqeshim qė Kosova, tė kryente misionin e saj jo vetėm nė rrafshin e arsimit e tė kulturės, por edhe nė rrafshin kombėtar. Sepse, duke ardhė sa mė shumė studentėt e rinjė e tė reja nga tė gjitha trojet shqiptare, do tė njiheshin edhe mė shumė mes vetit - lidheshin mes vetit e do tė afroheshin mė shumė. Dhe kėshtu nė ato pak kushte qė kishim - krijohej njė unitet kombėtar.

Ēdo njeri veqse do tė kryente studimet, por dhe kur tė shkonte nė viset e veta, do tė ēonte bashkė me diturinė edhe dashurinė e respektin e madh, tė atij njė populli, qė e lidh mė gjuhė e gjak. Kjo nė atė kohė shihej si njė arritje shumė e madhe. Mirpo nė kėtė aspekt, ka pasė edhe shumė probleme. Kjo, pėr vet faktin se Universiteti i Prishtinės, at'eher u bė si mė thanė:" Halė nė Sy". Sa qė u shpall edhe si bastioni i nacionalizmit shqiptar, me plotė djallėzi nga rregjimi sėrb. Nė kėtė kėndėvėshtrim, nuk mund tė lė pa pėrmendur edhe vėshtėrsit dhe problemet, me tė cilat, padrejtėsisht u ballafaquan, gjatė gjithė jetės sė tyre, edhe shqiptarėt nė Maqedoni. Ju jetuat me njė sundues akoma mė shovinist se sėrbėt, e grekėrit ndoshta. Jetuat e punuat tek njė shovinizėm i egėr dhe barabarė, shovinizmi i sėmurė e primitiv maqedonas.

Por, s.d.q. pa mohur dhe pa ulur sadopak rolin e kontributin e ēdo shqiptari, me aq sa mundi duhet tė ngremė lart shpirtin margaritar tė ēdo njerit. Kush punojė e luftojė, kontribojė pėr kėtė ditė, duhet t'i shprėhem mirėnjohjen e thellė kombėtare. Mirpo, tha ai duhet me pranue me keqardhje, se deri tani ne shqiptarėt, kemi pas mė shumė njė lidhje rajonale ose krahinore, lidhje e cila edhe pse ajo ashtu siē ka qėnė, prapėseprapė i ka shėrbyer shumė ēėshtjes kombėtare. Ndonėse, duhet pranuar se ky lloj parimi, nuk ėshtė fare i parapėlqyshėm .Pėrse? ēdo komb integrohet prej krahine me krahinėn, e rajonin dhe gėrshetohet. Por, nė disa raste tek ne po ndodhė krejt e kundėrta. Dhe qė ndodh krejt e kundėrta, po e ushqen dashje pa dashje lokalizmin. Deshje e pa deshje, e ushqen krahinizmin ose edhe njė farė bajraktarizmi, qė e kemi nga vetė natyra ne shqiptarėt.

Kjo ėshtė njė dukuri qė i themi ne shqiptarėt "prapanike", e duhet tė quhet e kaluara jonė. Kokrra produktive, pėr emacipimin e kombit - realitet, shihet, nė ēdo pjesė tė jetės se njė populli ose kombi. Kėshtuqė, kur mbrrita kėtu u befasova menjėher. U befasova, kur nė ēdo shitore ose vitrinė tjetėr, shihja posterat qė bėnin thirrje pėr kremtimin e ditės sė flamurit - 28 Nandorit Shpalljes sė Pavarėsisė. Tė gjithė nėn njė flamur, por, tė vequar, pa njė kremtim qoftė ai edhe simbolik tė pėrbashkėt, pa dallim krahine, rajoni ose bindjesh. Me thėnė tė drejtėn ndjeva njė shqetėsim dhe u trondita. Pra ky ėshtė komb - realiteti.

Pyetja qė duhet tė ngrej ēdo shqiptar, sot, ėshtė:' Le tė punojmė sejcili veqeveq dhe t'i kuntribojmė me mėnyra e forma tė ndryshme, tė gjithė kėsaj ēėshtje tė shejtė, dhe tė kryejm misionin qė kemi pėr tė kryer nė kėtė ēėshtje. Duke u tubuar e organizuar edhe me krahina e rajone , duke i zhvilluar e ndihmuar ato vende. Kėshtu, si po veprojnė dibranėt qė nė rrafshin ekonomik kėrkojnė tė rimėkėmbin qytetin e tyre. Por, pėr tė gjitha kėto ndihma dhe kontribute ka ardhur koha qė parimisht, ato duhen tė vendosen nė binarė tė pėrbashkėt, jo vetėm pėr Dibėrn, por edhe pėr Kosovėn, Ēamėrinė, Shqipėrinė, Malin e Zi ku jetonė e punojnė shqiptarėt, Preshevėn Bujanovcin dhe Medvegje.

Ka ardhur koha, dhe sa qė nuk ėshtė vonė, se koha nuk do t'ua falė kurrė - tė krijohet dhe formohet njė bashkim gjithėshqiptarė nė diasporė. Ka ardhur koha qė diasporės, t'i dalė nė krye njė, Anton Ēeta i ri. Tė dalė njeri, qė do t'i bashkojė shqiptarėt nėn njė "ombrell" . Se vetėm tė bashkuar dhe sė gjithė sė bashku, do tė rritėni jashtėzakonishtė efektiviteti, dhe kontributin e punės suaj, do tė ngrihet edhe mė lart roli juaj historik, nė dobi tė ēėshtjes kombėtare. Kėshtuqė, kam idenė e sinqertė, se pėr ēėshtje madhore, shqiptarėt e Amerikės, duhet tė mbildhen me tė gjithė ushėheqėsit e tyre , fetar, politik e shoqėror, rreth Vatrės, pa u shkrirė ose u larguar nga aktiviteti me shoqatat dhe organizatat e tyre, ku ata po kontribojnė dhe militojnė, prej krijimit tė tyre. Tė nxirret njė platformė e mirėfillėt kombėtare , pėr probleme dhe ēėshtje qė i proukupojnė mė sė shumti shqiptarėt, nė tė gjitha viset ose vednlindjet e tyre. Nė kėtė kėndėvėshtrim shqiptarėt e Amerikės, kur tė dalin para kongresmenit , senatorit, ose adminstratės amerikane, duhet tė dalin nė "bllok", dhe jo veq e veq.

Ibrahim Kolari, u shpreh se gjatė gjithė kohės pėr sa u njohėm dhe u lidhėm mes vetit nė diasporė, ka qėnė njė lidhje e njohje e madhe, qė solli vet natyrėsh edhe frutet e saja. Sė bashku me ju ne 'ju gjendem nė ballė tė gjitha nevojave qė na kėrkojė vendi ynė. Nuk kurrėsyem asgjė pėr Shqipėrinė dhe shqiptarizėmėn , kudo ku flitet dhe kėndohet shqip. Pavarėsisht, se ku ishte thirrja qė na bėnte vendi ynė ; nė nė Kosovė apo nė Maqedoni, Prushevė, Bujanovc e Medvegje, nė Ēamėri apo Mal tė Zi. Si anėtar i Federatės PanShqiptare VATRA nė Amerikė, e ndjej veten tė lumtur edhe krenar qė ja arritėm kėsaj dite tė ēlirohet Kosova, shqiptarėt e Maqedonisė tė kenė mė shumė tė drejta dhe tė behėn faktorė nė shtetin e tyre, dhe Shqipėria tė jetė demokratike.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara