HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Pėrdhunimet nė Kosovė: Rrėfime tronditėse

-- nga Luljeta Selimi

Nė vend tė parathėnjės
Pse u detyrova qė t'i botoj rrėfimet e femrave tė dhunuara?
Njėra nga arsyet kryesore ėshtė se e vėrteta mbi kėtė kapitull mbase mė tė dhėmbshmin dhe mė tė ndjeshmin nė tėrė periudhėn e luftės sė fundit nė Kosovė, po mbetet nėn hije dhe se kjo e vėrtetė duhet tė plasohet nė opinion sado e dhimbshme dhe e rėndė tė jetė ajo. Zaten e vėrteta gjithmonė ėshtė e dhimbshme dhe e rėndė, e posaēėisht kur flitet pėr plagėn mė tė madhe tė ēdo lufte, pėr dhunimet. Dhunimet ndodhin nė ēdo luftė dhe ēdokund konsiderohen si krimi mė i rėndė i saj.

Edhe nė te tri luftėrat e fundit qė ndodhen ne rajon, barbarėt serbė ushtruan dhunime tė papara, nė Kroaci, Bosnje dhe sė fundi edhe nė Kosovė. Pra edhe nė Kosovė pėrveē vrasjeve, dėbimeve, djegieve, rrėnimeve, plaēkitjeve, kidnapimeve e burgosjeve ata bėnė edhe dhunime. Dhunimet janė tė rėnda pėr ēdo popull nė botė e posaēerisht pėr popullin tonė sepse morali ėshtė pjesa mė e ndjeshme e qenjes sė tij. Gjatė punės sime nė terren kam parė nga afėr se sa tė renda janė pėrjetimet e tė dhunuarave, sa e rėndė ėshtė kjo pėr familjet e tyre, pėr rrethin dhe pėr ēdo shqiptar.

Njerėzit nė Kosovė, nga mė tė rendomtėt e deri tek pushtetarėt e saj, iu shmangen dhe bishtėrojnė bisedave rreth dhunimeve! Unė i kuptoj kosovarėt pse nuk flasin, nuk shkruajnė dhe nuk bėjnė gati asgjė pėr t'i zbuluar dhunimet! Por nuk i kuptoj ndėrkombėtarėt qė veprojnė ne Kosovė dhe e di se marrin donacione te majme pėr kėtė punė dhe nuk bėjnė asgjė as pėr t'i zbuluar dhunuesit e as pėr t'i ndihmuar femrat e dhunuara. Arsyeja tjetėr qė me shtyri ta botoj kėtė libėr me rrefime tronditėse tė disa femrave tė dhunuara ėshtė sjellja e palejueshme e ayre qė janė tė thirrur tė bėjnė diēka nė kėtė drejtim! Ata sillen sikur kėtu nuk kanė ndodhur as luftė, as vrasje, as djegie e plaēkitje as dhunime, as asgjė prej gjėjė. Ose edhe mė keq, sillen sikur dhunimet kanė ndodhur diku tjeter, e jo kėtu, para syve tanė dhe tė botės!!!

Sot nė Kosovė ka femra te cilat pas pėrjetimit tė dhunimit ndodhėn nė gjendje shumė tė vėshtirė psiko-fizike dhe materiale! Kėto femra kanė nevojė pėr pėrkrahje, qoftė morale dhe materiale. Ato duan trajtim tė vazhdueshėm dhe pėrkujdesje mjekėsore. Askush nuk bėn asgjė pėr to. Asgjė pėr kėto femra nuk ndėrmerr as Tribunali i Hagės punėn e tė cilit nė Prishtinė “e kryen” hetuesja ndėrkombėtare, e cila ka vetėm njė detyrė: t'i zbuloje dhunimet qė kanė ndodhur nė Kosovė gjatė luftės.

Ajo qė kosovarėt do te duhej ta dinin ėshtė se nė Hagė kanė dėshmuar dhe do tė dėshmojnė edhe shumė boshnjake tė tjera tė dhunuara gjatė luftės nė Bosnjė. Njė gjė tė tillė do tė duhej bėrė tė mundur edhe femrave kosovare. Atyre pra duhet dhėnė rasti qė para Tribunalit tė Hagės t`i denoncojnė kriminelėt serbė. E di dhe i kuptoj femrat qė e kanė tė vėshtirė ta bėjnė kėtė, por njė gjė duhet ta kenė tė qartė: se krimi nuk mund dhe nuk duhet tė fshehet sepse ato do tė detyrohen njė ditė qė vetė ta thonė tė vėrtetėn, sepse kjo nuk mund tė mbahet e fshehur pėrgjithmonė. Ėshtė nė tė mirėn dhe interesin e tyre dhe prandaj ato duhet tė rrėfehėn sepse vetėm nė atė mėnyrė mund ta nxjerrin helmin qė mbajnė nė shpirt.Pėr ato plagė qė i bartin mė vete, tė dhunuarat, duhet qė, nė radhė tė parė, vetvetiu tė pėrpiqėn tė gjejnė sherim sepse gjendja e tyre shėndetėsore dhe shpirtėrore mund tė mbetet me pasoja aq mė pare kur dihet se atyre u mungon edhe perkujdesja mė elementare profesionale dhe institucionale! Dhe vėrtetė; si do sherohet njė 14 vjeēare e dhunuar dhe ta dojė sėrish jetėn?

Si tė pajtohet me fatin njė e re tė cilėn e ka braktisur i fejuari vetėm pse e hunuan barbarėt serbė? Si do tė pajtohet me fatin e hidhur njė nėnė e re e cila pas pėrjetimit tė dhunimit ka dėshtuar sė linduri dhe nuk do tė mund tė lind kurrė mė fėmijė? Si do tė sherohet nėna e cila nuk mund tė kėthehet tek fėmijėt e sajė sepse barbarėt e dhunuan nė sytė e tyre dhe tė anėtarėve tė tjerė tė familjes? Si mund t'i harrojnė tė gjitha kėto femrat e dhunuara pa ndihmėn e gjithmbarshme tė shoqėrisė kosovare? Si, si…???

Ndoshta kurrė nuk do t'i botoja kėto rrėfime sikur tė mos mė thoshte njė e dhunuar nė njė mėngjes se ato pėrveē sė janė tė dhunura janė edhe tė braktisura dhe tė fyera. Kur unė u pėrpoqa ta ngushėlloj, ajo mė pėshpėriti: ”ne qė jemi dhunuar dhe sot vuajmė - jemi morali dhe pamorali i tė gjithė kosovarėve! Edhe kur jemi nė mesin e tė gjallėve, ne, sėrish ndjehemi te vdekura! Edhe kur ecim rrugės, e ndjejmė peshėn e dhunimit, e shofim atė nė sytė e njerėzve, tė cilėt, ndoshta, kurrė nuk do tė mund ta imagjinojnė sė ēfarė kemi perjetuar. Ne jemi plaga e ēdo njeriu, vuajtja dhe mungesa e ēdo fėmiu. Edhe kur njerėzit qeshin, pa kujtuar fare sė ne ekzistojmė, ne mendojmė sė ata qeshin dhe tallėn me tragjedinė tonė. Edhe kur lotojnė, shajnė e pėshtyjnė edhe atėherė ne jemi pjesa mė e dhėmbėshme dhe mė tragjike…

Ne sot jemi tė braktisura, dhe pesha e ēdo gjėje qė po ndėrtohet nė Kosovė rėndon mbi ne! Ne jemi gjaku, pluhuri dhe pėshtyma e djeshme e sotme dhe e nesėrme e Kosovės andaj dikush duhet ta ngre zėrin pėr ne. Po ta them, ngase ti mund ta bėsh kėtė, sepse ti cdo ditė mjekon plagėt tona. Dhėmbja jonė do tė ishte akoma mė e madhe po ta bėntė dikush pėr tallje apo pėrfitime…” me tha duke dashur qė plagėt e saja dhe tė tė tjerave tė jenė ndėrgjegjėsim pėr ne tė gjithė.

Duhet ta dimė tė gjithė se liria e ka ēmimin e lartė dhe se nje hise tė madhe tė atij ēmimi e kanė paguar edhe viktimat e dhunimit. Ata qė sot shkelin mbi varret e tyre (sepse shumė nga tė dhunuarat mėpastaj edhe janė vrarė e masakruar), ata qė sot shkelin mbi plagėt, dhembjet, lotėt dhe tragjedinė e kėtyre femrave, duhet ta dinė mirė se ato janė pasqyra dhe fytyra e vėrtetė e kosovarėve, duhet ta dinė se shkelin mbi pjesėn mė tė dhėmbėshme tė lirisė sė Kosovės. Turpi iu mbetet vetėm atyre qė e shkelin dhe pėrbuzin viktimat e kėsaj tragjedie tė hidhur. Le tė kujtojnė vetėm njėherė se si do t`iu dukej sikur kjo t`iu kishte ndodhur atyre mė tė dashurave, nėnave, motrave, grave apo vajzave tė tyre tė cilat i duan mė shumė se sytė e ballit!

Duhet ta dimė tė gjithė sė ato kėrkojnė ndihmė, pėrkrahje dhe trajtim tė pėrditshėm mjekėsor, profesional dhe institucional. Le tė jetė ky libėr vetėm njė pėrpjekje modeste pėr tė zgjuar interesimin dhe pėrkushtimin mė tė madh jo vetėm nė zbardhjėn e tė gjitha rasteve tė dhunimit por edhe nė trajtimin adekuat tė viktimave. Mbase do ndeshėm nė thumb tė kritikave tė llojeve e natyrave tė ndryshme por konsideroj sė e vėrteta sado e hidhur tė jetė duhet tė dalė nė dritė nė mėnyrė qė tė mos harrohet as pėrseritet kurrė mė.

E bashkėndjejė dhembjėn me tė gjitha ato motra tė mia nėse sadopak ua kamė lėnduar shpirtin duke ua rikujtuar sėrish tė kaluarėn e hidhur pėr ēka paraprakisht ju kėrkoi falje dhe mirkuptim.

Autorja: Luljeta Selimi
Redaktor Jusuf Iberdemaj
Recenzent: Azem Hajdari dhe Azem Zogaj
Lektore: Myrvete Morina
Telefoni i autores pėr kontakt 044 209651
Email: luljeta_s@hotmail.com

Xhirollogarija e Organizatės:
Ordering Customer: :50:
Urdhėruesi:
Intermediary bank: :56D: SWIFT CODE: LHBI DE FF
Banka Ndėrmjtėsuese: LHB-Internationale Handelsbank AG
FRANKFURT AM MAIN-GERMANY

Account with Institution: :57D: EUR 9959 008 IBANDE 20 500308000009959008
Llogari me institut: CHF 9959 313 IBANDE20 500308000009959313

USD 9959 305 IBANDE20 500308000009959305
GBP 9959 321 IBANDE20 500308000009959321

BANKA KREDITORE E PRISHTINES
CREDIT BANK OF PRISHTINA
PRISHTINE-KOSOVE

Beneficiaty Customer: :59: O.J.Q.JETA NE KASTRIOT-KOSOVE
Pėrfituesi: ACC/663

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara