Muzikė  
| Kontakti | Harta e faqes

Muzikė shkodrane

Traditional music of Shkodra
Muzika tradicionale shkodrane, e ashtuquajtura muzikė popullore, ėshtė mjaft e njohur nė Shqipėri.

CD nga Frederik Ndoci AL - Krijimi i kėngėve pėr heronjtė, burrat e zotė dhe gratė e bukura, si dhe kompozimi i kėngėve tė gėzueshme tė dasmave apo rasteve tė tjera festive, ka qenė njė traditė e gjatė e popullit tė Shkodrės.

EN - Shkodra's traditional music, or so called folke-music, is well-known in Albania. It has been a long tradition for the people of Shkodra to make songs and sing for their heroes, brave men and beautiful women, and compose the most joyfull songs for the marriage - celebrities and other festive occasions.

AL - Instaloni mė parė Real Player, qė tė dėgjoni muzikėn shkodrane ose shfrytėzoni formatin MP3 nė tė djathtė.
EN - Please, install first Real Player to play the music, or get use of MP3 format on the right side.

  Kėngė popullore tė njohura shkodrane
1. Hajde gushpėllumb (2:45) RealPlayer 2. Karafil i bardhė (2:19) RealPlayer
3. Kur mė del nė derė (2:42) RealPlayer 4. Lule borė (2:41) RealPlayer mp3
5. Lule bukur moll“e ftu (3:02) RealPlayer 6. Moj e vogėl si florini (4:15) RealPlayer
7. Moj e vogėl kuja je (2:43) RealPlayer 8. Mor Margjelė (2:59) RealPlayer
9. Moj zojė e randė (5:25) RealPlayer mp3 10. Muri i qytetit tonė (3:11) RealPlayer
11. Vetullat porsi gajtan (3:24) mp3 12. Agime tė reja (3:19) mp3
13. S'ka ma t'bukur se pranvera - Frederik Ndoci (4:56) mp3 14. Karajfil tė zgjodha (2:41) mp3
15. Bashkė ne tė dy (3:05) mp3 16. Lule dimnore (3:31) mp3
17. Trandofile e vogėl (4:04) mp3 18. Turtulleshė, turtulleshė(3:19) mp3
19. Potpuri kėngėsh - 1 (5:26) mp3 20. Potpuri kėngėsh - 2 (2:21) mp3
21. Kėngė popullore - 1 (4:34) mp3 22. Kėngė popullore - 2 (2:34) mp3