HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


Festival i pasurisė shpirtėrore e kulturore tė folklorit shqiptar

Beqir Sina -- nga Beqir SINA, Nju Jork

Nė kampusin e kolegjit "Lehman College", qytetin e Bronx - New York, u zhvillua Festivali XVI Shqiptar, organizuar nėn kujdesin e shkėlqyer tė Qendrės Kulturore "Nena Tereze", dhe Kishės Katolike shqiptare nė Amerike "Zoja e Shkodrės".

"Lehman College" Bronx - New York: Ndoshta, kjo eshte vetem nje pershtypje e artedashsve shqiptar, por edhe mua me duket se muzika jone folklorike ruhet dhe kultivohet me teper se kudo ne boten shqiptare, nga ata muzikantė e folkloristė, qe ndodhen sot, ne emigrim. Ndiqet e frekuntohet me shume ne emigrim. Ne kemi nje muzike folklorike aq te bukur e te larmishme, qe rralle e gjen ne nje popull te vogel gjeografik. Kete, e ka treguar me se miri dhe zhvillimi i Festiavlit Shqiptar ne Nju Jork. Nje festival ky me te vertet i pasurise shpirterore e kulturore te folklorit te brilant te popullit tone.

Asgje tjeter nuk mund te bashkoje njerezit kaq shume. Ashtu siē i bashkojn e lidhin vallet tona dinamike, kenget e bukura dhe melodit e embela te folklorit te brilant shqiptar, mbledhur ai nga te gjitha trojet Etnike, prej nga Shqiperia, Kosova, Plave, Gucie e Ulqini, Presheva, Bujanovci e Medvegja, Tetova, Gostivari, Struga, Kumanova, Dibra, Ēameria, e, e tera Diaspora.

Festival

Ky aktivitet, eshte nje mrekulli qe e shpalosi edhe Festiavli i 16-te. Ai tregoje me se miri ne te gjitha dimesionet, sy ky eshte pika me kulmore e aktiviteteve kulturore e artistke te shqiptarve ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Gjithashtu, tregoje qarte se ka edhe shkalle te dukeshme ngjitje, ne nivelin e pergjitheshem artistik e profesional, ne te gjitha drejtimet ne krahasim me vitet e mepareshme.

Festival

Komisioni organizativ, i ketij festivali do te pergezohet gjate, ai perbehej nga Dom. Pjeter Popaj, Famullitar i Kishes Katolike Shqiptare ne Amerike, "Zoja e Shkodres" Harstdale-Yonkers(Dom. Pjeter Popaj, Famullitar i Kishes Katolike Shqiptare ne Amerike, "Zoja e Shkodres" Harstdale-Yonkers(NY), drejtor i festivalit Mark K. Shkreli, Drejtor organizativ Gjon Ēota, drejtor artistik Astrit Tota, drejtor i skenes Ludvig Ēota, regjizore Mimoza Dajēi, Rreth 3.000 pjesemarres ne sallen e madhe te koncerteve ne kampusin e kolegjit "Lehman College" ne qytetin e Bronx - New York, ndoqen me plot entuziasem Festivalin XVI Shqiptar, organizuar nen kujdesin e shkelqyer te Qendres Kulturore "Nena Tereze" e Kishes Katolike shqiptare ne Amerike ?Zoja e Shkodres?. Ky aktivitet tradicional i pervitshem, ishte ne perkujtim te 400-vjetorit te Frang Bardhit dhe 160 - vjetorit te lindjes se Naimit.

Bekimin e Festivalit te XVI Shqiptar, ne Nju Jrok, dhe fjalen pershendetese e mbajti Dom. Pjeter Popaj, Famullitar i Kishes Katolike Shqiptare ne Amerike, "Zoja e Shkodres" Harstdale-Yonkers(XVI Shqiptar, ne Nju Jrok, dhe fjalen pershendetese e mbajti Dom. Pjeter Popaj, Famull Duke vijuar se " Gjuha me e bukura ne bote me e vjetra ne Europe me e sulmuar nder shekuj, por me e ruajtura dhe me e dashura per ne. Me kete gjuhe ne falenderojme Zotin ne qiell e komunikojme me njeri tjetrin ne toke. Eshte dhurate prej Zotit dhe porosi prej te parve tane qe ta ruajme, ta ēmojme e ta kultivojme. Dy persona qe ne sonte i nderojme Imzot Frang Bardhin dhe Naim Frasherin, me veprat e tyre, na mesojne se sa e rendesishme eshte kjo gjuhe per ne. Ruaje gjuhen se gjuha te ruan ty. Amanetin e te parve tane jemi duke mbajtur sonte ne kete festival te gjashtembedhjete shqiptar. Edhe pse gjendemi larg vendlindjes me trup me zemer jemi te pandar. Kjo perzemersi e kenaqesi qe jemi shqiptar na bashkon per cdo vit.

Festival

Plote tre ore aq zgjati ky aktivitet i udhehequr me mjeshteri nga konferencieret Angela Zagreda, dhe artisti i talentuar Kreshik Zhabjaku, idha edhe me shume ngjyra ketij festivali. Ne festival u kenduan gjithsejt; 22 kenge, u vallezuan 10 valle, u recituan 3 recitime dhe u interpretuan nga solist te ndryshem 5 pjese instrumentale. "Kenga maje krahut - kenduar nga vellezerit Syl dhe Bek Nikci dhe recitimi per Lirine - (nga Xhevat Kallajxhiu), recitaur nga Pajazit Mertishi, shenuan dhe hapjen e ketij festivali. Ndresa mbylli festivalin kenga "Kur perendon dielli" e duetit interpretojn Geri Dyma dhe Kreshik Zhabiaku, dhe dalja ne skene e te gjithe kengetarve, solistve, e valletarve.

Thane per kete festival:
Dom Anton Kēira, pastor i Kishes "Shen Pali", sherbyes i Zotit ei Atdheut, thote se:" Kjo, eshte nje kenaqesi e posaqeme per ne te gjithe te marrem pjese ne kete festival. Ne nje festaval te till, ku bashkengjiten grupet me te mira te komunitetit shqiptar ne SHBA-es, me kenge, valle e melodi nga te gjitha viset tona . Ky eshte nje bashkim shpirteror, qe e ka burimin tek folklori yne i merkullueshem.Kjo, eshte nje kenaqesi e posaqem dhe e habiteshme pjesmarrja e te rinjeve e te rejave te lindur e te rritur ne Amerike, kaq larg vendit te te pareve te tyre dhe te kendojn e vallezojn aq bukur shqip. Kjo eshte shume impresive.

Festival

Igli Tugu, klarinist i njohur dhe i vlersuar disa here nga mejshter te muzikes, boteror, tha se: "Ky festival per 16-vjet rradhazi ka fatin te shpalos vlerat me te bukura kombetare, te folklorit shqiptar. Vlera te pasterta atdhetare dhe te bashkimit kombetar. Vlerat kombetare ne nje komunitet kaq vital. Ky eshte nje festival ku marren pjese artiste, instrumentis, valletar e kengetar, dashamires te muzikes popullore shqiptare nga te gjitha trevat. Ai tha se: "Me vjen shume mire, qe per here te pare pjese e ketij festivali po behem edhe une - artisti me i ri i komunitetit. Pjese e ketyre njerezve kaq dashamires. Eshte nje kenaqesi e veēant te marresh pjese ne kete festival - kaq te mrekullueshem" u shpreh klarinetisti i talentuar Tugu.

Pjesa garuese e Fetivalit te XVI u mbyll me terheqjen e jurise, per shpalljen e fituesve:
Juria e ketij festivali e perbere nga nen/kryetari i Lidhjes se Shkrimtarve Shqiptaro - Amerikan, z. Petraq Pali - kryetare Jurie, anetaret e Jurise, znj. Rajmonda Dabulla, znj. Petrika Melo, z. Gjovalin Lumaj e z. Luan Isufi, faleminderoi organizatoret e ketij festivali; per punen e palodhur e te shkelqyer, per kontributin shume te ēmuar qe kane dhene me ane te organizmit te ketij festivali ne ruajtjen e kultivimin te tradites e kultures kombetare. Ata faleminderojne, orkestren me muzikanet, istrumenitistet, kengetaret e valletaret si dhe publikun e merekullushem shqiptar, te Nju Jorkut.

Keshtu qe ata nderuan sipas tyre kengetaret e valltaret, qe ngjallin emocione te veēanta me interpretimin e tyre. Juaria ēmoje dhe vlersoje si bukurine e ketij festivali, Kishen Katolike Shqiptare ne Amerike"Zoja e Shkodres" Harstdale-Yonkers(Keshtu qe ata nderuan sipas tyre kengetaret e valltaret, qe ngjallin emocione te veēanta me interpretimin e tyre. Juaria ēmoje dhe vlersoje si bukurine e ketij festivali, Kishen Katolike Shqiptare ne Amerike"Zoja e Shkodres" Shoqeria kulturore "Kelmendi", dhe grupi artistik "Rugova" nga Nju Jorku.

Kryetari i Jurise se Festivalit te 16-te Shqiptar, zoti Petraq Pali, tha se: Me ēmimin e pare nderojme kengetaren Geri Duma. Ndersa, ēmimin per kustumin me te mire dhe interpretimin me te mire e mori grupi "Gjergj Kastrioti - Skenderbeu " nga Miēigani. Gurpi i valletarve te Bostonit, "Bashkimi Dance" i drejtuar nga mjeshtri Bashkiim Braho, u nderua me ēmimin si grupi i valleve me i mire. Juria nderoje me ēmimin e veēante grupin e talenteve te reja te grupit "Rozafa", nga Nju Jork. Juria, tha se ky ka qene nje vendim shume i zoreshem per te dhene ēmimet, pa si qe shume e veshtrie te dalloje se cili grup, instrumentiste apo kengetar ishte me i miri.

Misioni i Festivalit te XVI Shqiptar
Festiavli Shqiptar perpiqet te indentifikoje, dokumentoje dhe prezantoje artiste te folklorit nga komuniteti shqiptar dhe njekohesisht te mbaje te bashkuar komunitetin tone pa dallime feje a krahine. Festivali ruan dhe perkrah traditat muzikore dhe folklorike autoktone shqiptare si dhe siguron qe ato do te vazhdojne te ekzistojne dhe te kene domethenie per brezat e ardheshem. Festivali i ofron spektatorit te thjeshte mundesine e misherimit me thesarin e pasur te kultures shqiptare. Se fundi: Festivali Shqiptar manifeston begatine kulturore te komunitetit shqiptar si pjese indetifikuese e komunitetit te pergjitheshem shqiptar.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara