HYRJE | HISTORI | LETĖRSI | FOTOGRAFI | LAJME | INFO | RRETH NESH |     FJALA e LIRĖ


Kontakto: [ ] ose [ Kontakti ]

 
  [ Prapa ]


AKTAKUZĖ KUNDĖR SERBOSLLAVISĖ

-- nga Isuf B. Bajrami, Gjilan, 29.04.2007

Isuf B. Bajrami JU AKUZOJ: Shtetin serb, kryetarėt dhe kryeministrat qė nga themelimi e deri tek tė sotmit, gjeneralėt, priftėrinjtė, kriminelėt e tė gjitha luftėrave grabitqare si dhe gjithė kriminelėt e tjerė serbė qė kanė bėrė masakra kundėr njerėzimit nė Arbėri, qė nga viti 1876 e deri mė sot.

Ju akuzoj! Nė emėr tė gjallėve, nė emėr tė vdekurve nga torturat mė ēnjerėzore, tė ushtruar mbi ta. Nė emėr tė grave shtatzėna qė u therėn, duke ju nxjerrė foshnjat nga barku. Nė emėr tė grave tė pėrdhunuara shtazėrisht, nė emėr tė vajzave qė u pėrdhunuan duke ju hequr veē vdekjes edhe dinjitetin njerėzor. Nė emėr tė nėnave qė panė me sy therjen e fėmijėve tė tyre, nė emėr tė baballarėve qė hapėn pėrpara gropat e fėmijėve tė tyre, pastaj tė tyret. Nė emėr tė atyre qė vdiqėn pėr bukė dhe tė uritur, nė emėr tė atyre qė vdiqėn nga tė ftohtėt nėpėr rrugėt e emigrimit, nė emėr tė atyre qė vdiqėn nga sėmundjet pa i ndihmuar askush.

Ju akuzoj! Nė emėr tė atyre qė i vdiqėt nga torturat, tė pangrėnėt, sėmundjet, vrasjet dhe poshtėrimet gjatė internimeve.

Ju akuzoj! Pėr lėniet e familjeve pa meshkuj qė nga paralindja e deri nė 90 vjeē gjate internimeve masive nga Nishi e Toplica e deri nė Ēamėri.

Ju akuzoj! Pėr ata qė i latė pa varre, pėr ata qė vdiqėn larg vatrave tė tyre, pėr ata qė jetuan kalvarin e dhimbjes fizike dhe tė pėrbuzjes.

Ju akuzoj! Se na luftuat tė na hiqnit krenarinė, fisnikėrinė tė trashėguar brez pas brezi, se na vodhėt nderin, pasurinė, ujin, tokėn, detin dhe ajrin.

Ju akuzoj! Se pėrdorėt nė sistemin shtetėror shfarosjen e njė kombi, se mbollėt farėn e urrejtjes ndėrmjet tė njėjtit komb, se pėrdorėt fetė pėr tė na pėrqarė, vrarė dhe zhdukur.

Ju akuzoj! Se na copėtuat si komb, duke na lėnė nėn terrorin e qenies anti-njeri, tė krijuar nga ju.

Ju akuzoj! Nė emėr tė tokės sė pėrgjakur qė ju e tjetėrsuat, nė emėr tė lumenjve qė ende rrjedhin gjak, nė emėr tė shtėpive tė rrėnuara qė kanė mbetur pa zot, nė emėr tė fushave, vreshtave dhe tė pemėve qė i kanė mbuluar ferrat, nė emėr tė ajrit qė e helmuat, pėr pėrdhosjen e krenarisė sė kėsaj toke qė e shpėrfytyruat.

Ju akuzoj! Nė emėr tė atyre shqiptarėve qė dhanė jetėn pėr pavarėsinė e Tokės Arbėrore, tė cilėt ju i tjetėrsuat.

Ju akuzoj! Pėr bizantizmin e paskrupullt tuajin gjate kėtyre njėqind viteve, tė famėkeqes ide sllavo-ortodokse, tė cilat kanė sjellė veēse gjak dhe luftėra gjatė gjithė periudhave famėkeqe tė tyre, pėr pabesitė tuaja ndaj nesh dhe ndaj njerėzimit, pėr shpifjet, trillimet, ligjet, vendimet dhe ēdo veprim tuajin ndaj nesh.

Ju akuzoj! Si shtet terrorist e uzurpues tė Atdheut Tonė.

Ju akuzoj! Se na kthyet nė shėrbėtorė nė pronat tona, se na ndaloni tė gėzojmė pronėn tonė dhe baltėn tonė, Atdheun tonė.

Ju akuzoj! Pėr kalvarin e luftės se klasave shumėvjeēare qė veproi mbi ne, nė emėr tė atyre mijėrave shqiptarė qė vdiqėn burgjeve, kampeve tė pėrqendrimit, vetėm se kėrkonin tė drejtat e mohuara nga diktatura sllavo-ortodokse-komuniste nė mosbashkėpunim me ju, pėr tė marrė pronat tona, pėr luftėn qė vazhdoni tė bėni akoma ndaj nesh, si brenda ashtu edhe nė arenėn ndėrkombėtare, pėr veprat kriminale dhe jo humane qė frymėzoni tė shkruajnė kalemxhinjtė tuaj kriminelė ndaj nesh, pėr shtrembėrimet e fakteve, shpifjeve dhe historisė qė bėtė dhe po bėni ju.

Ju akuzoj! Pėr pushtimin e trojeve tona, qė e keni bėrė nėn terrorin, vrasjet, therjet dhe spastrimin e plotė etnik, nė emėr tė gjallėve dhe tė vdekurve nga torturat tuaja ose qė kanė vdekur larg Atdheut tė tyre tė zhuritur nga malli dhe brenga e vendlindjes.

Ju akuzoj! Pėr shkombėtarizimin qė luftoni tė bėni ndaj shqiptarėve tė besimit ortodoksė, pėr vrasjet, burgosjet, torturat, poshtėrimet qė ju bėni djemve tanė, qė halli i bukės i ka sjellė nė dyert tuaja!

Ju akuzoj! Zotėrinj sllavo-mėdhenj dhe ju o pushtetarė tė sotėm, si kriminelė kundėr njerėzimit. Por dijeni, ju e shkatėrruat Trojėn, ju qė shkatėrruat dhe doni tė shkatėrroni shumė e mė shumė kombin shqiptar.
Shqiptarėt janė RRĖNJĖS edhe kur tė duket se ka vdekur ai prapė i ka lėnė rrėnjėt. Era gjatė shekullit 20 fryu nė favorin tuaj, duke pushtuar aq sa nuk ju kishte shkuar nė mend, mbi kurrizin tonė. Por, shekulli 21 do ta ēojė drejtėsinė tek i zoti i shtėpisė. Tanimė, e gjithė bota demokratike, OKB, SHBA, NATO, BE, etj., po ju njohin ashtu siē jeni, lakuriq.

Ju o ardhacakė nga Karpatet e Rusisė dhe shkretėtirat e Azisė qė jeni vendosur nė kėto troje, tė cilat nuk janė dhe as kanė qenė tuajat kurrė, duhet tė gjeni vend ku tė futeni. Mjaft mė, koha do tė punojė edhe pėr kombin shqiptar, mbasi me vete kemi veē tė drejtėn dhe e drejta do tė fitojė. Kjo e drejtė na jep forcė, guxim dhe vullnet qė historisė t’i marrim ato qė na i mori pa tė drejtė.

Kėtu erdhėn presidentė, kryeministra, ministra, deputetė, gjatė kėtyre vjetėve, por kot. Ne prisnim dhe presim se ata do tė venin nė vend padrejtėsitė e bėra ndaj nesh, por ata nė vend qė tė kėrkonin falje dhe tė zgjidhnin ato poshtėrsi qė kishin bėrė serbėt ndaj nesh, ata po duket se nuk qenkan ngopur ende me gjakun e shqiptarėve, ata po kėrkojnė akoma mė shumė tė na tkurrin e copėtojnė mes pėr mesė. Ata prapė po formojnė formacione vullnetare paramilitare, me kriminelė tė mbledhur nga luftrat e Sllovenisė, Kroacisė, Bosnjes, Kosovės, Lugines, Maqedonisė nė njė formacion si; “Garda e Car Llazarit tė shejtė”. Tė pagėzuar nga Kisha Ortodokse e Serbisė. Kjo qenka serbo-sllavi e Bashkimit Evropian!!!

Ne prisnim zgjidhje nėpėrmjet DIALOGUT dhe mirėkuptimit, por ju qenkeni po ata endacakėt ardhacak nga Karpatet! Pėr ju nuk ka fisnikėri, por dinakėri. Fisnikėri ka pėr kombin gjerman, qė ju kėrkoi falje hebrenjėve! Ju jeni bastardė tė ardhur, tek ju nuk mund tė ketė fisnikėri! Ju keni uzurpuar pa tė drejtė historinė tonė, tė pellazgėve tė vėrtetė.

Ju akuzoj! Pėr presionet, poshtėrsitė, dinarėt dhe ēfarėdo forme qė pėrdorni ndaj disa pushtetarėve tė vegjėl shqiptarė, qė nuk ngrihen nė kėmbė dhe tė kuvendojnė si shqiptarė tė vėrtetė, nė mbrojtje tė dinjitetit tė kombit shqiptar nė pėrgjithėsi dhe tė tokės Arbėrore nė veēanti. Ju tregoni fytyrėn tuaj tė vėrtetė, si bastardė. Por, dijeni, se ju nuk mund t’i pushtoni pafundėsisht pronat tona, vendin tonė, Atdheut tonė. Dijeni se tani koha punon pėr ne dhe ne do tė rikthehemi me hir ose me pahir aty ku duhet. Nė vendin tonė. Doni apo nuk doni ju.

Kemi shumė vjet qė ju presim. Po ju kujtojmė se Lėvizja jonė Kombėtare ka shumė vjet qė lufton me tė gjitha mjetet demokratike pėr zgjidhjen e problemit. Problemin tonė e kemi bėrė prezent nė tė gjitha forumet ndėrkombėtare. Forumet e rėndėsishme si OKB, NATO, OSBE, BE, te tė gjitha shtetet e botės demokratike.

Ju deklaroni prapė dhe keni dėshirė maksimale qė tė ishin zhdukur shqiptarėt qė nė vitin 1913, kur famėkeqja Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr la nėn kthetrat tuaja tokat shqiptare, por nėna shqiptare ėshtė burimi i pashtershėm njerėzor. Ēdo brez qė vjen po lind mė i fortė, mė i guximshėm, mė i ditur, mė krenarė dhe mė i bukur. Ju duhet ta dini se Arbėria ėshtė pjellore, po ashtu dhe gjithė trualli shqiptar, tek ne zotėrojnė moshat e reja qė nuk ju dhimbset asgjė pėr mbrojtjen, rimėkėmbjen dhe ndėrtimin e Atdheut.

Ju nuk na zhdukni as me armė dhe as me para. Ju bėjmė thirrje edhe njė herė, zgjidheni sipas tė gjitha konventave ndėrkombėtare problemin Arbėror dhe mos kėrkoni qė flaka nė Ballkan tė mos shuhet. Kemi shumė vjet qė po ju presim. Mos na detyroni tė presim mė gjatė, sepse edhe durimi e ka njė fund. Nuk kėrkojmė luftė as asgjė qė nuk na takon, kėrkojmė vetėm tokėn tonė Prevezė-Nish-Tivarė, tė drejtėn tonė - ATDHEUN TONĖ TĖ LIRĖ.

Shkoder.net... - Fjala e Lirė | Tė drejtat e rezervuara